Ubuntu kullanıcıları buluşması ?

Başlatan hasanyılmaz, 30 Haziran 2008 - 22:51:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağlar

doğru haklısınız işte bu yüzden görüşelim tanışalım kaynaşalım derim :)
We got a badass over here!

WarGasm

Bence @bebek'in dusuncesi uzerinde yogunlasip oncelikli olarak Linux kullanicilari bulusmasi - Pilot bolgeler baslikli bir anket acilip pilot bolgeler secilebilir. Buyuk sehirleri de bulusma mekanlari olarak secilebilir. Orn : Istanbul - Izmir - Bursa - Antalya - Ankara seklinde. Buradaki katilimlara gore o pilot bolgelerde kimler organizasyon yapabilir bunlari ogrenip buna gore her pilot bolgede organizasyon yapilabilir dusuncesindeyim. Bu konuyu anketler bolumune de oneri olarak acacagim. Ve bu tarz organizasyonlar sevindirici olur.. Kendi aramizda tanismak acisindan, bu kadar yardimlarini paylastigimiz insanlara yuz yuze tesekkur etmek guzel olur ;)

Çağlar

hatta aynı gün aynı saat farklı şehirlerde olup da bir şekilde gösteri amaçlı bağlanabilirmiyiz birbirimize ubuntu üzerinden çünkü artık internet çoğu yerde var gazetelere çıkarmı linuxumuz ???

Mepis

Kubuntu ve Mepis tarafinda bu denendi ancak basarili olunamadi. Hadi dendi sugun bulusuyoruz ama kimse gelmek icin adini yazdirmadi

maxspacemax

Alıntı yapılan: caglarersoz - 28 Eylül 2008 - 03:24:57
hatta aynı gün aynı saat farklı şehirlerde olup da bir şekilde gösteri amaçlı bağlanabilirmiyiz birbirimize ubuntu üzerinden çünkü artık internet çoğu yerde var gazetelere çıkarmı linuxumuz ???

Mesela her hafta aynı saaatte irc üzerinden ubuntu-tr kanalına bağlansak nasıl olur. Eskiden bağlanırdım. Uzun zamandır bağlanmıyorum.

Bu arada haklısın eren arkadaşım. Kullanıcı sayısı hiç önemli değil. Burası nitelikli bir forum onun için buradayım.

Çağlar

biz bir buluşalım diyelim bakalım kaç kişi çıkar

egitimist

Cebit fuarında buluşabiliriz. Pardus destekçilerinin stand kiraladığını okumuştum. 12 Ekim cebit bilişim fuarının son günü ve pazar gününe denk geliyor. Bir mani olmazsa ben 12 Ekim saat 14:00-18:00 arasında fuarı geziyor olacağım.

OKAN

Hadi siz Türkiye de bi yerde anlaşıp buluşursunuz. Ben ne yapayım.

Yılın 8 ayı kıbrıs tayım. :D

Çağlar

ben daha önce gitmeyi düşünüyordum cebit e ama pazarı ayarlarsam görüşebiliriz

Mepis

FUBU

Cumartesi günü ankaradan 2 arkadaşla sırf cebit için istanbula gidecez inş.. Gittiğimize değer umarım.  :D
Pardus standına da bi uğrarız artık. Bütün gün cebeti gezip ankaraya dönmeyi planlıyoruz kısmetse.

egitimist

Bugün Cebit Bilişim Fuarındaydım. Son gün olmasından mıdır yoksa pazar günü olmasından mıdır nedir çok kalabalıktı. Dün gezdiğim Auto show 2008 fuarında da insan ve trafik yoğunluğu vardı. Ne fuarsever milletmişiz. :) İzdihamı gören de giriş ücretsiz sanar oysa Autushow 15 Cebit ise 20 YTL.

