Masaüstü klasörünü sildim

Başlatan setare, 25 Temmuz 2010 - 00:25:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

Nasıl becerdim bilmiyorum Masaüstü klasörünü sildim. Geri dönüşüm kutusunda duran Masaüstü klasörüne(800Mb) sağ tıklayıp geri getir dedim. bütün dizinler yerine yerleştirilsin mi gibisinden bir şey dedi. evet dedim. Geri getirmeye çalıştı, fakat bilgisayar acayip kasıldı. baktım olmayacak bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kaldım. ne yapmalıyım arkadaşlar. :( Dolphin ile mi deneyeyim?

eribol

Ev klasöründe Masaüstü adında dizin oluşturun. Sonra Çöpteki Masaüstü klasörünü açıp oradaki dosyaları tek tek geri yükle deyip deneyin.

setare

Klasörün içine girdikten sonra Geri getir" seçeneği olmuyor. Kopyala seçeneği var onu denedim fakat dakikalardır bekliyorum işlem yapıyormuş gibi görünüyor ama bir şey kopyaladığı yok.

heartsmagic

Uçbirimden yapalım.

cd ~/.local/share/Trash/files
ls

Muhtemelen Masaüstü adında bir dizin olacak. Onun içine düş:
cd Masaüstü

Ardından yeni oluşturduğun Masaüstü içine dosyaları geri yerleştir:

mv * ~/Masaüstü

Eğer oluşturmadıysan Masaüstü dizinini şu şekilde oluşturabilirsin:
mkdir ~/Masaüstü
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

setare

Bu şekilde anında geri getirdi. Bu şekilde tabiri caiz ise şip şak olurken normal yolla kopyalamak istediğimde neden olmadı hocam. Çok teşekkürler bu arada.

Bu işlemden sonra çöp kutusundaki Masaüstü klasöründe ise (0) öğe kalmış görünüyor

Normal yolla kopyalamak istediğimde anlam veremediğim bir şekilde kasma yaptı 2-3 defa yeniden başlatmak zorunda kaldım.

heartsmagic

Bir böcekle karşı karşıya olabiliriz. Başlığı bir açık bırakalım, Lucid üzerinde gönüllü bir iki arkadaş daha denesin durumu. Ben de müsait olunca Maverick üzerinden bakayım duruma. Şöyle büyükçe dosyaları çöpten döndürmeyi deneyelim ve gözlemleyelim. Eğer herkeste aynı sorun varsa hata kaydı açarız. Sanki geçenlerde birisi daha aynı sorunu yaşamıştı.

Bakındım da:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20873.0.html
Orada sorun biraz daha farklı ancak sanki çöpte büyük dosyalar olunca ve doğrudan açmaya çalışınca sıkıntı çıkıyor gibi.

sem

40 GB lik dosyayı çöpe attım geri adım... Almam ile kopyalaması bir oldu çok hızlı aldı resmen... Dedim Masaüstünü atayım çöpe...   Sağ tıklayarak atamıyorum... Ben de sistem İngilizce... "move to trash" seçeneği çıkıyor sağ tıklayınca fakat aktif değil... Sürükle bırak ile attım... Fakat ev klasörümü açıp kapatınca "Desktop"  (yani Masaüstü dizinine/klasörüne tekabul eden dizin/klasör) kendiliğinden oluşuyor...

"Attığım büyük dosyanın içine girmeyi denemedim bilmiyorum kasıyor mu" yazıyordum tam elime mi yapışır dedim... Dedim 40 GB'lık dosyayı tekrar taşıyayım çöpe ki bakayım kasıyor mu çöpte... =)=)  Yani denediğim olay şu, çöpe aldım dosyayı çok hızlı şekilde aldı... Çıkarttım aynı hızla çıkarttı... Ben de sevindim...

Sonuç: Şimdi tekrar silmeye çalışınca aldığım hata:

Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
The file "Müzik" cannot be moved to the trash.

