Erisim haklari ile ilgili bir problem yasiyorum

Başlatan adraxluinin, 22 Temmuz 2010 - 13:51:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adraxluinin

Iyi gunler arkadaslar bir gun once basima gelen bir problemden bahsedegim hala ugrasmama ragmen halledemedim

3. Kaptan arkdasdan diskini istedim filmleri kendi usb diskime atmak icin kopyalama yariya geldi ve notebook kendi kendine kilitlendi bende tekrardan baslatmak zorunda kaldım (bu arada bu olayi makine 3 veya 4 saatten fazla acik kalinca kendi kendine donuyor ve reset atiyor bilgisayarda bir problem yok arkadaslar ona eminim daha once den windows varken bole seyler yasamaiyordum)

Yeniden baslattikdan sonra usb diske tekrar filmleri atmaya calisinca erisim engelli sadece okuma yapabiliyor uyarisini aldim * tabi ki sudo dergisinin ucuncu sayfasinda erisim haklari ile ilgili bir yazi okumustum hemen onu deneyim dedim ama hic bir sey olmadi

chmod un bir cok komutunu diske uyguladim ancak  her seferinde only ready yaziyor  daha sonra bilgisayardan sag tiklayip ayarlamaya calistim ancak ayni hatayi buradada veriyor root a girdim oradan belki ayarlarim dedim oradada only ready yaziyor

1.5 tb diskime hiç bir şey kopyalamiyorum yardimci olursaniz sevinirim benim icin cok onemli denizin ortasindayim ve yapabilecegim bir sey yok arti telefon ile internete giriyorum her hangi bir update gerekiyorsa boyutu ufak olmasi gerekiyor cok yeni bir ubuntu kullanicisiyim o yuzden anlayabilecegim sekilde yazarsaniz sevinirim

eribol

Elinizde windows yüklü bilgisayar var ise usb diski takıp güvenli bir şekilde kaldırmayı deneyin. Bir ihtimal dosya sistemi hasar görmüş olabilir.

adraxluinin

Diski windows ile açtim ve salt okunur ve arşiv tiklerini kaldirdim dosyalari duzenledi guvenle kaldir dedim kaldirdi bilgisayarima tekrar bagladim ama bir şey degismedi hala ayni hatayi veriyor sadece kopyalama yapabiliyorum yazma silme diske her hangi birşey yukleme olayi gerceklestiremiyorum

eribol

Aklıma bir tek diskin herhangi bir yerinde disk koruma düğmesi falan geliyor ama  düşük ihtimal gibi.

heartsmagic

Üzerinde bir fsck yürütülebilir. Ancak disk bağlı olmasın o esnada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adraxluinin

söyle bir olay var ben goturup xp ye taktim ve orada salt okunur halden cikardim ancak bu xp de chmod gibi bir program olmadigi icin drekt olarak diske uygulayamıyorum sadece klasor ve dosyalara uygulaya biliyorum attrib  komutunu deniyim dedim o da sadece dosya ve dizinlere uyguluyor ben windows yada linux altinda hdd in erisim haklarini duzenlersem sanki sorun ortadan kalkicak die dusunuyorum bununla ilgili internette arastirma yaptım ancak hic bir yaziya rastlamadim bu olay bir ara backtrack de de basima geliyordu makineyi acip kapıyordum olmuyordu bidaha bidaha derken duzeliyordu kendi kendine ubuntudada boyle bisey umdum ama olmadi eger windows da hdd in erisimini duzenleyecek bir komut biliyorsaniz birde onu uyguluyum belki olur ....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2010 - 15:33:03

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2010 - 15:20:59
Üzerinde bir fsck yürütülebilir. Ancak disk bağlı olmasın o esnada.

fsck derken :D o nasıl bir şey oluyor 

heartsmagic

Eğer aynı sorun Windows tarafında da oluyorsa aklıma gelen ilk şey: Virüs.
Varsa bir AV uygulaması ile denetle diski.
fsck meselesine gelirsek.

sudo fsck /dev/sdb1  gibi bir şekilde yapacaksın. sdb1 örnek burada, sende değişebilir, sdc1 olur mesela üçüncü diskse. Forumda da örneklerine bakabilirsin.

