Bir forum üyesine nasıl mesaj gönderilir?

Başlatan ih14, 13 Ağustos 2010 - 14:17:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ih14

Bir forum üyesine nasıl mesaj gönderildiğini bilmiyorum.
Bilen bir arkadaş bunu açıklayabilir mi?
Bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Hz. Ali (r.a.)

ih14

Bize özel ISO konusunu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.0.html incelerken
bir arkadaşın özel bir ubuntu yaptığını okumuştum.

Şimdi o arkadaşa özel mesajla ulaşamayacakmıyım?

30 meaj sınırlaması niye?

Ben peşpeşe (gerekli/gereksiz) 30 mesaj yazıp bu sınırı aşabilirim.
(Ama böyle yapmam tabii ki ama birileri (belki) yapabilir !)

Özgür bir yazılımın forumunda özgürlüklerin kısıtlanmasını doğru bulmuyorum.
Bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Hz. Ali (r.a.)

eribol

Alıntı YapBen peşpeşe (gerekli/gereksiz) 30 mesaj yazıp bu sınırı aşabilirim.
Merak etmeyin yapan olursa biz kontrol altına alıyoruz. Boşuna mı bu çaydanlıklar:)

canosayan

bunu bir çok kere konuştuk.

Böyle bir durumda siteye üye olan kişi, sorularına cevap aramadan, arama yapmadan, üyelere tayfalara, ve tt ye mesaj atarak yardım istiyor.
ayrıca özgür yazılım forumu olması buranın kuralsız ve sınırlamasız olacağı anlamında değildir. Eğer öyle olsaydı kişilerin size küfür etmelerine de izin vermemiz gerekirdi.
Chmod bizim işimiz.

umutubuntu

İlgili konuda neden mesaj gönderilemediğine dair onlarca mesaj mevcut.
30 mesaja ulaşmak için gereksiz mesaj atanlar var ama gereken yapılıyor.
İnsanların araştırma yapmadan konu açmadan diğer üyelere ilgili başlıktan değil de özel mesajla ulaşması gerçekten garip oluyor.
Bunun özgürlüklerin kısıtlanmasıyla herhangi bir ilgisi yok.

pravda

Bir GNU/Linux kullanıcısının araştırmaya ve araştıranlara yardım etmeye yardımcı olmak ilkesine sahip olması gerektiğinde 30 mesaj sınırlamasının anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Kendi adıma konuşmam gerekirse; bir sorum sorunum olduğunda hz. google'dan yardım almayı yahut forumun arama motorunu kullanmayı tercih ediyorum fakat yeni kullanıcıların pek çoğu araştırma kültürüne sahip değil. bunu sanırım ancak biz başarabiliriz. -not: benim tüm sorularıma ubuntu foruma bak orada cevabı var diyerek kolaycılıktan beni kurtaran bir arkadaşımın bana yaptığı gibi-. Soru sorulmasına karşı açık olalım.

Ha eğer çekincemiz bilmemne.com forumu gibi -bilerek isim vermiyorum- forumlarda yaşanan kadın arkadaşların rahatsız edilmesi vb. ise bu çekince kısmen haklıdır fakat bu da üstesinden gelinemeyecek bir sorun değildir.

Dipnot: henüz 1 aylık gnu/linux kullanıcısı olduğumu da belirtmek isterim.

umutubuntu

Forum ahalisi olarak yardım etmeyi ve yardım almayı özel mesajdan değilde konu başlıklarından yapmayı çok seviyoruz, çünkü iki kişi arasında kalmıyor, sorunun çözümü diğer kullanıcılarında işine yarıyor ;)

canosayan

zaten sonuç olarak forumda açılan sorularada mesaj atıp soru soracağınız kişiler cevap veriyor.
Chmod bizim işimiz.

sem

Alıntı yapılan: ih14 - 13 Ağustos 2010 - 18:01:27
Bize özel ISO konusunu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.0.html incelerken
bir arkadaşın özel bir ubuntu yaptığını okumuştum.

Şimdi o arkadaşa özel mesajla ulaşamayacakmıyım?

Kişiye forum üzerinden yani bağlantı bıraktığınız başlık üzerinde de ulaşabilirsiniz.

