ubuntu kök dosya sistemi hatası

Başlatan Mmuratts, 20 Temmuz 2010 - 22:26:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mmuratts

meraba arkadaşlar ilk defa ubuntu kuruyorum. bölümleri hazırla kısmına geldiğimde hiç bir bölüm gelmiyor ve ileri dediğimde ise
Alıntı YapHerhangi bir kök dosya sistemi tanımlı değil.

Lütfen bölümleme menüsünü kullanarak bunu düzeltin.
böyle bir hata veriyor forumda araştırdım ama pek anladığım birşey bulamadım. Şimdiden teşekkürler

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mmuratts

bytan

Alttaki ile diskin görünüyor mu?

sudo fdisk -l

Disk bölümlerini görmemesiyle ilgili geçmişte başlıklarımız vardı.  Ubiquity uygulamasının böceği olarak karşılaşıyorduk bu durumla. Ancak 10.04 ile daha az karşılaştık, kimilerini alternate.iso ile çözdük kimilerini şu an hatırlayamadığım bios üzerinden bir ayarla. Forumda bulabilirsem aktarırım.

Bu arada indirdiğin iso'nun md5sum kontrolünü yapıp düşük hızla yazdırdın cd'ye değil mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Ubuntu kurulu olmadığı için "sudo fdisk -l" komutunu Canlı CD ile verecek değil mi?

Bir de /dev/sda gibi bir şey de mi yok... Komple mi boş yoksa /dev/sda1 || /dev/sda5 gibi bölümleri mi yok?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Mmuratts

komple boş hocam

ubuntu konusunda acemiyim söylediklerinizden hiçbirşey anlamadım

sem

bytan sizden komut çıktısı istemiş. Fakat sizde Ubuntu kurulu olmadığı için ancak Canlı CD ile sisteme Ubuntu ile giriş yapabilirsiniz. Onu demek istedim orada.  Canlı CD ile sisteme bağlandıktan sonra, uygulamalar->donatılar->uçbirime gelerek bytan'ın size verdiği komutun çıktısını buraya geçin isterseniz... Belki durum daha netleşir ve bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler... Umarım çözülür sorununuz, kolay gelsin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Mmuratts

dediğiniz gibi yapmıştım zaten biraz geç düştü :)

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x444a4449

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        4608    37013728+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            4609       19457   119274592+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            4609       15937    91000161    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           15938       19456    28266336    7  HPFS/NTFS

komut böyle

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Temmuz 2010 - 23:44:04

sorunuma çare olcak yok mu :( çok acildi

heartsmagic

Ortada bir Linux bölümü yok. Sen yer açıp Linux için ext4 gibi bir bölüm biçimledin mi? Buradan bakınca yapmamışsın gibi görünüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mmuratts

biraz acemiyim hocam dediğiniz gibi birşey yapmadım harddiskimde F diye boş alanım var tam olarak açıklarsanız sevinirim taşınabilir harddiskimi taktığımda o bölüm çıkıyor.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html

Ayrıca Wiki'mizdeki kurulum belgesini tekrar gözden geçir bence.

Ancak, harici diske kuracaksan olay değişir. Forumdaki harici diske kurulum başlıklarına göz gezdirmelisin.

Mmuratts

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html

burdaki gibi birşey yapıcam galiba ama ubuntudan anlamadığım için sorunu çözemiyorum taşınabilir harddiske kurmycam sadece orda oluyor ama normal harddiskte olmuyor kök dizin filan anlamadım biraz detaylı bir şekilde anlatırsanız çok sevinirim 2 gündür uğraşıyorum. Biraz önce pardus kurmayı denedim kurulum 15 dkda gerçekleşti ama ubuntu olmuyor :(

heartsmagic

@Mmuratts, iki önceki iletinde taşınabilir diskinden bahsetmişsin. Benim kafam karıştı. Eğer normal kurulum yapacaksan sana bir önceki iletimde verdiğim iki bağlantı ve Wiki'deki kurulum belgesi yeter de artacaktır. Soruları azaltmak ve her şeyi yeniden anlatmamak için o başlıklar oluşturuldu. Sen kafana ne takıldığını, nereyi yapamadığını söylemedikten sonra tekrar başa dönmüş oluruz.

