PyVakitci v1.7 (Python 3 & PyQt 5)

Başlatan virs, 29 Temmuz 2010 - 07:48:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

empax

bvt vakitci programinin linux versiyonu mu oluyor buradaki program ?
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

syagdiran

Hayır Bu başka bir program.

empax

Alıntı yapılan: syagdiran - 09 Temmuz 2011 - 11:23:57
Hayır Bu başka bir program.

Anladim tesekkurler. Arayuzu, ismi cok benziyor o yuzden sordum.
بسم الله الرحمن الرحيم

virs

Alıntı yapılan: syagdiran
Alıntı Yaphttp://pyvakitci.googlecode.com/files/pyvakitci_1.2_ubuntu_10.4.deb
paketinden kurdum
Alıntı Yapsudo apt-get install python-qt4 python-qt4-phonon
. yükledim.

O kurulum dosyası Ubuntu 10.4 de sorunsuz çalışır, çünkü PyVakitci adlı çalıştırılabilir dosya Ubuntu 10.4 de oluşturuldu.

Alıntı yapılan: syagdiran
Kaynak koddan girince sevket@Sevket:~$ python PyVakitci.py
python: can't open file 'PyVakitci.py': [Errno 2] No such file or directory
sevket@Sevket:~$

PyVakitci.py dosyasını açamamış ve böyle bir dosya veya dizin yok diyor. Şu adımları izleyin:
- http://pyvakitci.googlecode.com/files/pyvakitci-linux-src-1.2.tar.gz linkinden indireceğiniz arşivi
/home/user/ gibi kolayca ulaşılabilecek bir dizine çıkarın.
Programın kaynak kodlarına /home/user/pyvakitci-1.2 konumundan erişildiğini varsayıyorum.

- Ubuntu'da çalıştırılabilir dosyalar izin gerektirdiğinden aşağıdaki komutları uçbirimde uygularak programın dosyalarına izin verin:
sudo chmod 777 /home/user/pyvakitci-1.2
sudo chmod 777 /home/user/pyvakitci-1.2/*
sudo chmod 777 /home/user/pyvakitci-1.2/*/*

(user yazan kısmı kendinize göre düzenleyin)

- Bundan sonra PyVakitci.py ye çift tıklayarak da çalıştırabiliriz fakat hata olup olmadığını görmek için uçbirimden çalıştırmalıyız.
Uçbirimdeyken aşağıdakileri uygularak programı kaynak koddan çalıştırın:
cd /home/user/pyvakitci-1.2
python PyVakitci.py

Bu adımlardan sonra sorunsuz çalışıyor olmalı.

Alıntı yapılan: empax - 09 Temmuz 2011 - 11:17:09
bvt vakitci programinin linux versiyonu mu oluyor buradaki program ?

PyVakitcinin proje sayfasındaki wiki sayfasında arayüz ve isim için Bvt Vakitci den esinlendiğimi belirtmiştim.
PyVakitcinin ondan farkı diyanet verilerini kullanmasıdır.
Bvt Vakitcinin kullandığı hesaplama yöntemleriyle vakit bulan program olarak Linux için Felah adlı program var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24030.0
http://www.mediafire.com/?i29u9r4rq6asr9d
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

empax

PyVakitcinin proje sayfasındaki [b]wiki sayfasında arayüz ve isim için Bvt Vakitci den esinlendiğimi belirtmiştim[/b].
PyVakitcinin ondan farkı diyanet verilerini kullanmasıdır.
Bvt Vakitcinin kullandığı hesaplama yöntemleriyle vakit bulan program olarak Linux için Felah adlı program var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24030.0
http://www.mediafire.com/?i29u9r4rq6asr9d

Gormemeistim kusura bakmayin. :)
Bu guzel calisma icin tekrar tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم

Kadir Can

Çok güzel ve faydalı bir çalışma.
Ellerine sağlık.

virs

Alıntı yapılan: Kadir Can - 18 Temmuz 2011 - 22:20:11
Çok güzel ve faydalı bir çalışma.
Ellerine sağlık.

Teşekkürler.

