[Çözüldü] acer 5920-donanımım ile ilgili bir problem olurmu???

Başlatan numberpi, 26 Haziran 2008 - 09:27:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

numberpi

arkadaşlar merhaba
uzun süredir linux sürümleriyle ilgilenmeme çeşitli bilgisayarlara ve kendiminkine kurmama rağmen hiç birinide donanımımın tamamını tanıyamadı belki bir yolu var ama ben hiç linuz kullanmadığım ve bilmediğim için fazla kurcalamadım windowsa geri döndüm...aşağıda donanımımın ayrıntılarını vereceğim sizden ricam tamamen sorunsuz bir ubuntu kurulumu yapabilirmiyim?* ya da hangi dağıtım daha uygun performanslı ve kullanışlı olur bu konuda tavsiye istiyorum...artık öğrenelim şu linux ı! ;)
acer 5920 t7500 250gb hd olan versiyon diğer konuda bir arkadaş kurabildiğini söylemiş ama fazla ayrıntı yok bu yüzden emin olmak istiyorum download etmeden önce malum kota :S
intel c2d santarosa t7500 2.2 ghz işlemci
2 gb ram
nvidia geforce 8600M GT 256 MB ekran kartı
250 gb samsung harddisk
en önemlisi olmazsa olmaz intel 4965 kablosuz ağ birimi...802.11 a/b/g/n destekli(back track dahil hiç bir dağıtımda çalışmadı şimdiye kadar ve çok önemli benim için!)
broadcom bluetooth 2.0+EDR usb dongle
Broadcom Netlink gigabit ethernet
acer crystal eye web cam (Suyin Optronics CORP. üretimi)
Ricoh Company üretimi kart okuyucu
Realtek High Definition ses kartı
ve birde firewire üzerinden kullandığım wd my book home edition harici diskim var firewire çıkışımda ricoh company üretimi

bunların yanı sıra ihtiyacınız olan bir bilgi varsa hemen bakarım...

son olarak linux kullanmayı hiç bilmediğimi lütfen göz önünde bulundurunuz...birde 64 bitlik sürümü kullanmak istiyorum sorun olurmu * ya da tavsiye edermisiniz?
ilgilenecek arkadaşlara gerçekten çok teşekkür ederim şimdiden;)

izzetguntalaz

En sağlamı denemek. Bu arada forumu iyice incelerseniz iyi olur. Çok yararlı bilgiler var.

erginemr

Sistem özellikleriniz iyi. Pek çok seçenek olmasına rağmen, kolay kullanılabilir şu andaki Ubuntu türevlerinde kablosuz bağlantı olması sorununu göz önünde bulundurarak; kolay kullanımlı masaüstü olarak KDE / Gnome, kullanıcı dostu dağıtımlar olarak da:
1- Linux Mint (Gnome)
2- PC Linux OS (KDE)
çalışan CD'lerini İnternet'ten indirerek performans ve donanım tanıma açısından bilgisayarınızda denemenizi öneririm.

numberpi

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Haziran 2008 - 09:42:24
Sistem özellikleriniz iyi. Pek çok seçenek olmasına rağmen, kolay kullanılabilir şu andaki Ubuntu türevlerinde kablosuz bağlantı olması sorununu göz önünde bulundurarak; kolay kullanımlı masaüstü olarak KDE / Gnome, kullanıcı dostu dağıtımlar olarak da:
1- Linux Mint (Gnome)
2- PC Linux OS (KDE)
çalışan CD'lerini İnternet'ten indirerek performans ve donanım tanıma açısından bilgisayarınızda denemenizi öneririm.

kırmızı cümlendeki ifadeyi tam olarak anlayamadım..."kablosuz bağlantı sorunu olması" ya da "kablosuz bağlantı olmaması sorunu" mu demek istediniz acaba?
eğer öyleyse ubuntu ile birlikte wireless kullanamazmıyım?benim için en önemli mevzu bu :S

