Ubuntu Türkiye E-Dergisi Sudo 22. Sayı

Başlatan Alquimista, 16 Ağustos 2010 - 04:17:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alquimista

İçerik:

- Linux Dünyasından Haberler (Okan AKINCI)
- Kim Korkar Linux'tan kitabının yazarlarından Ömer AYFER ile röportaj
- Dizinleri şifrelemek (Okan AKINCI)
- DNS (Muhammet Emin ERDOĞAN)
- Oyun İncelemesi – 0 A.D. (Okan AKINCI)
- Cpulimit (Semetey COŞKUN)
- Konqueror (Ufuk KILIÇASLAN)
- C ile Programlama (Aybars ÇAPAN)
- MySQL (Semetey COŞKUN)
- Ibex (Semetey COŞKUN)
- Ayın En Güzel Masaüstü (Halit SIVACI)
- ve İpuçları

İndirmek ve Yorum Yapmak için Tıklayın
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Uzay

Bu sayının ilk okuyucusu ben olacağım galiba... Hemen indiriyorum.. Eminim güzel olmuştur. Emeği geçenlere peşinen teşekkürler...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Alquimista

Aynen @Uzay ilk okuyucu siz olacaksınız :)

Şunu da belirtmek isterim ki son iki sayıdır Tasarım Ekibimiz Sudo'nun tasarım ve mizanpaj çalışmalarını yürütmekte ve bu sayı ile de görebileceğiniz üzere son derece başarılı çalışmalar ortaya koymaktalar.

Bu ay ki sayımızın kapak çalışması için tasarım ekibimizden Ömer Yatğın'a (querme), İçindekiler sayfası tasarımı ve geçtiğimiz ay gibi bu ay da mizanpaj çalışmalarında büyük kısım üstlenen Elif Sungur'a (matisse) ve mizanpaj/tasarım çalışmaları için geceleri neredeyse birlikte nöbet tuttuğumuz Ufuk Kılıçaslan'a (ufuk_k) bu ve 21. sayımızda saatler/günlerce verdikleri emek için ayrıca teşekkür etmek isterim.

Sudo Ekibimizde muntazam bir çalışma gösterdi bu ay ve harika bir içerik sundular bize. Sudo ekibimizi de ayrı ayrı tebrik ediyorum.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

mustafa.tr

İndirme sayfasındaki klasör ikonuna hayran oldum. Kim çizdiyse eline sağlık. Dergiyi de şuan indiriyorum, hepinize teşekkür ederim böyle bir dergi çıkarttığınız için.

alquirel

tüh ikinci okuyucu olduk :P

yine oldukça güzel bir SUDO sunduğunuz için teşekkür ederim. özellikle kapak tasarımı müthiş olmuş.

dergi tayfasının yüksek affına sığınarak birkaç kelam etmek istiyorum. aslında emeğinizi gözardı edemem, gerekliliğini ise belki de sorgulamaya hakkım yok, ama dergi içeriği olarak yeni konular veya mevcut konuların dipte kalmış, ilginç özellikleri sunulsun isterim. mesela, c programlama konusu çevrimiçi ve çevrimdışı kaynak olarak oldukça zengin. ve dergi içeriği olarak sunulmak istendiğinde ya dergi olduğu için sıkıştırılmış şekilde anlatılır, ya da geniş geniş gidilip birçok sayı kullanılır. mysql konusunu da aynı şekilde düşünebiliriz.

aslında belki de anlatılan bu iki konuyu zaten bildiğim için kendi düşüncelerimi de sıralıyor olabilirim, eğer genel düşünceye çok aykırı kalırsam beni mazur görün. ayırca dergi çıkarma yolundaki zorlukları birkaç kez yaşayarak da öğrenmiş biri olarak yukarıdaki cümlelerim sebebiyle emeğiniz karşısında da ezilmiyor değilim.

peki bu konular işlenmesin mi? tabii ki işlensin ama bence kitabi üslub da değil de (kızmayın) magazinel tarzda, okuyucunun merakını uyandıracak, öğrenmeye sevk edecek şekilde anlatılsın. mesela c dili ile yazılmış büyük programlar gibi. c dili ile yapılabilecekler gibi.

neyse, eleştirimi görmezden gelin...

eribol

Hoca adresini ver seni vurmaya geliyoruz :D Eleştiri yapıcı olduğu müddetçe kimsenin kızacağını zannetmiyorum. Lakin okuyucu kitlesinin beklentisi çok farklı tarzda olabiliyor. Hatta malumumuz çok yakın zamanda magazinel bir dergi diye de eleştirilmişti.

