[Çözüldü] ubuntu 10.4 ve skystar hd2 Kurabilen varmıdır ?

Başlatan TnHn, 02 Ağustos 2010 - 12:34:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TnHn

arkadaslar ubuntu 10.4 de skystar hd2 kurulumu yapabilen varmıdır Bir Türlü beceremedim kafayı sıyıracam üstatlaradan cvp beklemedeyim.

şimdiden çok teşekkürler

cos

Ubuntu 10.04 ile skystar hd2 çalışmamaktadır. Nedeni kerneldir. Yanılmıyorsam 2.6.34 kernel ile bu kart desteklenecek. Pardus 2009 ile çalıştırabilirsin. Kernel 2.6.31 olmasına rağmen geliştiricilerin müdahalesi sayesinde çalışmaktadır.

TnHn

çok teşekkür ederim hocam sagolasın

peki ben xp + ubuntu kurdum boot menu den seciyorum işletim sistemimi xp de actıgım zman ubuntuyu nereye kurdugunu goremıyorum sımdı nasıl kaldıra bilirim ubuntuyu pardus a donmek için

bytan

Ya bir pardus cd'si ile üzerine kurulum yap, ya da win içinden ubuntu bölümünü yeniden biçimlendir. Ama elinde bir win cd'si olsun, fixmbr işlemi ile win önyükleyicisini mbr'ye tekrar yazabilmek için.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

TnHn

önceki yazımdada söyledigim gibi ubuntunun kurulu oldugu hdd dizinini bulamadım xp yanına kur şeklinde kurulum yapmıştım. hangisine format atacagımı bilemedim.

ubuntuyu silmek yerine peki üstatlar kernel update yapılabilirmi.
2.6.34 kernel

lazım olansa bana bu konuda bir fikri olan varmdıır.

http://www.ramoonus.nl/2010/05/linux-kernel-2-6-34-installation-guide-for-ubuntu-linux-10-04/

buradaki linkte bilgi var ama  ???

bytan

Win içerisinde disk yöneticisine girerek hangi bölümde kurulu olduğunu görüp önceki iletimdeki işlemleri gerçekleştirebilirsin.

O bağlantıdaki yönergeleri uygulayabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

TnHn

arkadaslar lspci komutunda mantis driver olarak kartımı gorebiliyorum bu asamadan sonra yapılacak baska bır sey yokmudur.
bu arada pardus kurulumunu yapmadım

cos

Mandriva 2.6.34 çekirdeği kullanmasına rağmen tv kartı görmedi. Umarım aynısı Ubuntu 10.10 da olmaz.

nyavuz

kartı s2-liplianin  kullanarak derleyememiştim, yada ben beceremedim.
Ancak mantisle kullanabiliyorum denemek isteyenler şu adımları deneyebilir.
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r` mercurial build-essential cvs subversion libncurses5-dev
hg clone http://jusst.de/hg/mantis-v4l-dvb/
cd mantis-v4l-dvb
sudo -s
make menuconfig
ok tuşlarını kullanarak sırayla şu basamkalara gelin
Multimedia devices ---> DVB/ATSC adapters --->
burada FireDTV and FloppyDTV satırını bulun ve seciliyken ''n'' tuşuna basarak önündeki M işaretini kaldırın,
exit exit deyin ve son sorulan soruya yes diyerek konsol ekranına döndüğünüzde
make
make install
ardından sistemi yeniden başlatın.

TnHn

hocam suanda demıs oldugun her seyı yaptım kaffeine  üzerinden mı deneyecegız.

nyavuz

lsmod | grep  dvb
komutu sonrasında şöyle bir çıktı almalısınız.
dvb_core               86010  2 mantis_core,stv0299

kaffeine , vdr, me tv ,vlc, gibi oynatıcılarla kartı kullanabilirsinz. tercih sizin, :)

TnHn

aynen hocam kurulumu yapmışım gelen ekran o şekılde emegine saglık ama  kaffeine de kanal arama yaoamıyorum bır turlu scanfile.dvb edit ledim ama hiç bir kanal cıkmadı bunun sebebı ne olabılır..?

nyavuz

Hiç bir kanal bulamaması garip, sorun LNB lerden gelen kablo ve bağlantılarından olabilir, kontrol edin:) Sorun olmadığını düşünüyorsanız
Lnb ayarlarını kaffeine üzerinden şu şekilde bir düzenleyin,
kaffeineyi açın , Televizyonu yapılandır >>  Tarama verisini internett üzerinden güncelleye tıklayın
Ardından aynı menude Aygıt 1> Tuner zaman aşımı değerini 5000 yapın
alt tarafta Yapılandır>>> Usals çarkı nı secin , burada istedğiniz kadar Lnb ekleyebilirsiniz, birden çok çanağınız varsa tabi,
Sonra Lnb ayarları kısmın karşısında hangi lnb kullanacaksanız secin ve uydu ekle diyerek ekleyin,
Scan.dvb dosyasını hangi editoru kullanıyorsanız onunla vim, nano , kate krite, gedit vs açabilirsiniz, neden editleyemiyorsunuz anlayamadım :)
alt+F2
gedit ~/.kde/share/apps/kaffeine/scanfile.dvb
ben gedit kullanacağınızı varsaydım, buraya hangi editoru kullanıyorsanız onu yazın, ve tekrar deneyin,
Turrksat frekanslarının dizinini bulun ve tüm frekansları silerek sadece  Turksat network serach frekansı olan
S 11962000 V 3333000 3/4
frekansını girerek tekrar deneyin, ama şunu hatırlatayım bu frekans 14 eylülde tekrar değişecek,

TnHn

hocam şöyleki kaffeine de kanal taraması yapamadıgım ıcın için me tv kurdum me tv de kanal taraması yapabildim ama eski fekans listesi var /usr/share/dvb/dvb-s konumunun altında burasıda sadece okumaya acık bu durumu read only de write a nasıl getirebilirim demem daha dogru olacak galiba

2. olarak kaffeine 1 sürümü var bende senın bahsettigin kısımlar yoq surumden fark edermi eger eder se 1.1 nası kuracagım sıkıstırılmıs dosya halinde indirdirdim  make ve mak install ile krmayıbceremedım .

NOT me tv de goruntu almayı başardım. Görüntüde fuhulasma olsada lnb ve kart driverda problem yoq.. Buraya kadar guzel kafeeine daha kaliteli oldugunu araştırmam sonucu ogrendıgım ıcın onu kurmak istiyorm.

nyavuz

kaffeine de belirtiğim kısımların olmaması çok garip , kaffeine'nin derlenmesiyle ilgili herhangi bir fikrim yok:)  donanım ile yazılım sorunları bir birbirinden farklı konular, kartınız tanıtılmış haliyle çözüldü ibaresi ekleyip, program problemlerinizle  ilgili yeni bir konu açamanızı öneririm.
Me-Tv ile ilgili  sorularınıza , forumda bir konu var hatta bu bölümün en başında tüm sorularınıza konu altında cevap bulabilirsinz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1618.0.html
kolay gelsin

TnHn

hd yayınlar haricinde her hangi bir problem kalmadı manuel olarak kanal frekanslarını girerek artarak problemi giderdim konu çözüldü diyebiliriz. Teşekkürler