[Çözüldü] Chmod, Dalgınlık ve Sistem Çökmesi

Başlatan Geany, 11 Ağustos 2010 - 11:04:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geany

Son birkaç gündür indirdiğim linux dağıtımlarını 10-11 saat önce, yani dün geceden itibaren denemeye başladım. PcLinuxOs - KDE & Mandriva & Kubuntu 10.04.  Kısacası hepsi KDE dağıtımı.

Başlarken canlı cd üzerinde gparted kullanarak sistem bölümünü 20 GB azalttım. 3-4 Saat sadece bu işlem bekletti. Yeni oluşan bu 20 GB 'lık alana sistemi kurdum. Mandriva kullanırken, Ubuntu'nun bulunduğu diski mount ettim ve başka bir dizine chmod vermeyi planlarken dalgınlığıma geldi mount ettiğim ubuntu diskine alt dizinler dahil olmak üzere (-R) chmod 777 verdim. Komutu girdikten sonra farkettiğim de kendime kızdım ama birşeyi değiştirmedi tabi ki.

Bunun haricinde, kurduğum dağıtım kendi boot dosyasını oluşturdu. Dağıtımı sildiğimde Ubuntu'de açılmıyordu. Canlı cd ile yeniden grub kurulumu yapıp sistemi açabildim. Yeniden grub kurulumu yaparken bir kaç yerde, 'sudoers' dosyası dahil olmak üzere birkaç dosyanın 777 chmod aldığını ama bunların 0440 olması gerektiğini vesayre hata şeklinde verdi. İsmi geçen dosyaları tekrar istenilen seviyeye indirdim, bu sayede kurabildi.

Şuan sistemi açıyorum. Dosyalarım vesayre yerinde ancak bir çok sorun var. Yerel ağ üzerinden internete bağlanamıyorum, root yetkisi alamıyorum.  Şifremi doğru girdiğim hâlde, yetkilendirme hatası adında bir uyarı alıyorum. Ses sistemi çalışmıyor ve apt-get update gibi standart komutları başında sudo olmadan yazdığımda paketler atlandı gibi uyarılar veriyor. Sudo zaten kullanamıyorum vesayre vesayre..

Buradaki görüntüde görebildiğiniz üzere, gnome arayüzde olduğum hâlde, menüden klasörlere geçtiğimde dolphin ile açılıyor. Ancak masaüstünden geçtiğimde nautilus ile. Sadece menü açılışların da kde'nin dolphin sızıntısı var. Sağ alt köşedeki uyarı ise, ses ayarlarına girmeye çalıştığım da veya sesi açmaya çalıştığımda gelen uyarı. Beklediği cevabı alamadığı kesin.

Bunları tek tek çözmek imkansız sayılabilir. Sanıyorum chmod sorununu çözdüğümde onlarda kendiliğinden çözülmüş olacak. Bu sebep ile benim asıl merak ettiğim, sistemin chmod ayarları varsayılan biçime döndürülebilir mi?

Kısa veya uzun bir yol farketmez. Varsayılan chmod ayarlarını öğrenebileceğim bir yol varsa, onlarca klasöre tek tek girmeye de razıyım.  :-X

ebubekirs

Geçmiş olsun diyerek başlamakta fayda var. Tüm dosyalara 777 izni verilmesi, şimdiye kadar karşılaştığınızdan çok daha fazla soruna yol açar. Şahsi tavsiyem, madem Linux dağıtımlarını deniyorsunuz, yeniden yüklemeniz yönünde.
Belki sorunsuz çalışan başka bir Ubuntu sisteminden tüm dosyaların izinlerini listeleyerek kendi sisteminize chmod ile uygulayabilirsiniz ama bunu denemek yeniden kurulumdan daha çok baş ağrıtabilir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Geany

Dağıtımları denediğim doğru ama Ubuntu ana sistemimdi. 10.04 çıktığı günden bu yana kullandığım sistem. Temiz kurulum için yedek almam gerekir, 2 gb 'lık flaş belleğim, 25 Gb dosya yedeğim var.

Merak ettiğim, acaba 10.10 alpha sürümüne vesayre yükseltmeyi denesem varsayılan ayarlar ile yeni sistem kurulur mu ?

Birde çalışan cd üzerinden dosyaların chmod ayarlarını nasıl öğrenirim. Normal sisteme aynısını uygulamak için? Klasörlerde vesayre renklendirme var ama başka bir yolu olmalı?

bytan

ls -all ile ayarları öğrenebilirsin. Tek tek bakmak gerçekten çok uzun ve yorucu bir çalışma olacak. Sonucunda da sağlıklı şekilde çalışır hale geleceğinden emin değilim.