Fuarda, Pardus standı ve Linux34.com'un linux dağıtımlarına ait cd-dvd ve programlama kitaplarının satışını yaptığı stanttan başka  Linux adına pek bir şey yoktu. Pardus geliştiricilerine, Pardus'u meraklı ziyaretçilere tanıtmaktaki gayretleri için, teşekkür eder; onları tebrik ederim. Tabi ben de zevkle kullandığım pardus işletim sistemi hakkında merak ettiğim bir soruyu sordum ve iki geliştirici arkadaşla tanıştım.

Sorduğum soru bence pardus'un en büyük eksiği hakkındaydı. pisi grafik arabirimii kullanarak paket kaldırmak istediğinizde seçtiğimiz paketi tüm bağımlılıklarıyla birlikte kaldırıyor Bu sorunun tek çözümü konsola geçip --ignore dependency parametresini kullanmak. Bu sorunun grafik arabirimde bir çözümü olmadığı gibi bir kısıtlama da getirilmemiş. Örneğin iki ay kadar önce open office yi kaldırmak isterken 340 küsür paketi -yani neredeyse tüm paketleri- kaldırmış ve sistemi yeniden kurmak zorunda kalmıştım. Sorum; "Sadece seçtiğimiz paketi pisi grafik arayüzü kullanarak kaldırabilecek miyiz? Bu yönde geliştirme yapmak istiyor musunuz?" idi. Maalesef bu konuda çalışmaları yokmuş, konsolu kullanmam önerildi.

Fuarda fazla ilgi çekici etkinlik yoktu. Duracell firmasının standında basit bir bilgisayar oyunu vardı. Milletin arasına girip günün rekorunu kırdım. :) Türksat'ın planetaryum adlı 3600 görüş açılı projeksiyonun kullanıldığı yıldızlar konulu kısa vidyoyu izledim.

Özetle, fuarı gezemeyen arkadaşlar üzülmesinler. Autoshow'u tavsiye ederim. Gidin gözünüz gönlünüz açılsın. :)

Bu arada autoshowda farkettiğim bir gerçeği sizinle paylaşmak isityorum.

Hyundai accent era 2009 fiyatları
Özel Tüketim Vergisi=4564,76 YTL
Katma Değer Vergisi=3042,35 YTL
Bandrol Ücreti=281 YTL
Plaka+Ruhsat+Trafik Sigortası Masrafları=675 YTL
Aracın Perakande Satış Fiyatı=12337,20 YTL

Devlete ödenen=8563,11 YTL

Toplam=20900,31 YTL

Sonuç= 20 bin YTL lik bir araç için 8 bin 5 yüz YTL vergi ödüyoruz.

Kasko ücreti yıllık yaklaşı 1000 YTL'ye mâl oluyor. ortalama 400-500 YTL arasında yıllık taşıt vergisi veriyoruz. Yıllık trafik sigortası yapıyoruz yaklaşık 100 YTL civarında. 2 yılda bir trafik muayenesi yapmak zorundayız yaklaşık 500-700 YTL arasında. Akaryakıtın litresi 3,20 YTL bunun 45 kuruşu yine KDV. Zaten maaşımızdan yüzde 20 gelir vergisi kesiliyor. (Devlet memuru olayan vatandaşlardan yüzde 35 gelir vergisi kesiliyor.) hadi araç al da bin binebilirsen. :-(

Bu Bir Soygun!

FUBU

Alıntı YapFuarda fazla ilgi çekici etkinlik yoktu.
Ya sorma ya.. Ta ankaradan fuar için kalktım geldim. Tam bir hayal kırıklığı..  >:(
Her taraf çin malı telefon ve gps standıyla doluydu. Büyük firmaların hemen hemen hiçbiri yoktu. Türk telekom fuarda da tekeldi. :D Türk telekom standı güzeldi birtek, eğlenceli aktiviteler açısından tabi. Diğerleri oyuncak.. Bi daha gidersem 2 olsun..

