[Arşiv]10.10 üzerinde son güncellemeyle Nvidia ile sorun yaşayan var mı?

Başlatan heartsmagic, 13 Ağustos 2010 - 12:13:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Balliba

Merhaba;

Dün gece 10.04'ten 10.10'a yükseltme yaptım fakat X açılmıyor. Ekran kartım Nvidia Geforce5 FX 5200. Normal açılışta konsola düşüyor. startx ile başlatmak istediğimde "Failed to load usr/lib/xorg/modules/drivers/nvidia_drv.so" ve "Failed to load module "nvidia". No drivers available" hatalarını alıyorum. Recovery mode'dan açtığımda ise FailsafeX seçeneğinden RestartX yaptığımda gdm geliyor. Sorunu nasıl halledebilirim acaba?

yeah

@baliba

/etc/init.d/gdm start

stop-start-restart

deyince düzeliyor mu ?

tamamen sallamadır ama denemekten bir şey çıkmaz =))
2 sene geriden takip ediyorum, eskiden düzelirdi =))

Balliba

Şu anda açılışı xorg.conf dosyasını silip recovery mode'da generic olarak seçerek çözdüm fakat nvidia olarak tanımıyor haliyle. Compiz kullanılmıyor şu an.. Güncelleme bekleyeceğim sanırım..

eribol

Evet bende de öyle olmuştu. Bende sudo nvidia-xconfigile xorg.conf dosyası oluşturdum ve sorun çıkarmadan nvidia kullandı.

SimplyClever

Benim de fx5500 ekran kartımı görmedi. Mecburen final sürümü bekleyeceğim.

Balliba

nvidia-173, xorg 1.9'la uyumsuz olduğundan dolayı ekran kartı kullanılamıyor şu an. Son sürüm çıkana kadar sorun çözülür umarım..

eribol

Uzun süredir bu sorun giderildi. Şu an sadece 173 sürümü için mi böyle bir durum var?

Kazım Karabekir

Ben eski çekirdeğin üstüne kurdum sonra çekirdeği güncelledim. şuan bir sorun yok.

güncel çekirdeğe kuramadım sorun yaptı.

Balliba

173 sürücüleri için Xorg 1.9'la uyumlu sürücüyü denemeye sundular. Aşağıdaki linkten indirilebilir.
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?p=2326225

x@X-desktop:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu maverick (development branch)
Release: 10.10
Codename: maverick
x@x-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce FX 5200/AGP/SSE2

Ekranın tazeleme hızını bir türlü kayıt ettiremedim. 85 Hz. olarak kaydetsem de devamlı 60 Hz. olarak açılıyor.

tr34kad

28 eylül 2010 tariihnde ubuntu 10.04 den 10.10 a güncelleme yapdım  bilgisayarım acer 5520 G notebook Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8400M G bir kaç yıldır ubuntu kullanıyorum defalarca sildim yeniden yükledim hiç sorun yaşamadım fakat bu seferki yüklemede yükleme bitip yeni çekirdeği kurarken birden ekran dondu bütün ekranda çizgiler belirdi bir yazılar çıkdı fakat hiç bir tuş çalışmadı hard reset yapdım ve bir daha linuxu açamadım windowsu açdım fakat oda bozulmuşdu format atdım her ikisinide yeniden yükledim  sonuç ayni kuruluyor fakat ekran da sadece kare şeklinde cursor var linux da metin kurulum yapıyorum ne yapabilirim?

eribol

Grub ekranında nomodeset seçeneğiyle ubuntuyu yüklemeyi deneyin.

tr34kad

elimde 10.04 cd de var onumu yükleyeyim yoksa en son sürümü download edip son sürümümü yükleyeyim?

bytan

Son sürüm zaten 10.04. Günlük kullanım amacıyla onu kurup kullanabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

eribol

Ama 10-15 gün sonra son sürüme yükseltme ihtiyacı olmasın diye 10.10 sürümünü de kurabilirsiniz. Sayılı günleri kalmış.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Balliba - 01 Ekim 2010 - 10:18:10
Ekranın tazeleme hızını bir türlü kayıt ettiremedim. 85 Hz. olarak kaydetsem de devamlı 60 Hz. olarak açılıyor.

