Ofris- Deep Freeze Benzeri Bir Uygulama

Başlatan ubuntuki lilith, 28 Ağustos 2010 - 23:59:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Ofris, Deep Freeze benzeri bir program ve kullanımı çok kolay. Bir kez kurduktan sonra, Linux bilgisayarınızı saniyeler içinde dondurabilirsiniz.
Ofris Ubuntu PPa ile birlikte geliyor, aşağıdaki komutlarla Ofris'i kurabilirsiniz, Ubuntu 9.10, 10.04 ve 10.10 için kullanılabilirdir:

sudo add-apt-repository ppa:tldm217/tahutek.net

sudo apt-get update
sudo apt-get install ofris-en

Son komut Ofris'in İngiliz sürümünü yükleyecektir eğer "ofris" adlı paket ise Endonezya sürümünü yükler.
Daha sonra şu komutu çalıştırın:

ofris-en

Ve sonra, ne yapmak istiyorsanız onu seçin, bu kullanıcı ya da diğer kullanıcılar için sistemi dondurmak gibi. Daha sonra sistemi aynı yolla çözebilirsiniz.

Ofris kullanımı ile ilgili şu videoyu da izlemekte fayda var: http://www.youtube.com/watch?v=-79gQG-UGZo
Kaynak: http://www.webupd8.org/2010/08/ofris-deep-freeze-like-application-for.html

heartsmagic

Virtualbox üzerinden bir deneme de ben yaptım, gayet başarılı kendisi. Silinen kullanıcı dosya ve dizinleri geri getirilip, oluşturulanlar da silindi. Ancak sisteme kurulan bir uygulama yerli yerinde duruyordu olması gerektiği gibi. Arkasındaki mantığa biraz bakınmak lazım. Silinen dosyaları acaba nasıl geri getiriyor? Örneğin sistemimde 15GB üzerine kurulu ve 1GB yer kalmış durumda. Sistemimden sileceğim 5GB'lik dosyalar nasıl geri getirilir? :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Wacom Intuos

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ağustos 2010 - 00:32:26
Virtualbox üzerinden bir deneme de ben yaptım, gayet başarılı kendisi. Silinen kullanıcı dosya ve dizinleri geri getirilip, oluşturulanlar da silindi. Ancak sisteme kurulan bir uygulama yerli yerinde duruyordu olması gerektiği gibi. Arkasındaki mantığa biraz bakınmak lazım. Silinen dosyaları acaba nasıl geri getiriyor? Örneğin sistemimde 15GB üzerine kurulu ve 1GB yer kalmış durumda. Sistemimden sileceğim 5GB'lik dosyalar nasıl geri getirilir? :)

O kadarlık bir alan kaldıysa zaten sistem diskinde kalan alan miktarından fazla kayıt olmaz.
Ubuntu-Mac OS X-Windows 7

heartsmagic

Bir önceki sorumu eksik sormuşum aslında. Daha doğrusu mantık hatası var :) Sistem dondurulmuş durumdayken eklenenleri silinip, silinenler yerine koyulabilir. Ancak arkasındaki (daha doğrusu bu gibi yazılımların arkasındaki) mantığı merak ettim ben.

krwlng

Deepfreeze mantığını anlatıyım kısaca belki aynıdır bununla.
Deepfreeze kurulduğu zaman "C" sürücüsünde "persi0.sys" isminde bir dosya oluşturur ve yapılan bütün değişiklikleri bu dosya altında tutar, ayrıca bu dosyayı gizli olarak işaretler. Sistem normal şekilde açıldığında deepfreeze sürekli bu persi0.sys dosyasını kullandığı için bu dosya silinemez. Sistem dondurulduğunda persi dosyası içeriği de, değişmeyecek şekilde yazılamaz yapılır ve sistem tekrar başlatıldığında persi içerisinde ne varsa sistemle karşılaştırılıp eksik olanlar tekrar yüklenir, yüklendiği yerde persi0.sys dosyasının (aslında arşiv) içidir. Ben bunu yıllar önce deepfreeze kafayı yeyince kaldırmaya çalışırken bulmuştum, bir şekilde persi dosyasını silmeyi başarmıştım sonrasında kayıt defterinden ve açılıştan kaldırınca DF kalkmıştı.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Ozgurluk