Show more details:
Error trashing file: No such file or directory

İçinde arşivimin bir parçası olan 40 GBlık müzikler vardı =)=)=)

Sorun ne oldu anlamadım @setare sen nasıl sildin Masaüstünü onu da anlamadım =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Çöpte yok mu peki şu an? Geri alma işlemi belki de hiç olmadı. Umarım araya kaynamaz dosyaların.

sem

Yok çöpte yok Müzik klasörü... Masaüstümde duruyor... Fakat masaüstünde fare, klavye kullanamıyorum... Bakayım masaüstünde değilken fare kullanılıyor mu... Bu mesajı gönderirken anlayacağım şimdi =) Yeniden başlatmak gerekecek sanırım şu anda bilgisayarı...

Ek: Hemen ek yapayım, gördüğümüz üzere masaüstünde çalışmıyor fakat Chromium da klavye ve fare aktif =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

setare

Masaüstü klasörünü nasıl sildiğimi söylesem gülersiniz :) Hadi söyliyeyim
Ben aslında dikkatli biriyimdir ama önceden denemediğim şeylerde hata yapıyorum. @hitokirinin bu betiğini
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17115.0.html
denemek istedim Masaüstündeki bir dosyayı sileyim derkene Masaüstü klasörünü komple silmişim :)  Biraz panik yaptık ama neyseki dosyaları kurtardık :)

@sem0900 senin sorunun da çözülür umarım

sem

Yeniden başlattım geldim... Bir soru sorayım o zaman ben de =) Şimdi az önceki kilitlenme olayından sonra yeniden başlattım... Yeniden başlatmadan önce masa üstünde iki tane klasör vardı... Birisi kod örneği dosyası olan extras... Diğeri ise sem0900... Bu iki klasör şimdi yok =)... terminalden locate sem0900 dediğim zaman o kadar fazla şey çıkıyor ki aralarından seçebilmem imkansız (kullanıcı adım da sem0900 olduğu için o kadar fazla sonuç alıyorum...). Fakat sem0900 klasörünün içinde kendi kodlarımı tuttuğum programlarım adlı bir klasör vardı... locate programlarım komutunu verince ondan da sonuç alamıyorum =)=) Sorum şu ki; ben silmedikten sonra bu iki klasör en fazla nereye gitmiş olabilir =)

İlk denemelerimde Desktop klasörü silinmiyor gibi gözüküp kendiliğinden oluşsa da gayet de silinyormuş... Bir kaç deneme yapmıştım Desktop dizinini çöpe taşımak için, çöpteki bir çok oluşan Desktop dizinlerinden bir tanesinin içinden çıktı benim klasörler...

Ama kod ile terminalden çıkarttım ben de... O nedenle deneme amacına ulaşamamış oldu =) Bir daha deniyorum şimdi Desktop'u silmeyi sonucu yazarım az sonra =)

SON DURUM:Çöp ile ilgili bir sorun yok arkadaşlar öyle bir bug yok diyebilirim... Çünkü çöpün içine atıp çıkarttığım ve çöpteyken içine girip dolaşabildiğim dosyalar en az, daha önce söylediğim 40 GB... Herhangi bir sıkıntı yok ben de çöp içinde dolaşırken, çöpe atarken ya da çıkartırken bir yavaşlık söz konusu değil... Bunları denerken Masaüstünü sildiğim için şöyle bir şey oldu, şu an masa üstü diye bir kavram kalmadı =)... Eğer ev dizini içersine bir klaösr atarsam çöpten kendi masaüstümde aynı klasörden olşuyor... İsmini değiştireyim ev klasöründen bir dosyanın; ev klasörüne attığım için masaüstünde oluşan dosyayın da ismi değişiyor... Anladım kadarı ile direk GDM ekranından sonra masaüstü olarak tabir ettiğimiz yerde bende artık /home/sem0900/Desktop dizi değil /home/sem0900 dizini gözüküyor... Biraz kurcalar çözmeye çalışırım artık... Acaba bunun ayarı neredendir... Şu klasörü ana ekran (hemen açıldıktan sonra)  olarak göster gibi bir ayar olması lazım anladığım kadarı ile ve ben de o doğrudan ~ dizininde ayarlı... Öyle bir ayar bulabilirsem tamamdır =)
Burası dünya?

