Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 21. Sayı

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 05:01:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun 21. sayısı yayımlandı.

Bu sayının içeriği şu şekilde:

* Linux Dünyasından Haberler (Okan AKINCI)
* Cengiz ÜNAL ile Linux Üzerine... (Röportaj)
* IPFire (Muhammet Emin ERDOĞAN)
* Remastersys ile Sistem Yedeği Almak (Volkan GÜRSOY)
* Linux'ta Deneyim (Ufuk KILIÇASLAN)
* Blender (Mehmet ERİBOL)
* MonoDevelop'ta Asp.NET (Ayfer KAYA)
* Speed Dreams (Okan AKINCI)
* Linux'ta Güvenlik Duvarı ve Virüsler (Okan AKINCI)
* Mark Richard Shuttleworth ve Canonical (Ayfer KAYA)
* Jackalope (Semetey COŞKUN)
* Ayın Masaüstü Yarışması
* Ayın İp Uçları

İndirmek ve yorum yapmak için burayı tıklayın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Hemen indiriyorum, emeği geçen herkese teşekkürler. :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

garafatma

Bu ay gayet profesyonel yazılar var gibi, ellerinize sağlık arkadaşlar, eve erken dönebilirsem eğer bu akşam indireyim
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

hitokiri

röportaj yazılar blender dayı falanda güzel olmuş epey emeği geçenlere teşekkürler elinize emeğinize sağlık :)

Yiğit Ateş

Güzei bir sayı olmuş, tebrik ederim. En çok hoşuma giden bölüm röportaj oldu :)

ironic

Elinize sağlık arkadaşlar.  :)  Güzel bir sayı çıkmış yine ortaya.. Dergimize konuk olduğu için, Cengiz Ünal ' a  ayrıca teşekkür ederiz.

omergex

benim conanical ın kurucusu tanıtımı hosuma gitti, tebrikler
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

ubuntuki lilith

Yeni sayıda emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

BELLEROPHONTES

Güzel bir sayıya benziyor. Herkesin eline sağlık
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

zeitgeist

Dolu dolu bir sayı olmuş. Tüm dergi ekibine tebrikler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

Teşekkürler arkadaşlar. Daha iyisi için hiç uyumayacağız, dermişim :P

Röportaj için Cengiz ÜNAL(cengizun)'a çok teşekkürler SUDO adına.. Mehmet Eribol(eribol)'a ayrıntılı anlatımı için çok çok teşekkürler. Mehmet Emin ERDOĞAN (andrilinli, içimden bir his yanlış yazdığımı söylüyor, susturuyorum tabii)'a daha çok teşekkürler :P Volkan GÜRSOY'a en çok teşekkürler :P  Ayın masaüstü yarışması birincisi Servet Ümmetoğlu (raskolnikov)'u tebrik ediyorum yeniden.

Tasarım ekibimize de ilk sayıları hayırlı olsun diyorum ve de teşekkürler..
susema

andirinli

Alıntı yapılan: sema - 17 Temmuz 2010 - 20:43:41
Mehmet Emin ERDOĞAN (andrilinli, içimden bir his yanlış yazdığımı söylüyor, susturuyorum tabii)

Muhammet Emin ERDOĞAN ve andrilinli değil andirinli  >:( >:( >:(

:):)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

sema

Hımm demek ki çok formattan zarar gören tek bilgisayarım değilmiş :P Ayrıca kalbimizin sesini dinlemeliymişiz 8) Bir de az önce telde Mehmet diye biri vardı, oradan oldu galiba..