@izzetguntalaz
şimdiye kadar birkaç dağıtım denemiştim ama bir çoğunu dört dörtlük çalıştıramadım ve aştığım kota yanıma kaldı bu yüzden riske atmak istemiyorum çok fazla...gerçi bilmiyorum belki kendim elle driver kurarak bu sorunları aşabilirdim ama nasıl kurulduğunu yada nerede linux driverları bulabileceğimide bilmediğim için beceremedim ve açıkçası kimseden yardımda alamadım...
Forumda çok yararlı bilgiler va gerçekten yavaş yavaş inceliyorum ama öncelikle sistemi düzgün çalıştırabilecekmiyim bunu öğrenmem gerekiyor...Teşekkürler!..

erginemr

Evet, ne yazık ki Ubuntu ve diğer Debian tabanlı dağıtımların güncel sürünlerinde bazı WiFi kartların çalışmaması, çalışsa bile bağlantı kopması sorunu var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1925.0

Bunu öğrenmenin en iyi yolu internetten Ubuntu Hardy Heron 8.04 veya Linux Mint 5.0 Elyssa Live CD'sini indirerek bir CD'ye yazmak ve kendi bilgisayarınızda denemek. Bu sayede sistemi kurmadan önce bilgisayarınızda Linux'un bir test sürüsünü yapmış olursunuz.

erginemr

Kota aşımı sorunu için de önerim; yanınıza yüksek kapasiteli bir hafıza çubuğu alarak, hızlı bağlantısı olan bir İnternet Cafe'ye gitmeniz ve Çalışan CD'lerin ISO dosyalarını USB bağlantılı bir bilgisayardan indirip hafıza çubuğuna kaydetmeniz...

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: numberpi - 26 Haziran 2008 - 11:25:09
Alıntı yapılan: erginemr - 26 Haziran 2008 - 09:42:24
1- Linux Mint (Gnome)
2- PC Linux OS (KDE)

kırmızı cümlendeki ifadeyi tam olarak anlayamadım..."kablosuz bağlantı sorunu olması" ya da "kablosuz bağlantı olmaması sorunu" mu demek istediniz acaba?
eğer öyleyse ubuntu ile birlikte wireless kullanamazmıyım?benim için en önemli mevzu bu :S

@izzetguntalaz
şimdiye kadar birkaç dağıtım denemiştim ama bir çoğunu dört dörtlük çalıştıramadım ve aştığım kota yanıma kaldı bu yüzden riske atmak istemiyorum çok fazla...gerçi bilmiyorum belki kendim elle driver kurarak bu sorunları aşabilirdim ama nasıl kurulduğunu * ya da nerede linux driverları bulabileceğimide bilmediğim için beceremedim ve açıkçası kimseden yardımda alamadım...
Forumda çok yararlı bilgiler va gerçekten yavaş yavaş inceliyorum ama öncelikle sistemi düzgün çalıştırabilecekmiyim bunu öğrenmem gerekiyor...Teşekkürler!..

Kotalı interneti olan arkadaşlar evden iso indirmesin.
Flash belleğiniz varsa cafelere gidin.
Örneğin bizim sokaktaki cafede çift 4mbit var. 700mb bir iso yu 20 kusur dakikada indiriyorum. Ödediğim ücret 50 ykuruş.  :D

numberpi

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Haziran 2008 - 11:45:39
Evet, ne yazık ki Ubuntu ve diğer Debian tabanlı dağıtımların güncel sürünlerinde bazı WiFi kartların çalışmaması, çalışsa bile bağlantı kopması sorunu var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1925.0

Bunu öğrenmenin en iyi yolu internetten Ubuntu Hardy Heron 8.04 veya Linux Mint 5.0 Elyssa Live CD'sini indirerek bir CD'ye yazmak ve kendi bilgisayarınızda denemek. Bu sayede sistemi kurmadan önce bilgisayarınızda Linux'un bir test sürüsünü yapmış olursunuz.

