Ubuntu 10.10 için Ubuntu-TR Özel ISO İstekleriniz ve Önerileriniz

Başlatan plusnettr, 14 Ağustos 2010 - 06:46:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plusnettr

1- Remastersys benim isteklerime tam olarak yanıt vermedi diyebilirim. Onu zaten kullanmayı düşünmüyorum.
2- UCK - Ubuntu Customization Kit bazı kısımlarda işime yarayabilir.
3- Ubuntu ISO olacağı için ön tanımlı olarak GNOME gelecek artı KDE,XFCE vs. bunları kullanıcı sonradan ekleyebilir.
4- ISO bakımından 700MB seviyesinin üstüne çıkmamayı düşünüyorum. DVD yapmanın pek çok kullanıcıya faydası olmayacaktır.
5- Açmadığı tanımadığı mp3 dahil hiç bir şey kalmayacak yani ben şu dosyayı Ubuntu ile açamıyorum sorunu ortadan kalkacak.
6- Ubuntu SE gibi özelleştirilmiş bir tema düşünüyorum ayrıca bu temayı Ubuntu SE mantığı ile depolarını ekleyerek sonradan da kurabilirsiniz.
7- Kurulum içinde Wubi de yer alacaktır.
8- Bazı yerlerin değiştirilmesi halinde Canonical'in dışına çıkacağımız belirtilmiş o husulara dikkat edeceğiz.
9- Canonical ile sorun oluşmazsa Boot ekranında Ubuntu Türkiye simgesi kurulum arka planında güzel bir Türk Bayrağı görsel şölen yaşatacak. Tema içinde de Türk Bayrağı ve türevleri yer alacaktır.

10.10 sürümü kararlı dağıtımı yayınlandıktan en fazla 5 gün içinde ISO'yu hizmetinize sunmayı planlıyorum. Bir miktar test etmekte fayda var kimsenin sistemini tehlikeye sokmak istemem. Kişisel önerileri olan arkadaşlar ister iletişim bilgilerimden isterse başlık altında eklemek istediklerini ekleyebilir.

Bize Özel İSO başlığından hareketle Ubuntu 10.10 sürümü için hazırlayacağım/ız özelleştirilmiş ISO için istek ve önerilerinizi yukarıdaki kriterleri de göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

alquirel

ubuntu tweak, ntfs-config, chromium gibi vazgeçilmezler olarak nitelendirilebilecek paketlerden dahil edileceklerin de bir listesi eklense güzel olur
ya da bunun için anket açılabilir belki

sem

Görüntülü ve sesli konuşma için şu an başka alternatif var mı bilmiyorum da bunun için Skype eklenebilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Yiğit Ateş

İngilizce dil paketini ve mono zımbırtılarını çıkarırsanız hayli yer açılacaktır.

plusnettr

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 14 Ağustos 2010 - 15:55:23
İngilizce dil paketini ve mono zımbırtılarını çıkarırsanız hayli yer açılacaktır.

Gereksiz olduğunu düşündüğümüz ve diğer paketler ile bağımlılıkları olmayan paketlerin listesi 10.10 sürümü için elime ulaştığında işimize yarayan uygulamalar için kullanacağımız artı yer alanı açılacaktır. İngilizce de kullanmak isteyenler olabileceğini düşündüğüm için Türkiye'de kullanılan İngilizce-Türkçe-Kürtçe dil seçenekleri yer alacaktır. Son zamanlarda hızla geliştirilen yeni bir sıkıştırma teknolojisini kullanarak CD boyutunu 700MB üzerine çıkarmamayı da hedefliyorum.

@sem0900, Görüntülü ve sesli konuşma için tüm kullanıcıların sıkıntı çekmeden kullanacağı bir uygulamaya paket içinde yer verilecektir.

Öneri ve isteklerinizin devamını bekliyorum. İlginiz için teşekkürler.

stratovarius

Tema olarak SE yerine elementary veya elegant temalarını yüklerseniz en azından daha çok kişiye hitap edeceğini düşünüyorum.

