[Çözüldü] NOMAIN variable in the makefile sorun

Başlatan Abdullah Fatih, 16 Ağustos 2010 - 11:46:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Abdullah Fatih

Merhaba arkadaşlar. Linux işletim sistemi hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değilim. Ancak linux altında bir programı kullanmaya ihtiyacım var.  Makineme 10.04 LTS versionunu kurdum. Kullanacağım proğram aşağıdaki uygulamaları istiyor benden;

-fortran 77 * derleyici
-C * derleyici
- make
-Gnuplot
-python
-make
-tk libraries for python

Devamında ise şu şekilde bahsediyor. Sanırım Fortran * derleyici farklı olduğu için kurulumda sorun yaşıyorum. g77 * derleyici nerden bulabilirim. (benim ubuntu versionuna uygun olan) ya da aşağıdaki açıklamada da görüldüğü gibi bir NOMAIN variable ile bu işi halledebileceğimiz yazıyor. Onu nerden düzenleyebilirim. Şimdiden teşekkürler. Açıklama metni aşağıda.

The makefile in the src directory are meant to run on a machine
in which g77, gcc compilers are installed. If you want to use
other compilers, please change the Makefile in the ./src directory.

WARNING: When working with compilers different from gcc/g77, sometimes
you need to specify a NOMAIN variable in the Makefile.
Examples:

pgf77/pgcc            : NOMAIN = -Mnomain
intel compilers       : NOMAIN = -nofor_main   
g77/gcc on OS X       :   NOMAIN = -lcc_dynamic

To install, simply run the tcsh script install.sh, or
just go in the src directory and type:

make [return]
make install [return]

If everything went well, you should find the compiled code
in the ./bin directory, together with :

- the fplot utility and its files (sectionx, sectiony, sectionz)
- dimension.max
- input.material
- inputdeck (an example of ViDES input deck)

heartsmagic

g77 yerini bir süre önce gfortran'a bırakmış. Depolardan kurabilirsin ve ilgili derlemeyi gfortran ile deneyebilirsin.
Derlemeye çalıştığın uygulama nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Abdullah Fatih

gfortran ile sanırım oldu. çok teşekkür ederim. ancak şimdi de programı nasıl çalıştıracağımı bilemiyorum. bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim. açıklamayı aşağıda veriyorum. program nanoölçek aygıt simülasyonu yapan bir programdır.

If compilation has been succesfull, you will find in the ./bin directory the com-
piled ViDES code, the utility fplot and its file (sectionx, sectiony, sectionz), as
well as the file input.material and dimension.max.
SUCH FILES HAVE TO RESIDE IN THE SAME DIRECTORY
YOU LAUNCH THE CODE AS WELL AS THE INPUT DECK. So,
if you copy the code into another directory, different from the ./bin directory,
take care of copying all the files contained in the ./bin directory.
To run the code, just simply type ./ViDES inputdeck, where inputdeck is
the input file in which the nanoscale device has been defined.

heartsmagic

Derleme yaptığın yerde bin diye bir dizin oluşmuştur, orada ilgili uygulamalar olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Abdullah Fatih

evet oluştu fakat nasıl çalıştıracağım o konuda bilgim yok? dosyalar da içerisinde mevcut

bytan

O bin klasörünün içerisine gidip uygulama dosyalarını çalıştıracaksın. Örnek:

./ViDES
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Abdullah Fatih

demek istediğimi anlatamadım sanırım arkadaşlar. o şekilde bir uygulama dosyası mevcut değil.

yukarıdaki açıklamada da dikkat ederseniz şu şekilde diyor; To run the code, just simply type ./ViDES inputdeck, where inputdeck is
the input file in which the nanoscale device has been defined.

yani terminalden çalıştırmam gerekiyor sanırım.

bytan

Alıntı yapılan: Abdullah Fatih - 16 Ağustos 2010 - 14:17:14
evet oluştu fakat nasıl çalıştıracağım o konuda bilgim yok? dosyalar da içerisinde mevcut

Buradan bakınca da farklı anlaşılıyor. Sanki dosyalar varmış gibi.

Peki o bin klasörünün içeriğinde neler var? Yukarıdaki komutu da örnek olarak verdim. Hangi uygulama dosyası varsa, o bin klasörünün içerisine uçbirim ile geçip komutu ona uygun şekilde düzenlemelisin. Örnek:

./uygulama1
./uygulama2

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Abdullah Fatih

ekte verdim arkadaşlar klasörde bulunan dosyaların görüntüsünü.

bytan

ViDES isimli dosya orada görünüyor ve onun gibi 3 tane daha uygulama dosyası var. Sana dediğim şekilde uçbirimden bu dosyaları çalıştırmayı denedin mi?

PF @ ST

Abdullah Fatih

evet VİDES isimli dosyayı açmak istiyorum.

./VİDES şeklinde yapmamı söylüyorsunuz sanırım. Bu şekilde yaptım olmuyor. Açık bir şekilde belirtirseniz sevinirim. Çünkü linuxa çok aşina değilim. Teşekkürler

bytan

Adım adım gidelim. Yalnız her adımda uçbirimden verdiğin komutları ve aldığın çıktıları olduğu gibi buraya geç.

cd vides/bin
./V*S

PF @ ST

Abdullah Fatih

kusura bakmayın arkadaşlar kardeşimin okul kaydı için gitmiştim o yüzden cvp vermekte geciktim.

şimdi en son olarak bin klasörüne giriş yapıyorum. burda sorun yok. Şimdi sizin dediğinize göre VİDES isimli dosya uygulama dosyası. ben şimdi bu dosyayı terminalde nasıl çalıştırabilirim.

./VİDES demişsiniz sanırım. o şekilde komut bulunamadı diyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2010 - 20:38:26

tamam arkadaşlar çözdüm. sonuna inputdeck diye input dosyasını da belirtmem gerekiyormuş. hepinize teşekkür ederim.