[Çözüldü] Forum Avatarım Değiş(tiril)miş

Başlatan Vexille, 04 Ağustos 2010 - 11:34:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vexille

Arkadaşlar forumu elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum, dün girdiğimde eski avatarım duruyordu. Bugün avatarım değişmiş.
Avatarım kural dışı olduğu için mi değiştirildi?(Windows amblemine küçük tuvaletini yapan Penguen vardı)
Yoksa başka birimi erişmiş hesabıma? Rica etsem admin panelinden dün ila bugün hangi IP adreslerinden erişim sağlanmış bakılabilir mi.

ns

birisinin girip sadece avatarını değiştireceğini sanmıyorum. ama keşke o notu yazmasaydın
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

heartsmagic

Herhangi bir farklı giriş olmamıştır emin ol. Avatar çok uygun görünmediği için yetkili bir arkadaş tarafından değiştirilmiştir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Vexille

Alıntı yapılan: ns - 04 Ağustos 2010 - 11:56:38
birisinin girip sadece avatarını değiştireceğini sanmıyorum. ##ama keşke o notu yazmasaydın##
Buna gerek yok bence, eğer biri hesabıma erişmiş ise zaten bütün şifrelerimi rahatlıkla elde edebilir.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ağustos 2010 - 12:00:01
Herhangi bir farklı giriş olmamıştır emin ol. Avatar çok uygun görünmediği için yetkili bir arkadaş tarafından değiştirilmiştir.
Eğer dediğiniz gibi ise, bir uyarı yapılması gerekmezmi. :)

Ayrıca resimin URL' si www.gravatar.com ve www.ozgurlukicin.com' e yönlendiriyor, yönetici değiştirmiş olsaydı forumun avatarlarından birini kullanmazmıydı.

Şunuda eklemek isterim avatardaki Ay ve Yıldız'dan rahatsız değilim, ubuntuyu bilmediğim için sisteme erişilmiş olup olmadığını anlayamıyorum eğerki erişildiye şifrelerimi değiştireceğim.
Şifreyi neden değiştirmiyorsun diye soracak olursanız, malum bir şifreye kolay alışılmıyor. :)

Alquimista

@Vexille, avatarınızı değiştirebilecek kişiler yöneticilerdir eğer bir arkadaşımız değiştirmiş ise sizi buradan bilgilendirir sebebi ile birlikte.

Şifre konusunda ise endişelenmenize gerek yok bizim forumumuz ya da başka forum sistemlerinde şifrenize direk olarak erişilmesi ve öğrenilmesi gibi bir sistem yoktur. Yani şifrenizi kimsenin göremediğine emin olabilirsiniz. Avatar, imza ya da kişisel bilgiler gibi profil panelinizden yaptığınız değişikliklerde site için uygunsuz materyaller eklenebilme ihtimaline karşı ise tüm kullanıcıların bu tür kişisel ayarlamalarına ise şifrenizin bilinmesine gerek kalmadan müdahale edilebilir. Bu ütün forum sistemlerinde olan bir önlem mekanizmasıdır zararlı içerik eklenmesi ihtimaline karışılık ve aynı şekilde hiçbir yönetici de şifrenizin ne olduğunu öğrenme hakkına ve yetkisine sahip değildir. Şifre değiştirilme durumu yoktur kesinlikle yani.

Avatarınız değiştirilmesi konusunda ise biraz bekleyin lütfen, değiştiren bir arkadaşımız olmalı forum kuralları dahilinde bu konuda da sizi bilgilendirir.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Uyarı genelde yapılıyor, daha doğrusu haberdar ediliyor kullanıcılar. Bir ihtimal unutulmuş diyeceğim ancak sonradan söylediğin şeyler kafamı karıştırdı. Evet avatar bu şekilde değiştirilmez, zira senin için avatar seçemeyiz biz. Hatta avatar seçmeyiz, genelde avatar silinir ve avatarsız kalır kullanıcı. Daha sonra istiyorsa kendisi yeni bir tanesini seçer. Fakat ben bu ay ve yıldızı senin seçtiğini düşünüyordum.

