Wine nasıl kullanılır?

Başlatan Haplo, 21 Temmuz 2010 - 02:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haplo

Wine yükledim. Wine ile program da yükledim. Ama Wine'ı nasıl kullanacağım? Araştırdım ama wine kullanımında neler yapılmalı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mesela Wine'ın uygulamalarda olduğu söyleniyor ama uygulamalarımda wine yok. Kurduğum program nereye kuruldu bilmiyorum. Nereden çalıştıracağım bilmiyorum. Vesaire vesaire. Daha önce wine yüklediğimde de kullanamamıştım. Güzel bir kullanım rehberi hoş olmaz mıydı?

aybars

Menüye ekliyor wine'ı.Orada wine ile yüklenen programlarda bulunuyor.Eğer orada bulamazsan terminalde kullanıcı dizinin altında .wine isimli dizine geçip wine ./Program adı.exe şeklinde çalıştırabilirsin.
Birde Playonlinux adlı programı incelemeni tavsiye ederim.

Haplo

Applications > Diğer altında buldum C: Drive yazıyor. Program çalışıyor ama sesi yok (Synthasia). Neyse bir de önerdiğin programı deneyeyim. Arayüzünü daha kullanışlı buldum screenshot dan gördüğüm kadarıyla.

Dilek

merhabalar ben wine da hiç bir proğramı çalıştıramıyorum. Araştırmalarıma göre proğram çalıştırmak çok basit; üzerine tıkla çalışsın ama olmuyor. Wine ile birlikte çalıştırıyorum hiçbirşey yapmıyor sanki çalışacakmış gibi imleç hareket ediyor ama sonra kayboluyor. Ayrıca sağ tıklayıp erişim haklarından bir proğram gibi çalışmasına da izin verdim. Daha başka önerileriniz varsa bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Konsoldan proğramı çalıştırınca ise;
dilek@ubuntu:~/Downloads$ wine wlsetup-web.exe
fixme:heap:HeapSetInformation (nil) 1 (nil) 0
fixme:advapi:RegisterTraceGuidsW (0x458998, (nil), {062bac7d-382f-4e19-bb21-e164b775245a}, 5, 0x32fcd0, (null), (null), 0x4b8f78,)
fixme:reg:GetNativeSystemInfo (0x32f414) using GetSystemInfo()
fixme:msxml:domdoc_QueryInterface interface {7fd52380-4e07-101b-ae2d-08002b2ec713} not implemented
fixme:msxml:domdoc_QueryInterface interface {7fd52380-4e07-101b-ae2d-08002b2ec713} not implemented

bu hataları alıyorum.

aybars

Sadece bu programda mı hata alıyorsunuz yoksa bütün programlarda bu şekilde hatalar çıkıyor mu ?Çalışacağından emin olduğunuz bir program ile dener misiniz ?

Dilek

farklı proğramlarda da denedim şimdi hepsi aynı hatayı vermiyor ama sonuç aynı yine de hiçbirini açamadım(notepad hariç) ki zaten o da wine proğramını yüklediğim zaman wine programlarının içindeydi. Mesela; windows media player için denedim orjinal ürün değil hatası verdi. 10 parmak yazılımı yüklemeye çalıştım yarıda kesip tekrar kur'u çalıştır hatasını aldım.

aybars

Windows media player için böyle bir hata vermesi normal.Mesela birde Google Chrome'un windows versiyonunu indirip deneyin.

zeitgeist

Aslında Wine başlıklarında bir çok defa bahsedildi benzer meselelerden ama kısa bir özet geçelim. Wine ile her Windows tabanlı uygulama çalışmaz. Hangi uygulamaların ne derece başarılı çalıştığı Wine sitesinden öğrenilebilir.

Bir kaç pratik bilgi de geçeyim: Sisteminizde Windows+Ubuntu kullanıyorsanız Windows bölümüne giderek çalıştırmak istediğiniz uygulamayı Wine ile açmayı da deneyebilirsiniz; yani Wine ile uygulamayı kurmak zorunda değilsiniz, tabi her uygulama için geçerli değil bu. Ayrıca yine forumda bolca bahsi geçtiği üzere sorun çıkaran .exe uygulamalarında dosya özelliklerine girerek "bir program gibi çalışmasına izin ver" değişiklğini yapmak da faydalı olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Dilek

evet windows+ubuntu kullanıyorum ve windows bölümünden neredeyse bütün proğramları çalıştırmayı denedim ama sonuç alamadım ayrıca wine hakkındaki diğer yazıları da okudum forumdaki zaten benim şu an ihtiyacım olan tek windows proğramı "windows live photo editor" linux de bu proğram kadar iyi foto düzenleyebileceğim proğram bulamadım ve konsoldaki hataları da üstteki iletime eklemiştim. O sorunlar üzerine yoğunlaşırsam benim için daha anlamlı olacak ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..
Şimdiden Teşekkürler...

hitokiri

Alıntı Yap
evet windows+ubuntu kullanıyorum ve windows bölümünden neredeyse bütün proğramları çalıştırmayı denedim ama sonuç alamadım ayrıca wine hakkındaki diğer yazıları da okudum forumdaki zaten benim şu an ihtiyacım olan tek windows proğramı "windows live photo editor" linux de bu proğram kadar iyi foto düzenleyebileceğim proğram bulamadım ve konsoldaki hataları da üstteki iletime eklemiştim. O sorunlar üzerine yoğunlaşırsam benim için daha anlamlı olacak ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..
Şimdiden Teşekkürler...
windows programları konusunda cahil sayılırım ama gimp bu ihtiyacını karşılıyabilirr bana kalırsa deneme fırsatın olmuşmuydu ?
sudo apt-get install gimp
http://www.gimptr.com/ burası da yardımcı olabilir alışma aşamasında belki  :-\

ufuk_k

Sanırım arkadaş fotoğrafları organize etme ve ufak düzenlemeler yapmak için bir uygulama arıyor. Dediği uygulamaya dair Google'da bir şey bulamadım. Ancak Ubuntu'da f-spot, Picasa gibi uygulamalar işini görür gibi.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Dilek

ben de biraz araştırdım ve en iyisi f-spot diyor geneli fakat ben pek sevemedim şimdi de gimp kurdum umarım bu işime yarar. Teşekkürler...

rafet55

şimdi centos için wine kurulumu yapmak lazım windows 98 çalıştıramayacağın program yok eski sürümleride araştır kesin işine yaricak program bulacaksın

yum install wine wine-openal

heartsmagic

Konunun neresinde Centos geçiyor?

@rafet55, sanırım bu düzeltme yaptığım dördüncü iletin. Dağıtım faşisti değilim, Centos da dağıtımdır benim gözümde, Ubuntu da, Gentoo da, X bir başkası da. İtirazım doğrudan sana, yanlış anlaşılmasın.

Genelde de insanları bu kadar doğrudan düzeltmemeye gayret gösteririm ancak gereksiz yere ileti kasıyormuşsun hissi veriyorsun karşı tarafa. Diğer başlıkta söylediğim üzere önce pişelim, sonra dinleyelim/okuyalım, ardından öneri sunalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.