Ubuntu'ya Özgü Bir Görüşme Protokolü Olsa

Başlatan XRumer, 08 Ağustos 2010 - 23:49:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Aslında İngilizce biliyor olsam bu konuyu uluslar arası Ubuntu forumlarına yazacaktım, hatta Canonical'a ve Ubuntu geliştiricilerine yazacaktım. Yine de burada da beğenilirse aşağıda sunacağım fikri onlara iletebiliriz. Fikir şu:
Bildiğiniz gibi ortada pek çok görüşme protokolü var, Msn, Gtalk, Yahoo, Skype, Facebook Chat, Aim, Jabber ve diğerleri. Fakat bunların büyük çoğunluğu açık kaynak değil ve Linux'a tam destek vermiyor. Halbuki Ubuntu tarafından bir görüşme protokolü geliştirilse ne güzel olurdu. Ubuntu ile tam uyumlu olduğu için sesli ve görüntülü görüşmede en küçük bir sorun çıkarmazdı. Üstelik bunun ayrı bir yazılım geliştirmeye de gerek yok. Hatta bu protokol Jabber ağı üzerinden geliştirilirse daha çabuk geliştirilir. Hazır kurulu gelen yazılım (ki bu şu an Empati oluyor) bu işi görebilir. Elbette insanların bunu kullanması için onu farklı kılacak bazı özelliklere ihtiyaç var. Benim bu noktada önerilerim şunlar:

-Me Menu ve Empati ile tam uyumluluk.
-Sesli ve görüntülü görüşme.
-Kişiler arasında dosya transferlerinde transfer edilen dosyalar UbuntuOne'da depolansın.
-Adres defterleri ve görüşme kayıtları UbuntuOne'da depolansın.
-UbuntuOne'da bulunan dosyalar tek tıklama karşı tarafa gönderilebilsin. Kısacası UbuntuOne ile tam uyumluluk. Bu kadarı bile onu öne çıkarmaya yetecektir.
-SkypeMe özelliğine benzer bir özellik ile o an bu yazılıma bağlı bütün insanlar görüntülenebilsin. Böylece canımız istediği an rastgele bir Ubuntu kullanıcısıyla iletişime geçelim, tanışalım, sohbet edelim ve hatta yardımlaşalım.
-Me Menu ve Gwibber ile uyumluluk sayesinde Twitter, Flickr ve Facebook gibi yerlerdeki aktivitelerimiz karşı tarafın yazışma penceresinde anlık olarak bildirim biçiminde görünsün.

Benim önerim bu, siz ne dersiniz. Sizin de önerileriniz var mı?

stef_q

Sadece Ubuntu kullanıcıları arasında olması sıkıntı yaratabilir. Fakat bildiğim kadarıyla tüm sistemlerde rahatça desteklenen açık kaynaklı XMPP var ( diğerlerine göre gücü de bariz ortada : http://tr.wikipedia.org/wiki/Extensible_Messaging_and_Presence_Protocol )