Google belası mı?

Başlatan altintasi, 17 Ağustos 2010 - 14:33:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1223.0.html

Yukarıdaki konu ilgimi çektiği için verilen kodları terminalde denedim.. Şöyle bir sonuç aldım..

altintasi@altintasi-laptop:~$ netstat | grep -e "udp" -e "tcp"
tcp        0      0 localhost:53304         localhost:44563         ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:33367 chat.facebo:xmpp-client ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:42649 forum.ubuntu-tr.net:www TIME_WAIT 
tcp        1      0 localhost:44577         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 altintasi-laptop.:42648 forum.ubuntu-tr.net:www TIME_WAIT 
tcp        1      0 localhost:44557         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 localhost:53304         localhost:44575         ESTABLISHED
tcp        1      0 localhost:55821         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:38687         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 altintasi-laptop.:51879 www.google-analytic:www ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:55493 www.l.google.com:www    ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:42653 forum.ubuntu-tr.net:www TIME_WAIT 
tcp        0      0 localhost:44575         localhost:53304         ESTABLISHED
tcp        1      0 localhost:55825         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 localhost:53304         localhost:44585         ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:42650 forum.ubuntu-tr.net:www TIME_WAIT 
tcp        1      0 localhost:44572         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:44547         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 localhost:44563         localhost:53304         ESTABLISHED
tcp        1      0 localhost:55823         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:49469         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:38685         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:55819         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:44561         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 localhost:44585         localhost:53304         ESTABLISHED
tcp        0      0 altintasi-laptop.:42651 forum.ubuntu-tr.net:www TIME_WAIT 
tcp        1      0 localhost:44591         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:44555         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:44587         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:44567         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        1      0 localhost:49471         localhost:53304         CLOSE_WAIT
tcp        0      0 localhost:44569         localhost:53304         ESTABLISHED
tcp        0      0 localhost:53304         localhost:44569         ESTABLISHED

Sadece sohbet uygulamasında Facebook arkadaşlarımın listesi açık ve iki tane ubuntu-tr.net sayfası açık. Ama baktığımda www.google-analytic:www diye bir satır gördüm. Bu google'ın klasik takip sisteminin bir uzantısı olabilir mi?

Yoksa gerçekten de site analizi yapan "zararı az" bir şey mi?
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

sudusleri

Muhtemelen ubuntu-tr.net sayfasındaki google analytic kodları nedeniyledir. Google analytic'in bilgisayarlara yada kişisel bilgilere zarar verebilecek bir yapısı/niyeti olduğunu düşünmemekle beraber burası dünya... herşey mümkün.. Windowsun en yaygın işletim sistemi olması gibi ;)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

ytgn

http://noscript.net/ sitesinden firefox eklentisini indirip, girdiğiniz sitelerdeki harici sitelerin scriptlerini engelleyebilirsiniz.  Tabi güvendiğiniz siteleri listenize eklemeniz gerekir.
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

canosayan

ubuntu-tr.net google analytics kullanır. haliyle bu siteye girdiğiniz vakit bilgisayarınız siteye bağlandığı gibi google da bağlanacaktır.

eğer güvenmiyorsanız engelleyebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

altintasi

Anladım.. Tşekkür ederim.. Zamanında Windows üzerinde google'ın çok fazla veri toplamaya çalıştığını bildiğimden google earth, toolbar vb. programları kurmazdım..

Tuxie

Google'ın bu tekelciliğinden de iyice sıkıldım kendini bişey sanıp ki kendisi bişey :-\  ilerde tıpkı windows gibi olucak bence hatta daha da ileriye gidebilir bilemiyorum bakmayın siz öyle açık kaynak desteğine en çok nefret ettiğim şey benden habersiz bilgisayarımda ya da web te birilerinin bişeyler peşinde koşması.

altintasi

Aynı dertten müzdarip olduğum için başlığı açmıştım ben de..

