HP Touchsmart Tm2 Tablet Bilgisayar ve Ubuntu

Başlatan aniceman, 18 Ağustos 2010 - 16:18:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aniceman

Bir süredir yeni tablet dizüstüm hp tm2 1050et ve ubuntu uyumluluk sıkıntıları üzerine didinip durmaktayım. türkiyede linux üzerine yeterli kaynak bulunmazken bir de tablet bilgisayarlar söz konusu olunca insanın eli kolu bağlanıyor. bu konularda ulaşabildiğim yabancı kaynaklardan deneme yanılma yolu ile bazı sorunların üstesinden geldim (ekran parlaklığını değiştirememe, ekranı döndürememe vs...). en son olarak da ekran kartı sorunu pil dayanıklılığını artırma isteğim nedeniyle başgösterdi.
hp tm2 biri onboard biri de harici olmak üzere iki ekran karta sahip. normalde windowsta 1 saniyede iki kart arasında çok kolay dönüşüm yapabiliyorsunuz. bu dönüşüm normalde 2-3 saat giden şarjın 8-9 saate kadar yetmesini sağlamaktadır. yine yabancı forumlardan edindiğim bilgiye göre 10.10 ile şu anda betası bulunan vga_switcheroo adlı bir çalışma linux kerneline dahil olacak ve ubuntu da tablet desteğini böylelikle artıracaktır.

uzun bir girizgah oldu :)
şimdi sorun, sorunum şu. ekran kartı değişiklikleri ile de ilgili onlarca denemem oldu. değişikliklerin sistem restart attıktan sonra gerçekleşeceği belirtildi. ama ben bu değişikliklerin olup olmadığını sınırlı linux bilgimle anlayamıyorum. şu anda sistem 2 ekran kartından hangisini kullanmaktadır, bunu nasıl öğrenebilirim?

lspci çıktısı:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M-E LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M93 [Mobility Radeon HD 4500 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV710/730
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Device 4357 (rev 01)

dipnot: hibrit kartlarla ilgili bu sorun(lar) sadece hp tm2 de değil, diğer marka ve modellerde de olduğu için konu bu bölüme açılmıştır.
yardımlarınız için teşekkürler...
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

aniceman

sistemin mevcut anda 2 ekran kartından hangisini kullandığını öğrenmek için ne yapmam lazım diye sormuştum ama bir cevap gelmedi. :(
ekran kartı ile ilgili konu başlıklarındaki rastgele kod denemelerim ya hiç sonuç vermedi ya da sonuçlarda 2 ekran kartı da yer aldı yani kodlar bir ayrım oluşturamadı.
son denememde aşağıdaki kod 2 karttan sadece 1 tanesini gösterdi. şu an çalışan ekran kartımın çıktıdaki kart olduğunu sanıyorum.
bu kod ne işe yaramaktadır, teorim doğrumudur?

glxinfo | grep render

çıktı:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset GEM 20091221 2009Q4

ufuk_k

Çıktı bize senin onboard Intel kartın kullanımda olduğunu gösteriyor. Şu an normal kullanımda şarj ne kadar gidiyor acaba? Ben de bu tür cihazların çıkışını az biraz takip etmiştim, ancak anlaşılan o ki Linux tarafında destek için yeni kernelleri beklemek gerekiyor. Çok fazla araştıramadım ancak, BIOS'taki seçeneklere de bakmak gerek. Ekran kartı kısmında "switchable, discrete" gibi seçenekler varsa bunlarla deneyebilirsin. Şu an görünene göre render için onboard kart kullanılıyor, şarjın uzun gitmesi ama performansın ATI karta göre daha düşük olması gerek. Durum nasıl?
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

heartsmagic

Başlığı es geçmişim sanırım. Teorin konusunda @ufuk_k ilgili cevabı vermiş, şu an Intel kartını kullanıyorsun. Bu meseleye sanırım "hot switch" deniyor. Geçenlerde bir başka arkadaş daha sormuştu konuyu, bir iki başlık, bir eposta listesi girdisi vermiştim bakması için. Ancak konu onun kartıyla alakalıydı biraz da. Benim gördüğüm ne yazık ki çok olgunlaşmadı bu mesele bizim tarafta henüz. @ufuk_k'nın dediği gibi BIOS üzerinden bir seçenek varsa şanslısın demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aniceman

sağ olun. ilk mesajdan sonra ayrım yapamadığım için araştırmalara ara vermiştim. demek kart değişimini yapabilmişim ama hangi değişiklikle oldu ve nasıl diğer karta geçecem yeniden araştırmam gerekecek :)

@ufuk_k açıkçası pil dayanıklılığını sabit koşullarda deneme fırsatı pek olmuyor bu yaz aylarında, soğutucu çalışıyor sürekli, durdursam bu kez de laptop ın fanı başlıyor. ama ubuntuda mevcut durumda 3-4 saat arası gittiğini görüyorum. (yani o 8 saatlik değerden çok uzak)
ilk aldığımda windosta 5-6 saat gittiğini anımsıyorum. :( (ama öyle tam bir ölçüm yapmamıştım)

@heartsmagic sorun değil, tüm başlıklara yetişecek değilsin sonuçta :) biosta öyle bir ayar yok mağlesef. olsa da pek kullanışlı olmazdı sanırım. sistem çalışırken değişmesi gibi bir özelliği gördükten sonra insanoğlu kesinlikle onu isteyecektir :)
hani hep deriz ya insanlar windowstan hep alışkanlıkları yüzünden kopamıyor, linuxun artısı fazla diye... bu kez tam tersini yaşıyorum diyebilirim. bu kez windows tarafında bıraktığım özelliklerin artısı açıkçası oldukça fazla, ancak 10 aydır ubuntu kullanıyorum ve işin garibi bu tarafa alıştım. windosta farenin orta tuşuna basılı sağ ya da sol yapıyorum (compizde masaustu değiştirme) tık yok. dön olm aktash ubuntuya diyorum kendi kendime :)

heartsmagic

Benim gördüğüm çalışmalar sistem çalışırken olan şeylerdi ancak dediğim gibi olgunlaşmamışlardı henüz. Bu türde makineler gittikçe artıyor sanırım, ileride sisteme bütünleşik olursak görürsek bu işlemleri şaşırmam. Umarım çok uzun sürmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aniceman

arkadaşlar youtube de bir video geçti elime ve tam benim bahsettiğim işlemi gerçekleştirmekte.
ubuntu control center 0.5 üzerinde vga switching modül diye birşeyden bahsetmekte.
sistemimde ubuntu control center değil, gnome control centrer a ulaştım (sanırım bir isim değişikliği var) ama burada vga swithing ile alakalı herhangi bir modüle rastlayamadım. depodada aradım ama depoya giren he hangi bir uygulama da göremedim.

ekleme: video bağlantısı
http://www.youtube.com/watch?v=-S5-BVFk0G0

(heyecan yaptım da : )