[Arşiv]10.04 ten 10.10 a güncelleme

Başlatan alicandemir, 31 Ağustos 2010 - 13:28:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicandemir

güncelleme bittikten sonra ubuntu açılmıyor bash-line diye bir hata geliyor.komut seçenekleri için tab tusuna basın diyor.neden acaba

eribol

Ekranda görülen en son yazılara bakarsak iyi olabilir. Ayrıca tab tuşuna bastığınızda hangi komutları kullanabileceğimizi de öğrensek iyi olur.

Bir de alfa veya betaya yükseltecek arkadaşlara bir öneri söyleyeyim. /etc/apt/source.list dosyasını açıp içerisinde lucid yazan yerlere maverick yapıp.sudo apt-get updatekomutunu versinler. Bu işlemden sonra kurulacak her paket alfaya ait olur, yükseltme yapmaya da gerek yok tek tek paketleri kurmak yeterli olur. Tüm paketler birden yüklenmeyeceği için hangi paketin sorun çıkardığı daha rahat anlaşılır. Hem risk oranı da azalıyor bu kullanımda.

kalkan1973

Alıntı yapılan: eribol - 31 Ağustos 2010 - 14:20:44
Ekranda görülen en son yazılara bakarsak iyi olabilir. Ayrıca tab tuşuna bastığınızda hangi komutları kullanabileceğimizi de öğrensek iyi olur.

Bir de alfa veya betaya yükseltecek arkadaşlara bir öneri söyleyeyim. /etc/apt/source.list dosyasını açıp içerisinde lucid yazan yerlere maverick yapıp.sudo apt-get updatekomutunu versinler. Bu işlemden sonra kurulacak her paket alfaya ait olur, yükseltme yapmaya da gerek yok tek tek paketleri kurmak yeterli olur. Tüm paketler birden yüklenmeyeceği için hangi paketin sorun çıkardığı daha rahat anlaşılır. Hem risk oranı da azalıyor bu kullanımda.
Şu anda benim hem işteki hem de evdeki bilgisayarda 10.04 yüklü... Yükseltme yapmadan mı deneyecez yazdıklarını?
Evde İşte her yerde Linux

eribol

Evet. Benim dediğim işlem zaten sadece depoyu maverick olarak güncelliyor. Artık siz ne zaman hangi paketi isterseniz yükleyebilirsiniz. İster tek tek ister hepsini birden kurabilirsiniz. Kurulan paket hep maverick deposundan alınacak en güncel paket olacaktır. Ama PPA depolarının birçoğunun devre dışı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Usa_Rap

10.10 çıktı mı ki güncelleme yapıyorsunuz ? 10 ekimde çıkmıycakmıydı ?

eribol

Sağlam sürümü 10 Ekim'de çıkacak. Şu an alfa sürümleri kullanılabilir ama tabii bu alfa. Yani sorun oranı daha fazla olabilir.

kalkan1973

Alıntı yapılan: eribol - 31 Ağustos 2010 - 15:25:05
Evet. Benim dediğim işlem zaten sadece depoyu maverick olarak güncelliyor. Artık siz ne zaman hangi paketi isterseniz yükleyebilirsiniz. İster tek tek ister hepsini birden kurabilirsiniz. Kurulan paket hep maverick deposundan alınacak en güncel paket olacaktır. Ama PPA depolarının birçoğunun devre dışı olduğunu hatırlatmakta fayda var.
PPA depolarını kaybedeceksek ben almayayım kalsın... :)
Evde İşte her yerde Linux

eribol

Normal güncelleme yaptığınız zaman da aynı durum söz konusu. Yine de source.list dosyasında bulunan PPA depolarında ki lucid yazan yerleri olduğu gibi bırakırsanız kullanmaya devam edilir. Bu da ufak bir not olsun.

alicandemir