edimax 7711umn

Başlatan 2-33, 18 Temmuz 2010 - 15:04:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Elle bağlanmayı denediniz mi?

2-33

pek uğraşmadım elle bağlanmak için.ama sanırım el ile bağlanıyodu.

bytan

O halde tek sorunun ağ yöneticilerinin çevredeki ağları görmemesi oluyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

alfredodesalvador

bu masa üstü bilgisayar ?  ise niye usb ile uğraşıyorsun? pci kart daha iyi benimkide edimax ew-7326ıg bunu kullanmak için sürücü kurmakla uğraşmıyorum ayrıca gizli ağa otomatik bağlanıyor wpa2 kişisel,wpa2 kurumsal şifrelerede uyumlu ağ kartını değiştir kullanması daha kolay bunun.

http://www.cimri.com/edimax-ew-7326ig-54-mbps-pci-sinyal-alici

2-33

@bytan evet listeyi alamıyorum.

@alfredodesalvador yanımda dolaştırmak için usb kullanıyorum.

sparus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2010 - 01:46:49
@2-33, anlamayacak bir şey yok, orada anlattım ben her şeyi.

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf ile dosyayı aç ve en alt satıra şunu ekle:
Alıntı Yapblacklist rt2800usb

sudo gedit /etc/modules ile dosyayı aç ve:
Alıntı Yaprt2870sta
ekle. Ardından sistemi yeniden başlat.

Bu komutları da Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile açacağın ekrana yazacaksın. Sana şifre soracak, normal kullanıcı parolanı yazacaksın.

Size nasıl ama nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Çok uzun zamandır ZyXel NWD-270N USB adaptör için uğraşıp duruyordum. Pardusta derlenen bir kernel ile bağlanabilmiştim. Pardus 2011'de ise hiç bağlanamamıştım. Ben de Ubuntu kurmuştum ancak orada da bağlanamamıştım. Burada anlatılanlarla şimdi kablosuz ağa sorunsuzca bağlanabiliyorum. Tekrar teşekkür ederim.

heartsmagic

Güle güle kullan @sparus.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

levent06

verdiğiniz değerli bilgiler sayesinde aygıtımın yüklenmesine yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.benim gibi yeni linuxçuların sizlerin verdiğiniz değerli bilgiler ışığında linuxu daha çok kullanmamızı sağladığınız içinde teşekkürler

xhektor

ineversmoke

Arkadaşlar benim kullandığım usb aygıt da edimax 7711UTn.

Ubuntu 11.04'ten sonra bağlanmakta zorluk çekiyorum, zorluk şu. Bir kaç defa kablosuz ağlar bağlantısına tıklayarak, bağlantı isteğini tetiklemem gerekiyor. Hatta çoğu kez adaptörü çıkarıp takıyorum.

Windows ortamında bir sorun yok, şak diye bağlanıyor.

Makinamda 4 usb port var, dördünde de durumu denedim hep aynı.

Sürücü sorunu olabilir mi diye konu ararken bu konuyu buldum.

Ne dersiniz, sürücü problemi mi?

heartsmagic

Kendi bulduğunu değil de elle yapılandırdığını bir denesen? Bunu Vınn gibi aygıtlar için tavsiye ediyor diğer arkadaşlar 11.04 için. Kısacası bulduğu kablosuz bağlantısını kullanma, kendin bir tane ekle bakalım.

ineversmoke

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2011 - 11:07:19
Kendi bulduğunu değil de elle yapılandırdığını bir denesen? Bunu Vınn gibi aygıtlar için tavsiye ediyor diğer arkadaşlar 11.04 için. Kısacası bulduğu kablosuz bağlantısını kullanma, kendin bir tane ekle bakalım.

Hocam yeni kablosuz bağlantı oluştur diyorum, modemin essid adını veriyorum, wireless şifresini giriyorum.