adraxluinin

bu fsck yii yaptim yeniden baslat dedi yeniden baslatmaya calistim makine kapanmadi bende manual kapattim simdi ubuntu acilmiyor acilista grub invalid grup rescue die bir yazi cikiyor console gibi aciliyor ztn iki tane komut biliyorum biri sudo digeri gksu yazdim yanlis komut dedi --help falan yazdim hic bir sey cikmadi ubuntunun cdsini taktim onunla actim makineyi onunla internete giriyorum acil yardiminiza ihtiyacim var birazdan hepsini komple denize aticam ne oluyor anlamiyorum ki ne guzel her sey yolunda gidiyordu kurcalamaya gelmiyor bu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2010 - 17:17:03

bende 10.0.0.4 var okudugum kadariyla grup 2 yi kurmam gerekiyor tam olarak ne oldugundan emin degilim de verilen komutlari buraya kadar uyguladim bir hata olmadi ancak assagidaki komutu yazinca boyle bir hata cikiyor :
ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /mnt
/bin/bash: error while loading shared libraries: /lib/libncurses.so.5: invalid ELF header

hdd den vazgectim  baska bilgisayardan yuklerim ama bilgisayarin acilmasi lazim yardimci olursaniz sevinirim bu hata nedir cozum yolu nedir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2010 - 17:44:44

konuyu okuyan arkadaslar en azindan yonlendirirse cok memnun kalicam sayfayi her refresh edisim 2 tl tutuyor :D 30 tl gitti hala bir cvp alamadim internet cok yavas eger hizli olsa arastirmami kendim yapardim sormazdim yardimlariniz icin tsk ederim

bytan

Canlı cd ile tüm disklerine fsck uygulamasını yürüt. Yalnız fsck yapacağın bölüm/bölümler canlı cd ile açtığın sisteme bağlanmış (mount) olmasın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

adraxluinin

tamam hepsini unmount ettim ama biri busy diyor o ztn ubuntunun oldugu partiton digerlerini unmount ettim

bytan

Makinanı kapat, canlı cd ile tekrar aç. Açtığın zaman bağlama, ki tekrar bağını koparmak durumunda kalmayasın.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

adraxluinin

yanlız ben artık diskten vazgeçtim oo önemli değill şuan elektrik ve elektronik ile ilgili dokümanlarımın hepsi bilgisayarda şuan asıl önemli olan bilgisayarın açılması

oda bu grub hatasından dolayı açılmıyor asıl sorunum bu grup hatasini halledip makineyi açmak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2010 - 20:56:44

Neyse BYTAN sen yarim saatte bir cvp yaziyon :D burada gece iki oldu sabah iş başı sabah girince halletmeye calisirim

sudo chroot /mnt komutunda hata veriyor bu neden kaynaklanıyor digerleri tamam bu da hata vermezse bu grub işini halledicem galiba bununla ilgili musait oldugunda yazarsan memnun olurum hepinize iyi calismalar kolay gelsin

bytan

Yarım saatte bir yazıyorsam yaşıma göre hızlıyım demektir. :)

Fsck yap denmesinin sebebi disklerinin kontrolden geçmesi ve olası hataların düzeltilerek açılışının sağlanmasıydı. Chroot'a da belki disklerindeki sıkıntı sorun çıkartıyordur? Grub2 kurulumuyla ilgili olarak yaptığın tüm adımları, aldığın çıktılarla birlikte buraya aktarırsan sisteminde neler döndüğünü daha iyi anlayabiliriz.

Ayrıca verilerini kurtarmak için yapacağın şey de aslında basit. Canlı cd ile verilerinin olduğu bölümü sisteme bağlamak ve yedeklerini almak.

PF @ ST

adraxluinin

Alıntı yapılan: bytan - 22 Temmuz 2010 - 21:41:59
Yarım saatte bir yazıyorsam yaşıma göre hızlıyım demektir. :)

Fsck yap denmesinin sebebi disklerinin kontrolden geçmesi ve olası hataların düzeltilerek açılışının sağlanmasıydı. Chroot'a da belki disklerindeki sıkıntı sorun çıkartıyordur? Grub2 kurulumuyla ilgili olarak yaptığın tüm adımları, aldığın çıktılarla birlikte buraya aktarırsan sisteminde neler döndüğünü daha iyi anlayabiliriz.