Mmuratts

şimdi hocam şöyle bi sorunum var kurulum ekranında saat tarih vs ayarları yapıyorum

şu kısım boş olarak geliyor oradaki hiçbir kutucuğu işaretleyemiyorum tek sorunum bu birçok şey denedim ama yapamadım .

eribol

Aslında resimde herşey açık. Diyelim ki /dev/sda1 seçtiniz. Alt tarafta Değiştir seçip Bağlama noktası olarak "/" seçersiniz. İşte /dev/sda1 kök dizin oldu. Tabii yine değiştirden formatını değiştirebilirsin. Ayrıca Biçimlendir kısmında tik var ise kurulumdan önce o bölümler formatlanır haliyle. Ve yine seçtiğiniz bölümü silmek için de Sil düğmesine tıklarsınız. Silinen bölümde yeni bir bölüm oluşturmak için Değiştir düğmesi ile boyut ve format türü belirlenir.

Mmuratts

hocam anlatamıyorum galiba o resimdeki hiçbirşey yok bende tamamen boş değiştir sil geri al seçimleri etkin değil /dev/sda bunlar yok

sem

Harddiski tanımıyor yani hiç... Ben resim ile kendi ekranınızı paylaştığınızı sanmıştım, eribol da öyle düşündü herhalde... Virtualbox ile alakalı bir sorun mu acaba, hiç deneyimim olmadı virtualbox  ile... Bilen arkadaşlar umarım yardımcı olabilirler... Kolay gelsin...
Burası dünya?

Mmuratts

teşekkür ederim hocam 3 gündür çözümünü bulamadım bir tek benim başıma geliyor galiba :(

heartsmagic

Makinede Windows 7 mi kurulu? Disk bir bütün olarak mı görünmekte?
Eğer öyleyse:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21228.msg255895.html#msg255895
ve sonrası.

Ayrıca bir resim görsek sorun ile ilgili fena olmaz.

Mmuratts

bilgisayarımda xp kurulu disk hiç bir şekilde gözükmemekte resim şuan koyamam ama
http://wiki.ubuntu-tr.net/images/thumb/6/63/Resim8.png/500px-Resim8.png

aygıtın altı komple boş hiçbirşey çıkmıyor üsttekide aynı şekilde hiçbirşey etkin değil

heartsmagic

Ne yazık ki bir ekran görüntüsü görmeden doğrudan yorum yapamıyorum. Ancak normal şartlarda oranın boş olmaması lazım. Gparted uygulaması ile bir bakabilirsin durumu kuruluma geçmeden önce.

Mmuratts

hata resimleri şu şekilde

600) {this.width=600; this.alt='Resmi gerçek boyutunda görmek için üzerine tıklayın..';}" onmouseover="if(this.alt) this.style.cursor='pointer';" onclick="if(this.alt) window.open('http://i31.tinypic.com/a9ycl.png');">

ileriye tıkladığımda ise

600) {this.width=600; this.alt='Resmi gerçek boyutunda görmek için üzerine tıklayın..';}" onmouseover="if(this.alt) this.style.cursor='pointer';" onclick="if(this.alt) window.open('http://i31.tinypic.com/334hnd1.png');">

Gpardet ekranı ise burada

600) {this.width=600; this.alt='Resmi gerçek boyutunda görmek için üzerine tıklayın..';}" onmouseover="if(this.alt) this.style.cursor='pointer';" onclick="if(this.alt) window.open('http://i26.tinypic.com/akv4nd.png');">

disk ekranı

600) {this.width=600; this.alt='Resmi gerçek boyutunda görmek için üzerine tıklayın..';}" onmouseover="if(this.alt) this.style.cursor='pointer';" onclick="if(this.alt) window.open('http://i30.tinypic.com/2wp79l2.png');">
sanırım bunlar yeterli olur

heartsmagic

Evet durum bir garip. Gparted görmüş bölümleri ancak kurulum uygulaması görmemiş. Beklemene rağmen görmüyor mu?
İndirdiğin ISO'nun md5 bütünlüğünü denetlemiş miydin? Eğer o da tamsa ne yazık ki aklıma Alternate ISO'dan başka bir şey gelmiyor.