Ayrıca bu iki temanın deposuda mevcut;

https://launchpad.net/~elementaryart/+archive/ppa
https://launchpad.net/~elegant-gnome/+archive/ppa

alquirel

Alıntı yapılan: stratovarius - 14 Ağustos 2010 - 23:34:09
Tema olarak SE yerine elementary veya elegant temalarını yüklerseniz en azından daha çok kişiye hitap edeceğini düşünüyorum.

tema konusunda forumumuzdan güzel bir ürün çıkacağına inanıyorum
ve dört gözle bu ISOyu bekliyorum ;)

plusnettr

Alıntı yapılan: stratovarius - 14 Ağustos 2010 - 23:34:09

Tema olarak SE nin kullandığı temayı kullanmayacağım. SE mantığı gibi sonradan .deb paketleri ile kurulmuş sürümün üzerine eklenebilen tema oluşturacağım. SE temasını zaten kullanmak göze batabilir :D (SE: Satanic Edition) olduğu için :D Özelleştirilmiş bir Türkiye Teması olacak. ;)

stratovarius

SE'nin ne olduğunu bildiğim için yazdım bu yorumu zaten :D

Siteye özel tema olursa güzel olur.

Birde sitenin anket bölümünden en populer programlar belirlenip sistem ona göre düzenlenirse daha güzel olucaktır.

Kolay gelsin.

plusnettr

Alıntı yapılan: stratovarius - 14 Ağustos 2010 - 23:52:25
SE'nin ne olduğunu bildiğim için yazdım bu yorumu zaten :D

Siteye özel tema olursa güzel olur.

Birde sitenin anket bölümünden en populer programlar belirlenip sistem ona göre düzenlenirse daha güzel olucaktır.

Kolay gelsin.

Anket konusunu yönetim ile konuştum ancak anket seçeneklerinde bir miktar sınırlaması olduğu için ortak bir kararın çıkması zaman alabilir. Ben daha çok forum içindeki konuları araştırıp hangi programlar daha popüler hangi programları daha sık kullanıyoruz gibi konulardan derleyerek dağıtımın içinde yer alacak programları topluyorum. Hepsine yer vermek isterim ama bu seferde dağıtım Ultimate Edition gibi bir DVD ISO'su olarak karşımıza çıkar onu da kaç kişi indirip kullanır analizi size kalmış :)

XRumer

Mono'yu çoğumuz sevmiyoruz ama çıkarılması mümkün değil. Bir örnek vermek gerekirse: Mono kullanan Tomboy yerine Gnote önerebilirsiniz ama Tomboy, UbuntuOne ile senkronizasyon özelliğine sahip bir yazılım. Gnote'da ise bildiğim kadarıyla böyle bir özellik yok. Onun dışında diğer Mono kulllanan yazılımların da kaldırılmaması için farklı nedenler var.
Ben de kendi önerilerimi sıralayayım:
1) Pek çok insan Pidgin yerine Empati'nin gelmesinden memnun değil, eğer paneldeki Me Menu ve Zarf simgesi sorun çıkarmayacaksa Empati yerine Pidgin'i öneriyorum.
2) Anketler bölümüne dayanarak eğer Gnome ile tıpkı Totem gibi tam uyumluluk sağlanabilecekse Totem'in kaldırılıp yerine Vlc'nin geçirilmesini öneriyorum.
3) Şık bir masaüstü tasarımı lazım, forumdaki kullanıcıların beğenisine göre tasarımlar yapılabilir.
4) Ön tanımlı duvar kağıdı için kendi aramızda bir duvar kağıdı yarışması yapalım, ya da bu suvar kağıdı elle çizilmiş bir resim değil de fotoğraf olacaksa Türkiye'nin farklı illerinden kendimiz çektiğimiz fotoğraflarla bir yarışma düzenleyelim.
Benim önerilerim bunlar.

plusnettr

Kurulum aşamasındaki arka plan resminde şık bir Türk Bayrağı yer alacak
Kurulumdan sonra ise gelen ilk arka planda yine Türk Bayrağı yer alacak.
Açılış sesinde ise Ubuntu'nun Afrika müziklerinin dışına çıkıp Mehter Marşı'ndan kısa bir kesite yer vermeyi planlıyorum.
Empati yerine Pigdin konusunda ise 10.10 kararlı sürümde ne geleceğine bağlı olarak isteklere göre yanıt vermeye çalışacağım.
Çıkarılması gereken paketler konusunda sistem sağlığına zarar vermeyen kullandığımız yazılımlar ile bağımlıkları olmayan paketlerin tamamını ayıklamaya çalışıyorum.
Türkiye'nin farklı illerinden resimler konusunda ise * herkes benim memleketimde yer alacak demiyorsa tüm illere yer vermeyeceksek forumca ortak alınan kararlar doğrultusunda resimler kullanılabilir.