Düşündüm yani özel mi konuşacaksınız acaba diye fakat aklıma da gelmedi hani o kadar özel ne olabilir yani forum üzerinden ulaşmamanızı gerektirecek kadar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

garafatma

Bu sorunu çok konuştuk daha önce, 30 mesaj sınırlamasını şu anda kaldırmayı düşünmüyoruz, her yerin kendine göre kuralları olacaktır elbet, nasıl bir aile içinde kurallara uyuyorsak hoşumuza gitsede gitmesede, burada da uyulması gereken kurallardan biri 30 mesaj sınırlaması. Hoşunuza gider veya gitmez.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Alıntı yapılan: pravda - 07 Ekim 2010 - 01:06:33
Soru sorulmasına karşı açık olalım.

Hani hem daha önce, hem bu başlıkta senin iletinden sonra diğer arkadaşlar tarafından da dile getirildi ancak söylemeden edemeyeceğim, soru sorulmasına karşı açık olmasak forumda olmayız. Çözümü çok basit yani, biz soru sorulmasına karşı kapalı olmak için getirmedik bu sınırlamayı. Nasıl ki uzaktan yardıma, anlık iletişim uygulamaları üzerinden yardıma ve hatta IRC üzerinden yardıma sıcak bakmıyorsak (ara ara IRC'te yardım ederim fakat bu soğuk olduğum anlamına gelmez) daha otuz iletisi bile olmayan bir üyemizin, sırf diğer forumlardaki "rütbe" alışkanlıklarını kullanarak forumda gördüğü aktif ilk üyeye "af edersiniz şöyle böyle bir sorun var yardım eder misiniz" demesine de sıcak bakmıyoruz. Bu yardımın da çözümü forumda %90 mevcut oluyor genelde. Otuz ileti olana kadar da bu forumun kültürünü az çok anlamış oluyor kullanıcı arkadaşlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pravda

arkadaşlar özür dileyerek verilen cevaplardan sadece "kişisel mesajlardansa forum başlıklarını tercih ediyoruz çünkü daha fazla kişiye yardımcı oluyor?" cevabını mantıklı bulduğumu söylemeliyim.

Tartışılan bir konunun tekrar tekrar tartışılmasında bir yarar vardır. Hoşunuza gider yahut gitmezci anlayış kanımca gnu/linux anlayışıyla çok uyuşan bir anlayış değildir. eğer öyle olsa atıyorum "VLC böyle arkadaş bunda değişiklik yapmıyoruz beğenen kullansın beğenmeyen ne yaparsa yapsın" denebilirdi. ama denmez neden gnu/linux anlayışı faklıdır. 1 yıla yakındır gnu/linux dağıtımlarından birine geçmeye çalışıyorum bunun 8 ayında pc'im yoktu kalan zamanında ise ortak bilgisayar kullandığım için geçememiştim. yani 1 ay değil 1 yıldır gnu/linux dünyasını takip etmekteyim. -belki bu yüzden ilk kurduğum andan itibaren zorluk çekmedim-.

bırakalım insanlar sorsunlar bırakalım biz de 100 defa forumda şurada var şöyle yapıp arayıp bulursun diyelim. pek çok yeni gnu/linux kullanıcısı araştırma özürlü olduğu için windows'a geri dönüyor. araştırma ise maalesef günümüz bireyci/armut piş ağzıma düş'çü toplumda sahip olunan bir özellik değil. üniversite de makale yazın denildiğinde wiki'den kopyala yapıştır yapan bir öğrenci kitlesine sahip bir ülke burası. 1 kişi bile linux kullanmaktan vazgeçmese kârdır. önümüzdeki günlerde konunun tekrar tartışmaya açılmasını ve yeniden değerlendirilmesini öneriyorum.

ha ayrıca bana gelen mesajlara cevap vermek dışında hiçbir şekilde mesaj atmaya meraklı değilim. türkiye yahut evrensel forumlardan istediklerimi öğrenebiliyorum.