bahsettiğim bilgisayarımda daha önceden kubuntu kurmayı denemiştim ancak cd den boot edip çıkan menüden start or install kubuntu deyip yüklemeyi biraz bekledikten sonra busybox hata vermişti oysa diğer bilgisayarlarda çalışıyordu cd...bu olayın kaynağı ne olabilir?gerçi ozaman kubuntu forumlarından birine danışmıştım cd sağlamda olsa bazen olabiliyor başka bir cd ile denersen olacaktır fln demişlerdi...buarada o cdyi pc dergilerinden birinden edinmiştim...
sonuçta denemekten başka bir çare yok gibi duruyor...
verdiğiniz linki inceledim bazı kartların çalıştığı yazılmış acaba bu kartların listesi varmıdır?veya 4965 kart kullanıp bağlantı kurabilmiş bir arkadaş.zaten wpa veya wpa2 koruması yok modem bağlantımda.
peki wifi dışında tanınmayan bir donanım olursa driver bularak yükleme çözme ihtimalim varmı?yoksa olmayınca olmuyormu?eğer varsa o konuda bilgi edinebileceğim bir link * ya da açıklama verirseniz iyi olur.

heartsmagic

Öncelikle belirteyim bu kablosuz ağ meselesi Ubuntu'yu aştı. Güncel gelen tüm dağıtımlar birer birer etiklenmeye başladılar.
@numberpi, senin yapacağın en güzel şey denemek olur. Bir başlık altında o kadar çok donanım sığdırılmış ki bunları senin için araştırmak bir kamyon yük demektir. Kullanan birilerini beklersen de bir mevsim geçer aradan. O nedenle indir, kur, kurcala. Sıkıntı yaşadığın bir donanımın çözümü varsa zaten insanlar sana yardımcı olacaklardır.

Fakat müsaadenle sormak istiyorum, Linux bilmeyen birisi neden Backtrack kurar? Evet biliyorum sadece onu denememişsin ancak merakımı celbetti. Nerede duydun, kim tavsiye etti vs.?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

numberpi

evet bir çok dağıtım denedim hiç birinden memnun kalmadım...backtrack ı chip dergisinde incelemiştim.usb üzerinden çalışması vs. dolayısıyla denedim ama hem wireless kartımı tanımadı hemde çok ağır çalışıyordu...dolayısıyla fazla ömrü olmadı!
tabi beraberinde barındırdığı programlarda merakımı celbetmedi değil kismet, airdump gibi programlarla kendi wirelessımı kırmayı denemiştim biaralar beceremedim :Dama sanırım vista da denediğim için olmadı çünkü wep şifre koymuştum ve vistanında genel olarak wep şifrelerle bir uyumsuzluğu var...e wepi yapamadan wpa yı denemekte biraz mantıksız! ;D

heartsmagic

Bir dergide verildiği için denemiş olmana sevindim. Çevrede bazen sadece Backtrack için destek isteyenleri gördüğümde avam diliyle "uyuz" oluyorum da o nedenle sormuştum. Bazen Linux'un amacı dışında işlerle uğraşıyor insanlar, hoş değil.

