Ubuntu server ile home server kurulumu.

Başlatan maximus___, 22 Temmuz 2010 - 08:40:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maximus___

herkese selamlar,
arkadaşlar tam bir haftadır uğraşıyorum. kafayı yemek üzereyim. okumadık makale kitap yazı bırakmadım olmuyor. şöyle özetleyeyim.

evimde 5 adet pc  mevcut. bunların her biri farklı amaçlar için kullanılıyor. hepsinde windows xp pro yüklü.
bir adet airties kablosuz adsl modemim mevcut. bilgisayarların kimisi kablolu kimisi kablosuz olarak ayrı ayrı internete bağlanıyor.
yapmak istediğim şu; bilgisayarlardan birisini sunucu olarak kullanarak, tüm internet çıkışlarını bu sunucu üzerinden yapmak istiyorum. ayrıca bu sunucuya kuracağım bazı yazılımlarıda terminallerden kullanabilmek istiyorum (ancak bu aşamaya gelemedim henüz)
sunucu olacak pc de bir adet dahili (local network) ve bir adet de harici (internet) ethernet mevcut.
adsl den gelen internet hattı, harici ethernet kartına takılı. dahili ethernet karttan çıkan kablo ise tp-link switch in herhangi bir portuna takılı. yine diğer terminallerden bu switche birere kablo geliyor.

ebox, clearos, sme server vs ne varsa denedim. olmadı. sonunda bunları bir kenarıya bırakıp adamlar zaten ubuntu server adıyla bir server sürümü çıkarmış deyip ubuntu server ile cebelleşmeye başladım. sonuç değişmedi. webmin kurup oradan bir sürü makaleyi denedim olmadı.

sunucuda internet mevcut. sunucudan herhangi bir terminale ping attığımda cevap geliyor. terminallerden başlat>çalıştır ile \\terminal_adi  ile giriş yapabiliyorum. ancak açılan explorer penceresinden sadece printer ikonu görülüyor. yani görüyor ancak ne terminali kullandırıyor neden dosya sistemine erişim yapabiliyorum. terminallerden https:\\sunucuadi:10000 adresi ile web min panelijne ulaşabiliyorum.
ancak terminallerde internet yok.

bu konuda 1 haftadır çok tırmaladım. hiçbir dokuman bu istediğimi yaptıramadı bana.

sizden ricam bu istediğimi nasıl yapacağım konusunda beni yönlendirmeniz. yapılışı ile ilgili yönlendirmelerinize, kaynak ve makale tavsiyelerinize, kısacası her türlü tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. lütfen yardım edin.

saygılarımla