11.04 Sürüm takvimi duyurudu

Başlatan ironic, 20 Ağustos 2010 - 11:57:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

Sürüm tarihlerini açıklamak özellikle şirketlerin "karşımızda kurumsal yapı yok" yaklaşımına karşı geliştirilen birşey, tarihlendirmelerle "bu işi sadece hevesle değil belirli bir plan program dahilinde; sistematik olarak yapıyoruz, kurumsalız" mesajı veriyorlar,bence.:)

XRumer

Bu takvime bakarsak Alfa 1'in dün yayınlanmış olması lazım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2010 - 17:32:38

Tabii takvim değişmiş, yeni takvime göre Alfa1 sürümü 2 Aralıkta çıkacak.
https://wiki.ubuntu.com/NattyReleaseSchedule

kaansef

Bence Compiz projesine yazık oldu.Gnome 3 çıkarsa Compiz'in sonu olur.(Yada adamlar uğraşıp daha stabilini yaparlar!)
# 28065

lotus1991

ssaraloglu

deneyen varsa bize izlenimleri aktarması bigilendirme açısından iyi olur.

sema

Ben denedim ama olmadı, açılmadı, ben de yeniden 10.10 kurdum..

Denemek (yükseltmek) isteyen;

sudo sed -i 's/maverick/natty/g' /etc/apt/sources.list && sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
susema

lotus1991

Alıntı yapılan: sema - 06 Kasım 2010 - 20:02:34
Ben denedim ama olmadı, açılmadı, ben de yeniden 10.10 kurdum..

Denemek (yükseltmek) isteyen;

sudo sed -i 's/maverick/natty/g' /etc/apt/sources.list && sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
Sanırım beni korkutuyor şimdilik kalsın :)

sema

Tamamdır, bu sefer oldu. İlk denememde bilgisayar başından ayrılmıştım da ne olduğunu tam olarak görmemiştim. Tekrar deneyeyim dedim, oldu, şimdilik bir aksilik yok, ufak bir tema sorunu gördüm, bir de birkaç depoda sorun var. Onun dışında güzel..

Şimdi bu forumda tek kullanan benim sanırım. Güzel duygu :P
susema

ssaraloglu

Alıntı yapılan: sema - 06 Kasım 2010 - 23:58:02
Tamamdır, bu sefer oldu. İlk denememde bilgisayar başından ayrılmıştım da ne olduğunu tam olarak görmemiştim. Tekrar deneyeyim dedim, oldu, şimdilik bir aksilik yok, ufak bir tema sorunu gördüm, bir de birkaç depoda sorun var. Onun dışında güzel..

Şimdi bu forumda tek kullanan benim sanırım. Güzel duygu :P

görsel olarak farklılık var mı masaüstü resmi falan atabilir misin?

sema

Yükseltme olduğu için benim ayarlarım geçerli, yani masaüstünde bir fark göremedim. Bir de henüz tam olarak inceledim denemez. Gördüğüm fark;

Alıntı Yap
susema@susema:~$ uname -r
2.6.35-22-generic
susema@susema:~$ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=11.04
DISTRIB_CODENAME=natty
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu natty (development branch)"
susema

ssaraloglu

o zman ilerleyen zmanlarda farklılıları belirtirseniz sevinirim. Umarım farklılık göndermiş oldugunuz sürüm notundan ibaret deildir:)

sema

Profilime de yazdım. Komik ben :P

Alıntı yapılan: ssaraloglu - 07 Kasım 2010 - 00:13:51
o zaman ilerleyen zmanlarda farklılıları belirtirseniz sevinirim. Umarım farklılık göndermiş oldugunuz sürüm notundan ibaret deildir:)

Değildir muhakkak.. Karşılaştığım sorunları bilgilendirme amaçlı yazabilirim..
susema

ssaraloglu

Alıntı yapılan: sema - 07 Kasım 2010 - 00:16:30

o zaman ilerleyen zmanlarda farklılıları belirtirseniz sevinirim. Umarım farklılık göndermiş oldugunuz sürüm notundan ibaret deildir:)

oda yeterli olur muhakkak. Bizde final sürümü cıktıktan sonra aynı problemlerle karsılasırsak burda yazılmıs ve çözülmüş olur çoktan. Buda işimizi kolaylaştırır:)

lotus1991

Alıntı yapılan: sema - 07 Kasım 2010 - 00:16:30

Ubuntu için ilk şehidi kim verecek merakla beklemekteyim  :D

sema

Alıntı yapılan: lotus1991 - 07 Kasım 2010 - 17:41:33
Ubuntu için ilk şehidi kim verecek merakla beklemekteyim  :D

Yalnız anlamadığım nokta Alfa 1 sürümü için Aralık ayında duyurulacak denmesi, bendeki ne? Henüz resmi olarak duyrulmamış ama isteyen yükseltebiliyor anladığım kadarıyla.

Bir de benim kernel için 2.6.35 yazıyor, Ubuntuforums'ta 2.6.36 gördüm. Yani acilen bir şeyler yapmalıyım :P Bu arada, burada yok ama orada (genel forumda) geçen çok kişi var. Neyse siz yapmayın, biraz daha bekleyin, ben de farklılığın tadını çıkarayım :P
susema

techworld

28 Nisan neredeyse 11.05 oluyormuş :D

XRumer

İlk defa bir Ubuntu sürümünde bu kadar büyük çaplı değişiklikler olacak. Bu nedenle tarihler değiştirilmiş diye düşünüyorum.
Her ne kadar Openoffice.org'dan şimdilik farklı olmasa da Libreoffice'e geçiş önemli bir değişiklik.
Mozilla Firefox 4'e geçilebilir. Ya da Chromium...
Gnome 3 ve Unity'ye geçilecek.
Rhythmbox yerine Banshee gelecek. Ona paralel olarak Totem de değişebilir.
Ki bunlar sadece gözle görünen değişikler bir de sadece açıklanmış değişiklikler.
Kısacası 11.04'te çok şey değişecek.

enginbahadir

cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=11.04
DISTRIB_CODENAME=natty
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu natty (development branch)"

engin@engin-bahadir:~$ uname -r
2.6.37-2-generic

Yukarıda belirtilen şekilde yükseltmeyi yaptım. Açıkçası değişen tek şey yukarıda yazdıklarım :)
Boşu boşuna heyecan yapmışım sanırsam.

sema

Kullandıkça hatalarla karşılaşacaksındır ama öyle büyütülecek bir şey yok. Bir de henüz üzerinde konuşulan büyük değişikliklerin hiçbiri yok. Sanırım Aralık'ta yapılan duyuru ile birlikte daha fazla hatalardan bahsedebiliriz. Mesela bendeki birkaç hatadan bahsedeyim;

Yönetimdeki, Güncelleme Yöneticisi açılmıyor ama Ubuntu yazılım merkezi ya da Synaptic çalışıyor.
Bazı depoları yoksayıyor, sorun değil.
GPG hatası veriyor, forumda çözümü var zaten.
İlgili bir hata mı bilmiyorum ama youtube'a girdiğinde sayfayı yenilediğimde ya da ikinci bir video izlediğimde açılmıyor, yalnız önbelleği boşalttığımda sorunsuz izliyor, ikinci defa izleyene kadar (neden kaynaklandığını bilmiyorum tabii).

Bir de olması gereken bir tema yüklenmedi sanırım, şimdilik hatırladıklarım bunlar ama asıl sorun, büyük değişiklikler söz konusu olunca başlayacak. Şu an sıkıntı yok.
susema

heartsmagic

Alıntı yapılan: sema - 07 Kasım 2010 - 17:55:50
Yalnız anlamadığım nokta Alfa 1 sürümü için Aralık ayında duyurulacak denmesi, bendeki ne? Henüz resmi olarak duyrulmamış ama isteyen yükseltebiliyor anladığım kadarıyla.