hitokiri

Kısmen Konu Dışı;
Bi gün ansiklopediyi elime aldım ve absürt bir şeyi wikide aradım(tamam çatlağım :P ) ansiklopedidekiyle wikide yazan bilgi birbiriyle çelişicek derecede uyumsuzdu tek bi kaynak her zaman araştırmacıyı topallatır zaten araştırma da olmaz tek bi kaynak üzerinden yani  wiki de yazılan her bilgi tamamen doğrudur gibi bi kanıya kapılmasın kimse :)

Tekrar tekrar cevap verme konusunda sana katılıyorum bu arada  @pravda :)

eribol

Tekrar tekrar cevap vermenizi bekliyorum efendim.

garafatma

Ubuntu Türkiye GNU/Linux felsefesine destek çıkan bir "Topluluktur". Her topluluk gibi buranında kendine göre kuralları vardır. Bu kurallar bizlerin "Ego"larına göre oluşturulmuş kurallar değildir ve olmayacaktır. Zamanında yaşanan, tecrübe edilen olaylar sonucunda oluşmuştur.

Alıntı YapTartışılan bir konunun tekrar tekrar tartışılmasında bir yarar vardır. Hoşunuza gider yahut gitmezci anlayış kanımca gnu/linux anlayışıyla çok uyuşan bir anlayış değildir. eğer öyle olsa atıyorum "VLC böyle arkadaş bunda değişiklik yapmıyoruz beğenen kullansın beğenmeyen ne yaparsa yapsın" denebilirdi. ama denmez neden gnu/linux anlayışı faklıdır. 1 yıla yakındır gnu/linux dağıtımlarından birine geçmeye çalışıyorum bunun 8 ayında pc'im yoktu kalan zamanında ise ortak bilgisayar kullandığım için geçememiştim. yani 1 ay değil 1 yıldır gnu/linux dünyasını takip etmekteyim. -belki bu yüzden ilk kurduğum andan itibaren zorluk çekmedim-.

GNU/Linux felsefesini bana açıklarmısınız? Tekrar öğrenmek iyi gelecektir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

bytan

"Türkiye yahut evrensel forumlardan istediklerini öğrenebilecek" iken kendisine gelmeyen mesajlara da her şekilde mesaj atmaya çalışmaktır buradaki beğenilmeyen özgür yazılım ruhu. Ve "kapalı" şekilde özel iletilerle "özel" olarak işi yürütmek yerine herkese "açık" olarak paylaşımı ortaya dökmeyi tercih eder, teşvik eder. Asıl mantıksız olan ise kapalı yöntemin savunulmasıdır. Hem de özgür yazılım ruhu öne sürülerek?!
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Ekim 2010 - 14:11:58
Nokta niteliğinde olmuş.
Yalnız konu nerden nereye gelmiş,
Ben @pravda'nın dediklerinden art niyetli suçlayıcı bi şey göremedim veya tahrik edici,suçlayıcı   bi şey nokta niteliğinde ne vardı yani ?
Aman beni pek ilgilendirmez tabi bulaşmayım konuya ama neyse konu dışıda olsa bi şey yazmışım görmüş oldum yazılanları istemeden, üzgünüm :)

gelturi

ya ben bu forumu bu yüzden çok seviyorum her günde mutlaka ziyaret edimeye gayret ediyorum,konuşulanlar ve tarışılanlar ne olursa olsun ileti sahipleri yani üyeler hep seviyeli ve kontrollü cevaplar yazıyor uzun zamandır takip ederim daha abes bir cümleyle karşılaşmadım yönetim bu kadar saygılı ve seviyeli yaklaştıkça konulara karşılaşacağımıda sanmıyorum... :)

heartsmagic

@hitokiri, nokta mahiyetinde olan şey özel iletilerle yardım edilip o yardımın boşa gitmesi yerine olayı forum genelinde yapıp herkese faydalı olmanın açıklanmış olmasıdır.

@pravda, madem insanlarımızın araştırma, öğrenme istekleri ve alışkanlıkları yok, senin önerin bunu nasıl daha iyiye götürecek? Ha, diyorsan eğer gelsin üye özelden sorsun bizlere sorusunu, biz her üyeye özelden cevapları verelim (bakınız cevaplar, cevap değil zira bir sorun tek bir cevapla çözülmüyor) sonra bir başka üye gelsin, bir başkası daha, bir başkası daha. Sonunda ne olacak? Ben hiç foruma bir şey yazamayacağım. Kim nasıl yararlanacak bu işten öyleyse? 

