[Çözüldü] T.C Electronic Konnekt6 Ses Kartı İçin Açılışta Betik Çalıştırmak?

Başlatan stery, 26 Ağustos 2010 - 13:32:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stery

Müzisyen olduğum için T.C Electronics Konnek6 Desktop (firewire) ses kartı kullanıyorum. Kayıt işlerimi XP ile halletsem de, Ubuntu da sörf vb esnasında, müzik dinlemek için yine Konnekt6 ımı kullanmak durumundayım. Şansıma, ffado nun Konnekt6 ile ilgili çalışması zaten varmış, 1-2 gün uğraştım, ses kartımı ffado ve Jack Audio ile çalıştırmayı başardım. Alsa playerla vb müzik dinliyebiliyorum.

Sorunum şu : kurulum için o kadar çok işlem yaptım ki, başa dönüp ne yaptığımı hatırlamak veya yeni baştan yapmaktan korkuyorum.
Ancak şu sorunla da karşı karşıyayım : Ubuntu ilk açıldığında, Jack programı ile start dediğimde ses kartımı tanımıyor. Ancak Ubuntu ilk açıldığında terminale aşağıdaki komutları yazıp çalıştırıp, terminali kapatıp, ardından Jack Audio programını açtığımda artık ses kartım düzgün çalışıyor.

Terminal de çalıştırdığım 3 satır şunlar :
sudo modprobe raw1394
ln -s /dev/fw0 /dev/raw1394
ls -l /dev/raw1394

Ancak her Ubuntu'yu açışta bu satırları terminale girmem gerekiyor ki bu da bir zaman sonra sıkıcı olabiliyor. Burada sizlere danışmak isediğim; bu 3 satırı, bir script gibi her Ubuntu açılışında otomatik çalıştırmak mümkün mü? Mümkün ise hangi yolu/yolları izlemeliyim?

Bu arada script, kod vb derken, terminolojide bir hata yaptıysam kusuruma bakmayın. Teşekkürler... :)

Sherlock Holmes

sudo gedit /etc/modules
Başlangıç'ta nelerin yükleneceğini belirtiğiniz dosya,
son satıra eklemeniz kâfi olması gerek.
Ayrıca ;
Uygulamalar - Sistem - Tercihler - Başlangıç Uygulamaları
yolunu izleyerek 'Ekle' kısmından komut satırına geçip deneyiniz birde.

heartsmagic

/etc/modules dosyasına modül eklenebilir @9N0M3'un dediği gibi. Ancak ln komutu oraya uymaz, onu da muhtemelen /etc/rc.local dosyana işlemelisin ya da belki başlangıç dizinindeki gizli olan .bashrc dosyasına. İkincisinden pek emin değilim. Son komuta gerek yok, o sadece bilgi almak için kullanılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Komut olarak değilde,
raw1394 şeklinde eklenmesi daha uygun olur.

stery

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldu. Olayı şöyle çözdüm. (Açılış için script nasıl yazılır, nereye konur, öğrenmek de istediğimden biraz zor olan yolu seçtim).

etc/init.d altına raw1394x.sh adında yeni bir script dosyası oluşturdum içine de

#!/bin/sh

modprobe raw1394

yazıp kaydettim. Daha sonra;

sudo chmod 755 raw1394x.sh ile chmodu değiştirdim. Ardından rc2.d altına bunun kısayolunu oluşturdum.

Kısayol oluşturma komutunu da şöyle yaptım :

cd ../rc2.d/
sudo ln -s ../init.d/raw1394x.sh S90raw1394x

Yeniden başlattım otomatik olarak komut çalışıyor sanırım, zira artık her açılışta terminale ilgili satıra girmeme gerek kalmadan, Jack Audio yu çalıştırınca ses kartımı sorunsuz çalıştırıyor.

Yardımlarımınız için minnettarım, tekrar tekrar teşekkürler. :)

Not : Dediğiniz gibi diğer satırlara ihtiyaç yokmuş. Sadece modprobe lu satır sorunu çözmeye yetti.

heartsmagic

Bu da bir başka yolu ve aslında standart olanı. Bir miktar daha fazla uğraştığı için ben rc.local tarafına kaçmıştım.
Kendin çözmüşsün olayı, tebrik ederek başlığı kapatayım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.