Ubuntu 10.04'ü OpenSUSE 11.3 Grub Listesine Ekleme Sorunu

Başlatan Xenophobia, 18 Temmuz 2010 - 15:26:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Ubuntu 10.04 yanına OpenSUSE 11.3 kurulumu yaptım. İlk etapta OpenSUSE ile 'ön yükleyici kurma' seçeneğini denemek istedim. Ön yükleyici kurmadan dağıtımı diske kurdum. Yeniden başlattığımda Grub2'de OpenSUSE 11.3'ü göremedim. Ubuntu 10.04 ile giriş yapmak istedim ve seçtim. Giriş ekranı karşıma gelmeden, ekran kararıyor ve öylece kalıyordu. Ben de OpenSUSE'u bu sefer Grub içeren şekilde kurdum. Böylelikle MBR'da yer alan Ubuntu 10.04'a ait Grub2 iptal oldu ve OpenSUSE'un Grub'u kuruldu.
Şimdi sorun şu ki Grub'a Ubuntu 10.04'u bir türlü gösteremiyorum.

OpenSUSE YaST'da bulunan 'Açılış Yükleyici Yapılandırması' kısmından, kernel image ve initial ram disk değerlerini doğru gösterdiğim halde erişemiyorum. Grub ekranında Ubuntu 10.04'ü seçtiğimde, aşağıdaki hatayı alıyorum.

[IMG]http://img824.imageshack.us/img824/4006/img0126k.jpg[/img]

Komut çıktıları

linux-zl0p:/home/erdal # fdisk -l

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0000066f

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2072    16643278    5  Ek
/dev/sda2            2073        5898    30731264    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            5898        8452    20514816   83  Linux
/dev/sda4            8453       14593    49327582+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda5               1        2071    16626688   83  Linux

Disk /dev/mmcblk0: 3963 MB 3963617280 bayt
128 heads, 63 sectors/track, 960 cylinders
Units = silindir of 8064 * 512 = 4128768 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/mmcblk0p1               2         960     3866624    b  W95 FAT32
linux-zl0p:/home/erdal # blkid
/dev/sda2: UUID="C4B82DE6B82DD826" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: UUID="51efe79d-afda-41fd-9914-c2931a7f39aa" TYPE="ext4"
/dev/sda4: UUID="6F721471085B91EB" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="379573c7-2d65-46ec-85ed-bf5080bc5cf7" TYPE="ext4"
/dev/mmcblk0p1: UUID="0C11-C837" TYPE="vfat"

linux-zl0p:/home/erdal # mount
/dev/sda5 on / type ext4 (rw)
proc on /proc type proc (rw)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,mode=1777)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,mode=0620,gid=5)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
/dev/sda4 on /media/win type fuseblk (rw,noexec,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sda2 on /media/windows type fuseblk (rw,noexec,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
rpc_pipefs on /var/lib/nfs/rpc_pipefs type rpc_pipefs (rw)
/dev/mmcblk0p1 on /media/disk type vfat (rw,nosuid,nodev,uid=1000,utf8,shortname=mixed,flush)
gvfs-fuse-daemon on /home/erdal/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=erdal)

Ubuntu 10.04 sda3 içerisinde OpenSUSE 11.3 ise sda5 içerisinde yer alıyor.

heartsmagic

Opensuse şu an Grub2 yerine Grub mu kullanıyor bilmiyorum ancak gözüme çarpan ilk hata kök bölüm olarak (hd0,2) ayarlanmışken, initrd için (hd0,4) ayarlanmış. Muhtemelen sorun initrd kısmında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Görüntülü mesajdaki hatayı kastediyorsun sanırım. Onunla iligli de kafam karışık.

Ubuntu 10.04, /media/disk şeklinde bağlı. Onu bağlamadan altındaki initrd'yi görmüyor olabilir mi?

Ne öneriyorsun?

heartsmagic

Hayır bağlama işlemine gerek yok. Zaten Grub için o aşamada disklerin bağlanmış olması da gerekmez. İstesek de o aşamada disk de bağlayamayız :)

Grub kullanıyorsa OpenSuse /boot/grub/menu.lst dosyasını görmemiz gerekiyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2010 - 15:34:45
Hayır bağlama işlemine gerek yok. Zaten Grub için o aşamada disklerin bağlanmış olması da gerekmez. İstesek de o aşamada disk de bağlayamayız :)

Onu biliyorum da birden fazla grub kurulumu gerçekleşmiş olabilir. Geçen sefer de Mandriva 2010.1 ile benzer bir sorun yaşamıştım. Yani bir iki kısımda grub kurulmuş olabilir. O da böyle bir saçmaya sebep olur mu diye düşünmedim değil.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2010 - 15:34:45
Grub kullanıyorsa OpenSuse /boot/grub/menu.lst dosyasını görmemiz gerekiyor.

