[Çözüldü] Thunderbird yedeğini kullanmak

Başlatan crony35, 03 Temmuz 2010 - 01:54:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

crony35

wındows kullanırken  yedegını aldıgım maıllerın yuklenmsı ıcın mozbackup ı arastırdım ve lınux formatının olmadıgını görunce çok uzulmustum
ancak wıneın exe dosyalarını kurdugunu ogrenınce çok  sevındım
fakat wıne ıle programı yukluyorum oraya kadar hersey guzel ancak yedegımı alma kısmına gelınce sorun cıkıyor
dosyayı ekleyecegım yer bos cıkıyor tıklanmıyor
yardımlar ıcın tesekkur sımdıden

heartsmagic

Bahsini ettiğin uygulama ne iş yapar bilemiyorum ancak Mozilla dizin ve yapısı haliyle Windows tarafından farklı burada. Wine ile kurduğun uygulama ne kadar başarılı olabilir bu konuda?

Not: Konuyu Wine bölümüne taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stratovarius

Febe hem windowsda hemde linuxda çalışan aynı işlevi gören bir eklenti. Onu kullanabilirsin sorunsuzca.

ironic

Windows tarafında profil dosyaları tek klasör içerisinde yer almaz. Linux tarafında bu tek klasördür.  Thunderbird yedeği içerisinde her iki platform içinde geçerli bir mail klasörü var. Onu Ev diziinindeki .thunderbird altına eklersen olabilir. 

crony35

bıraz daha acarmısnız? forumda ve ubuntuda yeniyim
şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Sen tam olarak neyi taşıyacaksın bu tarafa?

heartsmagic

Diğer başlığını görünce durum anlaşıldı. Konunun adını değiştirdim, sorun çözüldüğünde yerini de değiştiririz.
Thunderbird yedeği ev dizinin içindeki gizli .mozilla-thunderbird dizininde yer alır. Başlangıç dizinine gelip Ctrl+H yaparsan gizli dizinleri görebilirsin. .mozilla-thunderbird dizinine gir ve profilin için oluşturulmuş yolu takip et. Örneğin benimki böyle: .mozilla-thunderbird/r42yq863.default. Bu dizin içinde kullandığın eposta hesabına göre ayarlar ve postalar mevcuttur.

crony35

sayın heartmagic oncelıkle ılgı ve alakanız ıcın  tesekkurler.
dedıgınız dosyaya  ulastım  sımdı ne yapmalıyım. elımde mozılla yedegım var mozback up ıle aldıgım .  bunları  burdakı klasorleden bırıne mı yapıstırcam nasıl  olmalı acaba?

heartsmagic

Teorik olarak öyle olmalı. Hangi eposta yapısını kullanıyorsan ona göre yapacaksın yedeklemeni. Mesela benim epostalarım Imap dizini içinde yer almakta.

crony35

ubuntuda yenı  oldugum ıcın bunları nasıl yapıcam  bılmıorum.
elimdeki yedek  formatını  nasıl yüklüyeceğim? bu konuda yardımcı olurmusunuz

heartsmagic

@crony35, mozbackup nasıl bir yedekleme sistemine sahip bilemiyorum. Teoride Windows tarafındaki Thunderbird dizinindeki epostalarını tarif ettiğim yoldaki dizine aktaracaksın. Eğer ayarlarının da gelmesini istiyorsan aynı yolu kullanabilirsin sanıyorum.

Biraz daha bakındım, yapılacak başka şeyler de varmış. İki farklı anlatım (İngilizce):
http://fosswire.com/post/2008/03/migrate-your-thunderbird-emails-from-windows-to-linux/
http://blogs.law.harvard.edu/hoanga/2006/04/01/migrating-a-thunderbird-profile-from-windows-xp-to-linux/

Eğer İngilizce sorun olursa, buradan belirt lütfen. Elden geldiğince tekrar bakmaya çalışırız.

crony35

sayın  @heartmagic  artık size  sayın  hocam die hıtap etmek ıstıorum ılgınız ve alakanız ıcın çok tesekkur ederım.
ınanın bu anlattıgım sorun  benım ıcın önemlı olmasa bu kadar sızı yormak ıstemezdım. ancak dıl problemı var  ve  dedıgınız kaynaklardan  bır verım alamadım.
ben  su an  elımde  bulunan ve mozback up  formatında bulunan 450 mblık  klasoru  sızın  tarıf edecegınız dızıne kopyalasam ayarlar dahıl tum postalarım  gerı gelırmı  acaba ?
sabrınız ıcın tesekkurler

heartsmagic

Elindeki mozbackup'ta neler var bilemiyorum, bir dizine açıp bakarsan eğer irdelemeye çalışırız.
Ben normal şeklini anlatayım verdiğim bağlantılardan gördüğüm kadarıyla.

1. Windows tarafından kendine ait profile dizinini alma.
Eğer Windows XP kullanıyorsan:
C:\Documents and Settings\<Kullanıcı adın>\Application Data\Thunderbird\Profiles dizini,
eğer Vista kullanıyorsan:
C:\Users\<Kullanıcı adın>\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles
dizini altında falanca.default şeklinde bir dizin olacak. Bu dizin senin profil dizinin. Bunu bir yere alıp Ubuntu tarafına taşı.
Windows 7'de bu dizin nerededir bilemiyorum.

2. Ubuntu'da Yerler - Başlangıç Klasörünü aç. Ctrl+h ile gizli dizinleri göster de. Thunderbird'ü kurmuş ve bir kere açmışsan eğer burada bir tane  .mozilla-thunderbird dizini olacaktır. Bu dizinin başında nokta (.) vardır ve normalde gizli dizin olduğundan görünmez. Bu nedenle Ctrl+h yaparak görmeni istedim. Bu dizine gidip içindekileri sil. Ardından Windows tarafından aldığın falanca.default dizinini buraya kopyala.

3. Burada Yeni bir dosya oluştur. Adını profiles.ini yap. Aç metin düzenleyici ile. İçini şu şekilde doldur:
Alıntı Yap[General]
StartWithLastProfile=1
[Profile0]
Name=default
IsRelative=1
Path=falanca.default

falanca.default yerine senin profil ismin neyse bunu yaz. Kaydet ve kapat.

4. Kullanıcı izinlerini garantiye al. Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim'i aç:
chown $USER:$USER -R .mozilla-thunderbird
chmod 770 -R .mozilla-thunderbird

Ardından Thunderbird'ü aç. Bu işlemleri yaparken haliyle kapalı olsun kendisi.

crony35

hocam size nasıl teşekkür edicem bilmiyorum:)
ama oldu  elımdekı yedekler yuklendı .
cok saolun  hakkınızı  helal  edın.
şimdi mesela  format atmam  gerekirse pekı yedeği nasıl alıcam eger buda hallolursa  başka bi sorunum kalmıcak
şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Sorunun hallolmasına sevindim. Yedek almak için .mozilla-thunderbird dizinini arşivler ve sıkıştırırsın. Örneğin tar.gz olarak, örneğin .zip olarak. Daha sonra yeni kurulan sisteme aktarırsın. Sıkıştırıp sıkıştırmamak sana kalıyor, yedeklenecek dizin kısacası .mozilla-thunderbird. Gizli dizin olduğunu artık biliyorsun.

Konuyu etiketleyip, kapatıyorum.