Çift ekranda ekran dalga dalga oluyor

Başlatan KARACAY, 28 Ağustos 2010 - 21:28:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KARACAY

Laptop'uma 2.ekranı bağladığımda 2.taktığım ekran dalga dalga oluyor. Bu durumu nasıl çözebilirim.
Laptop: Dell Inspiron 6400
RAM: 2GB
Ekran Kartı: ati mobility radeon x1400
2.Ekran: Philips 170S LCD

Not:Forumda arattım fakat bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Sorunun ekran kartından kaynaklandığını düşündüğüm için buraya açtım
Ömer KARAÇAY

zeitgeist

Ekran kartı için mesa sürücüleri kullanıyorsun herhalde değil mi?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

KARACAY

Alıntı yapılan: zeitgeist - 28 Ağustos 2010 - 22:38:28
Ekran kartı için mesa sürücüleri kullanıyorsun herhalde değil mi?

Ben hiçbirşey yapmadım. Driver'ı otomatik ayarladı.
Ömer KARAÇAY

eribol

Donanım Sürücülerinden kontrol etmenizde fayda var. Çünkü sistme ilk kurulduğunda nvidia ve ati sürücülerini yüklemiyor.

KARACAY

Alıntı yapılan: eribol - 29 Ağustos 2010 - 16:04:17
Donanım Sürücülerinden kontrol etmenizde fayda var. Çünkü sistme ilk kurulduğunda nvidia ve ati sürücülerini yüklemiyor.

Donanım sürücüleri(Hardware Drivers)nden baktım orda hiç driver göstermiyor. Yani içi boş çıkıyor.
Ömer KARAÇAY

eribol

İlk mesajınıza şimdi baktım ama X serisi ati kartlar mesa ile çalışıyor zaten. Yani ekran kartını tam performans ile kullanmak şu aşamada ne yazık ki mümkün değil(bildiğim kadarıyla).

KARACAY

Alıntı yapılan: eribol - 29 Ağustos 2010 - 16:50:33
İlk mesajınıza şimdi baktım ama X serisi ati kartlar mesa ile çalışıyor zaten. Yani ekran kartını tam performans ile kullanmak şu aşamada ne yazık ki mümkün değil(bildiğim kadarıyla).

Şimdi ben 2.ekranımı kullanamayak mıyım?
Bu mesayı kaldırıp, atinin farklı driver'larını denesem yararlı olur mu?
Ömer KARAÇAY

eribol

Çift ekran sorunu mesa sürücülerinden kaynaklı mıdır bilemem ama atinin X serisi için bir tek mesa sürücüleri kullanılıyor. Tabii ati kullanıcıları daha iyi bilir.

zeitgeist

Ati X serisi kartlar için Linux desteğini kesti. Çift monitör konusunda Mesa sürücüleriyle ne derece performanslı olur bilemiyorum. Belki Xorg'a  eklenecek değerlerle yapılabilir. Ati kullanıcılarının tavsiyelerini bekleyelim bence de.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ufuk_k

Seninki gibi eski X serisi kartlar için daha güncel xorg ve mesa sürücüleriyle daha iyi performans alınıyormuş. Çift ekran olayını bilemem ama önce performansı artırmaya çalışmak mantıklı. Yazılım kaynaklarına:
ppa:xorg-edgers/ppa ve
ppa:xorg-edgers/drivers-only

ekleyerek xorg ve mesa sürücülerini test sürümlerine güncellemeyi deneyebilirsin. Satırları ekledikten sonra kaynakları yenileyip, sistemi güncellemen gerek. Ancak bu sürümlerin daha iyi performans vereceği söylenmiş olsa da, bazı hataların olabileceğini düşünmek gerekiyor (geri dönüşü olmayan bir şey yok tabii, eskisine geri dönülebilir).

Aşağıdaki bağlantıda ayrıntılı bilgi mevcut:
https://help.ubuntu.com/community/RadeonHD
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

KARACAY

Bu söylediklerinizi 2 gün içinde deneyip sonucu yazarım.

yeni sürümde sorun çözüldü.
Ömer KARAÇAY