Ethernet kablosu ile dosya transferi nasıl yapabilirim

Başlatan barış, 21 Temmuz 2010 - 09:35:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Herkese günaydın öncelikle. Arkadaşlar ben yeni bir netbook aldım. (içinde normal ubuntu var).
Masaüstü bilgisayarımdaki dosyaları bu yeni aldığım netbook'a ethernet kablosuyla aktarabilirmiyim? Böyle bir imkan var mı? Varsa nasıl yaparım, yoksa nasıl yapabilirim?

aybars

Aktarabilirsin ama cross kablo olması lazım.Eğer yoksa switch veya modem gibi bir cihaz kullanmalısın.

andirinli

Alıntı yapılan: barışubuntu - 21 Temmuz 2010 - 09:35:20
Herkese günaydın öncelikle. Arkadaşlar ben yeni bir netbook aldım. (içinde normal ubuntu var).
Masaüstü bilgisayarımdaki dosyaları bu yeni aldığım netbook'a ethernet kablosuyla aktarabilirmiyim? Böyle bir imkan var mı? Varsa nasıl yaparım, yoksa nasıl yapabilirim?

anladığım kadarıyla iki bilgisayarı arada swich olmadan doğrudan ethernet kartları ile birbirine bağlamak istiyorsun.
cross kablo yaparak bunu çözebilirsin. nasıl renk dizilimi yapılacağını aşağıdaki resimde görebilirsin.

Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

sem

Kendin yapmadan dışarda da temin edebilirsin, hatta elinde varsa kablo dene derim, çünkü benim elimde bulunan 3 tane ethernet kablosunun şansıma hepsi cross çıktı... Ayrıca, özellikle istemedim nedenini bilmiyorum neden cross fakat internete girerken de, veri alış verişi yaparken de bir sorun yaşamadım hiç... Ubuntu üzerinden denemedim bilmiyorum nasıl yapılır fakat yapabildiğinden eminim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

barış

Ozmo

wireless ile de yapabilirsin

pardon masaüstü imiş :)

barış

@ozmo, sadece tek bilgisayrda wireless var olur mu?

Ozmo

iki bilgisayarda olsaydı wireless ağ kurardın network managerden sambadan alırdın dosyalarını

heartsmagic

Yeni ağ kartlarıyla artık düz kablo ile de bağlantı sağlanabiliyor. Yakın bir zamanda öğrendim ben de bunu, sanırım bir sene oluyordur. Eğer masaüstü çok eski değilse ve elinde sadece düz kablo varsa şansını deneyebilirsin.

Ayrıca aynı ağa bağlanacaksa bu makineler biri kablo diğeri kablosuz olarak bağlansa da olur sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

O zaman ben demek ki bu şekilde yapabildim bilgisayarları bağlama işlemini, çünkü ayrıca cross kablo almadım... Doğrudan tanımışlardı birbirlerini çalışma gruplarını ortak atayınca... (Linux ile değil windows ile denemiştim önceden...)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mbt28

Arkadaşım benim açtığım bir başlıkta ayrıntılı olarak nasıl yapılacağı anlatılıyor araştırıp uygulayabilirsin. Şimdi zamanım olmadığınından bulup koyamıyorum buraya.

barış

tamam öbür bilgisayarı ethernet kablo ile netbook'u da wi-fi ile bağlasam nasıl bir bağlantı kurabilirim aynı modem üzerinden?

ufuk_k

Bu cihazlar aynı ağda olduklarında gerekli dosya paylaşımı izinleri paylaşım ayarlarından verirsen, ya da uğraşıp Samba ayarlarını yaparsan sorunsuz bir şekilde aktarım yapabilirsin. Yalnıza bir cihaz wifi ile bağlandığından aktarım hızı kablosuz modeminin ağdan kablosuz veri aktarım hızına bağlı olur (54 mbps, 100 mbps diye hızları oluyor).
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

barış

bu ayarları nasıl yapıcam peki bunu da söylermisiniz?

localhost

Windows da almak istedigin bir klasörü paylasima actiginda Ubuntu da Sistem>Ag altindan WIndows`a erisimi yaparsin. Paylasima actigin dosyalarida buradan Ubuntu ya kopyalarsin.
Linux LPIC1 - MCSA

barış

heartsmagic

NFS ile yapabilirsin bunu. Örnek bir fstab girişi:
192.168.1.5:/hangi/dizin/paylaşılacaksa  /media/hangi_dizine paylaşılacaksa   nfs   rw  0   0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dj_tallboy

Merhaba arkadaşlar,

Bir laptop'umda Ubuntu, diğer bilgisayarımda Windows 10 bulunmakta.

