Hangi bulut depolama hizmetini kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 15 Ağustos 2010 - 02:54:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi bulut depolama hizmetini kullanıyorsunuz?

Dropbox
140 (39.3%)
Xen
0 (0%)
Opera (Opera *bağlantı ve Opera Unite)
5 (1.4%)
Google Drive
162 (45.5%)
iCloud
12 (3.4%)
Diğer
17 (4.8%)
MS SkyDrive
26 (7.3%)
Box.com
14 (3.9%)
Ttnet Bulut Hizmeti
2 (0.6%)
Yandex
53 (14.9%)
Baidu
1 (0.3%)
Kuaipan
1 (0.3%)
Mega
22 (6.2%)
owncloud
1 (0.3%)
pCloud
2 (0.6%)

Toplam Oy Verenler: 356

erginemr

İnternet'te şu an adreslerini hatırlayamadığım, çoğu Linux tabanlı sanal işletim sistemleri var. Buralara kayıt oluyorsunuz ve web üzerinde oturum açarak istediğiniz bilgisayardan işletim sistemine giriş yapıyor, bu sistemdeki kelime işlemci, elektronik tablo gibi programları kullanabiliyorsunuz. Masaüstüne, vb. kaydettiğiniz dosyaları, sonraki oturum açılışında aynı yerde bulabiliyorsunuz. Sanırım "cloud computing" teriminin tam karşılığı bu.

Bu bağlamda Ubuntuone, Dropbox, vb. servislerin yaptığına ise "cloud storage" gibi bir isim vermek daha doğru olur.

Alquimista

Cloud Computing'de bulunan Computing kelimesi hesaplama olarak çevirilmiş, sıkıntı burada malum.

Kelimeye basitçe bakalım orjinali Compute, tamam compute kelimesine hesaplama dersek Compute kelimesi r takısını alıp Computer olduğunda buna da hesaplayıcı mı diyeceğiz? Hayır, buna bilgisayar diyoruz. Ortada bir sayma/hesaplama/işleme kelimesi var türkçe içinde ama neyi saydığı belli yani türkçe olarak buna bilgi-sayar demişiz. Bilgiden kastımızda "veri" oluyor. Veri hesaplayan aslında daha düzgünü veri işleyen makina demek bilgisayar yani computer. O zaman Computing'de veri işleme anlamına gelir diye düşünüyoruz değil mi? Bir yerde hayır, çünkü Compute kelimesi ile birlikte Computing demek hesaplamak anlamında değil burada, burada ki anlamı bilgisayar kullanımı, bilgisayarımız gibi kullanmak anlamında. Daha da açığı bilgisayar kullanımımızı Cloud yani bulut üzerinden, bulut mantığı ile her yerde bilgisayar kullanmak anlamında. Ayrıca hesaplama dediğimiz zaman computer'dan gelen computing'in veri işleme anlamı dışına çıkmış oluyoruz. Bulup Hesaplama demek Bilgisayar'a hesaplayıcı demek gibi oysa biz bilgi-sayar diye neyi saydığını belirtmişiz Türkçeye çevirirkende.

Can söylediklerinde haklı bence, şöyle ki;

Cloud Computing'in wikipedia'dan anlamına bakacak olursanız da şöyle diyor;

Alıntı YapCloud computing is Internet-based computing, whereby shared resources, software, and information are provided to computers and other devices on demand, like the electricity grid.

Türkçesi ise şu şekilde;

Cloud Computing, -Elektrik şebekesi gibi- bilgisayarlar ve talep eden diğer cihazlar için paylaşılan kaynaklar, yazılımlar ve bilgiler vasıtasıyla internet temelli bilgisayar kullanımıdır (computing).

Elektrik şebekesi örneği yeterince açıklayıcı sanırım yani amaç bilgiyi işlemek değil bilgiyi dağıtmak. Bu bağlamda Bulut barındırma demek uygun olabilir. Veya Computing kelimesini "bilgi işlem" olarak düşünürsek Bulut Bilgi Barındırma gibi 8 köşe bir isim bile bence daha uygun. Ama ben TDK olsam ve anlamı yakın olan her kelimesi insanların kullnıma dayatabilecek bir güç alsam devletten, ben isimini çok mantıklı gelmese de daha şık olduğuı için Bulut Bilgi İşlem koyardım. Mana bilgi(veri) işlemek değil ama olsun. Kulağa daha hoş geliyor.

Ayrıca şunu da alıntılamadan geçemem ki (okurken çok güldüm, hoşuma gitti);

Alıntı yapılan: ırmak - 15 Ağustos 2010 - 13:36:05
Bulut hesaplama hizmeti mi?
Bu ne korkunç bir Türkçeleştirme olmuş.
Kullanılan hizmet amacına ilişkin hiç bir fikir vermiyor ki..
Meteoroloji işlerinde çalışanlara yönelik bir program içeriği gibi.

