Notebooka kuramıyorum

Başlatan Cagatay, 24 Temmuz 2010 - 00:01:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cagatay

Merhaba ben uzun zamandır foruma yazamıyordum üniversite derdi falan girdi araya...

ben yeni bir laptop aldım " Toshiba Satellite a350-233 " ve bilgisayarıma Ubuntu 10.04 yüklemeye calısoyurm ancak

No Value netbook <- bu hatayı
Cpu0 Lockup 61!s
Cpu1 Lockup 61!s <- bu hatayı

bu hataları alıyorum kafayı yemeküzereyim forumda bulduğum her çözümü denedim ama hiç * bir şey yapamadım
şu anda Netbook versiyonunu indiriyorum no Value hatası belki netbook versiyonu yüklemek gerekir diye bi yardım edin nolur yoksa bilgisayarı camdan aşşağı atıcam sinirden.

eribol

Grub ekranında iken f6 ya basıp kernel satırından quiet splash kısmını silip denediniz mi?

Cagatay

Denemedim birazdan deniycem ancak bir sorum daha var elimde Desktop versiyonu var acaba bu yüzden notebookuma kurulamıyor olabilirmi ?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20382.0 <- bu çözümü denedim ama olmadı

Yiğit Ateş

Cagatay

quiet splash denedim olmadı yiğit beyin söylediği adrestekilere bakıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2010 - 00:20:33

Nomodeset özellğini seçiyorum ama ama ekran loading de takılıp kalıyor :(

eribol

Bütün seçenekleri beraber deneyin.

Cagatay

Bütün seçenekleri iptal ettim ve yine loading ubuntu ekranında kitlendi kaldı.

F6 ya basarak değiştiriyorum
Alıntı Yap
Re: Toshiba A350, ATI HD3650 -- not working

--------------------------------------------------------------------------------

I have tried installing a driver through envyng, the ATI driver and the fglrx driver through "Hardware Drivers".

And then limited the RAM to 2GB.
(as mentioned here https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...ux/+bug/341681)

Still this does not work for me.

I am new to using Ubuntu. Am I missing some steps in what should be done?
I am using Ubuntu 9.10 amd64 and had install and still currently running on the safe graphics (vesa) setting. My computer is the Toshiba A350 laptop with Intel Core 2 Duo Processor P7450 / 4GB SDRAM / ATI Mobility Radeon HD 3650 512 MB.

intenette ararken bulduğum bir yazı sanırsam işletim sisteminin 2gb ile sınırlandırıldığı söylüyor 2gb üstü ram v.s. işlem hacmıine sahipsenı çalışmıyormuş...

Şimdi birine yazdım 2 gv yapınca ramlerini calısıyormus bilgisayarında ama 4 gb ye cıkartınca camısmamaya baslamıs

bytan

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/341681

Verdiğin böcek bağlantısında pci=usr_crs parametresi ile çözebilenler olmuş. Ancak sendeki no value hatalarından bahseden olmamış gördüğüm kadarıyla.

Canlı cd ile makinan açılabiliyor mu?

Not. pci=usr_crs parametresini grub ekranında eklerken --pci=usr_crs olarak eklemeden de çalışıp çalışmadığına bakabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Cagatay

Zaten bilgisyarı kurmadan önce "dene" seçeneğini kullanıyorum ama desktop versiyonu bendeki istersenız live cd versiyonunu indirip deneyeyim.

isterseniz telefonula bilgisayarım resmini çekip koyabilirim.

bytan

Zaten canlı cd olarak kullanmışsın ve açılmış.

Grub parametresi olarak dediğim şekilde ekleyerek açmaya çalış. Yine açılmazsa bu sefer quiet splash parametrelerini silip açmaya çalış ve takıldığı yerde gerekirse ctrl+alt+f1.f2 ile gidip ekrandaki hata iletisini buraya aktar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Cagatay

böyle bişey çıkıyor sürekli

quiet splash silip dün denedim gene olmadı bu sefer ubuntu ekranında kaldı

--pci=usr_crs ekleyip denedim aşşağıdaki ekran geldi gene

heartsmagic

Bu soruna sahip olan çok kullanıcı var ancak kuramayan yok gibi. Hepsi kurulumdan sonra yaşamışlar bu sorunu. Genelde de hata kayıtları çözülmeden kapatılmış zaman aşımı nedeniyle.

Netbook'un marka ve modeli nedir?
--pci=usr_crs olarak nereye ekledin? Zira o parametre -- almıyor çekirdek satırında. Doğrudan pci=usr_crs olarak giriliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

PF @ ST

heartsmagic

Marka ve model varmış, ayrıca Netbook değilmiş. Gözümden kaçmış, bir bakalım bu doğrultuda olaya.
Genel forumda da paylaşmışsın sorununu. Orada da bizimkine benzer tavsiyeler gelecektir muhtemelen. Kurulmama sorunu bence bundan kaynaklanmıyordur. Şu splash'ı kaldırıp, ardından tüm uçbirimlere bakmak lazım. Ctrl+Alt+F1-F6 gibi.

bytan

PF @ ST

Cagatay

bilgisayarın Markası Yoshiba satellite a350-233 Türkiye için üretilmiş bir ürün.

file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash -- pci=usr_crs <- bu şekilde yaptım
file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz xforcevesa nosplash -- <- bunuda denedim

Usbden boot etmıyorum cd den boot ediyorum.

Çok Özür dilerim sizi uğraştırdığım için ama bu tür şeylerde yenı sayılırım.

bytan

quiet splash parametrelerinden sonra çift tiresiz eklenecek:

quiet splash pci=usr_crs

PF @ ST

Cagatay

Alıntı yapılan: bytan - 24 Temmuz 2010 - 13:47:29
quiet splash parametrelerinden sonra çift tiresiz eklenecek:

quiet splash pci=usr_crs

Aynı Hatayı almaya devam ediyorum =(

bi türlü alamadım kurulum'u sadece dene diyorum ve bilgisayar gidiyor.

heartsmagic

Peki bu esnada Ctrl+Alt+F2 F3 F4 ile geçeceğin uçbirimde hata iletileri görüyor musun?
Eğer pci=usr_csr parametresini düzgün eklediysen ve yine de sistem açılmadıysa aklıma ne yazık ki Alternate ISO geliyor. Onunla deneme yapabilirsin.

Cagatay

Sorumu mazur görün ama Alternate install CDnin ne farkı var ?

heartsmagic

Alternate ISO görünüm itibariyle arayüz olmadan kurulum sağlasa da böyle bazı özel durumlar için değişiklikler içermekte. Ara ara normal ISO ile kurulamayan sistemlerde Alternate ISO işe yarayabiliyor. Tabii bir garantisi yok.

Cagatay

acaba windowsun yardımıyla wubiyle kurabilirmiyim ?

heartsmagic

Wubi ile sorun yaşayacağını sanmıyorum, denemek sana kalıyor.

Cagatay

Bu seferde ubuntu 9.10 da siyah ekranda kitlenme sorunum var bi yardım edermisiniz

bu arada yeni başlık açtığım için özür dilerim.

Teşekkür ederim

heartsmagic

@Cagatay, açıkçası öneriler ne yazık ki şu an için bu kadar. Gördüğün gibi diğer tarafta bir başka arkadaş benzer bir yöntemle sorunu aşmış.