[Arşiv][Çözüldü] linux sistemlerde islemci imarisi ?

Başlatan zulfikar, 28 Haziran 2008 - 18:33:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Neredeyse her dagitim farkli bir islemci mimarisi ile linux sistem gelistirekte. Niye boyle bir uygulama yapmaktalar ?
64 bit olayini ayri tutuyorum.

bazi ornekler vermek gerekirse

ubuntu i386
pardus i686
gento i686
suse  i586
bt i486
mandriva i586
arch i686
slackware i486

ben kendi islemcimle uyumlu olani ve en iyi perfomans alabilecegim mimarinin  hangisi oldugunu nerden bilebilirim ?
kendime uygun dagitim secerken islemci mimarisinide goz onunde bulundurmam gerekirmi, performans ve uyum acisindan ?

birde en hizli linux dagitimlari diye bilinen dagitimler (gento arch gibi) i686 mimarini kullanmaktalar. hizli olmalarinin arkasindaki
sebeblerden biride yaptiklari mimari secimimi ?

bu konuda bizi aydinlacak arkadaslar varsa cevaplarini bekliyoruz.

izzetguntalaz

Temel de hepsi aynı. x86 deniyor bu mimariye.

686 günümüz işlemcilerini temsil ediyor.

Bence aralarında performans farkı yok.

heartsmagic

Bildim bileli bu tartışma hep sürer gider. Aslında Ubuntu'nun sadece kerneli 386, paketlerde yanlış bilmiyorsam 686 kullanmaktalar. Emin ol aralarında çok fark yok, başka yerlerde de hararetli tartışmalara girmiştik zamanında, fark var diyen arkadaşlar doğru dürüst "benchmark" verememişlerdi diye hatırlıyorum. Zaten arada çok fark olması için senin ikilik paket kullanmaktansa kendin derlemen lazım tüm sistemi, Gentoo'da olduğu gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zulfikar

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 28 Haziran 2008 - 19:52:11
Temel de hepsi aynı. x86 deniyor bu mimariye.

686 günümüz işlemcilerini temsil ediyor.

Bence aralarında performans farkı yok.

i686 gunumuz islemcilerini temsil ediyor demissin ama i686 olan dagitimlar p3 bile kurulabiliyor.

i686 performsini denemek icin gento ve arch kurmayi kacsefer denedim ama hatasiz kurulum yapamadim.
bilgisayari actigimda (mesela) 30sn de  masaustu acilacaksa, olana kadar gento veya arch kurmaya devam ederim.

ozetle ben i686 oldugundan arch linux (yeni versiyonu cikti) kurmaya tekrar niyetlendim, yani ugrasacagima deger mi?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: atopcu - 28 Haziran 2008 - 22:17:37
i686 gunumuz islemcilerini temsil ediyor demissin ama i686 olan dagitimlar p3 bile kurulabiliyor.

Bu cümleden ne anlamalıyım?

İntel in 1978'de çıkardığı 8086, işlemcisi x86 mimarisinin başlangıcıydı.
Şuan kullanılan core işlemciler ve pentium serisi ne ister 686 ister 586 ister 386 desinler aynı makina dilinden bahsediyoruz.

Ben burda sana nekadar dil döksem de faydası olmayacak. En iyisi hepsini dene.

Elde ettiğin sonuçları burada bizimle paylaşırsan sevinirim.

heartsmagic

Tamam ufak bir izah gerekiyor sanırım.
i386 intel 386 ve yukarısıdır.
i486 intel 486 ve yukarısıdır.
i586 pentium ve yukarısıdır.
i686 pentium2 ve yukarısıdır.
Haliyle günümüzdekiler i686 olmuş oluyor. Fakat daha önce dediğim gibi aslında aşırı derecede fark etmiyor. i386 olarak derlenmiş bir paketi alıp kendi sistemine kurabilirsin.

Gelelim diğer soruya. Sistemin ne kadar zamanda açılacağı biraz da bize bağlı. Tutar Gentoo veya Arch kurar, üzerine de 10 tane servisi başlangıca eklersek 1 dk bile sürer. Temiz bir Arch sistem ile 17sn'de X gördüğümü hatırlıyorum ben ama dediğim gibi bu tamamen bize bağlı. Sonuçta bu bir yarış değil, bu isteklerimizi karşıma olayı. Eğer servislerin çoğuna ihtiyacın yoksa Ubuntu bile özelleştirilebilir bu konuda. Ancak ihtiyacın varsa Gentoo da kursan Arch da kursan çok bir şey değişmez.

