home klasörünün korunması

Başlatan mccaner, 03 Ağustos 2010 - 22:34:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mccaner

arkadaşlar öncelikle özür diliyorum bu konuyu nere koyacağımı bilemedim.
sorun şu ki ilk hesap açarken daha kurulumda home klasörünün şifreyle korunmasına dair bir seçenek vardı ve işaretledim. bu sayede root olsa dahi dosyalarımı ve home klasörü içini göremiyor. hoş yalnız sonradan kullanıcı şifremi değiştirdim ve bir güncellemeden sonra bir daha hesabıma giremedim. nutilus ve bir şeyler için (desktop gibi) dosya ve klasörler oluşturamadığını ve bir izini (.ieauth... şeklinde bişey) alamadığı söylüyo. aslında buda sorundeğil yeni bir hesap kurabilirim. ve kurdum yalnız sorun diğer açamadığım hesaptaki dosya ve klasörlere artık ulaşamıyor olmam. home klasörüne baktığımda biri kısayol biri .txt olan iki dosya dan başka bişi gözükmüyor. ama klasörü kopyalamak istediğimde 13 gb gibi bir yük gözüküyor.  bu home klasörünün adını değiştirip yeni kullanıcı klasörü ile merge ettim ama fayda etmedi. aynı kullancı adı ile aynı klasör üzerine hesap açsamda bişi değişmiyo hesaba giremiyorum ve dosyalara erişemiyorum. bunlar baya önemli birikimler kurtarmam lazım. winde kaybolsa ubuntudan hallediyodum amaubuntuda kaybolunca? eski sürümlerin live cd sinden denesm görebilirmiyim acaba. denemediğim yol kalmadı bu acemiliğimle ama olmadı.silinmediler biliyorum ama göremiyorum. lütfen yardımcı olurmusunuz.

heartsmagic

Açıkçası çok şey yapmışsın sorun yaşadıktan sonra, ortalık iyice karışmış. Hani çözümü varsa bile şu aşamadan sonra ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Şifrelemenin mantığı bu aslında, ulaşılamaması. Ancak hesabına ait parola değişikliğinden sorun yaşatması ciddi bir eksiklik olmuş. Aldığın hatayı tam olarak buraya geçer misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mccaner

aldığım hata hesaba girmeye çalışırken oturum bilgileirn ulaşmadığını nautilus ve desktop u başlatamadığını söylüyor. bu muhtemelen hesap bilgilerine ulaşamadığı için. birde klasörün içine girdiğimde 'Access-Your-Private-Data.Desktop' şeklinde bir bağlantı ve
THIS DIRECTORY HAS BEEN UNMOUNTED TO PROTECT YOUR DATA.

From the graphical desktop, click on:
"Access Your Private Data"

or

From the command line, run:
ecryptfs-mount-private
şeklinde bir txt dosyası var. burda dediği çalıştırdığım da ise teminal gözüküp kayboluyor. dediği komutu girdiğimde ise
private dosyası düzgün yapılandırılmamış şeklinde bir çıktı veriyordu şimdi onuda vermiyor. buna rağmen hiçbir değişiklik olmuyor.

heartsmagic

Bilmiyorum işe yarar mı ancak şuradaki [1] 5. ve 6. adımlar denenebilir. Hatta belki 7. adım.

[1] https://help.ubuntu.com/community/EncryptedPrivateDirectory

mccaner

şimdi burda yazanları uyguluyorum ama acaba herhangi bir hesap üzerinden yapabiliyomuyuz. yoksa illaki kendi hesabı üzerinden mi olacak ki na giremiyorum. birde ben bu içeriği çalışan başka bir hesap içine attım ordan geri çıkarmam icab edermiki. hesap isimleri aynı ama.
birde bu ilk işlemde aborting mount diye cevap verdi olmaz mı şimdi bu iş. :(

heartsmagic

@mccaner, orada çalışan CD tavsiye ediliyor, hatta şart sanırım. Kısacası çalışan Ubuntu üzerinden yapmayacaksın bunu. Ayrıca başka hesaba atma meselesini anlayamadım ben.

mccaner

hımm anladım. neyse yardımların için çok sağol ama ben o dosyaları artık geri getiremem zira sildim artık. zor oldu ama sildim. o kadar çok karıştırdımki artık kendimde inanmadım geri geleceklerine. yer işgal etmesin için sildim. başka hesaba aktarma şöyle : önce kullanıcı klasörünü olduğu gibi başka bir diske kopyaladım içeriği ile beraber. 13 gb gibi bir yükü vardı. sonra aynı kullanıcı adına bir kullanıcı daha oluşturdum ve eski klasörü home altına tekrar kopyaladım. benden hepsinin birleştireceğini onaylamamı istedi çünkü aynı isimde bir klasör daha var doğal olarak bende onayladım. bu, olay bu. belki hesap açılırsa diğer dosyalarıda görürüm dedim ama olmadı. ordanda hesapla beraber hepsini sildim.
yardımların için tekrar çok teşekkür ederim. bundan sonra ne yaptığıma biraz daha dikkat ederim artık. ubuntu çok ciddi :)

heartsmagic

Evet ortalık karışmış zaten iyice :) Evet ciddi bir mesele sanrım bu şifreleme olayı :)