Ayrıca verilerini kurtarmak için yapacağın şey de aslında basit. Canlı cd ile verilerinin olduğu bölümü sisteme bağlamak ve yedeklerini almak.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x31804d86

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1         893     7168000   1c  Hidden W95 FAT32 (LBA)
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2   *         894        8189    58605120   83  Linux
Partition 2 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda3            8190       14594    51439616+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            8190       14594    51439616    7  HPFS/NTFS
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda2 /mnt
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev
/bin/bash: error while loading shared libraries: /lib/libncurses.so.5: invalid ELF header
ubuntu@ubuntu:~$ grub-install /dev/sda
grub-mkdevicemap: error: cannot open /boot/grub/device.map

ubuntu@ubuntu:~$

Yukarida koyu renkle yazili olan yerde hata veriyor duzeltemedim ne yapmam gerekiyor  bir de bu fsck olayini denedim

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck /dev/sda2
fsck from util-linux-ng 2.16
e2fsck 1.41.9 (22-Aug-2009)
/dev/sda2 is mounted. 

WARNING!!!  Running e2fsck on a mounted filesystem may cause
SEVERE filesystem damage.

Do you really want to continue (y/n)? yes

/dev/sda2: recovering journal
/dev/sda2: clean, 237546/3662848 files, 3080430/14651280 blocks

bu hatamidir artik bilemiycem ama bu sekilde bitiyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2010 - 08:17:58

ByTAN bu arada tesekkur ederim bu fsck 1.5 tb duzeltti :D sabaha kadar surmustu simdi baktim duzelmis cok tesekkur ederim su makine de bir acarsa super olucak

bytan

Maknada kurulu olan sistemin 32 bit mi 64 bit mi?

PF @ ST

adraxluinin

Alıntı yapılan: bytan - 23 Temmuz 2010 - 12:52:28
Maknada kurulu olan sistemin 32 bit mi 64 bit mi?

Iste onu hic bilmiyorum ama 32 bit olma ihtimali yuksek 64 bit yukledigimi zannetmiyorum 32 bit olmasi lazim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2010 - 14:38:27

Bytan bu gun halledermiyiz :D online oldum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2010 - 15:47:46

yaa cvp vermiyecekmisin bisey solesen de ona gore hareket etsek yaa

heartsmagic

Şöyle bir daha denesek.

sudo mkdir /media/ubu
sudo mount /dev/sda2 /media/ubu
sudo mount -t proc none /media/ubu/proc
sudo mount -o bind /dev /media/ubu/dev
ve ardından Grub kurulumu.

Ayrıca senden sabırlı olmanı rica edeceğim. Anlıyorum işin önemli ve acil olabilir, ancak burada yardım etmeye çalışanların da ne yazık ki bir işi ve hayatı var. Ancak müsait olduklarında bakabilirler. Bakamıyorlarsa da emin ol müsait değillerdir.

adraxluinin

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /media/ubu
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda2 /media/ubu
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -t proc none /media/ubu/proc
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -o bind /dev /media/ubu/dev

GRUB 2 KURULUM

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x31804d86

/dev/sda1               1         893     7168000   1c  Hidden W95 FAT32 (LBA)
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2   *         894        8189    58605120   83  Linux
Partition 2 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda3            8190       14594    51439616+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            8190       14594    51439616    7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 4063 MB, 4063232000 bytes
5 heads, 32 sectors/track, 49600 cylinders
Units = cylinders of 160 * 512 = 81920 bytes
Disk identifier: 0x00000000

/dev/sdb1   *          51       49600     3963968    b  W95 FAT32
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda2 /mnt
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev

GRUB 1 KURULUM

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mv /boot/grub /boot/grub2.yedek
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /boot/grub
ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get --purge remove grub-pc grub-common os-prober
sudo: unable to execute /usr/bin/apt-get: Input/output error

Heartsmagic tavir ve davranislarimdan dolayi ozur dilerim ama isimin aciliyeti nedeniyle kendi kontrolumu yitirmis durumdayim yaptigim seyi bilmek istersen bilgisayarin basinda nzmn bir cvp gelicek die bekliyorum  o yuzden biraz sinir bozucu durum bir yerde saatlerce oturup gelicek arkadasini beklemek gibi bisey umarim beni anliyorsundur tekrar ozurdilerim