Fakat belirteyim ki Arch gibi dağıtımlar Ubuntu'dan daha hızlıdırlar. Kim ne derse desin ne yazık ki bu böyle. Dezavantajı ise bazı şeyleri elle yapmamız gerekir. Okuyup araştırmaktan üşenmiyor ve iyice Linux'un içine dalayım diyorsan Gentoo deneyebilirsin. Her şeyi kendi sisteminde derleyerek isteğine uygun bir dağıtım oluşturman işten bile değil.

zulfikar

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 28 Haziran 2008 - 22:27:35
Alıntı yapılan: atopcu - 28 Haziran 2008 - 22:17:37

Bu cümleden ne anlamalıyım?

İntel in 1978'de çıkardığı 8086, işlemcisi x86 mimarisinin başlangıcıydı.
Şuan kullanılan core işlemciler ve pentium serisi ne ister 686 ister 586 ister 386 desinler aynı makina dilinden bahsediyoruz.

Ben burda sana nekadar dil döksem de faydası olmayacak. En iyisi hepsini dene.

Elde ettiğin sonuçları burada bizimle paylaşırsan sevinirim.

ben buraya tartismaya gelmedim,

kast ettigin cumle gayet analasilir,

edebiyat yapiliyorsa bende senin yazdigin (Şuan kullanılan core işlemciler ve pentium serisi ne ister 686 ister 586 ister 386 desinler aynı makina dilinden bahsediyoruz.) su cumleyi nedense zor anladim,

cevap aramak icin bir soru yazmisim buda senin dedigini yalanlar (Ben burda sana nekadar dil döksem de faydası olmayacak. En iyisi hepsini dene.),

hem aciklayici cevap vermessin hemde nekadar dil doksem faydasi olmayacak diye ukala bi cevap yazmissin.

ek olarak intelin uretmis oldugu islemcilerin hepsi ayni teknoloji ve yapi mimarisine sahip degil ve i686, i586, i486, i386 mimarilerin arasinda elbette fark var bu kadar dagitim ve gelistirici gereksiz yeremi birini secip dagitimini olusturuyor.

benim sorumun ozu de bu fark ne ? bize getirisi ve goturusu ne ?

heartsmagic

Arkadaşlar baştan araya giriyorum ki başka başlıklara benzemesin. Güzel güzel tartışıp konuşacaksanız hoş, ancak ileri gidilirse iyi şeyler düşünmeyeceğim.

izzetguntalaz

Açık ve net görüşümü belirtiyorum. Önemsenecek kadar bir fark olmadığını düşünüyorum.

@heartsmagic çok doğru bir yere değinmiş.

Bir dağıtımın açılışta yüklediği hizmetler, açılış ve genel performansa çok etki ediyor.

zulfikar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2008 - 23:23:38
Tamam ufak bir izah gerekiyor sanırım.
i386 intel 386 ve yukarısıdır.
i486 intel 486 ve yukarısıdır.
i586 pentium ve yukarısıdır.
i686 pentium2 ve yukarısıdır.
Haliyle günümüzdekiler i686 olmuş oluyor. Fakat daha önce dediğim gibi aslında aşırı derecede fark etmiyor. i386 olarak derlenmiş bir paketi alıp kendi sistemine kurabilirsin.

Gelelim diğer soruya. Sistemin ne kadar zamanda açılacağı biraz da bize bağlı. Tutar Gentoo veya Arch kurar, üzerine de 10 tane servisi başlangıca eklersek 1 dk bile sürer. Temiz bir Arch sistem ile 17sn'de X gördüğümü hatırlıyorum ben ama dediğim gibi bu tamamen bize bağlı. Sonuçta bu bir yarış değil, bu isteklerimizi karşıma olayı. Eğer servislerin çoğuna ihtiyacın yoksa Ubuntu bile özelleştirilebilir bu konuda. Ancak ihtiyacın varsa Gentoo da kursan Arch da kursan çok bir şey değişmez.

Fakat belirteyim ki Arch gibi dağıtımlar Ubuntu'dan daha hızlıdırlar. Kim ne derse desin ne yazık ki bu böyle. Dezavantajı ise bazı şeyleri elle yapmamız gerekir. Okuyup araştırmaktan üşenmiyor ve iyice Linux'un içine dalayım diyorsan Gentoo deneyebilirsin. Her şeyi kendi sisteminde derleyerek isteğine uygun bir dağıtım oluşturman işten bile değil.

sagolasin boyle aciklayici cevap beni fazlasiyla tatmin etti.

bu konun fazla uzamamasi icin baska cevap yazmazmayacagim buraya.

ufuk_k

Konu çözülmüş, açıklanmış, ben de kapıyorum.