Siz bu konuları biliyorsunuz dolayısıyla beklentiniz ya ileri düzey olur ya da ilgi çeken yönleri olur. Mesela ben Vala Programlama dili için bir tanıtımı isterim. Avantajlarını dezavantajlarını yazan ve vala ile yazılan programları söyleyen ilerisi için ne gibi avantajları olduğunu söyleyen bir yazı çok hoşuma gider. Ama bir başkası bu programlama dilini öğrenmek ister. Onun için peynir veya global menu'nun vala ile yazılması haberi ilgi çekmez ama benim için ilgi çeker :)

Ayrıca şu da var siz mesela grafik üzerine magazinsel bir habere odaklanabilirken bir başkası da röportaj kısmına odaklanır. Bir dergi de hepsini bir sayıda sunmak zor ancak eminim arkadaşlar sizi de kırmazlar. Hatta bir yazı gönderse de yayınlasak iyi olur bile diyebilirler :)

alquirel

başıma bir şey gelecekse sizden gelsin :)

aslında benimki galiba aşırı kişisel bir eleştiri oldu, 40 sayfalık derginin 15 sayfasını okuyamamış oldum :) yani neredeyse yarısını, sonuç olarak ortaya böyle bir şey çıktı.

benim demek istediğim, mesela vala öğrenmek isteyen biri ile dergiye vala ile ilgili yazı koymak isteyen birinin bilgiye ulaşma yolları arasında kademe farkı olması lazım. gerçi vala ile ilgili konuşmayalım pek kaynak olmayabilir internette. c için konuşalım. eğer bir kişi c öğrenmek istiyor ve hiç çaba sarfetmeden bu ihtiyacını sudo ile karşılamak istiyorsa o kişi dergi okuyucusu olarak hedef kitle seçilmeye ne derece layık olur takdir sizin. dolayısıyla onun arayıp da bulması gereken bir belgeyi dergiye koymamak lazım diye düşünüyorum. çünkü alabildiğine kaynak mevcut internette. keza mysql.
magazinel boyut için de o iki örneği aklıma getirebildim sadece. o konuda pek de bi ufkum yok yani. eleştirim bu nokta itibariyle yapıcılıktan uzaklaşmış oluyor. hani ne bileyim, püf noktaları falan olabilir belki de.

tekrar belirteyim, sudo okumak benim en büyük zevklerim arasında. emeğiniz için sonsuz teşekkürler.

son not: eleştirimi görmezden gelin ;)

eribol

Bir ara FCM dergisine bakınmıştım eğer C yi biraz daha bilseydim eminim benim için çok değerli olurdu. O kadar derinlemesine ve güzel bir yazı yazılmıştı ki. Ama öyle sıradan bir yazı değil adam herhalde çekirdek yazıyordu :) Sırf o yazı yüzünden FCM dergilerini stokladım(sonra uçtu o ayrı :) ). Yani demek istediğim her güzel yazı muhakkak birilerine hitap ediyor. Ha bazıları çok az bir kesime bazıları çok fazla bir kesime hitap edebilir. Ama bunu sizin dediğiniz mantıkla değil de kamuoyu araştırmasıyla ancak öğrenebiliriz düşüncesindeyim(araştırmayı kim yapacak?). Mesela ben röportaj kısımlarını ilgi çekmez diye düşünürüm ama gelin görün ki en fazla ilgiyi o çeker.
Alıntı Yapson not: eleştirimi görmezden gelin
Neden ki? Adresinize size özel bir sayı yollayacaktık sadece :)

alquirel

o zaman benim gibi o kadar sayı sesini çıkartmayıp da bi sayıda umduğunu bulamadı diye cazgırlık yapanlara inat, alnınız ak başınız dik bu doğru yolda devam edin değerli sudocular. ;)