Tuxie

@altintasi sen bu başlığı açarak aslında benim gibi düşünenlere tercüman olmuşsun eminim sayımız az değildir.Ne yani koskaca dünya bir google rakip çıkaramıyorsa yuhh.Bunuda linux gibi bir alternatifinin olması lazım bence

altintasi

Bir süre önce pek sevmesem de google'ın durumuyla ilgili bir makale yayınlanmıştı Chip dergisinde. Alternatifle birlikte bu bilgi toplama çılgınlığından tamamen olmasa da büyük bir çoğunlukla kurtulmayı anlatıyordu. O zaman iyice dank etmişti...

eribol

http://www.google.com/support/forum/p/adwords/thread?tid=4a0ec287d97bb868&hl=tr

Hayır o kadar sorun yaşıyorsanız bir araştırın. Chip'e gerek yok. Bakınız google kendisi, kendisini engelleyen eklenti hazırlamış http://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=tr

canosayan

hım. daha önce bu tür şikayetlerden rahatsız olduğunu bu kadar sivri dille anlatan çıkmamıştı.
Kısaca özet geçeyim.

Neden istatistik?
bir site için günlük ziyaretçi miktarı, ziyaretçilerin geliş yerleri önemlidir. Hangi sorgulardan geliniyor, ortalama çıktı süresi. Hani diyeceksiniz bu bir iş sitesi değil bunlar ne işine yarayacak? Söyleyeyim. Es kaza bir başka sunucuya taşınacak olursak sorulacak ilk soru günlük ziyaretçi. Çıkış ve giriş sayfaları ve yönlendirmeler ise arama motorlarının performansını izlememiz için gerekli denebilir.

Neden Google Analytics?
Çünkü kolay ve ücretsiz. Yakın zamanda google yasakları ile başka bir sisteme geçtik. Fakat bu sistem bize fazladan veri yükü oluşturuyordu. Aynı sunucudan bir çok istek yapılıyordu. Bu açıdan google analytics trafik kullanımımızı azaltacaktır. Temmuz ayındaki trafiğimizin 97 GB olduğunu düşünürsek ne kadar azaltabilirsek o kadar karlıdır.

Ayrıca bir çok seo meraklısı google analytics'in arama motoru optimizasyonu için faydalı olduğunu düşünmekte. Bizde yakın zamanda adres değiştiren bir topluluk olarak ne kadar hızlı indekslenirsek o kadar faydalı olacaktır.

Hangi veriler?
Google analytics'in bize sağladığı veriler kabaca tarayıcı yapınız, ziyaret alnınız, ziyaretçi sayıları, sayfa istatistikleri, anahtar kelime istatistikleri. Yani bir veri madenciliği gibi işleyip sitemize gelen ziyaretçilerin başka hangi sitelere gittiğini falan söylemiyor. Ayrıca ip adreslerini de saklamıyor. Zaten ufak bir hesap yaparsak verinin karmaşıklığı ortaya çıkar. bu gün forumdaki sayfa gösterim sayısı 8.910. Bunu belki milyonlarca site için yapıyor google. Her bir işlem tek başına kayda alınsa bu hizmetin ücretsiz olması beklenemez. tüm site ziyaretimizi 10.000 alsak bu ayda 300.000 kayıt yapar.

Nasıl sakınırım?
eribolun yukarıda verdiği eklentiyi kullanabilirsiniz. Ama derseniz ki bu da google ürünü güvenmiyorum, tarayıcınızda herhangi bir yol ile ga.js dosyasını engelleyin.
Bu google tarafından sitelere çekerek kullanılan takip dosyasıdır. Kişisel olarak dosya içeriğini okumadım. ama dosyayı http://www.google-analytics.com/ga.js adresinden açarak kontrol edebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

stef_q

Alıntı yapılan: canosayan - 17 Ağustos 2010 - 22:10:45
hım. daha önce bu tür şikayetlerden rahatsız olduğunu bu kadar sivri dille anlatan çıkmamıştı.
Kısaca özet geçeyim.

Neden istatistik?
bir site için günlük ziyaretçi miktarı, ziyaretçilerin geliş yerleri önemlidir. Hangi sorgulardan geliniyor, ortalama çıktı süresi. Hani diyeceksiniz bu bir iş sitesi değil bunlar ne işine yarayacak? Söyleyeyim. Es kaza bir başka sunucuya taşınacak olursak sorulacak ilk soru günlük ziyaretçi. Çıkış ve giriş sayfaları ve yönlendirmeler ise arama motorlarının performansını izlememiz için gerekli denebilir.

