[Çözüldü] Derlenen program boyutu farkı

Başlatan Hakan Yalçın, 26 Temmuz 2010 - 00:08:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hakan Yalçın

Merhabalar

Şöyle bir şey fark ettim. Bir programı Windows'da ve Linux'da derleyip çalıştırılabilir dosyalarının boyutlarını karşılaştırdım da windows'da ki 8 kb civarındayken linux 'da ki 30 kb.

Bir bilgisi olan var mı?

sem

Kullanılan derleiyicilerin optimizasyon ayarları ile ilgilidir büyük ihtimalle... Optimizasyon ayarları isteğe bağlı olarak değiştirilebiliyor.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

virs

Bence programın boyutunu çok fazla dert etmeyin, programın yapacağı işleri kusursuz yapmasına odaklanın,
boyutunun hakkını versin yani :)
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

Hakan Yalçın

Programın boyutu kod optimizasyonu hakkında bilgi verdiği için sormuştum. Zaten ona bakarsak günümüz bilgisayarların böyle küçük boyutlu programların boyutlarının ve yaptığı işin zamansal ve verimsel olarak maliyeti çok çok azdır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2010 - 23:45:43

Ayrıca şunu sormak istiyorum. Linux'da gcc dışında gcc 4.3 diye derleyicilerde mi var? Bilgisi olan var mı?

sem

Dediğiniz GCC dışında değil de GCC nin sürüm numarası olabilir mi?

gcc --version
Komutu ile versiyona bakabilirsiniz...

Sizin de dediğiniz gibi ilk sorunuz büyük ihtimalle optimizasyon farkı...

Ek:
gcc --v
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Hakan Yalçın

Evet. gcc dosyasının bulunduğu yerde gcc 4.3 ve gcc 4.4 dosyaları da var. Netbeans IDE'sinin ayarlarında compiler olarak gcc seçilmişti. Onu gcc 4.4 dosyasını seçerek değiştirdim. Ne değişti merak ettim açıkcası :)

Bu arada program boyutu ile ilgili sorunun cevabı belli oldu. Konu çözülmüştür.

sem

4.4 Yenilikleri için  buraya bakabilirsiniz... Tam incelemedim ama muhtemelen biraz olsun merakınızı giderecektir...

Ek: İnceledim biraz, merakınızı bayağı bir giderecektir.

Sorun çözüldü ise ilk mesajınızı değiştirip konuya [Çözüldü] ibaresi eklerseniz yönetici arkadaşlar kilitlemek için konuyu daha rahat göreceklerdir... İyi geceler...
Burası dünya?