Alıntı yapılan: eribol - 16 Ağustos 2010 - 08:25:46
Alıntı Yapson not: eleştirimi görmezden gelin
Neden ki? Adresinize size özel bir sayı yollayacaktık sadece

hocam vereyim adresimi, ama özel sayı için değil akşam çayı için ;)

eribol

Yanlış anlaşılma olmasın göreceli bir durum olduğunu düşündüğüm için ekip arkadaşlarının yerine cevap verdim. Ancak bu gibi eleştirilerin her zaman yapılmasında fayda var. Zira yapıcı her eleştiri motivasyonu arttırdığı gibi kaliteye de olumlu yansır.
Alıntı Yapo zaman benim gibi o kadar sayı sesini çıkartmayıp da bi sayıda umduğunu bulamadı diye cazgırlık yapanlara inat, alnınız ak başınız dik bu doğru yolda devam edin değerli sudocular.
Hiçbirimizin bu şekilde değerlendireceğini zannetmiyorum :) Bilakis eleştirinizin olumlu bir şekilde karşılanacağından eminim.
Alıntı Yaphocam vereyim adresimi, ama özel sayı için değil akşam çayı için
Yolum düşerse neden olmasın :)

burdem

Yine güzel bir sayı olmuş. Emeği geçen herkesin eline sağlık
long live rock n roll

ironic

İçerik sağlayan, tasarımını ve mizanpajını yapan herkesin eline sağlık.

heartsmagic

Güzel tasarımıyla, gerek söyleşisi gerekse içerdiği diğer konularıyla, Sudo'yu bize kazandıran herkesin eline sağlık diyerek teşekkür ediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matisse

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 16 Ağustos 2010 - 04:34:47
Aynen @Uzay ilk okuyucu siz olacaksınız :)

Şunu da belirtmek isterim ki son iki sayıdır Tasarım Ekibimiz Sudo'nun tasarım ve mizanpaj çalışmalarını yürütmekte ve bu sayı ile de görebileceğiniz üzere son derece başarılı çalışmalar ortaya koymaktalar.

Bu ay ki sayımızın kapak çalışması için tasarım ekibimizden Ömer Yatğın'a (querme), İçindekiler sayfası tasarımı ve geçtiğimiz ay gibi bu ay da mizanpaj çalışmalarında büyük kısım üstlenen Elif Sungur'a (matisse) ve mizanpaj/tasarım çalışmaları için geceleri neredeyse birlikte nöbet tuttuğumuz Ufuk Kılıçaslan'a (ufuk_k) bu ve 21. sayımızda saatler/günlerce verdikleri emek için ayrıca teşekkür etmek isterim.

Sudo Ekibimizde muntazam bir çalışma gösterdi bu ay ve harika bir içerik sundular bize. Sudo ekibimizi de ayrı ayrı tebrik ediyorum.
Bu ay ve getiğimiz ay süresince Ramazan Gürbüz başkanlığında yürüttüğümüz çalışmalara tam gaz devam ediyoruz.Umarım sizlere okuyabileceğiniz güzel bir dergi oluşturduk.
Emek çekilmeden yapılabilen iş yoktur.En başta Ramazan olmak üzere Ömer ve Ufuk arkadaşlarımızın emekleri için teşekkür ederim.Diğer sayılarda güzel işlerle görüşmek üzere... ;)
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

sem

Ben de emeği geçen diğer arkadaşara teşekkürlerimi sunup, özellikle tayfa dışından verdiği destek için Muhammet Emin ERDOĞAN'a (andirinli) ayrıca teşekkür ederim...

Ben de şöyle birşeyler söylemek istiyorum; C ve MySQL konularında...

Aslında doğru diyorsunuz C ve MySQL konularında kaynak bulunabilir şimdilik anlattığımız kısımlarda. Fakat asıl amacımız bilinmeyen yönlerden ziyade okuyanların elinin altında derli toplu bir kaynak bulunması. Gerçi sizin dediğiniz gibi mesela ileri konulardan başlasak anlatmaya bu sefer tam tersi tepki de gelebilirdi, "baştan alsaydınız da biz de takip etseydik" gibi. Ya da bize göre ileri  konu gelen yine bir sistem programcısı ya da veri tabanı ile uğraşan birisi için vasat kalabilirdi. Yani baştan almamızın sebebi açıkcası bunlar; derli toplu kaynak ve bilenlerden ziyade şimdilik bilmeyenleri hedef alıp daha sonra bilgimiz yeterse bilenleri de hedef kitle arasında kapsamak. Fakat söyledikleriniz bizi biraz daha yönlendirecektir, teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki sayıda limit, order by, as ile çekilen sütun ve tablolara isim verme, join ifadesinin sık kullanılan tipleri ve iç içe select sorguları;
Bir sonraki sayıda is, not, is null, group by, having,
Bir sonraki sayıda standart MySQL fonksyionları,
Bir sonraki sayıda kendi fonksiyonlarımı, triggerler ve procedure 'ler gibi konuları işleyecektim. O zaman eleştiriniz yönünde hemen bir sonraki ve ondan sonraki sayıdaki konuları birleştririp standart fonksiyonlar ve kendi yazdığımız birimlere (trigger vs...) daha çabuk gelelim... Daha hızlı ilerlersek belki herkes için daha faydalı olabilir dediğiniz gibi, biraz bilenler de sıkılmamış olur... Tekrar teşekkürler yorumunuz için...