Şak diye bağlandı diyor ama nete çıkışım olmuyor, yani sayfalar gelmiyor.

heartsmagic

Peki modemi pingleyebiliyor musun?

ineversmoke

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2011 - 15:01:10
Peki modemi pingleyebiliyor musun?

Hocam kastettiğin eğer ping modeminİpadresi ise hayır olmuyordu.

Ben bütün kablosuz ağ tanımlarını sildim, otomatik bulduğu dahil.

Sonra tavsiye ettiğiniz gibi tekrar manuel tanımladım. Şu an bir sıkıntı görünmüyor, bağlanıyor.

İlginize teşekkürler.

sparus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2010 - 01:46:49
@2-33, anlamayacak bir şey yok, orada anlattım ben her şeyi.

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf ile dosyayı aç ve en alt satıra şunu ekle:
Alıntı Yapblacklist rt2800usb

sudo gedit /etc/modules ile dosyayı aç ve:
Alıntı Yaprt2870sta
ekle. Ardından sistemi yeniden başlat.

Bu komutları da Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile açacağın ekrana yazacaksın. Sana şifre soracak, normal kullanıcı parolanı yazacaksın.

Kablomda bir sorun oluşunca wirelss ile bağlanmak zorunda kaldım. Saçma sapan bir kaç hareketten sonra yeniden sistem kumaya kadar geldim. Daha önce bu chip set ile sorunumu alıntıdaki yöntemle çok kolay çözdüğüm için ubuntu kurayım tekrar dedim. Yukarıdaki çözüm 10.10'da işe yaramıştı. Bu sefer uzun destek süresi neeni ile 10.04 kurdum. Ama yukarıdaki işlemi yapmama rağmen ne yazık ki kablosuz ağa bağlanamadım.  10.04'te durum farklı mı? Çıktıları vereyim.

lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0586:341a ZyXEL Communications Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

lsmod | grep rt
lsmod | grep rt
gameport                9089  1 snd_via82xx
snd_mpu401_uart         5617  1 snd_via82xx
snd_rawmidi            19056  2 snd_mpu401_uart,snd_seq_midi
rt2870sta             399316  0
crc_ccitt               1339  1 rt2870sta
snd                    54244  16 snd_via82xx,snd_via82xx_modem,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss,snd_mpu401_uart,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
agpgart                31724  3 ttm,drm,via_agp
parport                32635  2 ppdev,lp

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:0c:6e:c3:01:16 
          inet addr:192.168.1.33  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::20c:6eff:fec3:116/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:1143 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:1095 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:1114700 (1.1 MB)  TX bytes:153822 (153.8 KB)
          Interrupt:23 Base address:0xe000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Sunucu
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:480 (480.0 B)  TX bytes:480 (480.0 B)

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

iwlist scanning
iwlist scanning
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

son olarak bu da dmesg çıktısı
[   12.899309] rtusb init --->
[   12.899408] usbcore: registered new interface driver rt2870

heartsmagic

Bu ayarlamalar yapıldıktan sonraki çıktılar mı? Eğer öyleyse her şey yolunda gibi görünmekte. rt2800usb modülü yüklenmemiş, rt2870sta ile yola devam ediliyor.

sparus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Eylül 2011 - 23:06:01
Bu ayarlamalar yapıldıktan sonraki çıktılar mı? Eğer öyleyse her şey yolunda gibi görünmekte. rt2800usb modülü yüklenmemiş, rt2870sta ile yola devam ediliyor.

Evet. Ayarlamalardan sonraki çıktılar. Ancak kablosuz ağ namına bir şey göremiyorum. Elle ekleyeyim diyorum tüm kullanıcılar için kullanılabilir seçeneği ile kaydet seçeneği seçilemiyor. Bir kaç saat önce debian squeezede denedim ağı falan gördüm. Yani donanımsal bir sorunda olduğunu sanmıyorum. wlan up şeklinde bir komut vardı onu bulamadım. Bir tek onu deneyemedim yani. Kafayı yeme aşamasındayım. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2011 - 23:33:26

