[Çözüldü] Sanırım GRUB problemi?

Başlatan mok, 10 Ağustos 2010 - 14:27:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mok

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışacağım. Bilgisayarımda 2 tane HDD var, biri 160 GB diğeri 1TB. 160 GB olan disk 2 parça 1. parça 120 GB ve içinde XP kurulu. 40 GB lik parçaya Ubuntunun son sürümünü yükledim dün akşam. Son sürümü ubuntunun web sitesinden indirdim ve bir USB diske yazarak kurulumu yaptım. Kurulum gayet temiz gerçekleşti, bölümlendirmeyi el ile yaptım ve 40 GB lik diskten 1,5 GB sini takas alanı yaptım, kalanızda Ext5 formatına ayarladım. Kurulum bitti, makinayı restart ettim ve GRUB ekranı karşıma geldi, Ubuntu yu seçtim ve giriş yaptım. Güncelleme yöneticisi çalıştı ve bütün günceleştirmeleri tamamladı, ardından ATI ekran kartının driverını yükledi, sonra tekrar restart ve yine problemsiz açıldı. Ardından GRUB'u düzenlemek için biraz araştırma yaptım ve startupmanager ı yükledim. Gayet güzel startupmanageri kullanarak GRUB ekranında bekleme süresini 5 sn, ve default işletim sistemi olarak XP yi ayarladım. Sonra makinayı tekrar restart ettim ve ayarladğım gibi GRUB ekranı karşıma geldi, imleç XP nin üzerindeydi ve 5 sn'den geriye doğru saydı XP yi açtım. Buraya kadar * her şey istediğim gibi, ama makinayı bir daha restart ettiğimde GRUB ekranına gelmeden alet kendini sürekli restart etmeye başladı. Biosa girip baktığımda Harddisk sıralamasında 1 TB lik hardiskimin 1. sıraya geçtiğini gördüm? 160 GB lik harddiski ilk sıraya aldım kayıt ettim ve çıktım. Bundan sonraki başlatmalarımda GRUB ekranı çıkacak gibi oluyor ama çıkmıyor ve direk XP'ye boot ediyor makina. Bu olayları 2 gün içinde 2 kere yaşadım. XP yi çalıştırınca tahminime göre MBR değişiyor.  USB den boot edip Ubuntu çalıştırıncada HDD üzerindeki GRUB config dosyalarını editleyemiyorum root olmadığım için. 3. defa kurulum yapıp aynı şeyleri tekrar yaşamak istemiyorum. Yardım lütfenn :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2010 - 14:30:06

Buda XP deki disk management görünümü.

stratovarius

Son sürüm ubuntudan 10.04 olduğunu varsayıyorum;

İlk önce grubu yeniden kurup ubuntuya ulaşabilmeniz için ;

Usbden boot edip. Bu başlıkta anlatıldığı gibi yeniden grub2 kurulumu yapınız.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html

Herseferinde format yerine grub2 yi bu şekilde kurarak ubuntuya ulaşabilirsiniz.

Sonrası içinde ubuntunuz açıldığında grub.conf dosyasını editlemeden buraya aktarınız.

mok

#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  load_env
fi
set default="6"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
  set saved_entry=${prev_saved_entry}
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z ${boot_once} ]; then
    saved_entry=${chosen}
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
insmod ext2
set root='(hd1,2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set ef097da5-bfd7-43a0-a83a-88ff3f61cb82
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
  set gfxmode=640x480
  insmod gfxterm
  insmod vbe
  if terminal_output gfxterm ; then true ; else
    # For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't
    # understand terminal_output
    terminal gfxterm
  fi
fi
insmod ext2
set root='(hd1,2)'
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=tr
insmod gettext
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=5
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-24-generic ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,2)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=ef097da5-bfd7-43a0-a83a-88ff3f61cb82 ro   quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-24-generic
}
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-24-generic ile (kurtarma kipi)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,2)'
echo 'Linux Yükleniyor 2.6.32-24-generic...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=ef097da5-bfd7-43a0-a83a-88ff3f61cb82 ro single
echo 'Başlangıç ramdiski yükleniyor...'
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-24-generic
}
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod ext2
set root='(hd1,2)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=UUID=ef097da5-bfd7-43a0-a83a-88ff3f61cb82 ro   quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic ile (kurtarma kipi)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail

Evet grubu tekrar yüklemeyi başardım. Grub.conf dosyası bu şekilde. şimdi bir daha XP açıp  ne olacağına bakacağım

stratovarius

Grub.conf dosyanızda hala startup manager ile düzenlenmiş şekilde, ayrıca tamamını vermemişsiniz. Denemenizi yaptıktan sonra sorununuz devam ederse çıktınızı buraya düzelterek ekleyiniz.

mok

Sorunu tekrar yaşamadım, yardımınız için teşekkürler.

heartsmagic

Eğer sorun yaşanırsa:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2751.0.html
Etiketleyerek kapatalım başlığımızı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.