Ubuntu 10.10 için Ubuntu-TR Özel ISO İstekleriniz ve Önerileriniz

Başlatan plusnettr, 14 Ağustos 2010 - 06:46:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

eribol

omergex

plusnettr

Alıntı yapılan: omergex - 17 Ağustos 2010 - 03:05:41
chat kanalı olsun bize özel

Bize özel bir chat kanalı var freenode de #ubuntu-tr dersin girersin kurulu chat istemcisi üzerinde. :)

@risperdal önerileriniz için teşekkürler. Sık kullanılanlar düzeyinde bulunan programların tamamına 700MB kapasite sınırlaması ile yer vermeye çalışacağım. Rar,zip,mp3,avi vs. vs. Ubuntu'nun tanımadığı (codec gerektiren) tüm codec bileşenlerine yer vereceğiz.

Alıntı yapılan: omergex - 17 Ağustos 2010 - 02:40:39
bence üst panel hiç bozulmasın alta da docky hazıt kurulu gelsin, köklü deil ama idare edin artık :D
bide mehter marşı olmasın bence daha zarif bir müzik olsun. mehter marşı abi o kadar uzun hadi keselim desen yine olmaz. bayrak olayı güzel

Docky köklü ama :) herkes de sevmiyor bildiğim kadarıyla biz Ubuntu yapısı üzerinde jilet ayarların bir kısmını kullanıcının kendi isteğine bırakalım değil mi? Mehter Marşı'ndan kısa bir kesit ile açılışı düşünüyordum yada açıldığında 4 dakika Mehter Marşı dinleyecektik ne güzel ama şu anlık Standart seslerin yer almasına karar verdim :)

Arkadaşlar kurulum süresi paketlerin sıkıştırılmasına oranla bir kaç dakika uzamaktadır. Bende kurulum aşamasını ikiye bölüp ana kurulum bittikten sonra kullanıcıya özel sorgu ekranı ile kurulacak ek paketleri sormasına karar verdim. Ek paketler yine CD (ISO) içinde yer alacaktır bu nedenle Internet bağlantısı gerekmeyecektir.

Öneri ve isteklerinizin devamını bekliyorum. İlginiz için teşekkürler.

LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

omergex

şu chat kanalın olması güzel de biz programa mesela xchate tıkladımız gibi bizim kanala bağlansın, yazmayalım yani

hakperest

Alıntı yapılan: plusnettr - 17 Ağustos 2010 - 05:35:23
Arkadaşlar kurulum süresi paketlerin sıkıştırılmasına oranla bir kaç dakika uzamaktadır. Bende kurulum aşamasını ikiye bölüp ana kurulum bittikten sonra kullanıcıya özel sorgu ekranı ile kurulacak ek paketleri sormasına karar verdim. Ek paketler yine CD (ISO) içinde yer alacaktır bu nedenle Internet bağlantısı gerekmeyecektir.

Böyle olması hoşuma gitti.

Örneğin,

Pidgin&Empathy, Vlc&Totem&Smplayer gibi seçenekli olsun, isteyen istediğini/istediklerini kursun.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

ih14

@plusnettr, bir öneride bulunamayacığm ama size ve katkı sağlayacak olanlara teşekkür ederim. Güzel bir düşünce ve çalışma olacağını düşünüyorum. Bu konuyu baştan aşağı (hepsini) okudum.

Mesaj tarihlerinin yeni olduğunu görüyorum. Böyle bir CD (tahminen) ne zamana hazır olabilir? Sabırsızlıkla bekliyorum.
Bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Hz. Ali (r.a.)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ih14 - 18 Ağustos 2010 - 02:06:26
@plusnettr, bir öneride bulunamayacığm ama size ve katkı sağlayacak olanlara teşekkür ederim. Güzel bir düşünce ve çalışma olacağını düşünüyorum. Bu konuyu baştan aşağı (hepsini) okudum.

Mesaj tarihlerinin yeni olduğunu görüyorum. Böyle bir CD (tahminen) ne zamana hazır olabilir? Sabırsızlıkla bekliyorum.