numberpi

arkadaşlar sonunda ubuntuyu indirdim ve kurdum ama kurarken 7/7 son adımda gelişmişe bastım ve GRUB u sadece ext3 olarak belirlediğim partitionun başına kurdum eğer kaldırmak istersem sorun olmasın diye ama böyle olunca direk vistanın boot dosyası işleme girdi ve GRUB çalışmadı...xp olsa yada ubuntu ntfs üzerine kurulsa hallederdim windows ile ama ext3 olduğu için sanırım vistanın seçeneklerinden dual boot ayarlayamıyorum...
konu değişti ama bu başlıktan devam edeyim dedim...
şimdi kurduğum ubuntuyu sildim tekrar kuracağım...ama bu sefer GRUB u harddiskin başına kuracağım.sizze şunu sormak istiyorum GRUB u daha önce harddiskin başına kurduğumda bitürlü kurtulamamış ve bütün sistemi formatlamak zorunda kalmıştım...eğer şimdi GRUB u aynı şekilde kurarsam ve daha sonra ubuntuyu kaldırırsam GRUB u da sorunsuz kaldırıp yerine windowsun boot sistemini geri getirebilirmiyim?
melesef burdada önemli bir nokta var...Şuanki boot ayarlarımı kaybetmemem lazım çünkü notebookta 9 gb lık açılışta alt+f11 e basarak çalıştırdığım recovery bölümü ve power tuşundan bağımsız bir medya tuşu ile çalışan kısıtlı (sadece media center olarak çalışan diğer tüm özellikleri kapatılmış) bir xp var...
bütün bunları grub ile seçip çalıştırabiliyorum daha önce denemiştim ama eğer grubu kaldırırsam sorun çıkar...bu yüzden önlem almak istiyorum...
not:eğer ubuntuyu kaldırırsam GRUB uda illa kaldırmak istememin sebebi alt+f11 ve media tuşunun işlevini geri getirebilmek istememdir.
gerçekten gece gece çok karışık bişeyler yazdım ama umarım size çok zahmet verecek şeyler değildir...

heartsmagic

fixmbr ile mbr sıfırlanır ama senin istediklerin nedir, nasıl şeylerdir bilemiyorum.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: numberpi - 27 Haziran 2008 - 01:20:51
arkadaşlar sonunda ubuntuyu indirdim ve kurdum ama kurarken 7/7 son adımda gelişmişe bastım ve GRUB u sadece ext3 olarak belirlediğim partitionun başına kurdum eğer kaldırmak istersem sorun olmasın diye ama böyle olunca direk vistanın boot dosyası işleme girdi ve GRUB çalışmadı...xp olsa * ya da ubuntu ntfs üzerine kurulsa hallederdim windows ile ama ext3 olduğu için sanırım vistanın seçeneklerinden dual boot ayarlayamıyorum...
konu değişti ama bu başlıktan devam edeyim dedim...
şimdi kurduğum ubuntuyu sildim tekrar kuracağım...ama bu sefer GRUB u harddiskin başına kuracağım.sizze şunu sormak istiyorum GRUB u daha önce harddiskin başına kurduğumda bitürlü kurtulamamış ve bütün sistemi formatlamak zorunda kalmıştım...eğer şimdi GRUB u aynı şekilde kurarsam ve daha sonra ubuntuyu kaldırırsam GRUB u da sorunsuz kaldırıp yerine windowsun boot sistemini geri getirebilirmiyim?
melesef burdada önemli bir nokta var...Şuanki boot ayarlarımı kaybetmemem lazım çünkü notebookta 9 gb lık açılışta alt+f11 e basarak çalıştırdığım recovery bölümü ve power tuşundan bağımsız bir medya tuşu ile çalışan kısıtlı (sadece media center olarak çalışan diğer tüm özellikleri kapatılmış) bir xp var...
bütün bunları grub ile seçip çalıştırabiliyorum daha önce denemiştim ama eğer grubu kaldırırsam sorun çıkar...bu yüzden önlem almak istiyorum...
not:eğer ubuntuyu kaldırırsam GRUB uda illa kaldırmak istememin sebebi alt+f11 ve media tuşunun işlevini geri getirebilmek istememdir.
gerçekten gece gece çok karışık bişeyler yazdım ama umarım size çok zahmet verecek şeyler değildir...

Bu bahsettiğiniz şeyi az çok anladım.

Ben çok win***s bilgisine sahip biri değilim.

Ama şunu söylüyeyim. Grub u kaldırmak için diğer verilerinizi kaybetmenize gerek yok.