Fırsat bulursam yakında programın yeni sürümünü yapmayı düşünüyorum.

Buradaki yapılması düşünülenlere ilave etmek istedikleriniz var mı?
http://code.google.com/p/pyvakitci/wiki/ProgramiGelistirmekIsteyenlere

Programa eklenmesi veya programdan çıkarılmasını düşündüğünüz kısımlar/kodlar/resimler vs. var mı?

syagdiran

sevket@Sevket:~$ cd /home/sevket/Masaüstü/pyvakitci-1.2
sevket@Sevket:~/Masaüstü/pyvakitci-1.2$ python PyVakitci.py
PyQt modülü yüklü değil.
PyQt 4.5 ve üzeri sürümlerden birini yükledikten sonra tekrar deneyin.
sevket@Sevket:~/Masaüstü/pyvakitci-1.2$

Şimdi ne yapmalıyım. Synaptic ten PyQt şeklinde arayınca benzer bir sürü şey çıkıyor. PyQt4 yükledim. Paket yöneticisinden phonon modülünü(python-qt-phonon) yükleyin ve tekrar deneyin iletisi olan bir baloncuk çıktı. Onu da yükledim ama hala bu baloncuk çıkıyor.

Kadir Can

@virs;
Programın 1.2 sürümünü kullanmama rağmen "Hicri tarih alınamadı!" hatası alıyorum.
Ne yapabiliriz?

virs

Alıntı yapılan: syagdiran - 19 Temmuz 2011 - 16:17:16
sevket@Sevket:~$ cd /home/sevket/Masaüstü/pyvakitci-1.2
sevket@Sevket:~/Masaüstü/pyvakitci-1.2$ python PyVakitci.py
PyQt modülü yüklü değil.
PyQt 4.5 ve üzeri sürümlerden birini yükledikten sonra tekrar deneyin.
sevket@Sevket:~/Masaüstü/pyvakitci-1.2$

Şimdi ne yapmalıyım. Synaptic ten PyQt şeklinde arayınca benzer bir sürü şey çıkıyor. PyQt4 yükledim. Paket yöneticisinden phonon modülünü(python-qt-phonon) yükleyin ve tekrar deneyin iletisi olan bir baloncuk çıktı. Onu da yükledim ama hala bu baloncuk çıkıyor.

Kusura bakmayın paket adlarında ufak bir yazım hatası olmuş. Kurulması gereken paketler python-qt4 ve python-qt4-phonon

Eğer bunlar kurulu olduğu hâlde kaynak koddan çalıştırırken aynı hata alınıyorsa ubuntu son sürümde Qt 4.8 i kullanmış olabilir, programımı onda henüz test edemediğim için bir şey diyemiycem.

Qt sürümünü öğrenmek için konsoldayken python komutundan sonra aşağıdaki kodları yazın:
from PyQt4 import Qt
print Qt.qVersion()

Alıntı yapılan: Kadir Can - 19 Temmuz 2011 - 17:12:29
@virs;
Programın 1.2 sürümünü kullanmama rağmen "Hicri tarih alınamadı!" hatası alıyorum.
Ne yapabiliriz?

Linux için olan kaynak kodda(ve pardus 2011 için olan pisi paketlerinde) bu sorun kökten halledildi. Ek olarak dosyadan okumada sorun olursa diyanet ve namazvakti sitesinden hicri tarih alıyor. Kısaca internet bağlantısı yoksa ve dosyadan okuma sorunu olursa bu hata alınabilir.

syagdiran

python-qt4 4.8 olduğu için kuramadım.

Kadir Can

Linux için kaynak koddan kullanıyorum ve internet bağlantım olmasına rağmen  hatayı alıyorum.
Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Dosyayı /home/Documents klasöründe arıyormuş.Oraya taşıyınca düzeldi.

virs

Alıntı yapılan: Kadir Can - 19 Temmuz 2011 - 23:29:53
Dosyayı /home/Documents klasöründe arıyormuş.Oraya taşıyınca düzeldi.

PyVakitci.py dosyası neredeyse orada araması lazımdı hicri tarih dosyasını. PyVakitci.py de /home/Documents içinde mi?