İsimlendirilmemiş olsa da sendeki sürüme pre-alfa denilebilir. Depolar açık, isteyen paketleri yükseltebilir. Çekirdek çıktından anlaşıldığı kadarıyla yükseltme eksik olmuş sende. @enginbahadir'ın çekirdek sürümüne bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enginbahadir

getdeb deposu natty ile çalışmadı, maverick olarak düzenledim. Bir sorun yaşamam umarım. Bazı depolarda bulunamadı hatası verdi, bu yüzden maverick olarak değiştirdim onları; acemiyim biraz deneyerek öğreniyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Kasım 2010 - 14:48:15

Güncelleme yönetici sorunu genel bir sorun galiba.

engin@engin-bahadir:~$ update-manager
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/update-manager", line 32, in <module>
    from UpdateManager.UpdateManager import UpdateManager
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/UpdateManager/UpdateManager.py", line 32, in <module>
    import gconf
ImportError: No module named gconf

Çözüm olarak Updatemanager.py dosyasının başlığını 2.6' dan 2.7' ye değiştirin demişler; ben de çözüm olmadı bu. 'Import gconf'  kullandığımda ise;

File "<stdin>", line 1, in <module>

çıktısı alıyorum.

Önemli değil tabi, ama bir çözümü var mıdır acaba?

sema

Alıntı yapılan: enginbahadir - 08 Kasım 2010 - 23:31:57
File "<stdin>", line 1, in <module>

çıktısı alıyorum.

Önemli değil tabi, ama bir çözümü var mıdır acaba?

Çıktı bende de bu şekilde, Güncelleme Yöneticisi çalışmıyor,  şurada hata kaydı açılmış ama söylediğin gibi Python'un henüz tam olarak 2.7'ye güncellenmemesinden kaynaklanıyormuş.

python2.6
import gconf

Çalışırken,

python2.7
import gconf

Bu hata veriyor. Problem değil, Sinaptik ya da Ubuntu yazılım merkezi çalışıyor.

Bu arada dün 11.04'e sıfırdan kurulumla geçtim, durum onda da aynı şekilde.
susema

enginbahadir

Alıntı YapBu hata veriyor. Problem değil, Sinaptik ya da Ubuntu yazılım merkezi çalışıyor.

Bu arada dün 11.04'e sıfırdan kurulumla geçtim, durum onda da aynı şekilde.

Sanırım ben sorunu yanlış anlamışım. Güncelleme yöneticisi şu an düzeldi, yaptığım şuydu:

/usr/bin altunda bulunan update-manager dosyasını yönetici olarak açıp ilk satırı 2.6 yaptım. Şimdi sorunsuz çalışıyor, pek kullanmam kendisini; ama eksik kalmasın istedim :)

omerismail

devam için bu sayfaya geçtim. gece indirmiştim yine gece kurdum. kurulumdan sonra upgrade yaptım. bazı dosyalar indirdi sonra internete girdim ve flash playeri yükledi fazla kurcalamadım fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim eğer bozmazlarsa şu haliyle bile 10.04 ve 10.10 dan daha kullanışlı. belki benim bilgisayarım için öyle. eğer bozmazlar ve üzerine koyarak devam ederlerse çok iyi olur. inşaallah da öyle olur. o kadar ümitle 10.04 ile 10.10 u bekledim fakat 9.04 ile başlayan hayal kırıklığım devam etti. fakat 11.04 şu haliyle birazda düzelterek devam ederse şahane olur. biraz kurcaladığım zaman yine yazarım.
selamlar

heartsmagic

Bu başlık sürüm takvimi olarak kalsın bence. Tecrübeler ve yaşanılan sorunlar Alfa/Beta/RC bölümünde konuşulursa çok güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.