[Çözüldü] Modemi resetledikten sonra internete bağlanma sorunu.

Başlatan ynt, 27 Haziran 2008 - 12:33:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynt

Modemi resetledikten sonra internete bağlanamıyorum, bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. Xp'den modemin programından kullanıcı adımı ve şifremi girdikten sonra Xubuntu'da internete girebiliyorum. Bu ayarları diğer işletim sistemine geçmeden nasıl yapabilirim?

erginemr

ynt

erginemr

Eğer modeminiz bu ise:
http://www.airties.com/index.asp?page=prdetails&id=2&dil=tr

yani İnternet'e kablosuz bağlantı ile bağlanıyorsanız, Ubuntu Hardy Heron'da (ve son günlerde diğer dağıtımlarda da) özellikle WPA şifrelemeli bağlantılarda ciddi sorunlar yaşanıyor, bunu bilin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1925.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1745.0

Evde kablolu modem kullandığım için bu konuda pek bir fikrim yok, ancak aşağıdaki Wiki belgelerindeki adımları takip etmeniz sorunu çözebilir:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Elle_Kablosuz_a%C4%9F_yap%C4%B1land%C4%B1rmas%C4%B1
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kablosuz_a%C4%9Fa_otomatik_olarak_ba%C4%9Flanma

heartsmagic

Modemi yeniden başlattıktan sonra Linux üzerinden de ağı tekrar başlatıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ynt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2008 - 14:21:11
Modemi yeniden başlattıktan sonra Linux üzerinden de ağı tekrar başlatıyor musun?

Başlatıyorum, fakat olmuyor. Kablosuz modem ama Airties'in kendi programından ayarları girince Xubuntu da internete bağlanabiliyorum, hiç bir sorunla da karşılaşmadım.
Sorunun çözümünü ağ bağlantısı/elle yapılandırmadan çözüleceğini düşünerek sordum, lakin olmassa Airties'in hizmet programını wine ile çalıştırmayı denerim.
Gerçi senede bir iki defa ancak modem resetliyorum pek de problem değil.

DeFacto

Wine ile programı çalıştırmayı denesen Xubuntu altında

DeFacto

Bir de benim modem de airties ve linux desteği var ?

ynt

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 27 Haziran 2008 - 15:45:14
Wine ile programı çalıştırmayı denesen Xubuntu altında

AirTies hizmet çalıştırma programını wine ile kurdum fakat bağlantı bulunamadı hatası veriyor.
Airtes kablosuz modem Linux ile kullanılabiliyor, kullanıyorum da fakat modemi resetlediğimde yeni ayarları girip internete bağlanma problemi var bunu da xp altında  AirTies hizmet çalıştırma programını çalıştırıp ayarları girdikten sonra Xubuntu ile de internete bağlanabiliyorum. İstediğim bu ayarları (Adsl hesap bilgileri ile Kablosuz ağ ayarları ve şifre mi gireceğim bölüm) Xubuntu ile direkt yapabiliyormuyuz?
Muhakkak vardır ama ben çözemedim.

erginemr

@ynt,

Sizi doğru anladıysam, yukarıda verdiğim Wiki belgelerinden birinde bilgi ve şifreleri ilgili ayar dosyasına nasıl gireceğiniz anlatılıyor...

ynt

Alıntı yapılan: erginemr - 27 Haziran 2008 - 16:44:26
@ynt,

Sizi doğru anladıysam, yukarıda verdiğim Wiki belgelerinden birinde bilgi ve şifreleri ilgili ayar dosyasına nasıl gireceğiniz anlatılıyor...

@erginemr, yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu işi Ağ yapılandırmasından çözümlenmesi için uğraşmıştım, lakin bir kısım arkadaşlar güncelleme ile problemin kalktığından bahsettikleri için ilk önce bu yolu deneyip daha sonra diğer işlemlere geçmeyi düşünüyorum.

Kotalı internet kullandığım için güncellemeleri yüklemedim, ay başında güncellemeleri yükledikten sonra problemin çözülüp çözülmediği hakkında bilgi veririm.

heartsmagic

Bu modem ethernet çıkışlı bir modem değil mi? O dediğin program muhtemelen modeme erişim sağlıyordur o kadar.
Firefox'u açıp
http://192.168.2.1
yazdığında modem yönetimine ulaşırsın sonuçta. Eğer modem parolanı değiştirmişsen onunlar girersin, parola koymadıysan ente de geç.
Eğer ethernet çıkışlı değilse kusura bakma, yukarıdaki bağlantılara da göz gezdiremedim nedir ne değildir diye.