Alıntı yapılan: Kadir Can - 19 Temmuz 2011 - 23:29:53
Linux için kaynak koddan kullanıyorum ve internet bağlantım olmasına rağmen  hatayı alıyorum.
Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Sorun dosyanın konumuysa PyVakitci.py dosyasını gEdit gibi herhangi bir metin editörü ile açıp
self.hicriTarihDosyasi ve self.miladiTarihDosyasi değişkenlerine bu dosyaların tam konumu yazabilirsiniz:
self.hicriTarihDosyasi = u"/nerede/bu/klasor/pyvakitci/hicri.txt"

gomugomuno

Bir seçenek olsun ezan , namaz saatlerinde istenildiğinde otomotik olarak sesi kapatsın :) Ben yapmıştım sende yaparsan sanki daha da güzel olur :)(bu arada çok güzel yapmışsın  :) )

Kadir Can

Aslında Downloads'ın içindediydi ama bir hata oldu galiba.
Neyse, önemli değil.
Tekrar ellerine sağlık.

virs

Alıntı yapılan: syagdiran - 19 Temmuz 2011 - 22:26:32
python-qt4 4.8 olduğu için kuramadım.

PyQt 4.8 li sürümde denedim, sorunsuz çalışıyor. Önceki mesajımda anlatılanları tam yapamadınız sanırım?

empax

Beni mazur gorurseniz programain iyilestirlmesi babinda bir kac not dusmek istiyorum. :)

Kullandigim paket: pyvakitci_1.2_ubuntu_10.4.deb

1- Bilgisayar ilk acildiginda programa acilis suresi koyabilir miyiz? Bilgisayar ilk acildiginda kablosuz ag baglanana kadar program internet yok diye hata veriyor. 10 saniye kadar gec acilabilir.

2- Ayrica bilgisayar ilk acildiginda program direkt ekranda aciliyor. Bunun yerine arkaplanda/sistem tepsisinde baslamasi ayarlanabilir mi? (Otomatik baslat secenegini kullananlar icin.)

Kendim icin bir soru sorayim.  :)
Programin sag ustteki(sistem tepsisi) simgesini nasil degistirebiliriz? /usr/share/pixmap klasorundeki pyvakitci.png ve /opt/pyvakici/resimler klasorundeki cami.png resimlerini degistirdim ama olmadi.

Tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم

virs

Alıntı yapılan: empax1- Bilgisayar ilk acildiginda programa acilis suresi koyabilir miyiz? Bilgisayar ilk acildiginda kablosuz ag baglanana kadar program internet yok diye hata veriyor. 10 saniye kadar gec acilabilir.

Yeni sürümde vakitler aylık olarak alınacağından buna gerek var mı bilmiyorum ama özellik olarak eklenebilir.

Bu özelliği şimdi kazandırmak için kaynak koda müdahele etmek isterseniz
PyVakitci.py deki ayarlariUygula() fonksiyonunda 698. satırdaki self.vakitleriAl() satırından önce aşağıdaki kodları yazın:
import time
time.sleep(10)

Alıntı yapılan: empax
2- Ayrica bilgisayar ilk acildiginda program direkt ekranda aciliyor. Bunun yerine arkaplanda/sistem tepsisinde baslamasi ayarlanabilir mi? (Otomatik baslat secenegini kullananlar icin.)

Hem şu an ki hâli hem de istediğiniz şekilde kullanılabilmesine yönelik seçenek olacak yeni sürümde.
Fakat kaynak koda müdahele etmek isterseniz PyVakitci.py deki program.show() satırını silin.

Alıntı yapılan: empax
Kendim icin bir soru sorayim.  :)
Programin sag ustteki(sistem tepsisi) simgesini nasil degistirebiliriz? /usr/share/pixmap klasorundeki pyvakitci.png ve /opt/pyvakici/resimler klasorundeki cami.png resimlerini degistirdim ama olmadi.

