[Çözüldü] open suse ubuntu ve xp nasıl kurulur.

Başlatan fyodor, 06 Ağustos 2010 - 23:20:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fyodor

xp ve ubuntu varken yanına open suse kurmam neticesinde birazda open susenin disk yapılandırma kısmına yabancı olmam neticesinde open suse grubunda xp var ancak ubuntu yok ne yapabilirim.
yeniden kurmam gerekirse bu üç sistemi
1.xp
2.open suse
3. ubuntu

sıralaması ile kurar isem ubuntu grubu openı görür mü.

bytan

Yeniden sistem kurulumu yerine ubuntu grubunu yeniden kurarsan, sistem açıldıktan sonra da update-grub komutunu yürütürsen kendisi gerekli eklemeyi yapar. Yapmazsa elle eklemeye çalışırız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fyodor

durum budur

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x90909090

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        5885    47265088+   7  HPFS/NTFS
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2   *        5885        8438    20509697    5  Extended
/dev/sda3            8438        9729    10371208    7  HPFS/NTFS
Partition 3 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda5            5885        6006      975872   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda6            6006        6980     7816192   83  Linux
/dev/sda7            6980        8438    11715584   83  Linux
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda5 /mnt
/dev/sda5 looks like swapspace - not mounted
mount: you must specify the filesystem type
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev
mount: mount point /mnt/dev does not exist
ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /mnt
chroot: cannot run command `/bin/bash': No such file or directory
ubuntu@ubuntu:~$ grub-install /dev/sda
rm: cannot remove `/boot/grub/915resolution.mod': Permission denied
ubuntu@ubuntu:~$ sudo grub-install --recheck /dev/sda
/usr/sbin/grub-probe: error: cannot find a device for /boot/grub (is /dev mounted?).
No path or device is specified.
Try `/usr/sbin/grub-probe --help' for more information.
Auto-detection of a filesystem module failed.
Please specify the module with the option `--modules' explicitly.
ubuntu@ubuntu:~$

bytan

Senin ubuntu kurulu bölümün sda5 değildir. Ya sda6 ya da sda7. Buna uygun olarak işlemleri kendine göre uyarlamalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fyodor

sorunumu çözdüm bu üç sistemi kuracak arkadaşlara yol göstermek adına nasıl çözdüğümüde aşağıda veriyorum.

1. xp  cd si ile format attım. burada dikkat edeceğiniz şey diski biçimlendirirken tek bir blok haline getirmek ve ntfs "çabuk" seçeneğinde değil diğerinde yani önerilen seçenekte format atacaksınız.
2. formattan sonra diskte üç bölüm oluşturacaksınız buraya dikkat : bu bölümlerden 1 ini mesela ben 12 gb open suse için olanı ayırdıktan sonra ntfsde sakın formatlamayın . ama diğerini yani benim ubuntu için ayırdığım 15 gb lık alanı kesinlikle ntfsde formatlayın xp üzerinde iken. bu ikinci aşamada söylediklerimin tümü xp üzerinde iken yapılacak.
3. şimdi sistemleri kuracağız open suse 11.3 diski kendisi seçiyor swap alanını kendisi oluşturuyor bu yüzden zaten ikinci aşamada özellikle belirttiğim xp de oluşturduğumuz iki hdd sektöründen birini sakın ntfs de formatlamayın ham hali ile kalsın dedim. çünkü open suse ntfs ile formatlı alanlara kesinlikle dokunmuyor kendini kurmask için sadece diskteki ntfs dışında kalan sektörlerden ham olanına kuruyor. 2. aşamadıkileri yaptıktan sonra eğer doğru yaptı isek open suse kendini ham disk alanına kuracak ve sadece birkaç tıkla işi bitireceksiniz ekstradan bir disk düzenleme yoluna gitmeyin iyice karıştırırsınız. eğer open suseyi başarılı bir şekilde kurdu iseniz 3. aşama başarılı olmuş demektir. yeniden başlatın ve yeşil open suse boot ekranını görün. bakalım her şey yolunda mı.
4. bu aşamada son sistem olarak ubuntu kuracağız. benim 2. aşamada özellikle belirttiğim : özellikle böldüğünüz sabit disk alanlarından birini ntfs yapın dediğim sektör bu sırada işimize yarayacak. daha önce xp de ntfs ile biçimlendirdiğimiz alanı ubuntu disk sekmesi altında iken siliyoruz ve normal swap alanımızı ve ext4 alanımızı seçerek ubuntumuzu kuruyoruz. eğer ubuntuyuda kurdu iseniz restart yapın bakalım grub ekranında kurduğumuz tüm sistemler gözüküyor mu?

dikkat etmeniz gereken bir şeyi asla unutmayın sistemleri şu sıraya göre kuracağız:
1.xp
2.open suse
3.ubuntu.