Komutu buldum ve sonuç:

ifconfig wlan0 up
sudo ifconfig wlan0 up
wlan0: ERROR while getting interface flags: Böyle bir aygıt yok

heartsmagic

wlan0 ayağa kalkmaz zira öyle bir aygıt görünmüyor şu an sisteminde, kısacası aygıt hiç yok. Peki bu modül değişikliklerini yapmadan önce durum nasıldı?

sparus

Durumda bir değişiklik yoktu. Zaten 10.10'u kurdum. Bu lanet chip yüzünden bir günde 3 dağıtım kurdum. Ne varsa 10.10'da var. Yukarıda sizin anlattığınız yöntem ile çok basit bir şekilde kullanılabiliyor. Yani artık 10.10 kurulu ve bu mesajı kablosuzdan yazıyorum. Ancak bir gözlemim var. Adaptör takılıyken bilgisayar kasılıyor.Fakat ne olursa olsun ellemeyeceğim artık. :)

heartsmagic

Acaba mesele çekirdek miydi? 10.10'a geçmeden belki çekirdek yükseltmesi yapabilirdik.
11.04'ü neden denemiyorsun, Unity falan mı? Klasik Gnome ile de şansını deneyebilirdin.

sparus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Eylül 2011 - 21:35:59
Acaba mesele çekirdek miydi? 10.10'a geçmeden belki çekirdek yükseltmesi yapabilirdik.
11.04'ü neden denemiyorsun, Unity falan mı? Klasik Gnome ile de şansını deneyebilirdin.

Çekirdek olabilir. Zira daha önce bununla boğuşurken okuduklarımdan kernelde olduğu sürücüsünü tanıtmaya gerek olmadığı sonucunu çıkardığım şeyler okumuştum. Sonra sizin mesajınıza rastlamış ve sorunu çözmüştüm. Belki de düzelirdi bilemiyorum.

Unity hakkında ön yargım yok zira hiç denemedim ki hoşuma gitmezse alışkın olduğumuz tarzda devam edebileceğimi biliyorum. Böyle bir seçeneğimiz vardı yanılmıyorsam. Açıkçası son günlerde bu kablonun arızasından dolayı ve yaptığım bir kaç saçma hareketten sonra o kadar çok dağıtım kurdum ki eşim boşayacaktı beni. :) O nedenle şimdilik başka dağıtım kurmaya niyetim yok. Zira her şey tıkır tıkır çalışıyor. Belirtmeliyim ki 11.04'ü iki kere (daha önce) kurmayı denedim. Birini sürüm yükseltme seçeneği ile diğerinide Cd'den ilkinde bir hata verdi. Muhtemelen burda sorulsaydı çözümü bulunurdu üzerine düşmedim. İkincisinde ise kurulum gerçekleşmedi. Sanırım Disk ile ilgili bir sorun vardı. İlerleyen zamanlarda deneyeceğim mutlaka. Başka da şansım yok gibi çünkü bilgisayarımın tüm donanımlarından ubuntu ile verimli bir şekilde yararlanabiliyorum.

Siz bir araştırıp bu chip set'in 11.04 te yukarıda sunduğunuz çözümde olduğu gibi basit bir şekilde kullanılabiliyor mu bir söyleyebilirseniz ben ve benim gibilerde bşr maceraya atılmaz ve işini sağlama bağlar. :)

İlginize teşekkür ederim...

heartsmagic

İşin araştırma kısmı biraz çetrefilli :) Şu an memnunsan durumdan, bu şekilde bir süre daha devam et. Yakın bir zamanda zaten 11.10 çıkacak, ki özellikle Unity konusunda daha kararlı kendisi. Onu kurduğunda duruma tekrar bakarız.

confickerbelasi

niye usb kullanıyorsun? onu satan usb olanların kararsız olduğunu söylemedi? pci kartlar daha kararlı çalışıyor bendeki ubuntu ile direkt çalıştı sürücü kurmadım hiç 9.04 ve sonrası ama 7.04 tanımadı.