Kesinlikle katılıyorum. Çeviri çok ürkütücü olmuş :D

Hangisini kullanıyoruz diyerek ben konuyu dağıtmadan önceki esas soruya gelincede; DropBox kullanıyorum, her platformda çalışıyor, gayet hızlı, bağlantıyı
bencilce kullanmıyor. Google'ı da mail için kullanırım sadece, bir de web araçları işte cloud computing yapmıyorum google'la :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Ağustos 2010 - 14:41:28
İnternet'te şu an adreslerini hatırlayamadığım, çoğu Linux tabanlı sanal işletim sistemleri var. Buralara kayıt oluyorsunuz ve web üzerinde oturum açarak istediğiniz bilgisayardan işletim sistemine giriş yapıyor, bu sistemdeki kelime işlemci, elektronik tablo gibi programları kullanabiliyorsunuz. Masaüstüne, vb. kaydettiğiniz dosyaları, sonraki oturum açılışında aynı yerde bulabiliyorsunuz. Sanırım "cloud computing" teriminin tam karşılığı bu.

Bu bağlamda Ubuntuone, Dropbox, vb. servislerin yaptığına ise "cloud storage" gibi bir isim vermek daha doğru olur.
@erginemr'e katılıyorum. Cloud storage - bulut üzerinde depolama. Ubuntu One gibi. Herhangi bir işlem yok, sadece depolama. Cloud computing ise Google Docs gibi işlemlerinizi bulut üzerinde gerçekleştirmek.

XRumer

alquirel

biraz önce ubuntu kurdum, kurarken dikkat ettim
bulut depolama olarak geçilmiş.

Alquimista

Alıntı yapılan: XRumer - 16 Ağustos 2010 - 17:24:17
Bir anket yapalım dedik, pişman ettiniz be. :)

hehe. XRumer, ortam fazla demokratik ondan böyle şeyler oluyor :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Alıntı yapılan: alquirel - 16 Ağustos 2010 - 18:56:10
biraz önce ubuntu kurdum, kurarken dikkat ettim
bulut depolama olarak geçilmiş.

Madem Ubuntu böyle demiş :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: XRumer - 16 Ağustos 2010 - 17:24:17
Bir anket yapalım dedik, pişman ettiniz be. :)

yok anket iyi olmuş. ama malum biraz takıntılıyız.
Chmod bizim işimiz.

ubuntupardus

Daha geçmedim. Ama geçmeyi düşünüyorum. Eğer geçersem hepsini kullanırım heralde :D

marjinal1st

Önceden bu bulut bilgi-işlem sistemli depolama-yazılım hizmetlerini çok anlamsız bulurdum ama şimdi bunlardan kopamıyorum. Özellikle Google Docs'da çokca döküman hazırlıyorum. Ama Ubuntu One sisteminin bir başka yeri var gönlümde :D Kafede iken bir dosya indiriyorum, "Hmm.. Bu bana lazım olur." diyip Ubuntu One hesabıma yüklüyorum, eve gelip Mint'i açtığımda dosyam paylaşılan klasörümde beni bekliyor  8)
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

GAREZ

ubuntu one kullananlar nasıl kullanıyorsunuz? ben şifre kısmını geçemedim hep hata veriyor... 22 karakterlik kısa şifre yapıyorum harf ve rakam karışık kabul etmiyor? Google Docs daha iyi...

XRumer

Dikkat ettim de UbuntuOne, Maverick ile birlikte kendisini daha da geliştirmiş. Eskiden bir klasörü ya da dosyayı buluta yollamak için UbuntuOne klasörüne atmamız gerekirdi ve bu da pek hoş olmuyordu. Şimdi istediğimiz klasörü ya da dosyayı doğrudan buluta yollayabiliyoruz. Bu harika bir şey. Web arayüzüne olan ihtiyaç da iyice azaltılmış.

Artık 2 GB'lik alanımı kullanıyorum, yetmediği zamanlarda Google hizmetlerinden faydalanıyorum ama 50 GB'lık UbuntuOne paketi satın alabilirim. (Sonra bütün ev dizinimi senkronize ettim mi bütün Ubuntu kurulu bilgisayarlarda aynı ayarları kullanıyor olurum. :) )

Bu arada Microsoft'un SkyDrive'ı da seçeneklere ekleyebilir miyiz, malum o da çok yaygın ve Msn hesabı olan herkesin ücretsiz 25 GB alanı var. İçimizde mutlaka kullananlar vardır.

furkankalkan

ben g.ho.st kullanıyordum bi aralar ama o kapanınca  ubuntu one ile tanıştım :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

XRumer

Alıntı yapılan: pisahmet - 18 Ağustos 2010 - 18:42:48
Önceden bu bulut bilgi-işlem sistemli depolama-yazılım hizmetlerini çok anlamsız bulurdum ama şimdi bunlardan kopamıyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Ben de aynı durumdayım ben de kopamıyorum. Artık web uygulamaları bilgisayarımdaki yazılımların yerini aldı. Bilgisayarımda bir web tarayıcı bana yetiyor. Google uygulamaları ve çeşitli çevrimiçi uygulamalar işimi görüyor.