Şaka bir yana, çok özür dilerim @andirinli (demin bakmadan yine yanlış yazdım, en son heceleye heceleye :) )
susema

sem

Ayfer'in ilk mesajındaki ilk ve son cümlesine +1 diyeyim.
//Niye şifreli konuştuysam...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

blood4metal

çok güzel bir dergi olmuş.. çok beğendim bu sayıyı da.. bir kaç sorum olacak en güzel masaüstüyle ilgili. şimdiden eğer yanlış yerde soruyorsam kusura bakmayın nerde sormam gerektiğini bilemedim. raskalnikov a da mesaj attım ama 3 gündür geri gelmedi. en güzel masaüstünde bir kaç özelliği yüklemek istedim. conky yükledim kullanıyorum ancak  her zaman üstte oluyor 2 conkyde. conkyrc ye gerekli kodu yazmama rağmen sistemi tekrar yeniden başlanttığımda eski haline dönüyor. 2. olarak da özel simgeler başlığı altında verilen simgeleri yüklemek istiyorum daha doğrusu ordaki simge temasında bazı simgeleri değiştirmek istiyorum. nasıl yapabileceğimi bulamadım.

sema

@blood4metal teşekkürler. @raskolnikov'a biz de son gün ulaşabilmiştik, sık giremiyor sanırım, gelip gördüğünde cevap verecektir..
susema

raspacı

Şimdilik blender yazısını beğendim (okumadım ama belli ki faydalı bir yazı) Bir ara uğraşabilirim yazıyı okkuyarak. Röportaj da güzel olmuş. Röportajı yapan arkadaşa ve Cengiz Ünal'a teşekkürler zevkle okudum. Diğer yazılara da pek göz atamasam da herkesin emeğine sağlık.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

aybars

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 16 Temmuz 2010 - 12:48:34
Güzel bir sayı olmuş, tebrik ederim. En çok hoşuma giden bölüm röportaj oldu :)
Aynen.

khaos

Merhaba, derginin sitesine ulaşamıyorum, indiremiyorum. Bağlantısı eski domain de kalmış. Düzeltirseniz sevinirim.
Görünen gerçek olsaydı, bilime gerek kalmazdı!

sema

@khaos, teşekkürler. Adres değişikliği her şeyi etkilemiş gibi. Muhtemelen ilgileniliyordur, düzeltildiğinde dergi tayfası haber verecektir, sanırım :P.
susema

bytan

Gerekli düzenlemeler yapılmaya çalışıldı. Şu an için bir sorun olmaması lazım. Gördüğünüz aksaklıkları tekrar yazarsanız ilk fırsatta bakmaya çalışırız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Sadece son sayı düzeltildi değil mi? Diğer denediğim başka sayı indiremedim çünkü ve tanıtım resimleri sıkıntılı... Resimler gerçi birincil önemde değil fakat dediğim gibi başka sayı indiremedim... org uzantısından dolayı yine yönlendirmeye veriliyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

bytan

Sadece son sayı değil, tüm sudo alt alan adı elden geçti. Görülebildiği kadarıyla da düzeltilmeye çalışıldı. Örneklem yöntemiyle dergileri kontrol ettiğimde herhangi bir sorun çıkmamıştı. Örnek:

http://sudo.ubuntu-tr.net/sayilar/2010/03/
http://sudo.ubuntu-tr.net/sayilar/15/
http://sudo.ubuntu-tr.net/sayilar/2008/12/

Sen hangisinde sorun yaşadın? Ve çerezlerini temizleyerek denediğinde durum aynı mı oluyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sema

Bir de SUDO'nun mail hesabı vardı, önemli çünkü dergiye yazı göndermeler ya da röportajlar hep o adres üzerinden yapılıyordu.  Ayrıca dergi tayfasının sudo uzantılı adresleri de elden geçmeli. Yine dergiye başvurular tayfa ekibinin adreslerine yönlendirilmişti, şu durumda onlar da düzeltilmeli. Gözden kaçabilir ve kimsenin de aklına gelmeyebilir diye söylüyorum :)
susema

sem

Aynen ön belleği komple boşalttım hala sorun aynı. İlk olarak 18,17,16 ve 13. sayıları denedim hepsinde yönlendirme oldu... Senin verdiğin linklerde bir sıkıntı yok oradan dediğin gibi indirebiliyorum... Fakat mesela 18. sayı başlığına  girip oradan verilen linkten indirmeye çalışırsam dediğim gibi sıkıntı oluyor...
Burası dünya?