NVIDIA - Ubuntu ve Windows 7 oturumu açılmıyor

Başlatan enes, 26 Temmuz 2010 - 20:49:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enes

Konunun başlığı biraz saçma kaçıyor belki ama durumum diğer arkadaşlara göre biraz farklı.
İnternetten video izlerken bir anda bilgisayar dondu ve tamamen kitlendi. Mecburen güç düğmesinden kapattım ve tekrar açtım bilgisayarı.
İlk açıldığı, "acer" logosunun olduğu ekranda düşey çizgiler vardı. Daha sonra grub'dan Ubuntu'yu seçerek oturum açmaya çalıştım, fakat ubuntu logosunda takılı kaldı bilgisayar ve 1dk sonra falan yeniden başladı kendi.
Daha sonra grub'dan windows'u seçtim ve bu sefer de windows logosunda takılı kaldı ve tekrar kendi yeniden başladı bilgisayar.
Bu defa grub'dan "ubuntu recovery mode" u seçtim ve "low-graphic-mode" ile başlattım ubuntuyu. Bunda sorun olmadı ve oturum açıldı ama düşük çözünürlükte. Hatta artık Ubuntu'yu tekrar açmaya çalıştığımda, logo gözükten sonra ya siyah ekran geliyor ya da üst kısımda kırmızı yatay çizgiler falan ( bozuk görüntü kısaca ) geliyor.
Daha sonra NVIDIA sürücü ayarlarıyla oynamaya çalıştım ama genel bir sorun olan "You do not appear to be using the NVIDIA X driver.  Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server." hatasını verdi bu sefer de.  Forumdaki önerileri denedim ama sonuç elde edemedim.
Bu kısmı da denedim : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21050.0.html fakat bu da fayda etmedi. Hatta bu işlemi yaptıktan sonra windows 7'yi açabildim. 5 dk falan oyun oynadıktan sonra ekran yine dondu ve yeniden başladı bilgisayar.
Anlayacağınız ortalık iyice karıştı. Sorun donanımsal da olabilir bilemiyorum. Önerileriniz var mıdır?
Özgür kalabildiğimiz sürece...

Yiğit Ateş

Windows tarafı da aynı ise donanımsal olabilir. sudo nvidia-xconfig komutunu denedin mi?

enes

Donanımsal büyük bir ihtimal ve bu hiç hoşuma  gitmiyor =)

Söylediğin komutun çıktısı :

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".
Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

Bu hatadan sonra aşağıdaki komut girdiğimde yine "x configuration files" hatasını veriyor.
sudo nvidia-settings

Yiğit Ateş

enes

Sonuç aynı : İlk açılışta Acer logosunda dikey çizgiler çıkıyor. Ubuntu oturumunu açınca da Ubuntu logosundan sonra siyah ekran. Bence Ubuntu açılıyor, sadece ekran yok.
(Şu an low-graphic-mode'da giriyorum)

Yiğit Ateş

Başka bir ekran kartıyla deneme şansın var mı? Sorunun kartta olup olmadığını anlayabiliriz bu şekilde.

enes

Dizüstü kullanıyorum ve başka bir ekran kartı bulmam imkansız.

enes

Tamire verdim laptopu. Ekran kartının chip seti yanmış. Yaptırdım sonuç olarak laptopu. Konu kilitlenebilir ;)

heartsmagic

Geçmiş olsun diyelim, konuyu da başkaları yanılgıya düşmesinler diye kapatalım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.