sem

Arkadaşlar şöyle bir şey sormak istiyorum ben... Durumu özet geçeyim Desktop klasörümü sildikten sonra, bilgisayarımı açmaz karşıma çıkan yer /hom/sem0900/Deskop olması gerekirken, doğrudan /home/sem0900 dizini açılıyor. Bunun bir ayarı var mıdır şu şekilde; Mesela kendi kendime dizin oluşturacağım /home/sem0900 altına Desktop dizini açacağım, sonra açılışta bu dizinin gösterilmesini sağlayacağım gibi bir ayar?  sem0900/.local/share altında desktop-directories gibi bir dizin var fakat içi boş... Desktop directories dediği için acaba burası ile mi ilgili dedim... Fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim...
Burası dünya?

andirinli

~/.config/ dizini içerisindeki user-dirs.dirs ve user-dirs.locale dosyasını kontrol et.
user-dirs.dirs içerisinde yollar belirtiliyor. locale de ise dil tanımlaması belirtiliyor. ona göre yap bişeyler işte .:)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

sem

Teşekkür ettim... Oradan çözüldü =)

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME" bu şekilde olan bilgiyi
XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Desktop" olarak değiştirdim olmadı. Yeniden başlatınca eski halie geliyordu. İk başta dosyayı yazmaya kapatayım dedim... Önce şeyi denedim  user-dirs.locale bu dosyayı da tr_TR olarak değiştirince düzeldi... bir daha yazmadı üstüne de... Hatta ben de music, downloads  falan bütün dosyaları silmiştim... Bu şekilde düzeltince diğerleri otomatik olarak kendiliğinden oluştur ve

XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/Downloads"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Templates"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Public"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Documents"
XDG_MUSIC_DIR="$HOME/Music"
XDG_PICTURES_DIR="$HOME/Pictures"
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/Videos"

Olarak kendiğillinden değiştirldi ayarları... Yani bir sıkıntı kalmamıştır benim açımdam =)  Tekrardan teşekkür ettim...
Burası dünya?

andirinli

Alıntı yapılan: sem0900 - 26 Temmuz 2010 - 13:07:13
Teşekkür ettim... Oradan çözüldü =)

XDG_DESKTOP_DIR="$HOME" bu şekilde olan bilgiyi
XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Desktop" olarak değiştirdim olmadı. Yeniden başlatınca eski halie geliyordu. İk başta dosyayı yazmaya kapatayım dedim... Önce şeyi denedim  user-dirs.locale bu dosyayı da tr_TR olarak değiştirince düzeldi... bir daha yazmadı üstüne de... Hatta ben de music, downloads  falan bütün dosyaları silmiştim... Bu şekilde düzeltince diğerleri otomatik olarak kendiliğinden oluştur ve

XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/Downloads"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Templates"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Public"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Documents"
XDG_MUSIC_DIR="$HOME/Music"
XDG_PICTURES_DIR="$HOME/Pictures"
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/Videos"

Olarak kendiğillinden değiştirldi ayarları... Yani bir sıkıntı kalmamıştır benim açımdam =)  Tekrardan teşekkür ettim...

bişiyler diiil. :)

heartsmagic

Bir kişi denedi ve böcek yok dedi :)
Bir kişi daha denerse duruma bakar ona göre kapatırız başlığı.
@sem0900, bayağı uğraştın, macera yaşadın. Ancak güzel bilgiler de edindin sanırım bu sayede :)

sem

Aynen öyle oldu =) Böyle böyle öğreneceğiz artık =)
Burası dünya?

andirinli

en güzel ve en sağlam öğrenme yöntemi deneme yanılma yöntemidir bence. :)

sem

Ben de öyle düşünüyorum... Mesela bu ayarı daha unutamam herhalde =) İyi yer etti bende =)
Burası dünya?

andirinli

bu arada @heartsmagic bende masaüstü klasörünü içerisinde 70 gb var iken sildim deneme amaçlı olarak. bilgisayarı da yeniden başlattım yine de bende de bir sorun çıkarmadı. :)