Resim dosyalarının konumu sorun olmasın diye .qrc dosyası oluşturmuştum. Yani resimleri değiştirmede esneklik yok şu an :)
Fakat kaynak koddan kullanacaksanız Ui_PyVakitci.py de 760. satırdaki şu koda müdahele edebilirsiniz:
self.trayIcon.setIcon(QtGui.QIcon("/nerede/bu/resim/resim.png"))

empax

PyVakitci.py dosyasi nerede acaba? Arattim ama bulamadim.

Ayrica ilginiz icin tesekkurler @virs. Basarilarinizin devamini dilerim.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

virs

Alıntı yapılan: empax - 29 Temmuz 2011 - 19:47:52
PyVakitci.py dosyasi nerede acaba? Arattim ama bulamadim.

Ayrica ilginiz icin tesekkurler @virs. Basarilarinizin devamini dilerim.  :)

Teşekkürler.

Linux için aşağıdaki kaynak kod arşivini indirip Türkçe* karakter olmayan bir dizinde açarsanız sorunsuz çalışır:
http://pyvakitci.googlecode.com/files/pyvakitci-linux-src-1.2.tar.gz

Tabi Ubuntu 10.x sürümünü kullandığınız için dosyalara çalıştırma izni vermeniz de gerekiyor.
Uçbirimi açmak için Alt+F2 tuşlarına bastıktan sonra gnome-terminal yazın.

Konsoldan arşivi açtığınız dizine gelin:
cd /nerede/bu/klasor/pyvakitci-1.2
sudo chmod 777 /nerede/bu/klasor/pyvakitci-1.2
sudo chmod 777 /nerede/bu/klasor/pyvakitci-1.2/*
sudo chmod 777 /nerede/bu/klasor/pyvakitci-1.2/*/*

Bundan sonra PyVakitci.py dosyasına çift tıklama ile de çalışır. Çift tıklama sonrası Çalıştır seçeneğini kullanın.

* Türkçe karakterli dizinlerde sorun çıkmamasına yönelik düzeltme de yeni sürümde olacak inşallah.

empax

@virs, tesekkurler ancak yeni surum gelene kadar 1.2v dep paketini kullanacagim. Kaynaktan derlemek icin bir suru bagimlilik istiyor.(python-qt4 ve python-qt4-phonon vs.)

Programin gec baslamasi icin betik hazirlayip baslangic uygulamalarina ekledim.
Bkz:
#!/bin/bash
sleep 10
/opt/PyVakitci/PyVakitci
exit

Resimleride artik esneklik geldiginde degistiririz :).   Ilginiz icin tekrar tesekkurler. Kolay gelsin.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

virs

Okul yoğunluğu nedeniyle fazla ilgilenemediğim PyVakitciyi istediğim şekilde olmasa da biraz daha geliştirdim.
Deneyen arkadaşlar hataları yada yapılması gerekenleri yazarsa makbule geçer.

Sürüm 1.3
- Miladi/Hicri tarih dönüşümü için pyCalverter modülü eklendi.
- Namaz vakitlerini aylık olarak alma seçeneği eklendi. Diyanetin sunucusundaki saatin farklılığı
nedeniyle saat 01.00 - 23.00 arasında sağlıklı bir şekilde aylık vakitler alınabiliyor.
- Namaz vakitlerini aylık olarak gösteren bir pencere eklendi.
- Programı sistem tepsisinde başlatma seçeneği eklendi.
- Diyanet verilerinin birçoğuna sahip zaman.com.tr sitesindeki tüm veriler eklendi.
- Diyanetin TÜRKİYE için eklediği ülke-ilçe bilgilerini, ABD ve KANADA için eklediği eyalet-şehir bilgileri eklendi.
Eğer ilçeniz listede yoksa ilçenize yakın yeri veya merkezi seçmelisiniz. (Şehir: İstanbul, İlçe: İstanbul gibi.)

http://code.google.com/p/pyvakitci/downloads/list

ahmetturan

elinize sağlık. benim için olmazsa olmaz uygulamalardan biri oldu PyVakitci.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

syagdiran

Elinize sağlık. Programı kurdum. Fakat sistem tepsisindeyken Vakitleri Göster dediğimde tepki vermiyor.

ahmetturan

ilk kurulumda şehir ayarları boş geliyor. onları ayarladınız mı?
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber