[Çözüldü] ATI sapphire HD 5750 sorun ?

Başlatan holywars, 17 Temmuz 2010 - 18:46:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

holywars

Merhabalar aslında uzunca bir süredir bu konu haklkında sorularım olucaktı ama fazla oyun vs. oynamadığım için hep geciktirdim. :)

Sistem'e bastığımda çıkan menülerin screen shot olarak resmini çekicem ama normalde menülerde gezerken screen shot çekilmiyor nedense, neysee;

Sistem>Tercihlerde bulunan Ati Catalyst control center ve Ati Catalyst control center (yönetici)'e tıkladığımda hiç bir yanıt alamıyorum.

Donanım sürücülerindeki görüntü aşağıdaki gibi.

Merak ettiğim ben şimdi gerçekden ATI Sapphire HD 5750 ekran kartımı normal olarak kullanabiliyormuyum yoksa alakasız biçimde onboard ekran kartımı aktif çünkü hiç bir şekilde 5750 ibareli ekran kartı vs. diye bir şey görmüyorum.

Alquimista

@holywars,

öncelikle menülerin resimini açıkken çekmek için "Uygulamalar / Donatılar / Ekran Görüntüsü Al" kısımına gelerek, "Şu kadarlık bir zamandan sonra al" diye bir kısım var, orayı bir kaç saniye yapıp menüyü açarsan 3 saniye sonra o görüntüyü alabilirsin. Ufak bir ipucu olsun bu da.

Sorunların için forumda arama yapmayı denersen daha hızlı cevap alabilirsin, ben şimdilik cevap vereyim ama buna dikkat edersen seviniriz.

ATI Control Center'ı açmak için Uçbirim'e;

env LANG="en_US.UTF-8" amdcccle

yazabilirsin. Bunu menüye eklemek içinde "Sistem / Tercihler / AnaMenü" altından Control Center'ı bulup bu kodu oraya yazarsan tıkladığında da açabilirsin.

Bilgisayarında görüntü anlamında bir problem yaşamıyorsan zaten sürücü doğru kurulmuştur. Verdiğin ekran görüntüsüde Ati sürücülerinin yüklendiğini gösteriyor zaten. Ama hangi kartı kullanıyorum diye öğrenmek istersen;

glxinfo | grep render

veya

fglrxinfo

çıktılarına bakabilirsin.

ATI Ekran kartları için ilgili komutların bazıları ve bir takım düzenlemeler için şöyle bir başlıkta var;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20912.0.html
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

holywars

Teşekkür ederim AlmaMorena  :)

Sanırım bir problem yok, en azından öyle gözüküyor.

Normalde arama özelliklerini kullanıyorum fakat ne nedir ne değildir gibi bazen ikilem yaşıyorum sorma gereksinimi duyuyorum..

Bu arada acaba ubuntu yada linux sistemlerinde bu derece bilgi ve uzman arkadaş olmasa bizler kullanabilrmiydik diye düşünmeden geçemiyorum, ve ilave olarak biz nasıl bu işe yarayan kodların  hepsini hafızamıza yer edebiliriz :)

holywars@holywars:~$ env LANG="en_US.UTF-8" amdcccle
holywars@holywars:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
holywars@holywars:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for holywars:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
0 yükseltildi, 1 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 27 yükseltilmeyecek.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 51,4kB
Bu işlemden sonra 176kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-updates/universe mesa-utils 7.7.1-1ubuntu3 [51,4kB]
0sn'de 51,4kB alındı (62,2kB/s)     
Önceden seçilmeyen mesa-utils pakedi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 186076 dosyalar ve dizinler kurulmuş durumda.)
Unpacking mesa-utils (from .../mesa-utils_7.7.1-1ubuntu3_amd64.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
mesa-utils (7.7.1-1ubuntu3) kuruluyor...
holywars@holywars:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,
holywars@holywars:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 3.2.9756 Compatibility Profile Context

holywars@holywars:~$

Alquimista

Rica ederiz holywars, ne demek. Sorunların çözümüne yardımcı olabilmek için buradayız sonuçta ;)

Evet ekran kartın ile ilgili bir sorun yok, istediğin gibi ATI 5700 serisi ekran kartını kullanıyor sistem.

Bu komutların hepsini akılda tutmak tabi ki güç, hani ne kadar tekrar edersen o kadar hafızana kazınıyor ya, işte herkeste o şekilde bir süre forumda insanlara yardım ederek hafızasına kazıyor bunları :D

Aslında bu forum olmasa kullanabilir miydik diye düşünmemek lazım çünkü Windows'ta bile insan kullandıkça öğreniyor. Aynı şey biraz, daha yaygın olduğu için eş dost bunu böyle yapıyorsun diyor öyle öğreniyorsun zamanla. Ubuntu'da aynı şekilde bence. Neyse konuyu amacı dışına çıkartmayalım da, sorununu çözebildik mi yani şimdi? :)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

holywars

Valla çözdük hatta sorun yokmuş bile denilebilir sadece ipucular bile bana extra iyi geldi   :D

Komik olan ise ben halaa windows'da problem yaşıyorum, valla billa ubuntu daha kıyak karizma  8)

Alquimista

Linux rocks :D

Çözüldü diyerek etiketliyorum ve kapatıyorum o zaman başlığı ;)