Ram kullanımı farklı gözüküyor.

Başlatan myardim, 26 Ağustos 2010 - 07:18:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myardim

Merhaba Arkadaşlar

Eş zamanlı olarak top komutu ile ram kullanımına bakıyorum 700mb civarında fakat system monitor menüsünden baktığımda 300mb gösteriyor.
sizce hangisi doğru olanı ve bu farklılık neden var...

RudeBoy

benm şuan 600 mb gözüküyor fakat xp kullanıyorum hala kararsızım linux a geçeyim mi geçmiyim mi diye  :-[

Sherlock Holmes

Top komutu RAM'i yüzde olarak göstermiyormu,
tabi öntanımlı şekilde iken.

heartsmagic

Önbelleğe alınan miktarı da göz önünde bulundur top çıktısında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

myardim

top komutu çıktısının ram kullanımı alanı
Mem:   2061508k total,   927296k used,  1134212k free,   210724k buffers

927296k used  burası kullanılan alanolmuş olmuyor mu ??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2010 - 15:43:36

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2010 - 15:41:10
Önbelleğe alınan miktarı da göz önünde bulundur top çıktısında.

yani daha açıklayıcı bir şekilde anlatabilir misiniz ?

heartsmagic

Alıntı YapMem:   2061508k total,   927296k used,  1134212k free,   210724k buffers

Burada buffer ara bellektir, ben önbellek demiştim sanırım yanlış oluyor. Bu şunun için kullanılır, daha önce çağrılan süreçler bir şekilde bu ara bellekte saklanır ve tekrar çağrıldıklarında daha rahat cevap verirler. Gerçek bir bellek kullanımı gibi değildir yani. Kısacası kullanılan miktardan düşülebilir.

myardim

benim sorunum orası değil sanırım yanlış anlaşıldı sistem görüntülemeden bakıyorum görsel olarak memory kullanımını 300mb civarı gösteriyor
top komutunda ise used bölümü 700mb civarında bazen 1gb üzerine çıkıyor. olduki önbelleğide alalım. yine top komutundaki çıktıda olan kullanımla arasında çok fark oluyor
bunun nedenini ve gerçek ram kullanımını m.ediyorum...

heartsmagic

Eğer ara bellek, ön bellek hesaba katıldığında yine farklı sonuç veriyorsa ortada garip bir durum vardır. Ben top komutundan sonra en son verilen örneğin free komutu olduğunu sanmıştım. top komutunda zaten ara/ön bellek yokmuş, free komutu çıktısında görülebilir bunlar.

Ancak bende bu veriler birebir örtüşüyor. Sistem gözlemcisi ile top çıktısı birebir aynı, free çıktısından ise ara/ön bellek kullanımlarını düşünce de aynı sonuca ulaşabiliyorum. 10.04 mü kullanıyorsun zira benim sistem bir üst sürümde. Diğer arkadaşlar da kendi sonuçlarını aktarırlarsa sorunun/farklılığın genelde mi yoksa sende mi olduğunu anlarız. Fakat gerçek değer 700MB civarındadır. Gnome+Compiz+kendi uygulamalarının toplamının 300MB olması mümkün değil sanırım.

myardim

genel@genel-desktop:~$ free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       2061508    1231456     830052          0     313132     573388
-/+ buffers/cache:     344936    1716572
Swap:      2104504          0    2104504

çıktısı bu şekilde fakat sysetm monitorde ise 341Mb kullanılıyor olarak gösteriyor

işletim sistemim ise ubuntu 10.04 format attıktan sonra ilk yaptıgım iş buna bakmak oldu fakat şimdiki gibi olamsada değerler hiçbir zaman örtüşmedi...

Sherlock Holmes

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ağustos 2010 - 01:51:41
top komutunda zaten ara/ön bellek yokmuş, free komutu çıktısında görülebilir bunlar.

Önce yanlışımı düzelteyim, top çıktısında da varmış. Ben top komutunu htop'a bağlayınca el alışkanlığıyla olayı fark etmemişim.