EK: Tasarım ekibinin gerçekten ellerine sağlık çok güzel, göz yormayan beni oku diye bir tasarım olmuş...
EK2:@alquirel, MySQL bilginizden yararlanmak isterim bu yazı dizisinde, zorlandığım ve kaynak bulamadığım konular oluyor çünkü, sizin de arada IRC'ta muhabbet edecek vaktiniz varsa benim için de iyi olur...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Tebrikler arkadaşlar, yine çok güzel bir sayı olmuş. En çok MySQL yazısını beğendim, Semetey'e ayrıca teşekkür ediyorum :)

sem

Ben teşekkür ederim Yiğit...  Umarım faydalı olabiliriz...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

aybars

Çok güzel bir sayı olmuş.Tüm emeği geçenlere teşekkürler.

bytan

Dışından içeriğine kadar güzel bir sayı olmuş. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

alquirel

@sem0900
mysql konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. bakalım anlatacak kadar biliyor muyuz :)

sahurdan sonra uykulu bir halde yazdığım eleştiriyi bir kenara bırakalım, sakin kafayla diyorum ki, belki de kaynak olacak bir şekilde hazırlanan konunun iki tane seçilmiş olması ve ikisinin de bu sayıya denk gelmiş olması eleştirilebilecek bir nokta.

tekrar teşekkür ederim hepinize, muhakkak faydalı oldunuz. ;)

canosayan

Chmod bizim işimiz.

sem

Alıntı yapılan: alquirel - 16 Ağustos 2010 - 22:31:30
@sem0900
mysql konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. bakalım anlatacak kadar biliyor muyuz :)

Fonksiyon, trigger ve procedure yazabiliyorsanız çok makbule geçer =) Trigger hadi yine kolay ama fonksiyonlar daha bir zor geldi bana =)
Burası dünya?

alquirel

@sem0900

fonksiyon derken select insert değil galiba çünkü onları anlattınız. eğer php deki veri tabanı fonksiyonlarını (sorgu, veri işleme...) ya da özel olarak oluşturulan sınıfları diyorsanız birlikte bir şeyler hazırlarız. :)

ve açıkçası mysql ile ilgili işlemlerimi hep php üzerinden yapmış olduğum için trigger ve prosedür kullanma ihtiyacım olmadı. fazla da bilmiyorum zaten onları. ;)

sem

Yok MySQL'e fonksiyon yazmaktan bahsediyorum ben de daha yeni öğreniyorum ama kaynak yok denecek kadar az yani kendi sitesinde var sadece bir kaç örnek... Eğer anlayıp da anlatabilirsem çok güzel olacak =) Dediğiniz gibi PHP bilenler için MySQL'e fonksiyon yazmaktansa PHP daha kolay oluyor...

EK: PHP kullansanız da bazı işlemlerde MySQL PHP'den daha hızlı işlem yapabiliyor... Siz tabi biliyorsunuzdur fakat anektod olarak düşmek istedim.. Tarih fonksiyonları, procedure ile yapılan işler gibi bazı işlemlerde MySQL'i kullanmak hız adına daha yararlı olabiliyor(muş)...
Burası dünya?

alquirel

Evet aslında, o bazı işlemler için PHP yerine MySQL kullanmak özellikle büyük çaplı projelerde ciddi avantaj sağlayacaktır. Bu açıdan üzerinde durulması faydalı olur.
Bu konuda kaynak çevirimi gibi hususlarda yardımcı olmak isterim.

PHP kanadına geçecekseniz anlatımınızda, hazır bekliyorum :)