Bu daha önce 85 oluyor muydu? Tazeleme konusu hep tartışılır bizim tarafta ben de hiç 85 görmedim, gerçi dizüstleri için görmemem normal olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tr34kad

windows ve ubuntu yu formatlayıp yeniden temiz kurulum yapdım iki işletim sistemininde ekranlarında yüzlerce nokta var ve eğer Nvidia sürücüleri aktifersem ekranlar kararıp sadece beyaz cursor kalıyor hatta ekran donuyor ne yapabilirim?

heartsmagic

Eğer sorun iki tarafta da aynıysa muhtemelen donanımsal bir sorundur. Senin yapabileceğin fazlaca bir şey olacağını sanmıyorum.

tr34kad

28.eylül.2010 tarihine kadar sorun yokdu ubuntu güncellemesi yapınca çekirdek kurulurken ekran dondu sonra olanları yazdım grafik kartı sürücüsü grafik kartına zarar verdi bu konuda bir yama bilgisi olan varmı?

kanzakande

Bende de Maverick sorunsuz çalışırken, sabah Nvidia güncellemesi aldım (4 Ekim), sonra ilk açışta ekran kararmıştı. Ne yaptıysam çözemedim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: tr34kad - 09 Ekim 2010 - 10:54:30
28.eylül.2010 tarihine kadar sorun yokdu ubuntu güncellemesi yapınca çekirdek kurulurken ekran dondu sonra olanları yazdım grafik kartı sürücüsü grafik kartına zarar verdi bu konuda bir yama bilgisi olan varmı?

Sürücünün karta zarar vereceğini düşünmüyorum, miadı dolmuştur kartın belki de. Dediğim gibi ne yazık ki donanımsal sorunlarda kullanıcının elinden fazlaca bir şey gelmez, tabii cidden durum donanımsalsa.

tr34kad

Kartın miyadı dolduysa neden update yaparken donup da bozulsun ki ? sorun sürücü ve çekirdek ile ilgili çekirdek kendini yenilerken ekran dondu ve ekranda bir müddet sonra aktif olan sürücünün donanım sürücüsü ile uyumsuz olduğunu belirten kırmızı bir yazı çıkdı sonra ekran dondu  xp'den açdım o da dondu sonra hard diski yeniden partitionlara ayırıp yeniden işletim sistemlerini kurdum.
soruyu ubuntuforum.org a ve launchpad e de sordum.

eribol

Alıntı Yapgrafik kartı sürücüsü grafik kartına zarar verdi bu konuda bir yama bilgisi olan varmı?
Bozulduğunu siz söylemişsiniz zaten, @heartsmagic değil.

ufuk_k

Alıntı yapılan: tr34kad - 09 Ekim 2010 - 21:11:12
Kartın miyadı dolduysa neden update yaparken donup da bozulsun ki ? sorun sürücü ve çekirdek ile ilgili çekirdek kendini yenilerken ekran dondu ve ekranda bir müddet sonra aktif olan sürücünün donanım sürücüsü ile uyumsuz olduğunu belirten kırmızı bir yazı çıkdı sonra ekran dondu  xp'den açdım o da dondu sonra hard diski yeniden partitionlara ayırıp yeniden işletim sistemlerini kurdum.
soruyu ubuntuforum.org a ve launchpad e de sordum.

Sonuç olarak, herşeyi yeniden yükleyebildin mi? Bilgisayarın düzgün bi biçimde açılıyor mu? Eğer açılıyorsa bu geçici bir sorundur. Ben de Gentoo kurarken, alakasız bir noktada ekran kartım yanmıştı, ama kurulumla hiç ilgisi olmadığını biliyorum, bir şekilde donanımsal olarak sorun çıktı. Başka bir zamanda aynı şey Windows kullanırken de başıma gelmişti. Sürücünün zarar vermesi gibi bişey olamaz, zaten bir sorun varsa sürücü bunu en fazla tetikler (ekran kartı ısınır, soğutma sistemi göçmüşse yanar mesela). Şu an çalışıyor ise, dikkatli bir biçimde araştırıp hangi sürücüyü nasıl kuracağını öğrenmelisin.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."