çıkan sesi kaydetme

Başlatan 6630, 23 Temmuz 2010 - 01:30:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

6630

bilgisayarda çıkan sesleri kaydetmem mümkünmü?
windowsa creavite ses karının yanında verilen yazılımda record what u hear seçenegi vardı ubuntu da bunu nasıl yapabilirim ?

arecord bu işi yapıyormuş ama artık ubuntuda yok http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=622067

heartsmagic

arecord hâlâ var, alsa-utils'i kurman yeterli.
http://jordilin.wordpress.com/2006/07/28/howto-recording-audio-from-the-command-line/
Genel forumdan verdiğin başlık üzerinden ulaştığım bu anlatım güzel bir anlatım olmuş, iş görürse daha da güzel olur. Senin istediğin arecord'a da yer verilmiş orada. Fakat forumda arecord ile alınan seslerin çok düşük kayıt edildiği söylenmiş. Bilmem sende durum nasıl olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Merhaba,
Konu eski olmasına rağmen kalabalık yapmamak içim yeni konu açmak istemedim. Ben de gerek internetten gerekse masaüstünden ses kayıt yapmak istiyorum fakat bir türlü yapamadım. Gnome alsa mixer yüklü ve kayıt için audacity kullanıyorum. Fakat "tsssss" diye boşluk sesinden başka birşeyi kaydetmiyor. @heartsmagic'in paylaştığı linki inceledim fakat hem kafam karıştı hem de terminalden yapmak yerine arayüzden yapmak istiyorum.

Depomu araştırdığımda "QARecord" adında bir uygulama buldum. uygulama -1 puan almış; sistemimi daha yeni kurdum, sorun çıksın istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Sistem:
SUNNY H54z notebook
Linux Mint 17.2 Cinnamon 32bit

ata1

sevgili @seron puanlamaya dikkat edip genel olarak kimse puan vermiyor kur kaç yapıyor . bir program depoya  girmişse sorun çıkaracağını sanmam
bakın bizim aur depomuz var arch kullanıcısı için günde belki 10 program kurduğum halde bir defa aklıma gelip puan vardım . sebebi şudur bire bir  depoya gitmememiz
komut ile depodan çekmemiz . bu nedenle puanlamaya fazla önem vermemelisiniz

seron

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 17:32:59
sevgili @seron puanlamaya dikkat edip genel olarak kimse puan vermiyor kur kaç yapıyor . bir program depoya  girmişse sorun çıkaracağını sanmam
bakın bizim aur depomuz var arch kullanıcısı için günde belki 10 program kurduğum halde bir defa aklıma gelip puan vardım . sebebi şudur bire bir  depoya gitmememiz
komut ile depodan çekmemiz . bu nedenle puanlamaya fazla önem vermemelisiniz
Anladım. Peki sorunumun çözümü nedir? Yukarıdaki program veya benzerleri çözüm olabilecek mi? İngilizcem zayıf olduğundan programın tanıtım kısmında yazanlardan, benimle ilgili olup olmadığını anlayamıyorum. Bir zahmet onu da yazsaydınız...

ata1

kullandığım sistem de deneme şansım yok sizin söz ettiğiniz depo ben de bulunmamakta .
http://jordilin.wordpress.com/2006/07/28/howto-recording-audio-from-the-command-line/
yukarıda verilen link de ise ara yüzü olmayan komut ile çalışan bir program
depomda ise o program yok . git olarak aramalıyım
https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&SeB=nd&K=qarecord&outdated=&SB=n&SO=a&PP=50&do_Search=Git

EDİT. https://apps.ubuntu.com/cat/applications/saucy/qarecord/   sayfaya gidip bakarsanız kullanılan sürümler var. En son Ubuntu 13.10 diyor

plazma

Bilgisayarda ses kaydını alırken harici bir mikrofonda olacak mı yoksa video yada multimedya bir şey oynatılırken sadece onun sesinimi kaydedecek?

seron

Alıntı yapılan: plazma - 11 Kasım 2015 - 20:07:47
Bilgisayarda ses kaydını alırken harici bir mikrofonda olacak mı yoksa video yada multimedya bir şey oynatılırken sadece onun sesinimi kaydedecek?
Masaüstünde çalan audacious, vlc gibi yürütücülerden; ya da youtube gibi sitelerde çalan müzikler çaladururken, ben de en basitinden audacity gibi ya da önereceğiniz bir uygulama ile aynı anda kayıt yapmak istiyorum. Yani windowsdaki "stereo karışımı" ya da line(hat) sesi durumunu düşünün.

