[Arşiv]8.04 üzerinde ATI ekran karti kurulumu nasil yapilir?

Başlatan sonkale, 30 Haziran 2008 - 21:10:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sonkale

Ubuntu 8.04 yükledim.İnternette ve linux forumlarında baktığım kadarı ile bazı ekran kartları linux üzerinde  sorun çıkartıyor.

Aşağıda verdiğim yazıda internette bir sitede buldum.ATI Radeon 9250 Driver kurulumu hakkında.Acaba aşağıdaki yazıyı türkçeye çevirdiğimizde ne diyor.Acaba kurulumu doğru olarak verilmiş mi?

Bir de forumda kurulum sonrası yapılması gereken bir kaç şey adlı konuda ekran kartı seçerken Sistem--->Yönetim-->Donanım Sürücüleri kısmından ekran kartını seçmemizi söylemişler.
Fakat bende ekran kartı çıkmıyor.
Şöyle bir yazı var : No proprietary drivers are in use on this system

Tercümesi Yapılacak İngilizce Yazı :

All right, here we go. I recently got my 9250 working with ATI's latest 8.28.8 drivers. There are two ways I got this to work. The more complex way is detailed in this guide. I will explain the easy way, step by step.

First: Download driver 8.28.8 from this link. After its done downloading, place it in your home folder.

Second: Open up a terminal by going to your menu bar and clicking on "Applications", then "Accessories" and then "Terminal". In the terminal type this:
Code:

sudo chmod 777 ati-driver-installer-8.28.8.run

Code:

sudo sh ati-driver-installer-8.28.8.run

The installer should pop up. I suggest following the default options until it is installed. After it is installed close the installer but leave your terminal open.

Third: Now type this into your terminal:
Code:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Most of the defaults will be ok. Just make sure that you choose "fglrx" when your choosing the driver, and make sure, when you get to the module screen, that you enable "glx" and "dri". After it finishes your X server should now be reconfigured to use the new driver you installed.

Now restart your computer and you should have 3D acceleration. To check whether you do or not type in a terminal:
Code:

fglrxinfo

You should see something like this:
Code:

$ fglrxinfo display: :0.0 screen: 0 OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. OpenGL renderer string: RADEON 9250 Generic OpenGL version string: 2.0.5814 (8.28.8)

Then type:
Code:

glxgears -printfps

This will start a 3D gears rendering with a FPS printout. This is by no means a benchmark, just so you know.

That should just about cover it. If this did not work for you then I suggest following the link provided earlier to the other guide.

Troubleshooting: If you experience random freezing in regular use or in games, then you need to add a line to your xorg.conf. If this is happening, in a terminal, type:
Code:

heartsmagic

Birebir tercüme olmasa da sana kod olarak ne yapman gerektiğini anlatayım.
Uygulamalar->Donatılar->Uçbirim ile terminali aç ve sırasıyla şu komutları ver:

wget -c https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8.28.8.run
52.7MB'lik sürücü dosyası ev dizinin altına inecektir.
chmod +x ati-driver-installer-8.28.8.run
sudo sh ati-driver-installer-8.28.8.run

Soru sorarsa enter de geç.
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Yine sorulara cevap ver, ön tanımlılar yeterli olacaktır ancak belki klavye seçimi vs. Türkçe olabilir. Buradaki önemli nokta ise grafik kartı sürücüsü olarak fglrx seçmen. Sonra sistemi yeniden başlat.

Not: Eğer sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg komutu işe yaramazsa:
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
komutu ile dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sonkale

dediklerini sırası ile yaptım.

ancak chmod +x ati-driver-installer-8.28.8.run yazdım hiçbirşey olmadı. sudo sh ati-driver-installer-8.28.8.run yazınca birşeyler kuruldu.

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg komutu ile yes no gibi seçenekler ile klavye seçenekleri çıktı.

fglrx ile ilgili bir önceki komutta install diye bir yazı çıkmıştı.sanırım fglrx denilen dosya inmedi.

bilgisayarı yeniden başlattım.driver kurulmamıştı.çünkü sistem/yönetim/hardware testing de yine No proprietary drivers are in use on this system
yazıyordu.

şimdi ne yapmalıyım.

erginemr

Hardware Drivers'da gözükmemesi normal, zira sürücüyü elle kuruyorsunuz. Hardware Drivers ise Ubuntu depolarından kursaydınız etkin olacaktı.

Aşağıdaki sitede:
http://linuxhelp.150m.com/ati/ati.htm

fazladan
sudo aticonfig --initial
yapılandırma komutu verilmiş. Bir de bunu deneyin.