Forumun forum olarak kalabilmesi için bu konu ne kadar ısıtılırsa ısıtılsın özel ileti sınırı kalkmayacak, hatta daha fazla sıkıntı vermeye başlarsa benim bir oyum özel ileti sınırının arttırılması yönünde olacaktır. Tekrar tekrar konuşsak da, özel ileti ile yardımın foruma fayda vermeyeceği gerçeği değişmeyecektir. Eğer tersini düşünen varsa buyursun nasıl olacağını izah etsin, bizler de anlayalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Tabi canım arkadaşın suçlayıcı, tahrik edici bir mesajını ben de görmedim. Doğru diyorsun o konuda, katılıyorum sana. Arkadaşın herhangi bir art niyet ile bunları yazdığını da düşünmüyorum aksine benim gözlemlerim şu yönde oldu GNU/Linux Felsefesi ile site kurallarının uyuşmadığı ya da özel mesaj ile başka örnekler gibi bazı  arkadaşın yanlış anladığı ya da yanlış ifade ettiği diyeyim söylemler gördüm.

bytan'ın dedikleri bu yanlış anlaşılmalara nokta gibi olmuş...

Ben nasıl bakıyorum olaya şöyle açıklayayım; şimdi sorun nedir? Bir kişiye 30 mesaj gönderilmeden kişisel ileti gönderilemiyor. Arkadaşımız bu yüzden istediği kişiye ulaşamıyor. Fakat düşünüyorum mesela özel mesaj gerektirecek ne olabilir? Arkadaşın ya bir sorunu vardır çözemiyordur, ya da gönderdiği linkteki atıyorum kendi ISO dosyasını nasıl oluşturacak bilmiyor mesela gibi gibi gibi bu tarz şeyler nedeni ile bir kişiden yardım alması gerekiyordur diye düşünüyorum...

Bu gibi yardımlar için genel tutum nedir? Forumdan çözülürse hem herkese yardımı dokunur, hem de sakız edilen GNU felsefesine bir adım daha yakın olunur. Bahsi geçen araştırmacı insanlara da yardımı dokunur.

Yani tanımadığı insan ile böyle bir ortamdan irtibata geçmekten aklıma bu tarz sorunlar geliyor benim. Bunlar dışında bir şey ise zaten istisnai bir durumdur.

Forumun kuralı nasıldır (şimdilik) 10 000 kişi için, genel düşünülmüş bir kuraldır. İstisnai durumları kapsamak zorunda değildir. Böyle istisnai ve acil bir durum olursa çözülemez mi bir yolu bulunur belki ama 10000 kişiyi etkileyecek bir kural neden değişsin... O zaman bir arkadaşın da aynı konu üzerine 2 3 tane mesaj göndermesi gereksin, 24 saat kuralı da 10 000 kişi için kalksın... Kim veriyor ertesi gün flood olmayacağının garantisini gibi...

Biraz bakış açısı yani durum... Bu şekilde geneli düşününce kural gayet mantıklı geliyor bana... Düşünelim o zaman ben bütün yazılarımı mavi renkte, 18 punto, kalın, italik yazmak istiyorum ne yapacağız şimdi? Benim bu istediğimi karşılayamıyor diye forumu GNU/Linux dışına itmek tam olarak söylenmek istenen şey değildir, arkadaş biraz yanlış ifade etmiş diye düşünüyorum...

Nokta dediğim bu yanlış anlamalara nokta gibi olmuş diyorum, arkaşa herhangi bir ithamım yok dediğim gibi bir takım yanlış ifade ve anlamalar olduğunu düşünüyorum sadece o kadar... Umarım anlatabilmişimdir...

