128mb belleğin 64mb görünmesi

Başlatan fthzcn, 26 Haziran 2008 - 04:38:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fthzcn

Compiz çalıştırırken videolarda zaman zaman takılma olması üzerine şimdi farkettim ki, readon x300 ekran kartımın 128mb rami olmasına rağmen ubuntu bunu 64 mb olarak görmekte. kurulumu envy ile yaptım. sebep ne olabilir?

DeFacto

Aslında ilk tercih olarak kısıtlanmış sürücülerden kurmayı denese idiniz. Kısıtlanmış sürücülerden yüklemeyi denediniz mi ?

heartsmagic

64mb olarak gördüğünü nerede fark ettin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

Bende bişey ekliyeyim. Bariz bir performans düşüklüğü var mı?

Be de merakettim nereden anladınız 64mb gördüğünü?

Diğer dağıtımlarda da aynı şey oluyormu?

Felâsife

Bir de sysinfo'yu yükleyip dener misiniz?
Ben de verdiği değerleri doğru çünkü.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

fthzcn

64 mb olduğunu ati crystal center gibi bir şeyden görüyorum. daha önce kde masaüstü ile sorun yaşamadığımdan kubuntu kurup denedim yine aynı. bir ihtimal belki olabilir dedim ama kubuntu da derdime derman olmadı.

@mono: sysinfo grafik kartımı hiç görmüyor. sizinki gibi grafik kartı sekmesi bile mevcut değil.

izzetguntalaz

Compiz Fusion veya oyunlarda bariz yavaşlık yoksa dertetmeye gerek yok.

Felâsife

Alıntı yapılan: MenDieTa - 26 Haziran 2008 - 16:15:13
@mono: sysinfo grafik kartımı hiç görmüyor. sizinki gibi grafik kartı sekmesi bile mevcut değil.
Bilemiyorum ki ekran kartınız mı tam yapılandırılmadı yoksa sysinfo Ati'yi göstermiyor mu?
veya başka bir sorun mu?
Siz biraz daha detay vermeye çalışın ustalar eminim ki çözerler.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

fthzcn

yok hayır özellikle oyunlarda sıkıntım hiç olmadı. yalnız compiz ile videolarda bazen sıkıntı yaşayabiliyorum. bununla ilgili araştırma yaparken dikkatimi çekti.64 mb bellek görünce aklıma takıldı. belki bu video sorunları bu yüzden kaynaklanabilir diye düşündüm. bazı kullanıcıların bu compiz+video konusunda sıkıntı yaşadıklarına da şahit oldum bu sayede. belki onların da bu yüzden sıkıntıları olabilir diye düşünüyorum şimdi.

izzetguntalaz

Bence endişelenecek bişey yok.

Oyunlarda sorun yoksa 64mb görünmesinin bir önemi yok.

Compiz Fusion + video sorunu daha önce forumda gündeme geldi ve genel olarak Compiz Fusion kapatarak sorun aşılıyor.

Video oynatmada bildiğim kadarıyla çok az ekrankartı belleği kullanılıyor.

Ki şunu da ekleyeyim eski kartlarda video hızlandırma yok. Yani o işi işlemciniz yapıyor.

fthzcn

neyse şimdilik rafa kaldırdım bu sorunu. gerçi sorun da değil de kafama takılan bir şeydi. teşekkür ettim çok.

btermeli

Hardware kısımını tıkladıgınız da sag ust koseden "Motherboard" yazan yerden "Graphic Card" ile degistirince, donanımınızı duzgun gosteriyor mu diye denediniz mi?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

fthzcn

@btermeli: evet denedim düzgün olarak gösteriyor. fakat o bölümde bellek hakkında bilgi vermiyor.