Bu arada verdigin komutlari denedim ancak sonuc degismedi ayni yerde ayni hatalari vermeye devam ediyor ustte belirttim bold yazili olarak benim de senden ricam bana 10 dk ayir bu isi hallediyim

heartsmagic

@adraxluinin, seni anlıyorum ancak dediğim gibi sen de bizleri anlamaya çalış. Yoksa ortada özür dilenecek bir durum yok, yeter ki karşılıklı anlaşalım.
Şimdi, sen bazı şeyleri tekrar gereksiz yere denemişsin. Canlı CD ile yeniden aç sistemi. Bir önceki iletimde verdiğim komutları yürüt. Ardından http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 başlığındaki
grub-install /dev/sda adımından devam et. Öncesini uygulama. Eğer bir hata vs. alıyorsan da benim verdiğim komutlardan sonra ne oluyor onları yaz.

adraxluinin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Temmuz 2010 - 16:59:02
@adraxluinin, seni anlıyorum ancak dediğim gibi sen de bizleri anlamaya çalış. Yoksa ortada özür dilenecek bir durum yok, yeter ki karşılıklı anlaşalım.
Şimdi, sen bazı şeyleri tekrar gereksiz yere denemişsin. Canlı CD ile yeniden aç sistemi. Bir önceki iletimde verdiğim komutları yürüt. Ardından http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 başlığındaki
grub-install /dev/sda adımından devam et. Öncesini uygulama. Eğer bir hata vs. alıyorsan da benim verdiğim komutlardan sonra ne oluyor onları yaz.

Makineyi tekrar actim kapadim dediklerini aynen uguladim yukaridaki hatayi verdi

heartsmagic

grub-install'dan önce:
sudo grub-mkdevicemap komutu ne diyor? Ne yazık ki benim vaktim doluyor. Umarım sorun bir şekilde çözülür.

adraxluinin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Temmuz 2010 - 17:39:21
grub-install'dan önce:
sudo grub-mkdevicemap komutu ne diyor? Ne yazık ki benim vaktim doluyor. Umarım sorun bir şekilde çözülür.

hata vermedii

ubuntu@ubuntu:~$ sudo grub-mkdevicemap

bytan

PF @ ST

adraxluinin

Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.
sed: can't read /boot/grub/device.map: No such file or directory
grep: /boot/grub/device.map: No such file or directory
/dev/sda does not have any corresponding BIOS drive.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo grub-mkdevicemap
Could not find device for /boot: Not found or not a block device.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2010 - 19:17:13

problem buradan kaynaklaniyor olabilirmi bilgisayarda yuklu 10.0.4 version suan bende bulunan canli cd 9.10 verdiginiz komutlarda hep bulunamadi eksik gibisinden hatalar veriyor acaba siz 10.0.4 e goremi komutlar veriyorsunuz problem belki buradan kaynaklaniyordur cunku bende

sudo su
sudo grub 

komutlarida calismiyor onu ancak synaptic package manager dan yukluyorum ondan sonra grub console kullanilir hale geliyor normalde  gordugum yazilarin hicbirinde once install edin die bisey yazmiyordu ama ben kendim belki boyle bir recovery vardir die synaptic paketi inceledim orada grup u buldum yukledim ondan sonra calisti ancak o da bi ise yaramadi a

acaba bu sanki bir dosyayi duzenliyormus gibi geliyor bana eger boyle bisey ise bu dosyayi internetten indirip klasorun icine bi yere artik nerede aciliyorsa oraya yuklesem duzelmezmi biktim artik format atip tekrar kurucak olsam bu internet erisimi ile hic bir seyi yukluyemem tekrar arti neredeyse bir windows lisansi fiyatina geldi erisim yurd disindan oldugu icin turkcell her yone kazikliyor ne yapicam biliyorum

heartsmagic

Hayır, sürüm farklılığı soruna neden olmaz. Hatta kullanacağın CD'nin Ubuntu olması bile gerekmiyor. Kurulu sisteme chroot yapacak bir CD yeterli.

/boot bölümünü ayırmış mıydın? Sen bize:
sudo fdisk -l çıktısını ver en iyisi.