Not: Ben yazarken cevaplar gelmiş....
Burası dünya?

hitokiri

Alıntı Yap@hitokiri, nokta mahiyetinde olan şey özel iletilerle yardım edilip o yardımın boşa gitmesi yerine olayı forum genelinde yapıp herkese faydalı olmanın açıklanmış olmasıdır.
Alıntı Yap"kişisel mesajlardansa forum başlıklarını tercih ediyoruz çünkü daha fazla kişiye yardımcı oluyor?" cevabını mantıklı bulduğumu söylemeliyim.
Neyse wikiye hiç yer yok yine  ille de bi arayış varsa bu wiki olabilir,
ki ben konuyu hâlâ bi farklı düşüncenin olduğu kanısında düşünmüyorum ama
Sanırım zaten forumda olan şu konuyu
Alıntı Yapbırakalım insanlar sorsunlar bırakalım biz de 100 defa forumda şurada var şöyle yapıp arayıp bulursun diyelim. pek çok yeni gnu/linux kullanıcısı araştırma özürlü olduğu için windows'a geri dönüyor.
kişisel ileti olarak önermiş ben direk forumda olmasını desteklemiştim zira, 

Heim peki @sem ben zaten başka türlü bakmışım konuya :)

pravda

Bahsettiğim konu sınırsız yardımcı tavır. ve gnu/linux anlayışını sakız etmeye de niyetli değilim.
Forum, IRC kanalları, kurulan tonlarca blogla herkese yardım etmeye çalışan mantığın içinde özel mesaj sınırlamasının yersiz ve az/çok yardımcı olmaya engel olduğunu düşünüyorum.

Neden engel oluyor? Forum kullanıcıları, deneyimli yahut yarı-deneyimli Linux kullanıcılarının yardım etmeyi istememesinden mi? Hayır, kesinlikle böyle bir düşüncem yok. ben forumda istediğim saatte istediğim sorunumu çözebiliyorum. Araştırarak bulamazsam bir başlık açmam yetiyor. Ama tekrar tekrar söylüyorum ki pek çok yeni kullanıcı bu araştırma özürlülüğü yüzünden tekrar windows'a dönüyor. bazılarını iterek araştırmayı öğretmek gerekiyor. Bana gelen sınırlı sayıda soruya ben forumdaki başlıklara yönlendirerek, forumdan araştırmayı teşvik ederek çözüm buluyorum. Bir süre sonra bu iterek araştırmayı öğretmek işe yarıyor.

Tekrar belirtmekte fayda var. en basit örneğiyle ben ilk linux'la tanıştığımda herşeyi arkadaşlarıma sorarken onların inatla beni araştırmaya yöneltmesi sonucu -ki 1-2 günde pes ettim- şuanda en fazla yarım saatlik bir araştırmayla sorunumu çözebiliyorum. yani bana araştırmayı deneyimli arkadaşlarım öğretti. ki araştırmada linux kullanıcısının temel özelliği olmak durumunda. ama windows'tan gelen pek çok kullanıcı araştırmadan işini halletmeye alışmış -aslında bu salt pc dünyası için değil tüm hayatları için geçerli-

eribol

Hem eleştirip hem teyit etmek... Bizi teyit ettiğinizin farkında değilsiniz sanırım.
Alıntı YapAma tekrar tekrar söylüyorum ki pek çok yeni kullanıcı bu araştırma özürlülüğü yüzünden tekrar windows'a dönüyor. bazılarını iterek araştırmayı öğretmek gerekiyor.
Bu sınırın, bahsettiğiniz itmek olduğunu farketmiş olmalısınız. Araştırsın veya araştırmasın. Şahsım adına araştır denildiğinde efelenip linux kurmaktan vazgeçen hiçbir kimseye el uzatmam, keyfi bilir. Altı üstü bir başlık yahu, onu da açamayacaksa kullanmayı versin.

Bir de bu konu açıldığında dikkatimi çeken, hep eski kullanıcıların fedakarlık yapması istenmekte. Niçin? Benim keyfim yerinde, ben niçin fedakârlık yapayım, hem de adama yalvarırcasına. Windows kullanır gibi linux kullanacaksa ne anlamı var? Önemli olan işletim sistemini özgür bırakması değil, ruhunu özgür bırakması. Yoksa kastettiğimiz anlayış gelişmezse ve linux için oyunlar, büyük programlar yazılmaya başlanırsa biz burada creck linklerini dağıtırız birbirimize.