insan

Kolay gelsin,
Ubuntu ultimate edition gibi dvd versiyonu da alternatif olarak hazırlanırsa kde,xfce vs.yi de eklerseniz çok hoş olur.
Sonradan ekleyince açılış ekranı vs ayarları değişiyor,sıkıntı oluyor.

sem

Alıntı yapılan: plusnettr - 15 Ağustos 2010 - 00:33:01
Türkiye'nin farklı illerinden resimler konusunda ise * herkes benim memleketimde yer alacak demiyorsa tüm illere yer vermeyeceksek forumca ortak alınan kararlar doğrultusunda resimler kullanılabilir.

Bunun için en makul yol, başka bir izlenime mahal bırakmamak için, Xrumer'ın dediği gibi yarışma yapmak olacaktır... En güzel masaüstü yarışması tarzındaki gibi en güzel arka plan yarışması yapılır, çoğunluk ne isterse o koyulur herhalde...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

omergex

bu iso olayı biraz gereksiz gibi geliyor şayet mint diye süper bir dağıtım varken, ben şunu öğrenmek istiyorum @plusnettr neden böyle ayrı bir iso? tek farkı açılıştaki bayrak ve mehter marşı olacak anladım kadarıyla, mintten daha değerli ne katabilirsin ki insanlar ubuntuyu minti değil de bunu kullansın?
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

sem

Burası dünya?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: omergex - 16 Ağustos 2010 - 19:51:19
bu iso olayı biraz gereksiz gibi geliyor şayet mint diye süper bir dağıtım varken, ben şunu öğrenmek istiyorum @plusnettr neden böyle ayrı bir iso? tek farkı açılıştaki bayrak ve mehter marşı olacak anladım kadarıyla, mintten daha değerli ne katabilirsin ki insanlar ubuntuyu minti değil de bunu kullansın?
Bu niye bu kadar dağıtım var gibi olmuş.

bytan

Kullanılmaması için bir sebep göremiyorum. Ubuntu ve/veya Mint ile arasında büyük farkların olmasına gerek yok kullanmak için. Hatta aramızdan bir kişinin ortaya çıkarttığı bir ürün olarak bakınca da daha bir önem gösteririm.

Diğer taraftan, kalıcı ve kayda değer bir fark isteniyorsa, öneri getirebilirsin. Yapılabilecekler ölçüsünde de bu değerlendirilmeye çalışılır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Kaldı ki Mint artık Ubuntu tabanından ayrılıp Debian üzerinden yoluna devam edecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plusnettr

Gereksizlik konusunda söyleyeceğim tek şey gerekli görenler kullansınlar o zaman siz gereksiz olarak görüyorsanız Mint kullanmaya devam edebilirsiniz. Bayrak ve Mehter Marşı bana göre Mint'ten daha değerli. Ayrıca Mint sizin istediğiniz programları Internet bağlantısı gerekmeden isteğiniz üzerine ISO içinde getiriyorsa doğru dağıtımı kullanmaya devam ediyorsunuz.
Ben şu ana kadar sadece mp3,java,flash ve tema gibi gereksinimleri haber verdim. Ama oluşturduğum paket hakkındaki tam detayları çıkış tarihinden itibaren belirtmeyi uygun görüyorum.

Alıntı yapılan: insan - 16 Ağustos 2010 - 17:53:00
Kolay gelsin,
Ubuntu ultimate edition gibi dvd versiyonu da alternatif olarak hazırlanırsa kde,xfce vs.yi de eklerseniz çok hoş olur.
Sonradan ekleyince açılış ekranı vs ayarları değişiyor,sıkıntı oluyor.