Ubuntu wifi ile internete bağlı, ancak Windows 10 kurulu laptop wifi veya ethernet ile internete bağlı değil. Windows'lu laptop'un internete bağlanmasını istemiyorum.

Ubuntu'dan Windows'taki sadece birkaç klasörü görüntüleyip dosya paylaşımı yapabilir miyim? Bunu ethernet kablosu ile yaparken Ubuntu'daki internet ile Windows da internete bağlanmış olur mu? Veya Ubuntu'dan iznim olmadan Windows'un diğer dosyalarına erişim sağlanabilir mi?

Amacım iki laptop arasında internet paylaşımı olmadan sadece dosya paylaşımı sağlamak. Örneğin Ubuntu'dan Gmail'e girip bir dosya indirip Windows'taki paylaşılan klasöre kopyalamak ve Windows'un internete girmesini engellemek. Bu mümkün mü?

mhmtkrktr

Windows ağ ayarlarıelle yapılandırma olarak seç ve DNS ayarı bölümünü boş bırak. Bu şekilde bilgisayar modem ve o modeme bağlı diğer cihazlarla bağlantı kurar fakat (paket geliş ve gidiş yönünde) internet erişimi olmaz.

Dosya paylaşımı konusunda bu başlık veya farklı başlıklarda öneriler bulabilirsin fakat ben sanırım çok fazla bilinmeyen bir yöntemi söyleyeyim. Yeni nesil modemlerin büyük çoğunluğu bu işi kendi üzerinden çözebiliyor. Modemin arkasında bir adet usb girişi olması gerekir. (tekrar belirteyim bu giriş eski modemlerde sadece usb internet bağlantısı için kullanılabilir. Dosya paylaşımını destekleyen güncel modem kullanıyorsan geçerli bir yöntem bu)

Bu USb bağlantısına ihtiyaç duyacağın boyutta bir bellek bağla. (harici HDD, Memory stick vb)
Modem arayüzünden belleği yerel paylaşıma aç.
Nautilus > Diğer konumlar > Sunucuya bağlan bölümünden istediğin zaman bağlantı kurabilirsin. İstersen bu yola kısayol da atayabilirsin. Windows 10 da oraya nasıl erişilir bilmiyorum ama araştırarak kolayca bulabilirsin sanıyorum.

Ben modeme sürekli bağlı 1TB HDD kullanıyorum. Tüm bilgisayarlarım ortak alan olarak orayı verimli bir şekilde kullanıyor. Özellikle farklı işletim sistemleri varsa en kolay yöntem bu olsa gerek. Birinde ki bilgiye diğerinden ihtiyaç duyarsan iki bilgisayarı da açma gerekliliği olmaması gibi avantajları da var .

dj_tallboy

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 20 Ocak 2018 - 01:49:41
Windows ağ ayarlarıelle yapılandırma olarak seç ve DNS ayarı bölümünü boş bırak. Bu şekilde bilgisayar modem ve o modeme bağlı diğer cihazlarla bağlantı kurar fakat (paket geliş ve gidiş yönünde) internet erişimi olmaz.

Dosya paylaşımı konusunda bu başlık veya farklı başlıklarda öneriler bulabilirsin fakat ben sanırım çok fazla bilinmeyen bir yöntemi söyleyeyim. Yeni nesil modemlerin büyük çoğunluğu bu işi kendi üzerinden çözebiliyor. Modemin arkasında bir adet usb girişi olması gerekir. (tekrar belirteyim bu giriş eski modemlerde sadece usb internet bağlantısı için kullanılabilir. Dosya paylaşımını destekleyen güncel modem kullanıyorsan geçerli bir yöntem bu)

Bu USb bağlantısına ihtiyaç duyacağın boyutta bir bellek bağla. (harici HDD, Memory stick vb)
Modem arayüzünden belleği yerel paylaşıma aç.
Nautilus > Diğer konumlar > Sunucuya bağlan bölümünden istediğin zaman bağlantı kurabilirsin. İstersen bu yola kısayol da atayabilirsin. Windows 10 da oraya nasıl erişilir bilmiyorum ama araştırarak kolayca bulabilirsin sanıyorum.

Ben modeme sürekli bağlı 1TB HDD kullanıyorum. Tüm bilgisayarlarım ortak alan olarak orayı verimli bir şekilde kullanıyor. Özellikle farklı işletim sistemleri varsa en kolay yöntem bu olsa gerek. Birinde ki bilgiye diğerinden ihtiyaç duyarsan iki bilgisayarı da açma gerekliliği olmaması gibi avantajları da var .

Bilgi güvenliği açısından modeme harddisk takıp oradan dosya paylaşmak sorun olmaz mı? Amacım ofisimde bulunan Windows 10'daki dosyalarıma internet üzerinden erişimi engellemek.