Ubuntu altında parolalarının ele geçmesi çok kolay değil. Ubuntu'yu bilip bilmemenle de alakalı değil aslında bu konu. Eğer bilgisayardaki tek kullanıcı sensen, açık bırakıp gitmediysen kolay kolay sisteme müdahale olmaz dışarıdan.

Meseleyi yönetim bölümüne bir taşıyayım, bakalım bizden biri mi değişikliğe gitmiş. IP kayıtları günlük bazda olmasa da bu kullanıcı adına ulaşmış IP adresleri haliyle elimizde mevcut. Duruma göre bir değerlendirme yaparız.

Not: Benden önce @AlmaMorena da bir cevap vermiş. O da forumdaki parola konusuna değinmiş, ben o konuya hiç girmemiştim zira kullanıcıların parolaları haliyle SMF gibi sistemlerde yöneticiler tarafından dahi görülememktedir.

Vexille

@AlmaMorena Yanlış anlaşıldım, ben forumu veya forumdaşlarımı suçlamıyorum. Burada SUDO gibi dergiye gönül vermiş insan böyle birşey yapmaz zaten suçlasamda, iftiradan ileri gitmez.:)

@heartsmagic Evet dediğinize katılıyorum :), öncedende değindiğim üzere şu anki avatarı ben koymadım, vede önceki avatarımda herhangi bir kurallara aykırı durum sözkonusu değildi, sizde görmüştünüz avatarımı o kadar konum vardı şimdi arıyorum bulabilirsem önceki avatarımı koyacağım, aslında durum o kadarda büyütülecek * bir şey değilde yinede merak ediyorum bu forum ve birkaç forum dışında ve facebooktaki arkadaşlarıma madara olmak istemem.

NOT: Formatı yeni atmıştım(Ubuntu, resmi siteden çekmiştim.) ve Geçen Wine kurdum, çünkü Governor of Poker 2 adlı oyun bayağı hoşuma giderdi bunun 2. side çıkınca dayanamayıp kurmuştum.Bu oyunuda w.r.z içerikli bir siteden çekmiştim. Wine 'a kafam takılıyor zira bu konuyu forum.donanımhaber'de pisahmet adlı arkadaş ile tartışmıştık.

heartsmagic

Şu ana kadar değişikliği biz yapmamışız gibi duruyor. Bir iki yönetici arkadaş daha bekliyoruz, eğer onlar da yapmamışsa biz yapmamışız diyebiliriz. Aslında bu daha kötü bir sonuç, zira durum senin açından önem kazanıyor. Wine aracılığyla sisteme sızılması ne kadar mümkün bilmiyorum. Ancak ben biraz farklı düşünüyorum, eğer parolaların ortaksa ve farklı bir yerde bu açığa çıkmışsa belki burada da kullanılmıştır. Nerede olacak bu demeyin, zira zamanında benim de başıma gelmişti.

micro

ben bir hata olduğunun sanıyorum çünkü korsansanız ve birinin şifresini ele geçirmişseniz ilk yapılacak iş ubuntu foruma girip avatar değiştirmek olmasa gerek ;) bu forumda ve face gibi sitelerde paylaşımlarınızı bi gözden geçirin bence eğer bi saçmalık yoksa bi korsanlık olduğunu sanmıyorum şahsen.

heartsmagic

Yöneticilerimizden olan @ironic'in tespitiyle mesele ortaya çıktı.
@Vexille, avatarını bir başkasının [1] avatarına bağlamışsın, Gravatar üzerinden [2]. Haliyle bu kullanıcı avatarını değiştirince seninki de değişmiş. Kendine forumdaki Profil sayfanı kullanarak farklı bir avatar seçebilirsin.

[1] http://www.ozgurlukicin.com/forum/haberler/17034/?page=1#post110658
[2] http://www.gravatar.com/avatar/b072bb2390d7ef64eb2e56f270a9f1ab?s=100&r=g&d=http://www.ozgurlukicin.com/media/avatar/pard08.png

Vexille

@heartsmagic ve diğer arkadaşlar çabalarınız için teşekkürü borç bilirim, aynen dediğiniz gibiymiş, boşu boşuna uğraştırmış olduk sizleride.