Türkiye'de kullanılan kotalı internet ortamında DVD sürümlerinin indirilmesinin pek fazla istek görmeyeceğini düşünmekteyim. Ayrıca Ubuntu Ultimate Edition sürümü zaten istediğiniz ortamlar için mevcut. Türkiye temasını daha sonra isteğiniz üzerine .deb depolarını ekleyerek yükleyebileceksiniz.

Arka plan konusunda ortak kararlar aldığınız resimleri ulaştırabilirseniz. Yer vermeye çalışacağım.

omergex

benimkisi biraz beyin fırtınasıydı, böyle düşüncler yol belirlemede hayırlı olur bence yani, daha iyi ne yapabilirim ne yapabiliriz, orjinal fikir açısından böyle sorulara ve yanıtlara gerek var. ubuntu satanic edition da mint kadar değil örneğin tema değişmesi program ekleme falan olayları var. neden ilgi gördüğüne gelirsek adı diyorum ben. ama mint gerçekten köklü değişimler yaptı. böyle şeylere ihtiyaç var bence ki bunun nasıl yapılacağını ben bilmiyorum ama eminim ki bu işlerden çok iyi anlayanlar vardır. benim de önerim küklü değişiklikler olsun yönünde, ama ne konusunda bilmiyorum, aklıma birşey gelmiyor doğrusu :)

plusnettr

Alıntı yapılan: omergex - 17 Ağustos 2010 - 02:27:32
benimkisi biraz beyin fırtınasıydı, böyle düşüncler yol belirlemede hayırlı olur bence yani, daha iyi ne yapabilirim ne yapabiliriz, orjinal fikir açısından böyle sorulara ve yanıtlara gerek var. ubuntu satanic edition da mint kadar değil örneğin tema değişmesi program ekleme falan olayları var. neden ilgi gördüğüne gelirsek adı diyorum ben. ama mint gerçekten köklü değişimler yaptı. böyle şeylere ihtiyaç var bence ki bunun nasıl yapılacağını ben bilmiyorum ama eminim ki bu işlerden çok iyi anlayanlar vardır. benim de önerim küklü değişiklikler olsun yönünde, ama ne konusunda bilmiyorum, aklıma * bir şey gelmiyor doğrusu :)

Köklü değişiklik yapma konusunda fikir sahibi olduğunuzda sizden bir Ubuntu Dağıtım Özelleştirmesi bekliyorum. ;)

heartsmagic

@omergex, köklü değişiklikler olsaydı işin rengi değişecekti. Burada istek basit: Bize özel bir ISO. Ayrı bir dağıtım, farklı şeyler, kendimize has uygulamalar değil. Kullanıcıların indirecekleri tek ISO ile Türkçeden tut, çözücülere, belki farklı temalara kadar bize özel şeyleri edinebilmesi. Beyin fırtınası elbette güzeldir, ancak buradaki amaç basit. Daha ötesi zaten çok farklı uğraşlar gerektirir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

bence üst panel hiç bozulmasın alta da docky hazıt kurulu gelsin, köklü deil ama idare edin artık :D
bide mehter marşı olmasın bence daha zarif bir müzik olsun. mehter marşı abi o kadar uzun hadi keselim desen yine olmaz. bayrak olayı güzel

risperdal

empati yerine pidgin
totem yerine vlc
+ubuntu-tweak,ntfs-config desteklediğim öneriler.

Bleachbit,fusion-icon ve compiz-config-manager (ismini tam hatırlamıyorum) , emerald , elementary nautilus eklenebilir.

Hatta youtube gibi engelli siteler için default dns adresleri ve hosts dosyasıda düzenlenmiş şekilde gelebilir.

Tema için ise elegant çok hoş bir tema olabilir. Çoğu kişinin beğeneceğini düşünüyorum.

Ayrıca sık kullanılan uygulamaların depoları yada ppa'ları da ekli bir şekilde gelirse hoş olur.

Eğer abartı olmazsa farklı farklı conky scriptleri olabilir.

Çok yer kaplamasaydı awn olmasını da isterdim.

Aslında aklımda çok şey var ama burada yazarsam  isteklerim biraz bencilce olur. Genelde yazılımcıya yönelik şeyler geliyor aklıma hep.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2010 - 02:50:45

Muhtemelen aklınıza gelmiştir ama rar ve unrar'ı hatırlatmak istedim.

Aklıma gelen şeyler oldukça yazarım.