Laptopa Kurduğum Ubuntu Açılmıyor

Başlatan selimege, 18 Temmuz 2010 - 23:16:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selimege

Laptop ta 90.04 yüklü iken 10.04'e yükselttim fakat touchpadi klavyesi ve mouseler çalışmıyor, ne yapmalıyım, CD denmi yüklemeliyim? Şifre ekranında takılı kaldı.

eribol

Grub ekranında en son kurulan kernel ile mi açıyorsunuz? Eski kernel ile açıyorsanız bazı donanımlar sorun çıkarabilir(tersi de mümkün). Ancak kalvye çalışmıyorsa durum değişir bir miktar.

selimege

Şimdi de ekran koruyucu giriyor devreye. Klavye çalışmıyo, toucpad çalışmıyor, mouse çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2010 - 23:21:42

Grub ekranı hala 90.04 olarak açılıyor.

eribol

Bir önceki sorumu tekrarlayayım. Grub ekranında en üstteki seçenek ile ubuntuyu başlatıyor musunuz? Bir de ben yükseltmenin sağlıklı olduğundan süphelenmeye başladım. Eğer yapabilirseniz Canlı cd ile sistemi açıp chroot komutu ile sistemi tekrar yükseltmeyi deneyebilirsiniz. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Yeniden_Grub2_Kurulumu adreste mesela grub kurulumu yapılmış. Siz bunun yerine yükseltme komutunu kullanacaksanız. Takıldığınız yer olursa buradan sorabilirsiniz.

selimege

Grub ekranının en üstünde 90.04 olarak görünüyor ve oradan açmaya çalışıyorum, yükseltme sırasında menü list ile ilgili bitakım uyarılar geldi hepsinde ileri dedim başka yükseltme sırasında bir uyarı gelmedi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2010 - 23:57:25

Bu arada canlı CD ile wireless mouse ve toucpad çalışıyor.

eribol

Yükseltme gruba sağlıklı yansımamış olabilir. Yeniden Grub2 Kurulumu başlığına bakın. Grubu sağlıklı bir şekilde kurarsanız belki sorun çözülür.

Düzeltme: 90.04 değil 9.04 olması lazım.(2009'un 9'unu ifade ediyor)

selimege

Yazım hatası için öncelikle pardon daha yeni yeni alışmaya, öğrenmeye çalışıyorum. Bilgilendirme için teşekkürler.
sudo fdisk -l komutu sonrası ekran görüntüsü açağıda
Hangi alanda kurulu olduğu nasıl anlaşılıyor acaba.

http://www.turboimagehost.com/p/3777849/100_1943.JPG.html

eribol

/dev/sda8 linux bölümü. W95 mantıksal alan. Linux swap, swap alan için(yedek bellek). Yani sizin kullanacağınız bölüm /dev/sda8

selimege

Bir değşiklik olmadı grub kurulumu sonrası hata yok yazmasına rağmen açılışta yine Ubuntu 9.04 geldi ekrana.

eribol

chroot ile /dev/sda8 bölümüne bağlanıpsudo apt-get update && sudo apt-get upgradekomutlarını uygular mısınız? Ayrıca bize komutları çıktılarıyla aktarır mısınız?

sem

@eribol, ben de şimdi sen konuyu görmüşken bilgilerinden biraz faydalanayım... Böyle bir durumda mesela Grub menüsünde sıkıntı yok, klavye çalışıyor, kurtarma kipi de öyle. Ama gdm ekranında takılıyorsa, belli bir init seviyesinden sonra Xorg ayarları kullanılıyor ya, Xorg'un ayarları ile ilgili bir sıkıntı diyebilir miyiz, külliyen atıyor muyum yoksa...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

selimege

Komut herhalde şöle
sudo chroot /dev/sda8
chroot: cannot change root directory to dev/sda8:not a directory

olarak cıkıyor

sem

Daha önce bir deneyimim olmadı bu konu ile ilgili ama... Komutta  /dev değil de dev olarak başlanışmış gibi...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bytan

Alttaki gibi olsa gerek:

sudo mount /dev/sda8 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

selimege

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
komutundan sonra
mount: mount point mnt/dev does not exist
diyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2010 - 13:17:16

sudo chroot /mnt
satırından sonra
root@ubunut:/#

oluyor.

eribol

Sanırım işler yolunda gitmiş. Şimdi yükseltme komutlarını verip, sistemi tekrar güncelleyin.apt-get update && apt-get upgrade

selimege

Live cd'den İnternete bağlanmıyor driver hatası veriyor.

Acaba Live CD ile açıp 9.04'ün olduğu bölüme kursam olurmu? Yani 9.04 ün olduğu bölümü formatlar mı yada ben Win üzerinden 9.04 lük bölüntüyü nasıl biçimlendiririm.

eribol

Üstüne kurabilirsin tabii. Bölümlendirme yaparken linux bölümünü seçip bağlama noktasını "/"(kök dizin) olarak belirlersiniz ve biçimlendir seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu şekilde linux bölüme format atıp yeni kurulum yapabilirsiniz.

Ayrıca yükseltme yaparken 9.04'ten direk 10.04'e yükseltmek sıkıntılı olur. Önce 9.10 ardından 10.04 sürümüne yükseltmek daha sağlıklı olur.

selimege

Artık yükseltme yapmaya çalışmayacağım, Live CD ile kur dediğim zaman ve dediklerinizi yaptığımda kurulmuş olur mu acaba. Harddiski tekrar bölümlendirmeden 9.04 kurulu alana kur desem olmaz mı? Şirket laptopu Windows'un yükle olduğu bölüme dokunamam. Live CD ile açtığımda driver eksik olarak gözüküyor ( Boardcom driver Dell XPS M1330 ) internet bağlantısı olmadan driverleri bulup yükleyebilirmiyim.

eribol

Önceki mesajımda zaten onu anlatmaya çalıştım. Ancak yinede kurulum dökümanlarına göz atmanızda fayda var. Kafanızdaki soru işaretlerinin kalkması açısından faydalı olur.

heartsmagic

Kurtarma kipinde açılmıyor mu sistem?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

selimege

Kurtarma kipinde denemedim
10.04'e yükseltmeme rağmen ki 9.04 de açık update manager'den 10.04 yükselt dedim yaklaşık 2 saat 700 MB civarında veri indirdi fakat açılışta grub ekranı hala 9.04 olarak gözüküyor, oradan açmaya çalışınca mouse, klavye, touchpad çalışmıyor şifre ekranında kalıyorum.

heartsmagic

Kurtarma kipinde açarak güncelleme deneyebilirsin. Belli ki bir şeyler ters gitmiş.

sudo aptitude update
sudo aptitude safe-upgrade
sudo aptitude dist-upgrade

İnternet bağlantının olacağını varsayıyorum.

selimege

pasword kısmında
login incorrect diyor
şifre doğru ama

heartsmagic

Eğer parolan doğruysa giriş yapabilmen lazım. Ancak kurtarma kipinde şifre sormaz ki? Rootshell'i (ya da ona benzer bir şey) seçmiyor musun? root kullanıcısı için daha önce parola atamış mıydın?