DeFacto

Haklısınız. Benim de airties rt-102 model ethernet çıkışlı modemim var. Winzortta programı kurmadan internete mümklün diil giremezdiniz. Benim modemi ubuntu kendi yüklüyor :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 27 Haziran 2008 - 21:41:16
Haklısınız. Benim de airties rt-102 model ethernet çıkışlı modemim var. Winzortta programı kurmadan internete mümklün diil giremezdiniz. Benim modemi ubuntu kendi yüklüyor :)

Hayır mümkün ama sadece bunu insanlar bilmiyor. Yapacakları tek şey IE'yi açıp 192.168.2.1 yazmak veya modemin kullandığı IP her ne ise.

DeFacto

Yok benim modemin ethernet ışığı yanmıyor winzortta o yazılımı yüklemeden :D O zaman yapılabilecek bir şey var demek ki yazılım yüklemek dışında winzortta  ::) Onu da öğreniriz de şu an ihtiyaç yok :)

ynt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2008 - 21:32:38
Bu modem ethernet çıkışlı bir modem değil mi? O dediğin program muhtemelen modeme erişim sağlıyordur o kadar.
Firefox'u açıp
http://192.168.2.1
yazdığında modem yönetimine ulaşırsın sonuçta. Eğer modem parolanı değiştirmişsen onunlar girersin, parola koymadıysan ente de geç.
Eğer ethernet çıkışlı değilse kusura bakma, yukarıdaki bağlantılara da göz gezdiremedim nedir ne değildir diye.

Bu adresten modemin ayarlarını görebiliyorum ama problemi nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Kablosuz ağ etkin ama internet bağlı gözükmüyor, xp de hizmet programında internet kullanıcı adı ve şifremi girince internete bağlanabiliyorum. Bu programı kullanmadan internete bağlanamıyormuyuz?

@desperado, Xubuntu'yu kurduğumda zaten direkt kablosuz ağı ve interneti görüyor ve internete sorunsuz bağlanabiliyorum, acaba sen modeme hiç reset atıp internete bağlanabildin mi? Veyahut bu ayarları nasıl yaptın.

heartsmagic

Benim bildiğim ethernet çıkışlı modemlerde programa gerek yoktur. Ha bazıları sağlar ama bu şart değildir. Sende o bilgileri girmeden neden aktif olmuyor inan bilmiyorum.

egitimist

Bu adreste modeminizin ve aynı marka model modemlerin iki yöntemle ayarlanabileceği yazıyor. Biri kutu içinde gelen CD içindeki yazılımla diğeri ise; web arayüz kullanılarak. Web arayüzünden ayarlamak için;

İlk önce modeminizi tekrar resetleyin. Modemden gelen ethernet kablosunu bağladıktan sonra internet tarayıcının adres satırına 192.168.2.1  adresini yazın ve entere basın. Karşına modemin login sayfası gelecektir. Eğer bu sayfayı göremiyorsan;

-ethetnet kablosunda bir sorun olabilir.
-ethernet kartınız sistem tarafından tanınmamış veya arızalı olabilir.
-Modeminizin adaptörü prize takılmamış ya da arızalı olabilir.
-modemin kendisi arızalı olabilir.
-internet tarayıcının bu sayfayı görüntüleyemiyor olabilir mi, bilmiyorum. Firefox ya da operayla deneme yapabilirsin.

erginemr

Ben de Airties ethernet bağlantılı modem kullanmaya başladığımı için @egitimist'in verdiği bilgilerin doğruluğunu teyit ederim. Web arayüzünü kullanarak modemin kendi "işletim sistemine" girip şifre, vb. ayarları oradan yaparsanız, ne Windows'ta ne de Ubuntu'da başka her hangi bir program kurulumuna gerek kalmıyor. Ubuntu'da tek yapmanız gereken "Network Applet" aracında dolaşıp kipini kapatmak.