Neden Google Analytics?
Çünkü kolay ve ücretsiz. Yakın zamanda google yasakları ile başka bir sisteme geçtik. Fakat bu sistem bize fazladan veri yükü oluşturuyordu. Aynı sunucudan bir çok istek yapılıyordu. Bu açıdan google analytics trafik kullanımımızı azaltacaktır. Temmuz ayındaki trafiğimizin 97 GB olduğunu düşünürsek ne kadar azaltabilirsek o kadar karlıdır.

Ayrıca bir çok seo meraklısı google analytics'in arama motoru optimizasyonu için faydalı olduğunu düşünmekte. Bizde yakın zamanda adres değiştiren bir topluluk olarak ne kadar hızlı indekslenirsek o kadar faydalı olacaktır.

Hangi veriler?
Google analytics'in bize sağladığı veriler kabaca tarayıcı yapınız, ziyaret alnınız, ziyaretçi sayıları, sayfa istatistikleri, anahtar kelime istatistikleri. Yani bir veri madenciliği gibi işleyip sitemize gelen ziyaretçilerin başka hangi sitelere gittiğini falan söylemiyor. Ayrıca ip adreslerini de saklamıyor. Zaten ufak bir hesap yaparsak verinin karmaşıklığı ortaya çıkar. bu gün forumdaki sayfa gösterim sayısı 8.910. Bunu belki milyonlarca site için yapıyor google. Her bir işlem tek başına kayda alınsa bu hizmetin ücretsiz olması beklenemez. tüm site ziyaretimizi 10.000 alsak bu ayda 300.000 kayıt yapar.

Nasıl sakınırım?
eribolun yukarıda verdiği eklentiyi kullanabilirsiniz. Ama derseniz ki bu da google ürünü güvenmiyorum, tarayıcınızda herhangi bir yol ile ga.js dosyasını engelleyin.
Bu google tarafından sitelere çekerek kullanılan takip dosyasıdır. Kişisel olarak dosya içeriğini okumadım. ama dosyayı http://www.google-analytics.com/ga.js adresinden açarak kontrol edebilirsiniz.

Ubuntu-tr de niçin google sistemi kullanıldığına kimse * bir şey demesin zaten bu çok normal bir şey. (zaten o kadar siteye giriyoruz ki burada kullanıp kullanılmaması güvenlik açısından * bir şey değiştirmeyecektir).
Herneyse bu konu bir yana google ip lerimizi saklıyor. ( buyrun : http://www.google.com/intl/tr/analytics/privacyoverview.html "IP Adresi Kullanımı" kısmını okuyunuz) Fakat müşterilere dağıtmıyor. Ama sonsuza dek saklanıyordur. Eğer ip saklanıyorsa (saklıyoruz diyorlar zaten),  google serverlarından biz o anda başka hangi sitedeyiz hangi şeyi okuyor hangi şeyi yazıyoruz o da kaydoluyordur, çünkü çoğu site google sistemini kullanıyor doğal olarak ip miz aynı anda kaydediliyor. :) yani hiçbir yere kaçamıyoruz. Zaten kim hangi anda nerde bilgisi bile diğer birçok gizlilik bilgilerini ortaya koymak için yeterde ARTAR BİLE düşünüyorum. işte internet böyle bir şey...

Bu arada @eirbol un bahsettiği google eklentisini yüklesek dahai bizden yinede istatistik verilerinin alınmadığını kesin olarak nasıl bilebiliriz (eklenti açık kaynaklı değil)? @altintasi nın veridği komut ile bunu öğrenebilrmiyiz ? yoksa daha mı detaya inmek gerek ?

şurada : https://adblockplus.org/blog/the-wrong-way-to-deal-with-privacy-concerns benim sorduğum soruyla ilgili bir yazı var burda işe yaramadığını söylüyor ama tam anlayamadım. ingizlicem hiç iyi değil. biri yardımcı olursa sevinirim. olmadı firefox bölümüne yazacağım. burda konuda kaynadı ...