mbt28

Ubuntu toplantısı yapıcaksak bence en uygun şehir Ankara. Her ne kadar Ankara'da yaşamasamda ömrümün uzun bir kısmı Ankara ve İstanbul'da geçti. Ankara kesinlikle daha uygun. Toplantının tarihini şimdiden kararlaştırıp yaklaşık 1-2 hatta daha fazla zaman sonra olmalı ki hem katılımcı çok olsun hemde insanlar işlerini ona göre bir düzne soksunlar. Toplantıda etkinlik vs olmalı ve başkanlık edicek kişiler olmalı. Ubuntu-TR yöneticilerinden katılım kesinlikle olmalı bence. Özellikle Eren. Niye katılmalı derseniz, Ubuntu Türkiye ekibinin çalışmaları, Ubuntu'nun geleceği vs. konularda bilgi verecek yetkili bir kişi olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca Ubuntu, Linux Mint, Nexenta gibi dağıtımların cdleri ve yapıştırmaları dağıtılabilir.

eren

Ankara da yapılacak bir toplantıya katılmam zor. Ayrıca bende Serkan gibi proje sorumlusu olsam da asıl projeyi yöneten Serkan arkadaşımızdır. Ben daha çok alt yapı ve hukuksal işlere bakıyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

mbt28

Serkan sanki yurt dışında diye biliyorum ama yanlışım olmasın.

eren

Alıntı yapılan: mbt28 - 13 Ekim 2008 - 22:48:41
Serkan sanki yurt dışında diye biliyorum ama yanlışım olmasın.

Yok burada.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Yurt dışında değil, Eren'in söylediği gibi buradayım. Fakat burada belirtmek isterim ki, şimdiye kadar gördüğüm üzere bu gibi toplanma kararları ne yazık ki pek amacına ulaşamıyor. O nedenle dikkat ettiyseniz şimdiye kadar hiçbir toplantı başlığına bir şeyler yazmadım. Zira iş büyüdükçe sorumluluk artıyor. İnsanların beklentileri yükseldikçe olayları hayata geçirmek zorlaşıyor. İsmim geçtiği için yazayım istedim.

Ancak ufak bir tavsiye isterseniz, yeterli potansiyel gördüğünüzde biriniz bir tarih söylesin. Örneğin "şu gün şu satte şu şehirin şu kafesinde". Gelen arkadaşlar olursa tanışırsınız, eğer kimse gelmezse biraz hava alıp, bir kahve içmiş olursunuz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Ubuntu kullanıcıları buluşmasıN :)

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Çağlar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ekim 2008 - 04:52:42
Yurt dışında değil, Eren'in söylediği gibi buradayım. Fakat burada belirtmek isterim ki, şimdiye kadar gördüğüm üzere bu gibi toplanma kararları ne yazık ki pek amacına ulaşamıyor. O nedenle dikkat ettiyseniz şimdiye kadar hiçbir toplantı başlığına bir şeyler yazmadım. Zira iş büyüdükçe sorumluluk artıyor. İnsanların beklentileri yükseldikçe olayları hayata geçirmek zorlaşıyor. İsmim geçtiği için yazayım istedim.

Ancak ufak bir tavsiye isterseniz, yeterli potansiyel gördüğünüzde biriniz bir tarih söylesin. Örneğin "şu gün şu satte şu şehirin şu kafesinde". Gelen arkadaşlar olursa tanışırsınız, eğer kimse gelmezse biraz hava alıp, bir kahve içmiş olursunuz.

Sanırım herkes için Pazar günü uygun olur. O zaman Haftaya PAZAR Saat 12.30 Taksim Akmayan çeşmenin önü

(bi adım şart :D)

Çağlar

Hey millet lütfen inceleyin ama gelip gelmeyeceğimizi söyleyelim en azından :D

kernel

gerçekten bu iyi bir adım olmuş,umarım gerçekleşir buluşma en azından istanbuldaki arkadaşlar arasında. ;)
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

Çağlar

Arkadaşlar niye kimseden ses yok ki :)