linux-zl0p:/home/erdal # cat /boot/grub/menu.lst
# Modified by YaST2. Last modification on Paz Tem 18 15:36:12 EEST 2010                                                                                                             
# THIS FILE WILL BE PARTIALLY OVERWRITTEN by perl-Bootloader                                                                                                                       
# Configure custom boot parameters for updated kernels in /etc/sysconfig/bootloader                                                                                                 

default 0                                                                                                                                                                           
timeout 8                                                                                                                                                                           
##YaST - generic_mbr                                                                                                                                                               
gfxmenu (hd0,4)/boot/message                                                                                                                                                       
##YaST - activate                                                                                                                                                                   

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###                                                                                                           
title Desktop -- openSUSE 11.3 - 2.6.34-12                                                                                                                                         
    root (hd0,4)                                                                                                                                                                   
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.34-12-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-Hitachi_HTS541212H9SA00_HP2400BEGEL76A-part5 splash=silent quiet showopts vga=0x317                             
    initrd /boot/initrd-2.6.34-12-desktop                                                                                                                                           

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe###                                                                                                         
title Failsafe -- openSUSE 11.3 - 2.6.34-12                                                                                                                                         
    root (hd0,4)                                                                                                                                                                   
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.34-12-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-Hitachi_HTS541212H9SA00_HP2400BEGEL76A-part5 showopts apm=off noresume nosmp maxcpus=0 edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafe vga=0x317
    initrd /boot/initrd-2.6.34-12-desktop

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows 1###
title windows 1
    rootnoverify (hd0,1)
    chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows 2###
title windows 2
    rootnoverify (hd0,3)
    chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title Ubuntu Linux
    root (hd0,4)
    kernel /media/disk-1/boot/vmlinuz-2.6.32-23-generic root=/dev/sda5 vga=ask
    initrd /media/disk-1/boot/initrd.img-2.6.32-23-generic

heartsmagic

Ortada bir karışıklık var. Ubuntu bölümü çok garip bir şekilde işlenmiş. Dediğim gibi orada /media olması bir anlam ifade etmez Grub'a. Bu vakte kadar böyle öğrendim ben :) Şöyle denenebilir orası:

title Ubuntu Linux
    root (hd0,2)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.32-23-generic root=/dev/sda3 vga=ask
    initrd /boot/initrd.img-2.6.32-23-generic

Xenophobia

heartsmagic

Grub artık Ubuntu tarafını görmüş ve sanırım işlemi başlatmış. Ancak Ubuntu tarafında mı sorun, yoksa Grub'a girilen bir şey mi kestiremiyorum buradan. Ubuntu'ya ait kernel satırındaki vga=ask kısmını vga=0x317 olarak değiştirip denesek mi?

Bir de elinde Ubuntu CD'si varsa onu takıp, kurulu diskten başlatmayı deneyebilirsin. Eğer Ubuntu sorunsuzca açılıyorsa anlarız ki mesele yine Grub.

atillux

Grub'da Ubuntu ile ilgili kısmı bir de bu şekilde dener misin?

title 'Ubuntu, Linux 2.6.32-23-generic-pae ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.32-23-generic-pae root=UUID=51efe79d-afda-41fd-9914-c2931a7f39aa ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-23-generic-pae

Xenophobia

Sorunun grub kısmını başka bir yol ile çözdüm ama Ubuntu ile giriş yapamıyorum. Sorun en başa döndü. Girerken kullanıcı adı-şifre kısmı gelmeden cihaz kendisini kilitliyor.

heartsmagic

Xenophobia

heartsmagic

Söylemek istediğim senin sorunun :) En başa döndü demişsin de.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2010 - 00:59:05
Söylemek istediğim senin sorunun :) En başa döndü demişsin de.

:)

Ben Ubuntu'dan ümidi kestim. Artık 10.10 duyurulana kadar OpenSUSE ile devam edeceğim.

Gabriel

Konuyu hortlatayım. Birilerine lazım olabilir. Kendi kullandığım düzeni anlatıyorum. openSUSE Gnome masaüstü yüklü.

Öncelikle Ubuntu yüklemiş olmak kaydı ile; openSUSE önyükleyicisini openSUSE kurulumunu yaptığınız diskin başına (dikkat, sda değil. sda3 gibi...) yüklemelisiniz.
Kurulum bittikten sonra sadece Ubuntu ile boot edebileceksiniz.

sudo update-grub

çalıştırdığınızda Ubuntu'nın GRUB'una openSUSE eklemiş olacaksınız.

Önce openSUSE sonra Ubuntu kurduğunuz zaman openSUSE GRUB'una eklemek için ise tam tersi işlemi yapmalısınız.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gabriel - 24 Şubat 2011 - 09:48:59
... diskin başına (dikkat, sda değil. sda3 gibi...) yüklemelisiniz.

Eğer sda3 gibi diyorsak diskin başı değil de, bölümün başı demek daha doğru oluyor sanırım.

Gabriel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Şubat 2011 - 01:24:57
Alıntı yapılan: Gabriel - 24 Şubat 2011 - 09:48:59
... diskin başına (dikkat, sda değil. sda3 gibi...) yüklemelisiniz.

Eğer sda3 gibi diyorsak diskin başı değil de, bölümün başı demek daha doğru oluyor sanırım.

Haklısınız. 2 disk kullandığım için kendi durumuma şartlanmışım :)
Düzeltme için teşekkürler.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.