Mandriva Sorunlar zinciri

Başlatan barış, 12 Ağustos 2010 - 12:37:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Arkadaşlar Mandriva'yı dün itibariyle boot edemediğim bilgisayarıma şansa bala kurdum :D
Ancak bir kaç sorunum var.
İlki ekran görüntüsünün kalitesi. Şu anda Firefoxta yazıyorum ve yazı tipleri gerçekten çok kötü çok kalitesiz.
İkincisi Firefox ile internete girdiğimde foruma giriyorum ve temaların üst çubukları kaymış vb. bir şekilde buluyorum. Siyah siyah gözüküyor kimi yerler.
Üçüncüsü Chromium'u nasıl kurabilirim?

mcan

Merhabalar,

1- Ekran kartı sürücüsünü yükle =)
2- Büyük ihtimalle sürücüyü yükledikten sonra düzelecektir.
3- Ubuntu'da olduğu gibi "Yazılım Merkezi" mevcut Chromium'u oradan indirebilirsin.

Kolay gelsin =)
aquila non captat muscas!

barış

@mcan, yazı tipini düzeltince masaüstündeki sorun düzeldi. Chromium'u mu da depolarda bulamadm

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2010 - 14:45:30

ancak yeniden diyeyim, one cd kalıbı kullandım. Ekran kartını nasıl kurabilirim?

heartsmagic

Konuyu daha uygun olan bölüme taşıyalım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barış

@h.magic, mandriva mandriva ömrümü yedi :D fedora nasıl? :D senin tavsiyelerin dil yakıyor ama olsun :D

heartsmagic

Mandriva da gayet güzeldir zira kullananların sayısını düşününce buna itiraz etmek sanırım pek makul olmaz :) Mesele karşılaştığın sorunları çözüp sistemi istediğin yönde oturtmaktır. Aksi takdirde her dağıtımda sorunlar mevcut, Ubuntu'da da. Fedora kurunca da aynı şeyler olabilir, hatta olacaktır. Bu kadar kısa sürede vazgeçme bence.

barış

vaz geçmek değil. Ubuntu'daki sorunlar normal sorunlar çözülebilen şeyler. Mesela Mandriva'da chromium varsayılan tarayıcı olmuyor, VLC flash video oynatmıyor, yazı tipleri değişik, Firefox'ı açınca temalar kaymış mesela foruma girince siyah siyah falan görüyorum. Ekran kartından sanırım. Tek iyi yanı RPM :D

heartsmagic

Onların da çözümü vardır bence, biraz araştırmaya uğraşa bakar her şey :)

tarakbumba

BarışUbuntu, sorunlarınızı Mandriva Türkiye Forumunda dile getirdiniz mi?

barış

@tarakbumba, evet getirdim. Bakabilirsiniz. Ancak tatmin edici cevaplar alamadım.

aniceman

geçen yılda ben bu sorunlar zincirine bulaşmıştım. 3 cd ile kurulan bir sistemin ekran kartı neyse de donanımları tanımamasına anlam veremedim. aynı sisteme ubuntu kurdum o ise sadece ekran kartı sürücüsüne gereksinim duydu.
zaten bir linux dağıtım kullanan biri isterse sorunlarla baş edebilir de özellikle linuxa geçmek isteyen yeni birisi ve acemi linux kullanıcıları başta böyle sorunlar zinciri ile karşılaştıklarında sorunu "mandriva" başlığı altında değil "linux" başlığı altında görme yanlışına kapılabiliyorlar. ve sonuç, gerisin geri windows :(
reklamvari bir sloganla bitireyim; aktash en iyi performans için ubuntu linux önermektedir. :)
(sahi ya bir gün popüler bir dizüstü markası böyle etiketler yapıştırsa...)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

tarakbumba

BarışUbuntu, Mandriva forumunda vlc, chromium ve yazıtipleri ile ilgili sorunlarınıza önerilerde bulundum. O konuyu incelemenizi öneririm...

Aktash; Mandriva Linux ile sorun yaşadığınıza üzüldüğümü söyleyecektim; ama yaklaşık 3 yıldır Mandriva Linux ile hiçbir deneyim yaşamadığınızı farkettim. Mandriva Linux yıllardır DVD ve tek bir ÇalışanCD biçimlerinde yayınlanmaktadır. Üç CD yayını yıllardır yoktur. Daha güncel bir sürümü deneyip o şekilde yorum yapmanızı öneririm. Sonuç yine sizin açınızdan olumsuz olabilir; ama hiç olmazsa doğru bir bilgi temeli üzerinde düşüncenizi paylaşmış olursunuz. Saygılar sunarım...

aniceman

@taraktumba özür dilerim, yanlışım olmuş. ben resmi sitesinden dvd olarak indirdiğim 2009 sürümünü (isosunu sabit diskten de geçen hafta silmiştim hatta, nasılsa kullanmıyorum diye) kurmuş ve kullanamamıştım. ama o cümleyi neden o şekilde kurdum, bilinçaltımda mı öyle kalmış, birinden duydum da mı kaldı şu anda b...en de anlam veremedim.

dipnot: açlık başıma vurmuş da olabilir :)
mazur görünüz.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...