Bilgisayarımdaki uygulamaları kullansam bile bu defa da arkaplanda Ubuntu One her şeyi eşitleme işlemini sürdürüyor.

burk

Alıntı yapılan: GAREZ - 23 Ağustos 2010 - 01:28:45
ubuntu one kullananlar nasıl kullanıyorsunuz? ben şifre kısmını geçemedim hep hata veriyor... 22 karakterlik kısa şifre yapıyorum harf ve rakam karışık kabul etmiyor? Google Docs daha iyi...

Şifre en az 8 karakter olmalı ve en az bir rakam ve bir büyük harf içermelidir. Sanırım büyük harf koymuyorsun.

GAREZ

Alıntı yapılan: TORUNAGA - 11 Ocak 2011 - 23:13:55
Alıntı yapılan: GAREZ - 23 Ağustos 2010 - 01:28:45

Şifre en az 8 karakter olmalı ve en az bir rakam ve bir büyük harf içermelidir. Sanırım büyük harf koymuyorsun.

evet koymamıştım yazıyı okuyunca gördüm... TR desteği olmazsa normal tabi... şu an ubuntu one çalışıyor... 32B ile daha istekli çalışıyor sanki... 64B ile forumdaki konu buldum ubuntu one açılmıyor diye ondaki komutla açıldı...

Mitsukuni

Desktop 4shared de bulut depolama sayılır mı? Linux için de programı olduğundan soruyorum.
Aksi takdirde ankette işaretlediğim seçenekler içinden diğeri iptal edeceğim. :)

Gunef

diğerleri nasıl bakma fırsatım olmadı henüz ama dropbox kullanım açısından ve her platformda olması açısından hoşuma gitti
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

isamert

aa wuala kullanan yok mu? Klasörlerinizin içeriğini herkese açabilmeniz en sevdiğim özelliği.

XRumer

Alıntı yapılan: Gunef - 18 Şubat 2011 - 03:30:04
diğerleri nasıl bakma fırsatım olmadı henüz ama dropbox kullanım açısından ve her platformda olması açısından hoşuma gitti

Dropbox'un böyle bir avantajı var ama nasıl kullanıldığını anlamış değilim. Bir dosyayı yayımlayıp linkini birine göndermek istiyorum ama ille de public klasörüne mi atmam gerekiyor dosyayı.

Gunef

Alıntı YapDropbox'un böyle bir avantajı var ama nasıl kullanıldığını anlamış değilim. Bir dosyayı yayımlayıp linkini birine göndermek istiyorum ama ille de public klasörüne mi atmam gerekiyor dosyayı.

evet bir tek public te oluyor public deki dosyaya sağ tıklayıp link adresini kopyalayabilirsin böylece istediğin yerde paylaşabilirsin

dropbox un en hoşuma giden özelliği de ubuntu da klasör olarak çalışması direk dosya taşır gibi paylaşcağım dosyaları atıyorum 2 dakika da atıyor

XRumer

Öyleyse Ubuntu One daha iyi. Sadece Ubuntu One klasörü değil, bilgisayarın herhangi bir yerindeki herhangi bir dosyayı hem eşitleyebiliyor hem de yayına sunabiliyor.

Gunef

dediğim gibi bir tek dropbox kullandım çevremdekiler de kullandığından rahat ediyorum onun dışında ubuntu one falan denemedim :)

XRumer

Bulut depolamada her şeyinizi depolamak istemeyebilirsiniz, onun yerine sadece dosya yayıncılığı için de kullanabilirsiniz. Ki bu yönde kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Benim paylaştığım bir dosya tıklanır tıklanmaz kullanıcının bilgisayarına inmeye başlamalı. Ya da web üzerinden kullanılabilmeli. Rapidshare ve benzeri sitelerde dosya paylaşmak hiç iyi değil. Premium üyeliğiniz yoksa indirmek için bekletiyor, sorun çıkarıyor, bir sürü reklam gösteriyor, bazen indirmeye izin vermiyor. Ben bunu bana ve dosyayı paylaştığım insanlara hakaret kabul ediyorum. Bulut sistemde öyle değil, internete yüklenen dosya (ki UbuntuOne ve Dropbox eşitlenen klasörleri arkaplanda internete yüklüyor, siz hiçbir şey yapmıyorsunuz) tek tıklama ile yayına açılıyor ve adresini tıklayan insanlar zahmetsizce faydalanabiliyor.

kozanibo

boxca.com :) diğerlerinden hoş deneyin ;)

dosya eşitleme ve program olmadığı için bulut değil ki diyebilirsiniz fakat 5 gb alan veriyor. flash disk gibi kullanıyorum :D