@illegal54, buradan bakınca 350 MB civarında görünüyor kullanım. Açıkçası çok cimri bir sistemin varmış, gayet güzel. Fakat bu durum birçok uygulama açıkken görünüyorsa bence ortada bir yanlışlık var zira 350MB cidden çok az.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ağustos 2010 - 03:28:49
Fakat bu durum birçok uygulama açıkken görünüyorsa bence ortada bir yanlışlık var zira 350MB cidden çok az.

Herhalde kapalı iken alınan sonuç.  :D
Sırf boş tarayıcı bile 110mb farkettiriyor.(EnAzındanBendeÖyle)

myardim

fazla söze gerek varmı arkadaşlar buyrun sonuç ortada anlamadım gitti walla nedendir...

heartsmagic

Şu ekran görüntüsünü bir de

free -m çıktısının yanında görebilir miyiz?

myardim

buyrun bu şekilde ama hiçbir zaman system monitor ile örtüşmüyor bu :S

heartsmagic

Sistem gözlemcisinde bir sorun var bence, o kadar az bellek kullanımı normal değil. Sistemin güncel mi? Diğer 10.04 kullanıcısı arkadaşlarda durum nedir acaba?

eribol

Sistem gözlemcisi cidden az gösteriyor ama işin ilginci sorunlu değil :) Gerçek bellek kullanımını aslında Sistem Gözlemcisi gösteriyor. Şimdi ben de baktım ve bende de aynı şekilde free -m komutu veya htop komutu belleği neredeyse tamamen kullanıyormuşum gibi gösteriyor ama Sistem Gözlemcisinde bu oran yarısından bile az. Ben de biraz hesap yaptım. top komutunda cache görünmüyor dolayısıyla sağlıklı bir ölçme olmuyor ama free -m komutunda görünüyor. Şimdi benim anladığım bu buffer ve cached hız açısından birçok programın kalıntısını bellekte tutuyor ama eğer bellek açılan yeni programlar için kullanılacaksa önce bufffer boşaltılıyor sonra cached(ya da tam tersi). Dolayısıyla bu iki kısım bizim belleği pek güçsüzleştirmiyor, yani zor durumda kalırsa boşaltır orayı. Ama Sistem Gözlemcisi iste gerçek bellek kullanımını gösteriyor. Bu nedenle Sistem Gözlemcisinde görünen kullanım= (free -m komutundaki toplam bellek miktarı)-(free+buffer+cached). Eğer sizde de doğru sonucu veriyorsa benim tezim doğrudur diyeceğim :)

heartsmagic

Evet, şimdi baktım da hesap tutuyor @eribol'un dediği gibi :) Halbuki dünden beri bu hesapları yapıyordum, bugün kafam karışmış biraz. Kullanılan ve boşta olan kısımları karıştırmışım.

myardim

şimdi eribol'un dediği gibi baktığımızda değerler uyuşuyor... sonuç olarak benim ram kullanım miktarım neresi olmuş oluyor :)

eribol

Bir önceki iletimde dediğim gibi bizi ilgilendiren gerçek bellek kullanımı Sistem Gözlemcisi tarafından gösteriliyor.

myardim

eribol

Ağırıma gitti şimdi :) yaptığım tespiti geri mi alsam ne? Ben de neredeyse 1gb bellek kullanımı var. Gerçi kde araçları kendini belleğe atmış olabilir bu nedenle şişmiştir bellek diyeceğim ama 500mb fark mı olur? Sizin sistemde bir sorun :D

myardim

bilemiyorum artık :) ama daha yeni kurdum fazlada program kurmadım. compiz hiçbir şekilde kullanmıyorum. sade bir sistemim olduğu için olabilir...

gerçi hala bana inandırıcı gelmiyor ama :D inanmaktanda başka çaremiz yok... 

heartsmagic

myardim

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ağustos 2010 - 17:15:35
Firefox falan açıkken durum nasıl?

zaten ekran görüntülerindede göründüğü gibi firefox açık ve en azından 5 tanede yeni sekme açıktır...
durum bundan ibaret tuhaf ama deme :)