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2015 - 20:50:30
https://launchpad.net/~audio-recorder
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33843.0
merhaba @if   :),  sabrınızı sınıyor gibi olacak ama arayüzden kontrol edilebilecek birşey yok mu? bir butona basayım, kayıt başlasın; bir başka buton da durdursun...  İnanın düşman olduğumdan değil ama terminal beni linuxdan soğutuyor :( Yani diyorum ki arecord'un depoda gördüğüm kadarıyla arayüzü var. Sadece onu kullansam olmaz mı?

ata1

simplescreenrecoder ile bildiğim kadarı ile hem masaüstü videosu yapılıyor hem de  kayıt kısmın da sadece ses kaydı ayrıca depoda bulunmakta.

seron

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 23:04:29
simplescreenrecoder ile bildiğim kadarı ile hem masaüstü videosu yapılıyor hem de  kayıt kısmın da sadece ses kaydı ayrıca depoda bulunmakta.
Yani video capture edip sonra sese mi dönüştüreyim diyorsunuz? Aslında o da olabilir ama başka yanıtlar da bekleyeyim.

ata1

şöyle açıklayayım  kayıt sayfasında yukarıda video aşağıda ses işlemi yapıyor . ikisi ayrı kayıt yapabiliyor .umarım açıklaya bildim

seron

Tamam anladım. Kendi depomda ve Ubuntu yazılım merkezinde bulamadım. Bir de diğer depoları karıştırayım bakalım. Çözebilirsem konuyu kapatacağım.

Resmi sayfasına gittim ve ppa deposunu ekleyip kurdum.
;D
@eral, siz yanlış anlamışsınız; sesi ve videoyu arrı kaydetmiyor. Ses ve video format ayarı ayrı ayrı yapılıyor ki bu doğaldır ;D
Ayrıca özel mesajınızı okudum. Benim sistemde sadece mkv olarak kaydetmiyor, mp4 vb birçok kapsül ve kodlama seçenekleri yeralıyor. Çünkü ben kodeklerimi daima tam yüklerim.

@if arkadaşımızın verdiği linkler ile video olarak kayıt edip daha sonra dönüşürmek fikri uygun olduğundan,
ayrıca komut satırından da sorun çözülebileceğinden (denemedim, öyle görünüyor) konuyu çözüldü olarak işaretliyorum.

-----
işaretliyemiyorum, konuyu ben açmamıştım  ;D

Yardımlarınız için teşekkür ederim, Ubuntu forum ekibi...

ata1

kodekler sizin bileceğiniz şeydir sayın @seron . Ben bu programı sadece virtualbox üzerinde ubuntuya kurdum size yardım amaçlı .kodek kurma gereği görmedim siz benden bilgili olduğunuzdan kodek konusunda tabi ki kullanım size aittir . bana mkv yeterli  ;D ayrıca kodek kurmaya gerek yokmuş zaten contaıner ile ayarı var

if

Kimse Audio Recorder'a bakmadı mı? Arayüze sahip bir uygulama diye verdim onu. İkinci bağlantı uçbirim kullanmayı tercih ederseniz diye yazıldı.

seron

Alıntı yapılan: if - 12 Kasım 2015 - 22:35:30
Kimse Audio Recorder'a bakmadı mı? Arayüze sahip bir uygulama diye verdim onu. İkinci bağlantı uçbirim kullanmayı tercih ederseniz diye yazıldı.
Verdiğiniz iki linke de hatta link içersindeki paylaşılmış linklere de baktım. Ama kodlardan başka birşey göremedim?

ata1

şöyle örnek vereyim bu işinizi görür

Audio Recorder ara yüzü

if

@seron, kullandığınız Ubuntu sürümü nedir?

seron

Alıntı yapılan: if - 12 Kasım 2015 - 22:57:04
@seron, kullandığınız Ubuntu sürümü nedir?
Linux Mint Cinnamon 17.2 32bit.

if

sudo add-apt-repository ppa:osmoma/audio-recorder
sudo apt-get update
sudo apt-get install audio-recorder

komutlaarı ile uygulamayı kurabilirsiniz muhtemelen. Muhtemelen diyorum çünkü Mint kullanmıyorum. Hemen hemen çoğu bileşeni Ubuntu depolarından çekse de Mint, yazılım politikası farklı. Kararlılık(?) sebebiyle bazı yazılımların güncellemesi vs. kapalı geliyor. PPA'lar için ayrı bir politikası olabilir.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_yaz%C4%B1l%C4%B1m_kurmak

seron

Teşekkür ederim @if ,
Verdiğin komutlar Mint'te sorun çıkarmadan çalıştı* ve kurulum başarı ile tamamlanarak program da çalıştı. üstelik daha az yer kaplama özelliği ile bilinen .mp3 formatında kayıt yapabiliyor. Yani program tam bana göre.

Yardım etmek için vaktini ve emeğini esirgemeyen herkese canı gönülden teşekkür ederim... Linux'da Line sesi kaydedilebiliyor diye linuxda yapılabilenler listeme bir tik daha atıyorum ;)
----------------
*ubuntu yazılım merkezi, ubuntu temelli hemen hemen her işletim sistemine gayet uyumludur. Ben, sizlerden farklı olarak farklı ve ilginç yollar deniyorum. Mesela Mint deposunda bulamadığım bir program için, google'a "ubuntu software center" yazıyorum, depoya ziyaretçi olarak girip, istediğim programı tıklayınca, ubuntu yazılım merkezini dahi kurmama gerek kalmadan o program kuruluyor. Fakat yine de bahsetmiş olduğun durum da geçerli olabilir.

if