Ses kartım biosu default yapmadan çalışmıyor.

Başlatan Al Arabi, 09 Ağustos 2010 - 21:57:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Al Arabi

Herkese selam, başlıkta belirtiğim gibi sdn forumdan  bir arkadaşın taktiği ile geçici olarak ses kartını kullanabiliyorum. Daha önce sorunum yoktu.Yeni yeni olmaya başladı. Acaba bunu tamamen bios default yapmadan önceki gibi sağlıklı kullanabilirmiyim.

bytan

Default harici diğer seçenek neydi?  Default yapınca sağlıksız mı çalışıyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Al Arabi

Alıntı yapılan: bytan - 10 Ağustos 2010 - 08:21:44
Default harici diğer seçenek neydi?  Default yapınca sağlıksız mı çalışıyor?

Hayır. Biosu default yapınca sistem görüyor. Bunu yapınca bazen üçgün  sorunsuz ses kartını görüyor bazen illaki biosu default  yapmam gerekiyor.

heartsmagic

Biraz kafam karıştı, default yaptığımız şey nedir BIOS üzerinden? İki tane ses kartı mı var?
lspci çıktısını görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Al Arabi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2010 - 15:32:55
Biraz kafam karıştı, default yaptığımız şey nedir BIOS üzerinden? İki tane ses kartı mı var?
lspci çıktısını görebilir miyiz?

Hocam slm, işin özü şu  laptopumda onboard ses kartım var. Bu daha önce sorunsuz çalışırken birden sanırım güncelleme kaynaklı sistemde görünmemeye başladı. Bende  SDN forum Linux  bölümünde konu açtım. Sağolsun @realmanager(adını anmadan edemeyeceğim) isimli bir arkadaş Biosu default gibi bir öneride bulundu. Konu software tabanlı olmasından kaynaklı  fikri saçma bulmama rağmen  denedim ve sistem ses kartımı  görmeye başladı. Fakat işin sıkıntılı kısmı şu, ses kartının sistemden ne zaman gideceği belli olmuyor. Ben ise  sürekli biosu default etmekten sıkıldım ve kalıcı çözüm bulmak istiyorum.
b@b-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to I/O Controller (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to AGP Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBM (ICH4/ICH4-M) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 83)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Audio Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility M7 LW [Radeon Mobility 7500]
02:06.0 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ6933/711E1 CardBus/SmartCardBus Controller (rev 01)
02:06.1 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ6933/711E1 CardBus/SmartCardBus Controller (rev 01)
02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5705M Gigabit Ethernet (rev 01)
b@b-laptop:~$

mehmetux

Bazen benimde ses kartım görünmüyor ve ses gidiyor.
killall pulseaudio
Yazınca tekrar geri geliyor.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

heartsmagic

BIOS'u default yapmak derken hiçbir şeyi değiştirmeden ayarları öntanımlı olarak düzenlemek mi? Bu durumda her ne oluyorsa BIOS'a kadar müdahale ediyor demektir ki bana aslında pek mantıklı gelmiyor. Ancak bu yapılınca düzeliyorsa ne yazık ki fazla da bir şey söyleyemiyorum.

Fakat, @mehmetfun'un tavsiyesine ben de katılıyorum. Ara ara sistemde özellikle Flash nedeniyle ses çakışması yaşanabilir ve killall ile aşılabilir bu sorun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Al Arabi

Konuyu açtığımdan beri sadece bir kere yaptı ve biosu default yapınca düzeldi. Bir daha olursa @mehmetfun'un önerisini deneyeceğim.