Xp de mbr yazmayı biliyorum. Ama vi**a da nasıl oluyor bilmiyorum.

Birde kızdığım diğer konu lap top üreticiler her geçen gün bişeyler icat etmeye başladılar. Diyorsun ki diskimin üzerinde recovery bölüm var.

Bu nereden çıktı ! Sanırım sizin sisteminiz için özelleştirilimş bir win image ıdir diye düşünüyorum.

Birde açılışta bunun seçeneği geliyor diyorsunuz. Bu açılış mbr den mi yoksa bios tan mı onu kestiremedim.

Sonuç: Sisteminiz hakkında bilgi sahibi olun. Bilgisayarı aldığınız yerden yardım isteyin.
Ubuntu kurmak suç değil. Kullanıcılar neden çekiniyor ben anlamıyorum. Ha açılıştaki ubuntu grub unu istemiyormusun,
gideceksin bilgisayarı aldığın yere kardeşim hallent diyeceksin. Adamlar servet kazanıyor lap top işinden desteğe geldimi ses yok !
Bu forumda kimse beş kuruş para almıyor, gel gör ki herkeze yardım ediyoruz.

Önemle şunu vurguluyorum. Ubuntu nun grub unu mbr den silmek için sisteminizi formatlamanıza gerek yok !

numberpi

gerçketen haklısın ama elden ne gelir??servise götür fln demişsin ama adamlar alet bozulduğunda bile destek veremiyorlar böyle birşeyi düşünemiyorum bile...ki onlar beceremezlerde zaten sanmıyorum ki koca serviste bu işlerden anlayan birileri olsun adamlar herşeye basıyolar formatı kullanıcı istesede istemesede...sonra format ücreti nedir efendim 60$+KDV :-Xsanki yeni lisansli windows aldık...
buarada evet harddiskimdeki image ı çalıştırdığımda bilgisayar ilk günki haline dönüyor driverlar vs. hepsini hallediyor...iyi yanlarıda var kötü yanlarıda...örneğin evde olmadığpın bir anda windows çökerse yarım saatte halledebiliyorsun cddvd olmadan ama hiçbir ayarlama fixmbr vs de yapamıyorsun yada harddisk partitionlarını bile seçemiyorsun alt+f11 e basınca ypayımmı diyor yap dersen başka hiç bişi sormuyor...
bazı linuxlarda ntfs desteği var sanırım ubuntuda ntfs yada windowsun tanıyacağı herhangi bir dosya biçiminde kurulabiliyorumu?sanırım eğer kurulursa bu sorunu windowsun boot ayarları ile halledebileceğim...
bir sorum daha var GRUBu sadece linux yüklü partitionun başına kurunca neden açılışta çalışıyor?eğer çalışmıyacaksa neden böyle bir seçenek var?buda kafamı karıştırdı...

izzetguntalaz

Ubuntu ntfs bölümlere ulaşabiliyor.

Grub konusu şöyle, hem win hem de ubuntu ya ulaşmak için grub u diskin başına yazdırmak zorundasın.

Grub u kurduğun bölümün başına yazdırman sana bir yarar sağlamaz.

Durumu az çok sen anlamışsın aslında.

numberpi

sonunda ayarladım...şuan wifi yi tanımadı ubuntu ama uğraşıyorum birkaç döküman buldum deniyeceğim...gerçi nedense kabloylada bağlanamadım sanıım ayarları beceremedim ama azimliyim ;D
nasıl yaptığımıda bir iki gün içinde ayrı bir konu olarak açıklamayı düşünüyorum çünkü gördüğüme göre GRUBtan kurtulmayı denerken sistemini çökerten çok arkadaş var daha sonra onarma ve fixmbr deneyip yapamayanlar var onlar için iyi olur...
herkese teşekkürler yardımları için ben ubuntuya dönüp şu wirelessı yapmaya çalışıcam...

heartsmagic