Lehte aslında bana daha başarılı gibi geldi deneyimim ofris ile pek parlak geçmedi. Ofris'de sistemi dondur dediğimde sistemim hale sıcakdı. :D sildiğim dosyalar bir iki deneme için hakikaten silinmişlerdi. Lahte ise daha güzel grub'a da eklenerek isterseniz sistemi en başından lehte ile de başlatabiliyordunuz.

kutahyaspor

Ofris Programını 12.04 sürümünde deneyen var mı? Lethe ve Ofris gördüğüm kadarıyla eski projeler. iki programı da çalıştıramadım.
Linux'da ve Ubuntu'da yeniyim,  VirtualBox üzerinden alışmaya çalışıyorum. Scanner Tarayıcı ve Printer tazıcı olaylarını çözdüm. İşyerine kurmayı düşünüyorum. Ev kullanımı gibi olmuyor, yeni olduğum ortamda birşeyleri bozmadan çalışmam lazım.

iyi çalışmalar.

if

@kutahyaspor, nasıl kurmaya çalıştınız? PPA eklediyseniz kurulmaz çünkü en son Maverick için derlenmiş uygulama. Burada[1] kaynak dosyası var. Onu indirip derleyerek kurmayı deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte alternatif çözümler için:

1- http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1047248

[1] http://sourceforge.net/projects/dafturnofris-id/files/dafturn-ofris-en/dafturn-ofris-1.9.05-en/

kutahyaspor

Verdiğiniz linkten "Dafturn-ofris-1.9.05-en" dosyasını indirdim, klasöre çıkarttım, içindeki sh dosyasını terminalde çalıştırdım. Programın komutları ekrana geldi. Sistemi dondurmak istediğimde aşağıdaki uyarı geldi;
rsync: readlink_stat("/home/kutahyaspor/.gvfs") failed: Permission denied (13)
IO error encountered -- skipping file deletion

Şu konu başlığında da aynı hata mesajından bahsedilmiş, (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14963.0) Orda hata vermesine rağmen programın olması gerektiği gibi çalıştığından bahsedilmiş fakat benim sistemde çalışmıyor.

ben biraz internette araştırayım çözebilirsem buraya yazarım.

if

@kutahyaspor, uygulamayı root olarak mı çalıştırdınız?

kutahyaspor

@if öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. ilk mesajımda bahsettiğim gibi yeniyim biraz araştırarak, biraz deneme yanılma ile sorunlarımı çözmeye çalışıyorum.

sudo su ile root olduktan sonra, aşağıdaki sonucu alıyorum;

root@kutahyaspor-VirtualBox:/home/kutahyaspor/Masaüstü# dafturn-ofris.sh
dafturn-ofris.sh: command not found
root@kutahyaspor-VirtualBox:/home/kutahyaspor/Masaüstü# sh dafturn-ofris.sh

===================================================
    Dafturn Ofris Erdana - Locking your Systems
         By : Muhammad Faruq Nuruddinsyah

Your choice :
  1. Freeze the system for this User only
  2. Freeze the system for specified User
  3. Freeze the system for all Users
  4. Unfreeze the system
  5. View status
  6. Exit

Please insert your choice number : 3
dafturn-ofris.sh: 47: dafturn-ofris.sh: [[: not found
dafturn-ofris.sh: 50: dafturn-ofris.sh: [[: not found
dafturn-ofris.sh: 53: dafturn-ofris.sh: [[: not found
dafturn-ofris.sh: 56: dafturn-ofris.sh: [[: not found
dafturn-ofris.sh: 58: dafturn-ofris.sh: [[: not found
dafturn-ofris.sh: 60: dafturn-ofris.sh: [[: not found
Sorry, your choice number is wrong. Please try again..

Sizce nerede yanlış yapıyorum?

heartsmagic

chmod +x dafturn-ofris.sh
./dafturn-ofris.sh
ile bir dener misin.

kutahyaspor

Aşağıdaki sunucu aldım. Sonuç yine olumsuz. Hata VirtualBox üzerinden çalışmamdan kaynaklanıyor olabilir mi?

root@kutahyaspor-VirtualBox:/home/kutahyaspor/Masaüstü# chmod +x dafturn-ofris.sh
root@kutahyaspor-VirtualBox:/home/kutahyaspor/Masaüstü# ./dafturn-ofris.sh

Dafturn Ofris Erdana - Locking your Systems
         By : Muhammad Faruq Nuruddinsyah

Your choice :
  1. Freeze the system for this User only
  2. Freeze the system for specified User
  3. Freeze the system for all Users
  4. Unfreeze the system
  5. View status
  6. Exit

Please insert your choice number : 3

===== Freeze the System =====

Please wait...