İlk iletiden:
Alıntı Yap10.10 sürümü kararlı dağıtımı yayınlandıktan en fazla 5 gün içinde ISO'yu hizmetinize sunmayı planlıyorum. Bir miktar test etmekte fayda var kimsenin sistemini tehlikeye sokmak istemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plusnettr

Arkadaşlar,
10.10 Kararlı Sürümü yayınlandıktan sonra en fazla 5 gün içinde ISO yayına hazırlanacak yüksek öncelikte bir durum olursa sisteminizi tehlikeye sokmamak için süreyi 5 gün daha uzatabilirim. Şu aşamada ISO'nun çıkış tarihinden önce program isteklerinizi ve önerilerinizi sunarsanız ISO'ya da önemli ölçüde yön vermiş oluruz. Öneri ve istekleriniz için şimdiden teşekkürler. Elimizden geldiği kadarıyla yer vermeye çalışacağız.

ZooM

Benimde önerilerim ;

Herseyden once hizli calismali. Baslangic programlarinin bi cogu bence kapatilmali.

ubuntu-restricted-extras(Vlc&Totem&Smplayer kullanilmasina gerek yok Film oynatici zaten aciyor. Eksik varsa yine bunun icine enjektr edilebilirse iyi olur farkli playerlara gerek yok bence.), Forum icerisindeki özellestirme betiğinden faydalanarak java vs kurulabilir.

wine (mümkünse directx'in calisir halde olmasi. Bir cok arkadasima kurdum ubuntu'yu ama directxde yasanan sorun nedeni ile windows oyunlrini oynayamiyorlar. Bence bu duzenlenirse cok iyi bir albenisi olur bu sistemin)

empaty yerine pidgin, ve skype

ubuntu-tweak,

compiz confing setting manager (extra plugin ile birlikte)

awn yada docbarx olabilir.

Mehter marsi yerine bence ubuntu'nun kendi acilis sesi gibi orjinal kisa bir ses olmali...

Resimler konusu ne alemde bilemiyorum ama isteyen olursa kendi cekimim olan bir gece bogaz manzarali istanbul resmi :  http://img547.imageshack.us/img547/6922/dsc0370.jpg
If I was your vampyre...

kalkan1973

Şu Microsoft Porotokol Server olayına daha bi el atılmalı bence. Bazı sitelerdeki MEDYA akışına tam ulaşamıyorum. Yayın akışlarında sorun oluyor. Bazen ses geliyor görüntü yok. Bazen kesik kesik ... mms musepack, wawpack,quicktime eklentisi tam karşılamıyor.
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

Sevgili arkadaşlar, sorun çözümleri için istek yapılırsa bu iş içinden çıkılmaz :) Kaldı ki bazılarının çözümü var mıdır o bile belli değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

Copmpiz Fusion ayar yöneticisi ve compiz efektleri

Audacious

# 28065

patalojik

alabildiğince depo kayıtlı olsun. Depo kaydıyla uğraşmayalım.

plusnettr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Eylül 2010 - 16:38:45
Sevgili arkadaşlar, sorun çözümleri için istek yapılırsa bu iş içinden çıkılmaz :) Kaldı ki bazılarının çözümü var mıdır o bile belli değil.

@heartsmagic'e, bu konuda katılıyorum arkadaşlar öneri yapmanın dışına çıkmış sorunların çözümlerini istiyorlar. Arkadaşlar ISO'yu tek başıma oluşturuyorum gönüllü olarak herhangi birinizden yardım talebinde bulunmadım diye kimsenin de sesi çıkmıyor en azından tema konusundaki sıkıntıları ortadan kaldırmak için tema oluşturması konusunda uzman arkdaşların katkılarını bekliyorum. Ayrıca unutmayalım ben sadece hazır olan Ubuntu 10.10 CD kalıbı üzerinde bölgesel ve ek paketleri içeren bir kalıp oluşturuyorum. Yani Canonical'e Ubuntu Türkiye CD kalıbı bizden sorulur demedim :D

Teknik sorunların giderilmesi hariç pakette yer almasını istediğiniz önerilerilerinizi değerlendirmeye alacağız. Önerileriniz için teşekkürler.

necromencer

goldendict  içinde temel türkçe-ingilizce sözlüklerle birlikte:))

Pwm

Alıntı yapılan: plusnettr - 17 Ağustos 2010 - 05:35:23

Ek paketlerde ne gibi seçeneklerimiz olacak?

