ccleaner ve defrag gerekli midir?

Başlatan onbilx, 18 Ağustos 2010 - 14:04:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onbilx

Yıllardır windows kullanmış birisi olarak belli aralıklarla disk bişleştirme ve internette gezinirken pcme inen ıvır zıvırı silmek için ccleaner kullanıyordum.

*Ubuntu için de bu tarz programlar kullanmak gereklimidir?

*Gerekli ise bu programlar nelerdir?

alquirel

http://ubuntu-tweak.com/

paket temizliği
önbellek temizliği
yapılandırma temizliği
çekirdek temizliği
PPA silme

işlemlerinin yanında ubuntu için çok kullanışlı işlevleri olan bir uygulamadır.

utdmr

* Defrag dosya sisteminin yapısı gereği gereksizdir, bir tane defrag programı bulamazsın bu yüzden :).
* CCleaner yerine ise Ubuntu-Tweak, Bleachbit gibi programlar kullanabilirsin. Ancak Linux'te yüklediğin fazla programlar veya dosyalar sistemini yavaşlatmaz çalışmadıktan sonra, genellikle alan kazancı sağlarsın sadece.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

stef_q

Defrag olayı linuxtaki dosya sistemleri için hiç gerekmeyecek kadar azdır. Bu yüzden doğru dürüsüt bir program bulamazsın(çünkü kimse üstünde uğraşma gereksinimi bile duymuyor. Son zamanlarda serverlarda büyük hdd olduğu için bir süre sonra yavaşlamadan şikayet edenler olmuş diye okuyorum ama ne kadar doğru bilemeyeceğim). Yapmanında hiç ama hiçbir anlamı yoktur denebilir.

Linux dağıtımlarında dosya temziliği yapabilirsin. Ama bu temizlik sistemin hızını etkilemez, çünkü linux yavaşlamaz. (windowsta ise sistemin gitgide yavaşlamasını birazda olsa temizlik programlarıyla engelleyebilirsin). Örnek vereyim: İndirdiğin paketlerin yükleme dosyaları saklanıyor ki ilerde silip tekrar kurmak istersen otomatik olarak indrimeden kuruluma bağlıyor. Bu kurulum paketinin bilgisayarında olup olmaması sistemi yavaşlatmaz. Diğer tüm temizleyeceğin dosyalarda bu şekilde düşünebilirsin. Bleachbit ve ubucleaner'i (forumda ikisinide aratabilrsin) kurarasan tüm temizlik ihtiyacını karşılaşım olursun. (iki programı da aylardır sudo olarak kullanıyorum, hiçbir sorun ile karşılaşmış değilim)

onbilx

Windowstan kalan kötü alışkanlıklar işte benimki de. Sanki hala virüs kapacakmışım gibi geliyor:) Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

eribol

Ubuntu halihazırda kendisi, kendisi için gerekli alanda defrag benzeri bir yöntem uyguluyor.

Kenzi

Alıntı yapılan: eribol - 19 Ağustos 2010 - 01:46:39
Ubuntu halihazırda kendisi, kendisi için gerekli alanda defrag benzeri bir yöntem uyguluyor.

ubuntu mu ext4/ext3 mü?

eribol

Dosya sistemi ne kadar etkili bilmiyorum ama ureadahead paketi bu işi görüyor. Ama 10.04 için yapmışlardı. Yani ext3 desteği de vardır muhakkak.

Kenzi

Alıntı yapılan: eribol - 19 Ağustos 2010 - 02:18:48
Dosya sistemi ne kadar etkili bilmiyorum ama ureadahead paketi bu işi görüyor. Ama 10.04 için yapmışlardı. Yani ext3 desteği de vardır muhakkak.

Teşekkürler, öğrenmiş oldum. :)