IO error encountered -- skipping file deletion
^Crsync error: received SIGINT, SIGTERM, or SIGHUP (code 20) at rsync.c(549) [sender=3.0.9]
rsync: writefd_unbuffered failed to write 97 bytes to socket [generator]: Broken pipe (32)
The system was successfully freezed, please restart your computer now...

[Press any key to exit...]

heartsmagic

Verdiği hatalara rağmen işlemi yaptım diyor. Açıkçası sorun Virtualbox mıdır yoksa 12.04 müdür bilemiyorum.

kutahyaspor

"View status" ile durum sorguladığımızda "Locked" diyor ama dosya ve klasör siliyorum ekliyorum bana hiç de "locked" gibi gelmiyor  (:
Neyse sağlık olsun. İlginiz için teşekkürler..

if

@kutahyaspor, root olarak değil normal kullanıcınızla çalıştırın betiği.

kutahyaspor

if

Kurup be deneyeyim bir de.

Güncelleme:

Kurmaya gerek yokmuş, bir betikle hallediliyormuş işler.

Kendi kullanıcımla ./dafturn-ofris.sh komutunu yürütüp 1. seneçi seçtim ve sorunsuzca sistemi /etc/.ofris altına kopyaladı. Birkaç dosya sildim. Yeniden başlattıktan sonra komutu tekrar girdim ve 1. sıkkı tekrar seçtim. Sildiğim dosyaları geri getirdi. Sonra yeniden sistemi 1. şıkla dondurup yeniden başlattıktan sonra bu sefer 3. şıkkı seçtim. Sistemin dondurulduğunu ve öncelikle 4. şıkkı seçmem gerektini söyledi. Dediği gibi yaptıktan sınra 3. şıkkı tekrar seçtim ve sorunsuz sistemi dondurdu.

Ben gvfs'yi kaldırdığım için böyle bir çıktı vermedi tabi benim sistemde. Sizin sistemde böyle bir hata vermesinin nedeni gvfs'nin sadece dosya sahibi tarafından 'kopyalanacak' şekilde ayarlanması.[1] Bunu aşmak için de ya gvfs'nin bağını kaldırmanız gerek sudo umount /home/kullanıcı_adı/.gvfs komutu ile ya betikteki rsync satırlarına --exclude=/home/kullanıcı_adı/.gvfs eklememiz gerek ama bash dilinden pek anlamadığım için tam olarak nasıl yaparız kestiremiyorum. rsync'nin olduğu tüm satırlara yazıp deneyebiliriz.

Alıntı YapView status" ile durum sorguladığımızda "Locked" diyor ama dosya ve klasör siliyorum ekliyorum bana hiç de "locked" gibi gelmiyor  (:

Normal davranışı buymuş zaten. Sizin veya sistemdeki diğer kullanıcıların dondurulmuş sistemde işlem yapmasınız engellemek değil, hangi işlem yapılırsa yapılsın istenildiği zaman sistemi dondurulduğu andaki yapısına geri döndermekmiş amacı. Dolayısıyla yukarıdaki davranış doğal.

[1] http://unix.stackexchange.com/questions/3606/root-user-denied-access-to-gvfs-in-rsnapshot

kutahyaspor

@if; ilginiz için teşekkür ederim, unmout işleminden sonra 1 ve 3. seçenekleri denedim freeze işleminde 3-5 dakika kadar bekletmekle birlikte sorunsuz çalışıyor.

Önceki mesajda bana "unlocked" gibi gelmiyor derken çalışmadığını kastetmiştim. Şu an sorunsuz çalışıyor.

iyi çalışmalar.

if

Rica ederim @kutahyaspor. Size de iyi günler.

Ozgurluk

ofris uygulaması bende de sorunsuz olarak çalışmakta, sistemi donduruyor; fakat bilgisayar açılış süreleri çok uzadı. Bunla alakalı mıdır acaba ofris kullandığım için?

if

@Ozgurluk, sistem dondurulduğu hale getirilirken rsync çalışmakta ve sistemi bir süreliğine yavaşlatabilir.

MehmetNuri

Özellikle okullarda ve internet kafelerde linux u yaymak için çok başarılı bir program.Bir de Türkçe arayüzü olsa tadından yenmez . :)

Ozgurluk

teşşekkürler @if. 
@mehmetnuri_ozturk güzel program evet ama arayüzü çok zor değil