25 gb dosyan şayet tamamıyla kök dizin üzerindeyse yapılandırmanda çok uygun değil gibi. Örneğin kök dizine 10 gb kadar yer bırakmış olsaydın, dosyaların ve çalışmaların için /home bölümünü farklı bir bölüme bağlasaydın veya bir depo bölümü oluştursaydın daha sağlıklı olurdu. Ayrıca o 25 gb dosyayı canlı cd ile de diğer bölümlere aktarıp format için haızrlık yapabilirsin.

Yükseltmeler yaparak chmod sorununun çözüleceğini de sanmıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

adil_x

Sevgili özer anladığım kadarıyla(eksik anlamış da olabilirim)sen bir üst sürüme su anda varsayılan ayarlarla geçebilir miyim? diye soruyorsun.Bunun cevabı evet.Ben 10.04 sürümüne yaklaşık 850 mb lık bir dosya indirimi ile geçtim.Bir sorun da yaşamadım.Haricen indirip kullandığım programlarda güncellendi.Ama chmod sorunun çözülürmü orasını bilmem.

Geany

Chmod sorunu aşılabilecek gibi görünmüyor. Şu dakikaya kadar denedim ama nâfile. Deneme-yanılma olabilse neyse, ortaya linux header okunamıyor gibi yeni yeni hatalar çıktı. Tek çözüm yolu yedek alıp temiz kurulum yapmak sanırım.

@bytan, dosyalarım kök dizin üzerinde değil. Çoğu home klasörü altında film ve dizi sezonlarından oluyor. Birkaç dağıtım kalıp dosyası ve dvd yedeklerim var. Ortalama 40 GB gibi bir boyut çıktı. Söylediğin gibi, gparted ile isteği karşılayacak bir alan oluşturup dosyaları buraya atmayı sonrada temiz kurulum yapmayı denicem. Yalnız diski nasıl bölümlendirmemi önerirsin öğrenmek istedim. Bir hata yapıpta veri kaybı yaşamak istemiyorum. Çıktılar şu şekilde;

Fdisk -l;

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0000559f

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *          11       11672    93675015   83  Linux
/dev/sda2           11673       14594    23465012    5  Extended
/dev/sda5           11673       13008    10731388+  83  Linux
/dev/sda6           14223       14594     2980864   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7           13009       13154     1172713+  82  Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/sdb: 1031 MB, 1031798784 bytes
16 heads, 32 sectors/track, 3936 cylinders
Units = cylinders of 512 * 512 = 262144 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000b9262

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *           1        3936     1007600    b  W95 FAT32

Gparted 'ın ekran görüntüsüne de buradan ulaşabilirsin.

Resimde sda5 biçimlendirdiğim alan, onuda silmeyi denedim ama nedense izin vermiyor. Mount halde değil oysa ki? Resimdeki Sda1 ubuntu dizini, sda2 ve altındakileri tamamiyle temizlemeyi düşünüyorum. Veri kaybı yaşarmıyım?

heartsmagic

sda2'ye dokunma zira orası uzatılmış bölüm, kısacası gerçek bölüm değil. Malum disklerde dört bölümden fazla birincil bölüm oluşturulamıyor, haliyle bir uzatılmış bölüm ve onun altında bölümler oluşturuyoruz. sda2'den sonrasını temizlersen sıkıntı çıkmaz zira Ubuntu sda1'de. Ardından istediğin gibi bölüm oluşturursun.

Ancak, benim buradan gördüğüm o ki disk üzerindeki bölüm yapılandırman pek pratik değil :) Zira bir Linux bölümü için kabaca 95GB'lik bölüm ayrılması bence çok pratik olmamış :) Eğer imkânın varsa benim önerim şu doğrultuda olacaktır. Önce yedeklerini bir harici diske al, en azından geçici olarak temin et bir yerlerden. Ardından tüm diski sıfırla. Sonrasında ise planlı bir bölümlendirme yap. Dağıtım denemek için Virtualbox çok güzel olsa da illa ki yer olsun, gerçek anlamda deneyeyim diyorsan bence bir dağıtımı denemek için 15GB alan yeter de artar bile. Ubuntu için de @bytan'ın söylediği gibi home bölümünü ayırabilirsin, ancak ben böyle yapmıyorum. Ubuntu için de bence 20-25GB alan rahat rahat yeter. Bir dağıtım için de 15GB alan ayırdın diyelim yapar sana 40GB. Ufak bir de takas alanı. Geriye sana neredeyse 70GB yer kalıyor. Onu da yedek bölümü yaparsın, arşivlerini orada tutarsın. Her dağıtım değiştirdiğinde onları da taşıma derdinden kurtulursun. Tabii ki disk bölümlemesi esnasında yine bir bölümü mutlaka uzatılmış olarak ayarla. Altına diğer bölümleri açarsın. Ayrıca diskte bir tane takas alanı olması da yeterli, denediğin dağıtımlar o bölümü kullanabilirler.

