usb belleği doğrudan çekip çıkarırsak dosyalara zarar gelir mi?

Başlatan setare, 06 Ağustos 2010 - 16:57:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

usb belleği windows 7 de "Donanımı güvenle kaldır" demeden çekip çıkarıyorum. Defalarca bu şekilde çekip çıkarmışımdır. Flash bellekteki dosyalar hiç bir zarar gelmedi

peki ubuntuda da güvenli şekilde kaldır demeden çıkartırsak acaba usb bellekteki dosyalarımıza bir zarar gelir mi?
Arkadaşlar bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırmısınız

Sen önce bir dene bir şey oluyor mu bize söylersin demeyin :)

mcan

Aynı şekilde yine sorun yaşamaya bilirsin. Ben de çoğu zaman güvenli kaldır işlemini yapmıyorum. Ama bazen dosya kopyalama işlemi bitti gözükür arka planda işlemler bitmemiştir, sende diski çekersin... Sonra kopyaladığın dosyaya erişmekte sorun yaşayabilirsin. Çünlü tamamen kopyalanmamıştır! Ayrıca güvenli kaldırmadığın zaman içerisindeki mikro denetleyiciyi durdurma emrini vermemiş oluyorsun bu yüzden aniden çekince çok düşük ihtimallede olsa diski bozabilirsin! İşletim sistemin ne olursa olsun güvenli kaldırmanı öneririm :)
aquila non captat muscas!

aybars

Dosya transfer ederken üzerinde ışık yanıp sönüyorsa bu ışık sönükken çekebilirsin.Ama yinede güvenle kaldırarak çıkartmanı öneririm.

heartsmagic

"Ben yaptım sorun olmadı" demek aslında çok doğru değil. Olmuştur belki de o an için gün yüzüne çıkmamıştır :) Zamanla birikip bir şeyler olabilir belki de. En güzeli mümkün mertebe ayırıp çıkartmak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tuxie

Flash belleğe bişey olacağını sanmıyorum en fazla kopyalama yaptıysanız bir kez daha taktığınızda kopyaladıklarınız uçmuş olabilir ama harici hdd büyük sorun yaratıyor üstelik lg gibi bazı hdd'lerin ubuntuda güvenli kaldırmakta yetmiyor çünkü gücü kesmiyor disk döndüğü için okuyucu çırrt diye bi ses çıkartıyor  :)