Eğer ATI sürücüsü düzgün kurulduysa "fglrxinfo" komutu:
fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: RADEON 9200 Series DDR Generic
OpenGL version string: 1.3.1091 (X4.3.0-8.28.8)

tarzında bir çıktı vermeli.

Eğer bu da işe yaramazsa geri bildirim yapın, Ubuntu depolarından kurulumu anlatan aşağıdaki yöntemi deneriz:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide#Method_1:_Install_the_driver_the_Ubuntu_Way

sonkale

enginemr şimdi ben tam olarak ne yapmalıyım.kafam karıştı.

erginemr

1. Şu an için, ikinci bağlantıyı bir kenara bırakarak, sadece konsoldan şu komutu girin:
sudo aticonfig --initial
Herhangi bir hata mesajı döndü mü?

2. Sonra Ctrl+Alt+BackSpace ile X sunucusunu yeniden başlatın.

3. Ve sürücünün yüklü olup olmadığını anlamak için yine konsoldan
fglrxinfo
komutunu girin, sonucunu buraya yazın.

4. En son olarak:
gedit /etc/X11/xorg.conf
ile xorg.conf dosyasını görüntülemek üzere açın ve içeriğini foruma yapıştırın.

sonkale

sudo aticonfig --initial ile bu mesaj geldi.

No protocol specified
Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf
   Device section "Configured Video Device" must have a Driver line.
aticonfig: Parsing the configuration file failed.
The above error messages are reported from XFree86 and may assist you in
diagnosing the problem with your configuration input file. Try use -f option
to generate a new configuration file.

erginemr

O zaman önce yedekleme yapalım:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working

Sonra hata mesajındaki tavsiyeyi uygulayalım:
sudo aticonfig --initial -f

sonkale

Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Segmentation fault

bu mesajda tam olarak ne diyor

erginemr

xorg.conf dosyasının tam olmadığından;
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
...

altında
Driver "..."
kısmının eksik olduğundan dem vuruyor. Eskiden (Feisty, Gutsy, vb.) bu bölüm vardı ancak Hardy'de (ya da Xorg v7.3'te) herşeyi otomatikleştirdiler.

Bir de şunu deneyin:
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
ile ilgili ayar dosyasını açarak kırmızı renkli satırı ekleyin:

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "fglrx"
EndSection

kaydedip X'i yeniden başlatın.

sonkale

enginemr dediğini yaptım da x yeniden başlat demişsin bu x nedir?

erginemr

X'den kastım masaüstü ortamı (Linux'ta X sunucusu olarak bilinir.). Tekrar başlatmak için Ctrl+Alt+BackSpace'e aynı anda basın.

Hatta daha iyisi, fglrx çekirdek modülünün yüklendiğinden emin olmak için; bilgisayarınızı yeniden başlatın.

heartsmagic

Sağ olsun @erginemr yokluğumuzu aratmıyor, tekrar teşekkür edelim buradan :)

Bu sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg komutu harbiden Hardy altında hiç olmuş sanırım, ben o nedenle alternatif olsun diye sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg komutunu vermiştim. Sanırım o tamamlıyor yapılandırmayı. O arada fglrx seçmen gerekiyor ki senin yapılandırma tamamlansın. Ancak emin olmamakla beraber aticonfig komutu ile de gidilebilir diye düşünüyorum. Hoş o da bazen sorun veriyor ATI kartlarda ama çalıştığı durumlar da vaki. Zaten bu ATI meselesinin bir standardı olsa dişimi kıracağım. Kimisi öyle hallediyor işini kimisi böyle. Bu iş düzelene kadar ATI kartlara yanaşmam sanırım.

erginemr

Sağ ol @heartsmagic. Yardım konusunda eline su dökemem.

Ancak ne yazık ki Hardy'de "sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg" komutunu da kuşa çevirmişler. Komut sürücü seçimine hiç bir şekilde izin vermiyor. "Condigured Device" nedir, ayarları nerede saklanır hala arıyorum.  :-\

heartsmagic

Yok canım suya ne hacet şelaleler coşuyor burada senin sayende :)

Yahu o komut da çalışmıyorsa harbi cılkını çıkartmışlar demektir olayın. Üzücüdür ki (malum nedenlerden ötürü) Hardy üzerinde aktif olarak kalamıyorum, o nedenle hemen deneme imkanım da olmuyor. Şu senin aradığın bilgileri ben de aradım da derinlemesine inemedim ve haliyle bulamadım. Bu Hardy nereden okuyor bilgileri anlamış değilim. Hayır anlasak ne olacak, öyle bir şeye ne gerek var? Sanırım kendilerinin getirmiş olduğu "bullet-proof X" olayı buralara sürüklemiş olayı. Ama kaş yapayım derken göz çıkartmış adamlar resmen.