Mesela kendim için konuşursam sanırım kimse Empathy' i sevmiyor ama nedense bana Pidgin' den daha hoş geliyor :D Pidgin' in özelliklerinden çoğunu kullanmıyorum. Seçim şansı bu paketleri de kapsayabilirse benim için hoş olur. Biraz bencillik mi oldu bilmiyorum :) öyle olduysa dikkate alınmayabilinir.

Yukarıda daha önce de önerildiği gibi depolar ekli gelirse ve host dosyası gibi ayarlar yapılmış olursa kurulumdan sonra yapılan angarya işler oldukça azaltılmış olur.

Bunun dışında mp3, codec vs. çok güzel olmuş. Şimdiden harcanan emek için teşekkür ediyorum.

eribol

Alıntı YapMesela kendim için konuşursam sanırım kimse Empathy' i sevmiyor ama nedense bana Pidgin' den daha hoş geliyor :D Pidgin' in özelliklerinden çoğunu kullanmıyorum.
Pidgin'i seven mi varmış :p Ben de empathy seviyorum ama şu dosya gönderme arada kullanılmaz oluyor.

plusnettr

Şekilden de anlaşılacağı üzere Ubuntu 10.10 kurulumunda mp3 codec ve Flash gibi eklentilerle geleceği söyleniyor. ISO'da bu özellikleri göz önünde bulundurularak çalışmalarımız yürütebiliriz.

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 08 Eylül 2010 - 02:46:59
Alıntı YapMesela kendim için konuşursam sanırım kimse Empathy' i sevmiyor ama nedense bana Pidgin' den daha hoş geliyor :D Pidgin' in özelliklerinden çoğunu kullanmıyorum.
Pidgin'i seven mi varmış :p Ben de empathy seviyorum ama şu dosya gönderme arada kullanılmaz oluyor.

Yakında forumda Pidgin sevenler diye başlık açarım ben mesela ;)
Dosya aktarımı Pidginde de bazen çekilmez oluyor. (MSN üzerinden benim dediğim, onla ilgili genel bi sorun olabilir belki)

sem

Ben gelirim Pidgin sevenlere =)... Fakat dosya aktırım hızı da dediğiniz gibi çekilmez olabiliyor bazen... O nedenle genel olarak mail  kullanıyorum aslında...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

plusnettr

Durum

Nihahi sürümün çıkışının ardından maksimum test süresi olarak ön gördüğümüz 5 gün artırmaya gidilmekte olup 10 gün ile sınırlandırılmıştır. 10.10.2010 nihai sürüm tarihi ise ISO tarihimiz 20.10.2010 olarak belirlenecektir. Herhangi bir aksilik çıkmazsa

Nedeni ise içerikte gidilen bir takım önemli değişiklikler Beta sürümlerini inceleyenler farkındadır sanırım.

GAREZ

Google Chrome, Google Chromium, Google Earth, Gimp, Opera, urban Terror gibi ekstralar olacak mı? chrome ve chromium şart... ben ikisini Pardus ilede beraber kullanıyorum... tabi önce chromium sonra chrome kurunca chromium kalkıyor... tekrar kurunca sorunsuz kullanılıyor...

plusnettr

Biraz erken bir karar olsa da 10.10 için oluşturacağım özelleştirilmiş ISO projesi ertelenmiştir.
Gerekçeleri aşağıda listelenmiştir.

600MB CD kalıbı seviyesini korumayı hedeflediğim özel sıkıştırma sistemi paketleri sıkıştırmakta ancak kurulum aşamasına geçtiği zaman bozuk paket hataları vermektedir.
Eklediğim bir çok özelliği Flash,mp3 desteklemesi vb eklenmemiş gibi göstermekte Internet üzerinden yeniden kurmaya çalışmaktadır.
Kerneli bir kaç kere zor durumda bıraktım galiba Beta olduğundan olsa gerek bir kaç kere tamamen göçtü diyebilirim.

Resmi sürüm çıktıktan sonra daha kararlı bir paket oluşturup yeniden test etmeyi deneyeceğim %100 garanti olduğuna inandığım anda dağıtım gerçekleştirilir ancak sistemleri tehlikeye atabilecek kullanıcının başını ağrıtacak bir dağıtıma da imza atmayı kimse istemez galiba

Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürler..

omergex