chmod meselesine gelirsek, sanırım en gıcık sorunlardan biridir. Emin ol düzeltmesi çok zahmet istiyor. Fakat eğer üzerine gideceksen bazı bölümleri es geçebilirsin, mesela /bin,/usr/bin. Sorun çıakartan en önemli bölüm muhtemelen /etc olacaktır. Fakat, ben de diğer arkadaşlara katılıyorum. Yeni bir kurulum çok daha iyi olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Geany

Harici bir disk bulmam mümkün değil. Üstteki bölümlemeyi elle yapmadım. İşin aslı elle bölümleme işleminde pek bilgim yok. Ubuntu kurulumda otomatik yapmıştı. :)

Şimdi sda2 altındaki bölümleri sildiğimde 24 Gb gibi bir bölüm oluşuyor. Bunun 1 veya 2 Gb'ını takas alanı olarak ayırıp kalanını ubuntu'ye kök olarak vericem. Kurulum sonrasında sda1'i otomatik görür sanırım. Sda1 üzerindeki gereksiz dosyaları temizler kaldığı gibi depo olarak kullanmaya devam ederim diye düşünüyorum, doğrumu düşünüyorum?

heartsmagic

Çok güzel düşünüyorsun :) Ben kulağı tersten göstermişim, sen en kısa yolu bulmuşsun :)
Gerçi şimdi baktımda bir gariplik var gibi. Uzatılmış alan 24GB göstermekte, fakat altındaki gerçek bölümler bu değere ulaşamıyor. 14GB gibi bir değer oluyor sanırım?

Geany

Ubuntu kurulumunda, bölümleri elle belirtirken Sda1- Sda5 - Sda6 - Sda7 ve unallocated bölümler görünüyor. Sda2 adında bir bölme yok. Bunun sebebi uzatılmış bölüm olmasımı bilmiyorum. Ama sda2'ye dokunma dediğin için, listede çıkmayınca şaşırdım. Sanırım sda1 harici bölümleri tamamen silip yeniden, bölümlendirmem gerekiyor. Bu şekilde 24 Gb'lık bir bölüm elde edebiliyorum.

Burada elle bölümlendirme ekranının görüntüsünü aldım. Belki bir fikir sağlayabilir.

ebubekirs

sda1 haricindekileri silip yeni bölümleme yapabilirsiniz.

heartsmagic

sda2 görünmez zira dediğim gibi uzatılmış bir bölüm o ve aslında gerçek bir bölüm değil. Eğer sen sda2'yi de sileceksen yeniden bir uzatılmış bölüm oluşturup onun altına bölümleri ekle. Aksi takdirde dörtten fazla bölüm kullanamazsın.

Benim hatırladığım uzatılmış bölüm altındaki bölümlerin toplam boyutuna eşitti, fakat net olarak hatırlayamadığım için çok da emin değilim.

ebubekirs

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ağustos 2010 - 16:53:13
sda2 görünmez zira dediğim gibi uzatılmış bir bölüm o ve aslında gerçek bir bölüm değil. Eğer sen sda2'yi de sileceksen yeniden bir uzatılmış bölüm oluşturup onun altına bölümleri ekle. Aksi takdirde dörtten fazla bölüm kullanamazsın.

Benim hatırladığım uzatılmış bölüm altındaki bölümlerin toplam boyutuna eşitti, fakat net olarak hatırlayamadığım için çok da emin değilim.

fdisk çıktısında görünmeyen, gparted görüntüsünde "unallocated" olarak görünen bölümler var. 8-9 Gb kadar.

heartsmagic

Evet, ben resimleri kaçırmışım sanırım :) İyi yakalamışsın @ebubekirs. Gerçi @Özer Yenihayat da söylemiş ama o da kaçmış gözümden.

Geany

Tamam. @ebubekirs 'in söylediği gibi sda1 haricindekileri silip yeniden bölümleme yapayım. Sonucu buraya aktarırım. Fikirleriniz için teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2010 - 19:16:58

Şuan sistemi kurdum. Empati messenger aracının her konuşmamı kaydetmesi dışında bir problem yok gibi.  :)

Disk bölümlemeyi elle yapmanın bir çok avantajı varmış. Daha önceleri otomatik düzenlemeye bırakırdım.   :-X

Hatalar kadar öğretici başka unsur yok, bu sayede yeni bilgiler öğrenmiş oldum. :)

Konuyu etiketleme vakti, görüşleriniz için tekrar teşekkürler.