Ancak bu ayarlar ethernet bağlantılı kablolu modemler için geçerli, kablosuz modemlerde durum farklı olabilir.

ynt

Bu konuda bilgisiz olduğum için sorunu düzgün bir şekilde aktaramadım, aslında web arayüze bağlantı problemim yok, http://192.168.2.1 yazarak modemin gelişmiş ayarlarına ulaşabiliyorum. Web arayüzünde ADSL bağlantım var ,internet bağlantım yok şeklide bilgi veriliyor. Problem internet kullanıcı adı ve şifremi yazmam ardından modem için şifre belirlemem gerekiyor bunları xp de hizmet programı ile yapabiliyorum ama web arayüzğnde bu tür bilgileri yazacağım yeri bulamıyorum daha çok gelişmiş ayarlar var. Airties destek hattını aradım ama problem var ulaşamadım,  e-posta attım sonucunu bekliyorum.

heartsmagic

Modem yapılandırmasına kullanıcı adı ve parola bir kere girilir. Modem yeniden başlatıldığında buna tekrar gerek kalmaz. O model nasıl bir şeymiş de sende gerek duyuyor ben anlamadım gitti. Hele hele Windows üzerinde bir programa bağlı durumda ki bu daha da garip.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ynt - 28 Haziran 2008 - 20:54:20
Bu konuda bilgisiz olduğum için sorunu düzgün bir şekilde aktaramadım, aslında web arayüze bağlantı problemim yok, http://192.168.2.1 yazarak modemin gelişmiş ayarlarına ulaşabiliyorum. Web arayüzünde ADSL bağlantım var ,internet bağlantım yok şeklide bilgi veriliyor. Problem internet kullanıcı adı ve şifremi yazmam ardından modem için şifre belirlemem gerekiyor bunları xp de hizmet programı ile yapabiliyorum ama web arayüzğnde bu tür bilgileri yazacağım yeri bulamıyorum daha çok gelişmiş ayarlar var. Airties destek hattını aradım ama problem var ulaşamadım,  e-posta attım sonucunu bekliyorum.

Aynı modemden arkadaşımda var.

Ayarlar şöyle oluyor.

1.Web tarayıcıdan ayarlara gir.
2.ADSL>Bağlantı ayarları
3.PVC Adı nın altındaki "vc1" e tıkla
4.Protokol PPPoE
5.Nat firewall etkin
6.PPP ayarları protokol=LLC
7.Kullanıcı adı şifre !
8.Varsayılan ağ geçidi etkin.
9PVC ayarları VPI=8
                 VCI=35
                 QoS=UBR
                 geri kalanlar=0

Bunlar adsl bağlantı ayarlarıydı şimdi gelelim kablosuz ayarlarına.

Ana menude
1.Kablosuz>Kablosuz güvenlik
2.Burada pek açıklanacak bişey yok. Şifreleme yi seçiyorsun ve "PSK Anahtarı" bölümüne şifreni giriyorsun.

Umarım sorununu halledersin.

ynt

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 28 Haziran 2008 - 21:08:39
Alıntı yapılan: ynt - 28 Haziran 2008 - 20:54:20

Aynı modemden arkadaşımda var.

Ayarlar şöyle oluyor.

1.Web tarayıcıdan ayarlara gir.
2.ADSL>Bağlantı ayarları
3.PVC Adı nın altındaki "vc1" e tıkla
4.Protokol PPPoE
5.Nat firewall etkin
6.PPP ayarları protokol=LLC
7.Kullanıcı adı şifre !
8.Varsayılan ağ geçidi etkin.
9PVC ayarları VPI=8
                 VCI=35
                 QoS=UBR
                 geri kalanlar=0

Bunlar adsl bağlantı ayarlarıydı şimdi gelelim kablosuz ayarlarına.

Ana menude
1.Kablosuz>Kablosuz güvenlik
2.Burada pek açıklanacak bişey yok. Şifreleme yi seçiyorsun ve "PSK Anahtarı" bölümüne şifreni giriyorsun.

Umarım sorununu halledersin.

Çok teşekkür ederim, gösterdiğiniz ilgi ,alaka ve hizmet hiçbir şeyle ölçülemez.  X markanın bu problem umrunda bile değilken, hiç tanımadığınız insanlar için zamanınızı harcıyorsunuz.
Linux  işletim sistemi olmanın yanında ayrıca  insanlara yeni bir algılama biçimi sunuyor.

izzetguntalaz

heartsmagic

Şimdi anladığım:
Windows üzerindeki yazılım ayarları yapıp ardından kapandığında sıfırlıyor mu?
Senin modeme daha önce hiç kurulum yapılmamış mıydı? Eğer böyleyse ben sorunu tamamen farklı algılamışım demektir.