[Çözüldü] Şifre değiştirme sorunum

Başlatan alquirel, 24 Ağustos 2010 - 15:40:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Yönetici şifresi olarak tek harfli şifre kullananlardanım. Geçenlerde yeni bir kurulum yapmıştım. Kurulum yaparken sürekli kullandığım harfin komşusu olan diğer bir harfi yanlışlıkla şifrem olarak ayarlamış oldum. (Hem de tekrar sorduğu yere de aynısını girmişim nasıl başardıysam)

Daha sonra sudo passwd ibrahim ve sudo passwd root komutlarıyla şifremi istediğime ayarladım. (arayüzle yapamadım çünkü en az 6 karakter istiyor) Şuan sorunsuz gidiyorum ancak şu bazı uygulamalarda parolalar için kilit kaldırmak gerekiyor hani, şimdilik çok nadiren çıkıyor ama kurulum yaparken koyduğum yanlış olan şifreyi istiyor.

Bu şifre soran yeri doğru tarif edememiş olabilirim ama sorunum bu şekilde.

bytan

Eğer kendi kullanıcını açıyorsan, o kullanıcı aracılığıyla bahsettiğin bazı uygulamalardaki kilidi kaldırmak için şifre soruluyorsa ve o ekranda eski root şifreni giriyorsan (kullanıcının şifresi değil) zaten bir yanlış var bu işte. Normalde kullanıcı şifreni istemeleri lazım. Mesela hangi uygulamalarda eski root şifreni istiyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Sherlock Holmes

Şifresi değişmeyen 'GNOME Anahtarlığı' diye tahmin ediyorum.
Başlangıç uygulamalarından bu işlemi etkisiz kılabilirsiniz, eğer kullanımı şart değil ise.!

alquirel

Muhtemelen GNOME Anahtarlığı
Şuan çok gerekli değil, zaten bir iki kere çıktı karşıma.

Bu şifrenin değişme yöntemi yok mu?

heartsmagic

Anahtar uygulaması ile eski şifreleri şöylece bir temizlemeyi deneyebilirsin :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2010 - 02:20:34
Anahtar uygulaması ile eski şifreleri şöylece bir temizlemeyi deneyebilirsin
yada
rm -rf /home/kullanıcı_ismi/.gnome2/keyrings/default.keyring

alquirel

Suçlu pencereyi yakaladım en sonunda

Bundaki şifreyi değiştirmek istiyorum. Hani çok sorun oluşturmuyor ama yine de değiştirebilirsem iyi olur.

Sherlock Holmes

Deneyimim yok ama
önceki iletimde'ki komut ile silinen dosya(atanmış olan şifre),
bir sonraki açılışta tekrar oluşturulacaktır ve sizden yeni bir şifre isteyecektir.
Anlaşılan pek faydası olmamış gibi gözüküyor.

alquirel

@ğnome

Yardımın için teşekkürler, belirttiğin dosyayı silmek işe yaramadı evet. (di li geçmiş zaman, çünkü 7 24 açık olan bilgisayarımda o komutun sonucunu biraz önce yeniden başlatınca gözlemledim ancak :) )

Daha sonra belirttiğin dizine gittim, user.keystore ve login.keyring dosyaları vardı, yedekleyip sildim onları oradan. Daha sonra yeniden başlattım ve dediğin gibi yeni şifremi sordu.

Çözümün kaynağını öğrendiğime göre artık daha rahatım ;)